harena

Člověk za oponouČlověk za oponouMartin Goffa

Sice se krade dál a dál, ale tady z toho alespoň M. Goffa vytvořil zajímavý, chytlavý, nápaditý, čtivý, napínavý a reálný příběh z českého prostředí. Napětí nám dávkuje zpočátku po menších dávkách, ale brzy čtete jedním dechem. Styl psaní mi v detektivkách perfektně vyhovuje, jen škoda, že jsou hned přečtené.
Nabízí nám tu kromě napětí i perfektní zpracování kauz, o kterých jsme se dozvídali z tisku, kdy např. chudákovi poslanci někdo podstrčil do krabice od vína sedm milionů o kterých neměl tušení. Vzpomínám, jak bookmakeři nabízeli sázky, jestli u Ivana Langra najdou peníze v krabici od vína jako u Ratha nebo v zavařovačkách jako Kott s Pancovou. Jinak doporučuji číst sérii s Martinem Vrázem od začátku.

Poslední lovPoslední lovJean Christophe Grangé

Po dvaceti letech napsal Grangé pokračování Purpurových řek, což je jedině dobře. Příběh pohltí hned od prvních stránek, oba sympatičtí vyšetřovatelé musí pátrat i v minulosti miliardářské německé rodiny, aby odhalili kdo páchá tak odporné vraždy.
"To je šílené"
"To je německé. Jedna z tradic, kterou máme rádi. Slavná, etnická, divoká. Nedělej si o naší zemi mylnou představu, Niémansi, vždycky tu platil zákon silnějšího"
"Jedinou výzvou pro aristokrata je krev. Nedokáže-li Geyersberg v lese čelit nejnebezpečnějšímu nepříteli,, není hoden toho, aby řídil naše impérium."

Díky svižnému stylu, správně dávkovanému napětí i krátkým kapitolám dávám pět hvězdiček.

V podezřeníV podezřeníMichael Robotham

Zatím moje první kniha od Robothama, na kterého se už dlouho, díky kladným komentářům mých oblíbených čtenářů chystám. Jedná se o dobře napsaný kriminální příběh, i když je někdy psaný zdlouhavější formou, nevytrhuje ze čtení. Hlavní postavou je špičkový psycholog, který má poněkud problémy v soukromí, bojuje s nevyléčitelnou chorobou a snaží se psychopatického vraha sám. Pro mě velice dobrý úvod do osmidílné série, zase trochu jiné čtení, než akční thrillery.

Rodina odvedleRodina odvedleSally Hepworth

Zpočátku to je spíš běžný příběh čtyř mladých rodin, který se dobře četl, postupně se na povrch dostávají různá tajemství a na závěr nám spisovatelka přeci jen připravila malé překvapení. Čtivá romanťárna na léto - spíše pro ženy.

Prokletý krajProkletý krajMichaela Klevisová

Překrásné čtení. Perfektně popsaná atmosféra šumavské vesničky, kam přišli po odsunu Němců také rumunští Slováci s nadějí, že budou mít stejně dobré hospodářství, jako v Rumunsku. Zápletka je především pátrání v minulosti, spolu s Lindou rozplétáme složité osudy a vztahy lidí v Jelení Hoře. Od počátku jsem byla uchvácena atmosférou příběhu, popisy drsné šumavské krajiny. a velikou cenu pro mě měly i vzpomínky obyvatel, jejich vracení se do minulosti. I tím se pro mě stala nezapomenutelnou.
"Ale neměla byste dělat žádný rychlý řezy. Nesnažte se tu změnu provést sama. Prostě jen počkejte, až přijde.. Měla by být přirozená. Ne jako když vykopete stromek a přesadíte ho jinam. Spíš jako když se díváte, jak je jeho koruna rok od roku košatější, až vám jednoho dne zastíní dvorek. Rozumíme si? Mám pro vás jedinou radu: za ničím se nežeňte, ale nebraňte se ničemu, co k vám samo přijde"

Vřele doporučuji.

