harena harena komentáře u knih

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Od začátku do konce dobře čtivý psychologický thriller, určitě patří k těm lepším, které B.A. Paris napsala. Příběh pěkně rozpracovaný a tak dobře vymyšlený, že jsem podezřívala nakonec všechny zúčastněné osoby. Spokojenost.

06.07.2022 5 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Hans Rosenfeldt (p)

Moc jsem se těšila na další pokračování série a je to stejně skvělé, jako předešlé díly. Vyšetřování je napínavé, vraždy nejsou morbidní, perfektně vykreslená psychologie postav, které poznáváme ještě víc a po šokujícím závěru jen zůstanu stát s otevřenou pusou. Cože??? Sabine? Proč zase Ellinor? Zvládne to Torkel? a Billy? A okamžitě vyhlížím pokračování. Prý teď už to bude poslední díl, strašně držím Sebastianovi palce.
Podle mě napsala tato švédská spisovatelská dvojka jednu z nejlepších krimi sérií, až bude konec, užiju si celou řadu ještě jednou.

06.07.2022 5 z 5

Když Paříž spala Když Paříž spala Ruth Druart

Jedná se o prvotinu spisovatelky a zpočátku to je přece jen znát. Ale příběh si vybrala zajímavý, věřím, že alespoň trochu podobné se za války i staly. Od poloviny strhující a nesmírně emotivní čtení o rodičovské lásce a poutu, které nepřerve vzdálenost, ani čas.
Po přečtení knihy zůstává krásný pocit.

26.06.2022 5 z 5

Pocit hanby Pocit hanby Linda Castillo

Docela jsem se těšila na další příběhy z amišské komunity, kde vraždy, únosy atd. dovedně vyšetřuje policejní náčelnice - bývalá amiška- Kate B. Čtení není žádný běh o závod, ale případ je napínavý a Linda nás spolehlivě udrží u knihy až do konce.

26.06.2022 4 z 5

Diplomatické maléry Diplomatické maléry Milan Syruček

Velmi čtivá kniha, která poskytuje odlehčený, smíchový pandán k "vážným" dějinám diplomacie. Autor jako zahraniční zpravodaj a zcestovalý novinář vidí i do zákulisí a s humorem jemu vlastním se dozvíme o různých diplomatických malérech už od šestnáctého století až téměř po současnost. Výborná kniha faktu o zatím nikde nepublikovaných událostech.
str.10:
"........ absence smíchové kultury tvoří jeden z povážlivých deficitů naší současnosti."

26.06.2022 5 z 5

Nerez Nerez Marek Epstein

Jsem nadšená, moje první setkání s Markem Epsteinem a můžu jen chválit. Perfektní povídky, napínavé, bez odboček, ať už byly o čemkoliv, každá také nutila k zamyšlení. Čteno jedním dechem, skvělé, mohu jen doporučit.

23.06.2022 5 z 5

Démoni minulosti Démoni minulosti Martina Novotná

Tak i tento poslední díl série historických detektivek je stále pohodové a příjemné čtení. Netuším, jestli spisovatelka píše další. A i tady jsou hlavní hrdinové sympatičtí, nechybí ani špetka humoru a láska stále vítězí nad lží a nenávistí. Pohodové čtení.

23.06.2022 4 z 5

Poslední let Poslední let Julie Clark

Zajímavý thriller pro ženy, muže asi nijak neosloví, ale mě bavil až do konce. Spisovatelka docela dobře spojila dva příběhy, často se střídá minulost a současnost, zviditelňuje problémy domácího násilí a ukazuje, jak lehce se člověk dostane do problémů třeba s drogami a jak záleží jen na nás, co vymyslíme a jestli dokážeme se z průšvihů dostat. Odpočinkové čtení na horké červnové dny.

23.06.2022 4 z 5

Světem bylin s Romanem Pavelou: Imunita Světem bylin s Romanem Pavelou: Imunita Roman Pavela

Kniha mě potěšila, je tu sice pouze střípek rostlin z naší přírody, které nám od nepaměti pomáhají při různých onemocněních. U každé bylinky je přehledně popis, pěstování, co obsahuje, k čemu se používá a příp. zajímavosti a každá je také doplněna krásnými fotografiemi. Na konci jsou recepty, a tak víme, co můžeme z každé bylinky vyrobit. Já určitě udělám "zázvorový sirup pro drsňáky".

01.06.2022 5 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Krátká knížka, ale mnoho toho vypovídá o nás, o člověku, o jeho samotě a nutí k zamyšlení. Zasloužíme si zachránit, vzhledem k tomu, jakým způsobem na naší planetě žijeme? Zničíme Zemi za 10, 20 nebo 5 let? Stejně jako Tevisovy "Kroky slunce" je i tento velice silný a krásný příběh Thomase Newtona plný melancholie a bolesti. Ale patří k těm vzácným knihám, na které si určitě ještě po mnoha letech vzpomenu.

