Nerez

Nerez https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489676/bmid_nerez-7tM-489676.jpg 4 75 27

Každý obyčejný den nám může změnit život. Hrdinové povídek scenáristy Marka Epsteina jsou zdánlivě sebejistí a stabilní jedinci uchlácholení drobnými lidskými sny. Jejich jistota ale není víc než pouhé očekávání pádu. Jsou zrazováni tam, kde se cítili nejsilnější: rodinou, přírodou, rozumem i láskou. Okolnosti je strhávají z cesty a ponechávají rozhodnutí, zda se chtějí navrátit do bývalé rovnováhy. A jestli to vůbec ještě dokážou…... celý text

martini.ce
01.04.2024 5 z 5

Výborně popsané postavy, uvěřitelné charaktery i situace. Moc se mi to líbilo.

marketa1860
01.02.2024 4 z 5

Úžasná povídková kniha. Marek Epstein je PAN spisovatel.
Všechny povídky se věnují tématu, kdy se v jediném momentu může změnit člověku život tím nejmíň nepravděpodobným způsobem.
Zhltla jsem knížku na posezení, parádní věc.

Pisquosus
29.01.2024 4 z 5

Fajn povídková kniha. Psané hezky, styl mi sedí.

Apo73
25.06.2023 5 z 5

Marek Epstein i v těchto povídkách potvrdil, že je skvělý spisovatel a vypravěč. Po té, co jsem zhltnul jeho román Země, a který doporučuji kudy chodím, tak jsem se trochu povídek bál - autor přeci jen nemůže rozehrát velkou plochu a tak někdy zůstane jen u nějakého okamžiku, nálady apod. Ne tak Epstein. Jeho povídky jsou hutné, naplněné, i když jde jen o tom, jestli člověk vyleze na skálu nebo ne (Šakalí dech), představí čtenáři celý jeho život nebo alespoň všechno to důležité, co člověk potřebuje k tomu, aby na konci povídky se s postavou člověk sžil a pochopil ji. Musím říct, skvělý. Povídky Zbraň, Kuna, Šofér a Potopa hodnotím 110%, povídky Synek a Nerez "jen" 90 %. Všechny postavy se dostávají do nějaké svízelné situace, kterou musí řešit, a hledají nejrůznější variace řešení. A situace se mezi tím zhoršuje a zhoršuje, až vykulminuje a musí dojít k nějakému zásadnímu zvratu. Obdivuji, že na tak krátkých plochách mě dokázal Marek Epstein zase uchopit a vláčet. Mezi povídkami si člověk ale musí dát pauzu. Skvěle!

marketa7
31.05.2023 5 z 5

Dobrou povídku není jednoduché napsat a o to je příjemnější, když se to povede. A tyhle se povedly. Každá je jiná a všechny dohromady nabízí skvělý koktejl, který mohu jen doporučit.

PaníLenka
30.05.2023 5 z 5

Pustit se do čtení povídek je vždycky pro mě trochu risk, ale tentokrát to byla trefa do černého. Každý příběh úplně jiný, originální, zajímavý, dojemný i napínavý. Umím si představit z každé povídky vytvořit román nebo klidně námět na film.

kosátkoo
03.05.2023 5 z 5

Cokoliv tento autor napíše, je skvělé. Umí pracovat s jazykem i námětem. Přečteno za keden večer, nemohla jsem se odtrhnout.

Benny215
25.04.2023 4 z 5

Moje druhá kniha (Země) od autora a opět nádhera.

Katka2382
23.04.2023 5 z 5

Přečteno na jeden zátah. Od knih pana Epsteina se prostě nedá odtrhnout.
Všechny povídky jsou skvělé.

czerwa
22.02.2023 4 z 5

Výborná čtivá kniha. Každá povídka specifická, zajímavá jak postavami, tak námětem.
Povídka kuna mě až pobavila, naopak zbraň byla až nepříjemně představitelná.