Někdo cizí v doměNěkdo cizí v doměShari Lapena

Napínavý, čtivý a nenáročný thriller s opravdu překvapivým koncem, tím mě Lapena vždycky potěší. Díky krátkým kapitolám brzy přečteno. Dobré čtení na dovolenou

Zaslíbené zeměZaslíbené zeměJean-Michel Guenassia

Vřele doporučuji. Druhý díl je dokonalé pokračování Klubu nenapravitelných optimistů, těžko říct, který je lepší. Kniha o hledání sebe sama, o přátelství, o lásce i bezohlednosti, jak se má člověk vlastně zachovat, aby svůj život žil v té Zaslíbené zemi, po které všichni touží, a která cesta na křižovatce života je ta pravá? Jak napravit své omyly, aniž bychom ublížili?
"Nedokázal jsem dostat z hlavy, že by bývalo stačilo, aby někdo z nich Sašovi pomohl a jeho život mohl vypadat jinak. Každý myslel jen na sebe. Byli stejní jako ostatní. "To je pravda, řekl Igor," jenže přátele nemůžeš vždycky hodnotit podle té nejpřísnější morálky. Když je člověk příliš nesmlouvavý, všechny je ztratí, je třeba jim dopřát nějaké výhody, lehce pokulhávající přátelství je lepší než žádné."

"Během chvíle měl Frank pocit, jako by je znal odjakživa, otisknou se do téhle zaslíbené země, kde je toho třeba tolik udělat, kde jejich mládí nebude handicapem jako ve Francii, v níž si všechny funkce uzurpují na doživotí starci. Budou mít historickou šanci podílet se na vzniku spravedlivější společnosti a obnově toho, co jejich otcové zničili."

Ach, ach, jak se vše stále opakuje. A vše je lehce zasazené do historických událostí, kde jsem bez dechu četla o životě v Alžírsku, v Rusku, pak o nezapomenutelné povodni ve Florencii.
Guenassi dokonale propojil životní příběhy hrdinů, je tu spousta zvratů a myšlenek, u kterých se zastavíte a vše je psáno lehce, že po přečtení téměř 500 stran litujete, že už je konec. Kniha, ke které se člověk vrací,

Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédieŽivotice: Obraz (po)zapomenuté tragédieKarin Lednická

Kniha je velmi dobře napsaná a emotivní. O tragédii v Životicích jsem neslyšela, děkuji autorce za zpracování, nedovedu si představit, kolik úsilí ji to muselo stát. Celý příběh jsem prožívala, jako bych se toho přímo účastnila. Všichni by si knihu měli přečíst a jednoznačně dávám pět * a doporučuji.

Zpřetrhaná poutaZpřetrhaná poutaLinda Castillo

Knihy Lindy Castillo jsou nejen napínavé, ale těším se na ně také proto, že se hodně dozvídáme i o životě amišů. Ani tento díl se nevymyká, náčelnice Kate vyšetřuje, pátrá, je také v ohrožení života, ale také hodně vzpomíná na své dětství a mládí v amišské komunitě. Pěkné.

TerapieTerapieB. A. Paris (pseudonym)

Od začátku do konce dobře čtivý psychologický thriller, určitě patří k těm lepším, které B.A. Paris napsala. Příběh pěkně rozpracovaný a tak dobře vymyšlený, že jsem podezřívala nakonec všechny zúčastněné osoby. Spokojenost.

Kdo seje vítrKdo seje vítrH. Rosenfeldt (pseudonym)

Moc jsem se těšila na další pokračování série a je to stejně skvělé, jako předešlé díly. Vyšetřování je napínavé, vraždy nejsou morbidní, perfektně vykreslená psychologie postav, které poznáváme ještě víc a po šokujícím závěru jen zůstanu stát s otevřenou pusou. Cože??? Sabine? Proč zase Ellinor? Zvládne to Torkel? a Billy? A okamžitě vyhlížím pokračování. Prý teď už to bude poslední díl, strašně držím Sebastianovi palce.
Podle mě napsala tato švédská spisovatelská dvojka jednu z nejlepších krimi sérií, až bude konec, užiju si celou řadu ještě jednou.

Když Paříž spalaKdyž Paříž spalaRuth Druart

Jedná se o prvotinu spisovatelky a zpočátku to je přece jen znát. Ale příběh si vybrala zajímavý, věřím, že alespoň trochu podobné se za války i staly. Od poloviny strhující a nesmírně emotivní čtení o rodičovské lásce a poutu, které nepřerve vzdálenost, ani čas.
Po přečtení knihy zůstává krásný pocit.

Pocit hanbyPocit hanbyLinda Castillo

Docela jsem se těšila na další příběhy z amišské komunity, kde vraždy, únosy atd. dovedně vyšetřuje policejní náčelnice - bývalá amiška- Kate B. Čtení není žádný běh o závod, ale případ je napínavý a Linda nás spolehlivě udrží u knihy až do konce.

