harena harena komentáře u knih

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Byla jsem velice mile překvapená knihou české spisovatelky Málkové. Příběh je psán s lehkostí a humorem, má spád a po přečtení zanechá v duši pohodu a radost. Já si ji snad pro ten příjemný pocit přečtu ještě jednou. To je opravdu kniha pro radost.

13.11.2022 5 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Skvělé, děsivé, vtipné, výborně psané, kniha se těžko odkládá. Moje dcera by řekla "boží !!". Jen bych nechala čtenáře přemýšlet a také vynechala epilog. I když........ať žije MATKA !! Moje první setkání se spisovatelem a už si objednávám první díl jeho trilogie, protože pan Bureš prostě umí psát.

30.10.2022 5 z 5

Přerušovaný půst pro ženy Přerušovaný půst pro ženy Cynthia Thurlow

Souhlasím s teorií o přerušovaném půstu, ale recepty jsou příliš exotické. Jistě nebude problém pro ty, kteří se do tohoto doporučovaného půstu vrhnou, použít naše obyčejné suroviny. Jinak informace o tom, které potraviny jsou zdravé a které ne, jsou všeobecně známé, ale 16ti hodinový půst pro zajímavost možná zkusím.

30.10.2022 3 z 5

Malý a velký Mefisto Malý a velký Mefisto Fan Vavřincová (p)

Můžu chválit stejně, jako čtenáři přede mnou. Humoristická, roztomilá detektivka, plná nádherných květnatých výrazů. No, napadlo by vás třeba:
"Veřeje se rozjizvily a zvenčí zazívala tma stejně hrozná, jako byla uvnitř."
Ač tu bylo jen šest zúčastněných, stejně jsem vraha neuhodla. Napínavé, úsměvné a milé čtení.

30.10.2022 5 z 5

Případ mrtvého redaktora Případ mrtvého redaktora Josh Lanyon

Příjemné překvapení, moc se mi líbil styl psaní. Nečekala jsem tak zábavnou a chytrou detektivku. Trošku napětí, erotiky a humoru, líbil se mi i vztah obou hlavních hrdinů. Užívala jsem si čtení dva dny a opravdu doufám, že u nás vyjdou i další díly. Dokonce jsem si zjistila, že nakladatelství conQueer, kde tahle kniha vyšla, vydalo ještě jednu knihu, tak mě zajímá, jestli bude tak dobře psaná, jako tato.

20.10.2022 5 z 5

Kníže Smrt Kníže Smrt Dominik Dán

Stejně dobře napsaný krimi román jako ostatní od DD. Vyšetřování vražd se opět neobejde bez vtipných hlášek členů mordparty a snad proto čtení plyne tak příjemně, že je člověk překvapen, že je už na konci.

20.10.2022 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Skvělý thriller. Přečteno jedním dechem, skvěle propracovaný a napínavý děj, čistá profesionální práce. Litovala jsem, že se blížím ke konci, užívala jsem si každou stránku. Se spisovatelem se setkávám poprvé, ale určitě ne naposledy. Doporučuji všem milovníkům napětí.

20.10.2022 5 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Opět vynikající kriminální román, nic neztrácí na tempu oproti předchozím dílům, zajímavé je, co všechno může fanatický, psychopat vymyslet. Tentokrát pomůže mord partě opravdu náhoda, jinak myslím, že by to těžko zvládli, bylo to o fous. Ovšem šéf Marcus mě na konci opravdu rozzlobil. Teď budu nedočkavě čekat na pokračování.

15.10.2022 5 z 5

Najdi mě Najdi mě Anne Frasier (p)

Dobrý krimi thriller, který se lehce četl. Vyprávění z minulosti se střídalo s vyprávěním ze současnosti. Četla jsem i sérii "Nejsem...", která byla u mě za plný počet hvězdiček, tady mě konec zcela vytrhl z děje, protože byl podle mne zcela nereálný. Ale druhý díl si určitě přečtu.

15.10.2022 4 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

"Spánek je společně se stravou a cvičením třetím pilířem zdraví"
Je to kniha, kterou by si měli přečíst všichni, kteří mají problémy se spánkem. První část je teoretická, dozvíme se, co spánek je, co není, kdo spí, jak dlouho spí, jak by měli spát lidé (ale nespí). Ve druhé jsou podrobnosti o dobrých, špatných a smrtelných stavech spojených se spánkem a především jeho nedostatkem. Je to parádní a trochu děsivé čtení. Takže vypnout modré světlo a jdu na další knížku. Osm hodin spánku si snad ohlídám.

15.10.2022 5 z 5

Kočičí stopa Kočičí stopa Dominik Dán

Přečteno za dva dny jedním dechem. Nejen že je to napínavý příběh, ale navíc tu opět neschází černý humor všech členů mord party. A celou knihu stále přemýšlím, jestli ta ženská vraždila, či ne, ale to jsem se opravdu dozvěděla až na posledních stránkách. Opět dobré, napínavé čtení.

07.10.2022 5 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Napínavá a svižně napsaný detektivní příběh, který pádí kupředu a díky intuici Sloan policie zjišťuje další děsivé skutečnosti. Líbilo se mi pátrání pod vodou mezi aligátory a zajímavé byly i informace o životě těchto tvorů.