Milanp044
12.02.2023 5 z 5

vsechny povidky v knize skvele.skvele pribehy, skvele vypointovane a vygradovane. Nejlepsi asi byla "Potopa", nebo mozna spis "Zbran" nebo "Synek" .? Jeste lepsi byl asi "Nerez" nebo "Sofer" "Sakali dech" nebo "Kuna" tezko vybirat. Takze vlastne vsechny nejlepsi. Skoda, ze tech skvelych pribehu nebylo v knize vic.Diky pane Epsteine, tak snad zase nekdy priste - brzo

gabriela3565
17.01.2023 3 z 5

Přečetla jsem jedním dechem, jen se přiznávám, že u některých povídek jsem očekávala lepší zakončení, asi u dvou mi připadalo, že přestávají ve dvou třetinách. Vývoj děje u jedné jediné jsem odhadla už po prvních dvou stránkách, nicméně i tak mě čtení bavilo. Je to skvělá knížka do vlaku, povídky jsou svižné, krátké, plynou.

Dela111
09.12.2022 5 z 5

Skvělé poutavě napsané povídky, všechny hned zaujmou. Není tu žádný spojující prvek, každý příběh má jiný námět.
Těžko vybrat nejlepší povídku, ale nejvíce mne pobavila Kuna, pravda, tomu se může smát jen ten, kdo to nezažil :-). Z těch dramatičtějších na mne nejvíce zapůsobila Zbraň. Toto je skutečně téměř neřešitelná situace a konec, který autor zvolil, je hodně reálný.
Tato povídková sbírka si zaslouží doporučení.

hzd
07.11.2022 5 z 5

Tyhle povídky se mi moc líbily. I když byly opět na nelehké téma. Určitě si přečtu další knížky od pana spisovatele.

VulpesVulpes
21.10.2022 5 z 5

Bavily mě všechny povídky, bezkonkurenčně nejlepší ale byla Kuna. To zoufalství hlavního hrdiny bylo úplně hmatatelné, fakt skvěle napsané!

petrarka72
24.08.2022 5 z 5

Skvěle napsáno, po ne zcela povedeném Dravci příjemné překvapení. Top 2... ne, to je špatně řečeno... dvě povídky, kterým nejlépe rozumím - Zbraň a Synek. Doporučuji všem, kteří se nebojí faktu, že hlavní roli v literatuře i životě může tu a tam hrát bezmoc.

Šebestová3
18.08.2022 2 z 5

Díla Marka Epsteina mám ráda, ale tady jsme se jaksi nepotkali....přišlo mi to zbytečně rozvláčné, nějak mě nedokázaly pohltit. Možná špatné načasování, třeba jsme se s knihou měli potkat v jiném rozpoložení, těžko říct.

KaLiBi
05.08.2022 4 z 5

Skvělé příběhy. Čtivé, lidské, strhující i napínavé. Občas mě štvaly konce. Chápu, že v nejlepším se má přestat, ale já chtěla víc. Chtěla jsem prostě vědět, jak by to bylo dál! Na druhou stranu právě tyhle otevřené konce tomu dodaly to pravé. Nad každou povídkou se čtenář může hluboce zamyslet - až budu tuto knihu číst příště, udělám to jinak. Každý den třeba jen jeden příběh. Aby se to neslévalo dohromady a abych vychutnala každý tak, jak si zaslouží.

meluzena
28.07.2022

Přečetla jsem dvě povídky a v půlce třetí jsem knihu odložila. Autor nemá své hrdiny rád. Nakládá na ně a oni se spolehlivě hroutí.
Ne že bych nepřečetla stohy knih o lidském utrpení a lidských selháních, různého druhu, v různých dobách. Tady jsem ale měla pocit, že si v tom týrání autor libuje (ani se neptejte, co z historie mi to připomnělo), a to číst nebudu. Je mi líto.

Čand@
24.07.2022 4 z 5

Epsteina som doteraz poznala iba ako úspešného scénaristu (filmy Václav, Roming, tiež ktorési seriály, zdá sa mi). Že je i spisovateľom, som netušila. A musím povedať, že aj keď nie som veľmi na poviedky, tieto jeho ma príjemne prekvapili. Každá jedna vynikajúci nápad, skvelý jazyk, dej plynie ako nič a tie otvorené konce…? U každého príbehu by som chcela vedieť, čo bude ďalej. Nie som žiadny producent, takže sa v tom nevyznám, ale z môjho pohľadu diváka by každá z tých poviedok bola dobrým námetom na film :).

Část díla

všech 7 částí díla