Diplomatické maléryDiplomatické maléryMilan Syruček

Velmi čtivá kniha, která poskytuje odlehčený, smíchový pandán k "vážným" dějinám diplomacie. Autor jako zahraniční zpravodaj a zcestovalý novinář vidí i do zákulisí a s humorem jemu vlastním se dozvíme o různých diplomatických malérech už od šestnáctého století až téměř po současnost. Výborná kniha faktu o zatím nikde nepublikovaných událostech.
str.10:
"........ absence smíchové kultury tvoří jeden z povážlivých deficitů naší současnosti."

NerezNerezMarek Epstein

Moje první setkání s Markem Epsteinem , jsem nadšená a můžu jen chválit. Perfektní povídky, napínavé, bez odboček, ať už byly o čemkoliv, každá také nutila k zamyšlení. Čteno jedním dechem, skvělé, mohu jen doporučit.

Démoni minulostiDémoni minulostiMartina Novotná

Tak i tento poslední díl série historických detektivek je stále pohodové a příjemné čtení. Netuším, jestli spisovatelka píše další. A i tady jsou hlavní hrdinové sympatičtí, nechybí ani špetka humoru a láska stále vítězí nad lží a nenávistí. Pohodové čtení.

Poslední letPoslední letJulie Clark

Zajímavý thriller pro ženy, muže asi nijak neosloví, ale mě bavil až do konce. Spisovatelka docela dobře spojila dva příběhy, často se střídá minulost a současnost, zviditelňuje problémy domácího násilí a ukazuje, jak lehce se člověk dostane do problémů třeba s drogami a jak záleží jen na nás, co vymyslíme a jestli dokážeme se z průšvihů dostat. Odpočinkové čtení na horké červnové dny.

Světem bylin s Romanem Pavelou: ImunitaSvětem bylin s Romanem Pavelou: ImunitaRoman Pavela

Kniha mě potěšila, je tu sice pouze střípek rostlin z naší přírody, které nám od nepaměti pomáhají při různých onemocněních. U každé bylinky je přehledně popis, pěstování, co obsahuje, k čemu se používá a příp. zajímavosti a každá je také doplněna krásnými fotografiemi. Na konci jsou recepty, a tak víme, co můžeme z každé bylinky vyrobit. Já určitě udělám "zázvorový sirup pro drsňáky".

Muž, který spadl na ZemiMuž, který spadl na ZemiWalter Tevis

Krátká knížka, ale mnoho toho vypovídá o nás, o člověku, o jeho samotě a nutí k zamyšlení. Zasloužíme si zachránit, vzhledem k tomu, jakým způsobem na naší planetě žijeme? Zničíme Zemi za 10, 20 nebo 5 let? Stejně jako Tevisovy "Kroky slunce" je i tento velice silný a krásný příběh Thomase Newtona plný melancholie a bolesti. Ale patří k těm vzácným knihám, na které si určitě ještě po mnoha letech vzpomenu.

Prokletí jménem RozálieProkletí jménem RozálieMartina Novotná

Stejně pěkná a čtivá detektivka, jako předešlé díly. Sice se tu objevuje dost mrtvol, ale Jakub si vše dokáže poskládat a nevinní jsou zachráněni a zloduši a vrazi spravedlivě potrestání. Kniha mě opravdu bavila, je to odpočinkové a příjemné čtení.

První krevPrvní krevAngela Marsons

Vynikající díl. S Kim se vracíme na začátek její spolupráce s novým týmem, tušíme proč asi vrah vraždí, ale nevíme kdo. Od poloviny knihy jsem přesvědčená, že vraha znám, ale opak byl pravdou. Napínavý, akční, našlapaný dějem je i tento nultý díl, navíc bylo fajn se více seznámit s postavami, které známe už z dřívějších dílů. Skvělý thriller.

Kroky slunceKroky slunceWalter Tevis

Padesátiletý sebestředný miliardář unuděný životem se vydává do vesmíru a v jeho vzpomínání poznáváme jeho psychické a emoční a sexuální problémy. Hlavní postavu se Tevisovi podařilo popsat tak dokonale, že se jistě stala nezapomenutelnou. Druhá polovina je spíš politická a obchodní. Čtení je to spíš smutné, depkoidní.