07.10.2022 4 z 5

Temné hodiny Temné hodiny Michael Connelly

Tady hlavní roli nehraje Harry Bosch, ale inspektorka René Ballardová, která při vyšetřování i riskuje, že přijde o práci. Dobré čtení, jaké je u tohoto autora pravidlem.

07.10.2022 4 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Krátký a krásný poetický příběh o hledání vlastní identity, z kterého čiší osamělost, ale psaný tím nejkrásnějším jazykem.
str. 117
"Tehdy jsem to konečně pochopila. Že jsme si sice byly navzájem skvělým doprovodem na cestě, ale nakonec jsme jen osamělé kusy železa, kroužící každý po jiné oběžné dráze. Zdálky se zdáme být nádherné jako padající hvězdy. Ve skutečnosti ale nejsme nic než vězni v celách, kteří nemohou nikam jít. Když se dráhy, po kterých obíháme, občas protnou, můžeme se setkat svými pohledy, nebo se možná mohou dotknout i naše duše. To je ale jen na krátkou chvíli. V příštím okamžiku už jsme zase beznadějně samy. Dokud jednoho dne neshoříme na prach a nevrátíme se zpátky k nule."
str. 127
"Doléhalo na ni očekávání,vzrušení, zoufalství, zmatek, hněv i strach. Nálada jí v jednom okamžiku stoupala, v dalším zas padala pod bod mrazu. Zdálo se jí, že všechno určitě půjde, pak zas hned měla dojem, že se všechno musí pokazit."

Líbí se mi způsob, jak spisovatel skládá svoje myšlenky, jak se vyjadřuje a líbil se mi i závěr. Můžeme o něm přemýšlet a litovat, že neumíme psát, jako Haruki Murakami.

Amnézie Amnézie Michael Robotham

Kniha má pro mě překvapivě nízké hodnocení, ale to je asi proto, že někdo ohodnotí knihu jako "odpad" a bohužel ani nezdůvodní, proč to tak dal.. Příběh není zběsile akční, ale je napínavý, postavy propracované a závěr hodně překvapující. Já jsem si dobře početla.

20.09.2022 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Pátrání po vrahovi, který zabil před čtyřiceti lety lékařku Margot je tak rozsáhlé a podrobné, že jsem si připadala, že pátrám s nimi. Jen jsem se ztrácela v horoskopu, musela jsem se vracet a trochu víc mě zajímal vztah Robin a Strika, než kdo je vrah. A ten byl překvapující, to mě opravdu nenapadlo. Užila jsem si příjemné čtení a těším se na další díl.

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Super. To je klidná, pohodová detektivka bez potoků krve a vulgarit, která se čte sama. Sympatický inspektor Vinston je tu na dovolené, ale pomáhá místní policistce při pátrání po vrahovi a my můžeme sledovat perfektní detektivní práci. Nechybí tu ani jemný humor, hlavní postavy jsou výborně vykreslené, příroda na jihu Švédska přímo vybízí k návštěvě a my se krok po kroku pomalu dostáváme k vrahovi. Moc pěkné čtení, netrpělivě čekám na další díly.

31.08.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Měla jsem chuť na lehké, letní odpočinkové čtení, tak jsem konečně sáhla po panu Hartlovi. Zpočátku se mi to lehce četlo, některé scény byly jak živé, ale pak problémy Aleše s dětmi a se sexem začaly být stále stejné, až mě přestávaly zajímat a já jsem jen málem počítala stránky, jestli už bude konec. 200 stran by určitě stačilo. Můj šálek kávy to není, škoda.

31.08.2022 3 z 5

Království slepých Království slepých Louise Penny

Krásný příběh, který není ani tak moc detektivka, sice tu máme smrt a náš oblíbený Armand Gamache pátrá po vrahovi, ale je především o kamarádství, vlídnosti a o životě. Nejlépe knihu vystihla komentovat spisovatelka ve svém poděkování.
"Navíc jsem si uvědomila, že ty knihy jsou mnohem víc než Michael. Mnohem víc než Gamache. Je v nich obyčejná touha po společnosti. Po tom, někam patřit. Jsou o laskavosti, přijetí .Vděčnosti. Nejsou až tolik o smrti, jako spíš o životě. A o důsledcích rozhodnutí, která děláme."

Asi kniha nezaujme ty, kteří čekají napínavé, akční hledání vraha, ale já spisovatelce za tento vlídný příběh moc děkuji.

31.08.2022 5 z 5

Ztracený v pustině Ztracený v pustině Jane Harper

Rodina žije na farmě v Austrálii, kde nejbližší soused je vzdálen 300 km. Poušť, horko, samota a práce a zase práce, brr. Do toho nás spisovatelka dokáže dobře vtáhnout, tam bych žít nechtěla. Taky jsem přemýšlela, co tam asi ty kráva žerou. Všichni se snaží zjistit, proč jeden z nich zemřel na poušti a postupně se odhalují stará rodinná tajemství. Není to ani moc detektivka, ale je to určitě zajímavé a napínavé čtení.

25.08.2022 5 z 5