Ano, můj paneAno, můj paneFrantišek Niedl

Přesně tak si představuji dobrý historický příběh a tento je z dob Jana Lucemburského. Je psaný lehce a s nadhledem , seznamujeme se s životem na Jenčově, občas se vtípkům Ondřeje zasmějeme, ale je to také příběh plný dobrodružství a neschází ani láska a pravé přátelství. Pěkný relax, čtení jsem si opravdu užila.

Purpurové řekyPurpurové řekyJean Christophe Grangé

Parádní, svižné a chvilkami trochu drsnější čtení plné akce a také zápletka je patřičně zamotaná. Pakliže si myslíme, že už víme, tak nastane překvapivý zvrat a napětí nepolevuje až do strhujícího konce. Dva policisté, kteří vraždy vyšetřují, jsou opravdu tvrdí a drsní týpci, a při sebemenším náznaku stopy po ní opravdu bezohledně jdou. Autor ale nezapomněl ani na poetické popisy krajiny, zasněžených horských masivů i řeky. Prostě výborný thriller, film jsem neviděla, knize dávám pět hvězdiček a doporučuji.

Na viděnou příští létoNa viděnou příští létoElin Hilderbrand

Moje první kniha od této autorky, vlastně je to životní příběh Mallory, která zdědila chatu na ostrově Nantucket. Tady se seznámí s přítelem svého bratra Jakem, a jak už to tak někdy bývá, začne veliká láska na celý život. Ovšem je problém, protože jak nám už napovídá i titulek knihy, s Jackem se může vidět jen jedinkrát v roce. Opravdu dobrý nápad byl napsat na začátku každé kapitoly rok a co se v tom roce ve světě a v Americe událo. Nevím, jestli je to špatným překladem, ale Svátek práce není v září.
Na viděnou příští léto je pěkný romantický příběh lásky a ostrov Nantucket spisovatelka věrohodně přiblížila tak, že jsem měla chuť se tam hned rozjet. Příjemné, odpočinkové čtení.

Vražda nepočestné pannyVražda nepočestné pannyMartina Novotná

Baví mě, že detektivky paní Martiny Novotné vydává nakladatelství "Knihy s úsměvem" , což odpovídá stylu psaní. Tato historická detektivka je velmi příjemné čtení, kdy máme tip na vraha docela brzy, ale společně s Jakubem pátráme dál. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, láska překonává všechny nástrahy a nechybí ani špetka humoru. Lehké, odpočinkové čtení, ráda si přečtu i další díl.

Matčin hrobMatčin hrobLisa Regan

Napínavý příběh plný zvratů se žene kupředu, nikde nic nebrzdí, neruší, napínavý od samého začátku a díky krátkým kapitolám jsme hned na konci. Tento díl je z celé série nejlepší, první dva se mi líbily, ale tak na čtyři hvězdičky, ale tady je to na jasných pět. Velká spokojenost, už aby byl další díl.

Strana štěstíStrana štěstíVlastimil Vondruška

Před 17 lety napsal pan Vondruška vtipný a úsměvný román o vzniku jedné politické strany a o vládnutí. Pobavilo mě to, i nahlas jsem se smála, ale tak nějak v koutku duše je z toho smutno, protože ten způsob vládnutí a politikaření je hodně pravdivý a nějak obdobně se jistě vládne v zemích na celém světě. Přečtěte si, určitě se zasmějete, pobavíte, zamyslíte.
"Neboť politici přicházejí a odcházejí, ale lidská naivita je věčná."

Hodná sestraHodná sestraSally Hepworth

Paráda. Nečekala jsem, že to bude tak napínavé, předpokládala jsem, že to budou běžné spory dvou sester. Ale omyl, spisovatelce se povedlo zamotat čtenářům pořádně hlavu. Šikovné jsou krátké kapitoly, kde se střídá čtení z deníku Rose s vyprávěním její sestry Fern. Téma je zajímavé a velmi čtivě a chytře zpracované, skvěle vymyšlený závěr, čtení jsem si opravdu užila.

Propast smrtiPropast smrtiRobert Bryndza

Roberta Bryndzu si nenechám ujít. Líbí se mi styl psaní i krátké kapitoly a i když je v tomto díle napětí možná míň, než v předešlých dílech, vůbec to nevadilo a nerušilo při čtení. Marně jsem se snažila odhalit pachatele, nepovedlo se, ten závěr jsem skutečně nečekala. Držím Kate a Tristanovi palce, ať se jejich detektivní kanceláři daří i v dalších dílech.