01.06.2022 5 z 5

Prokletí jménem Rozálie Prokletí jménem Rozálie Martina Novotná

Stejně pěkná a čtivá detektivka, jako předešlé díly. Sice se tu objevuje dost mrtvol, ale Jakub si vše dokáže poskládat a nevinní jsou zachráněni a zloduši a vrazi spravedlivě potrestání. Kniha mě opravdu bavila, je to odpočinkové a příjemné čtení.

01.06.2022 4 z 5

První krev První krev Angela Marsons

Vynikající díl. S Kim se vracíme na začátek její spolupráce s novým týmem, tušíme proč asi vrah vraždí, ale nevíme kdo. Od poloviny knihy jsem přesvědčená, že vraha znám, ale opak byl pravdou. Napínavý, akční, našlapaný dějem je i tento nultý díl, navíc bylo fajn se více seznámit s postavami, které známe už z dřívějších dílů. Skvělý thriller.

28.05.2022 5 z 5

Kroky slunce Kroky slunce Walter Tevis

Padesátiletý sebestředný miliardář unuděný životem se vydává do vesmíru a v jeho vzpomínání poznáváme jeho psychické a emoční a sexuální problémy. Hlavní postavu se Tevisovi podařilo popsat tak dokonale, že se jistě stala nezapomenutelnou. Druhá polovina je spíš politická a obchodní. Čtení je to spíš smutné, depkoidní.

28.05.2022 4 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Přesně tak si představuji dobrý historický příběh a tento je z dob Jana Lucemburského. Je psaný lehce a s nadhledem , seznamujeme se s životem na Jenčově, občas se vtípkům Ondřeje zasmějeme, ale je to také příběh plný dobrodružství a neschází ani láska a pravé přátelství. Pěkný relax, čtení jsem si opravdu užila.

28.05.2022 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Parádní, svižné a chvilkami trochu drsnější čtení plné akce a také zápletka je patřičně zamotaná. Pakliže si myslíme, že už víme, tak nastane překvapivý zvrat a napětí nepolevuje až do strhujícího konce. Dva policisté, kteří vraždy vyšetřují, jsou opravdu tvrdí a drsní týpci, a při sebemenším náznaku stopy po ní opravdu bezohledně jdou. Autor ale nezapomněl ani na poetické popisy krajiny, zasněžených horských masivů i řeky. Prostě výborný thriller, film jsem neviděla, knize dávám pět hvězdiček a doporučuji.

22.05.2022 5 z 5

Na viděnou příští léto Na viděnou příští léto Elin Hilderbrand

Moje první kniha od této autorky, vlastně je to životní příběh Mallory, která zdědila chatu na ostrově Nantucket. Tady se seznámí s přítelem svého bratra Jakem, a jak už to tak někdy bývá, začne veliká láska na celý život. Ovšem je problém, protože jak nám už napovídá i titulek knihy, s Jackem se může vidět jen jedinkrát v roce. Opravdu dobrý nápad byl napsat na začátku každé kapitoly rok a co se v tom roce ve světě a v Americe událo. Nevím, jestli je to špatným překladem, ale Svátek práce není v září.
Na viděnou příští léto je pěkný romantický příběh lásky a ostrov Nantucket spisovatelka věrohodně přiblížila tak, že jsem měla chuť se tam hned rozjet. Příjemné, odpočinkové čtení.

22.05.2022 4 z 5

Vražda nepočestné panny Vražda nepočestné panny Martina Novotná

Baví mě, že detektivky paní Martiny Novotné vydává nakladatelství "Knihy s úsměvem" , což odpovídá stylu psaní. Tato historická detektivka je velmi příjemné čtení, kdy máme tip na vraha docela brzy, ale společně s Jakubem pátráme dál. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, láska překonává všechny nástrahy a nechybí ani špetka humoru. Lehké, odpočinkové čtení, ráda si přečtu i další díl.

22.05.2022 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Napínavý příběh plný zvratů se žene kupředu, nikde nic nebrzdí, neruší, napínavý od samého začátku a díky krátkým kapitolám jsme hned na konci. Tento díl je z celé série nejlepší, první dva se mi líbily, ale tak na čtyři hvězdičky, ale tady je to na jasných pět. Velká spokojenost, už aby byl další díl.

11.05.2022 5 z 5

Strana štěstí Strana štěstí Vlastimil Vondruška

Před 17 lety napsal pan Vondruška vtipný a úsměvný román o vzniku jedné politické strany a o vládnutí. Pobavilo mě to, i nahlas jsem se smála, ale tak nějak v koutku duše je z toho smutno, protože ten způsob vládnutí a politikaření je hodně pravdivý a nějak obdobně se jistě vládne v zemích na celém světě. Přečtěte si, určitě se zasmějete, pobavíte, zamyslíte.
"Neboť politici přicházejí a odcházejí, ale lidská naivita je věčná."

11.05.2022 4 z 5

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

Paráda. Nečekala jsem, že to bude tak napínavé, předpokládala jsem, že to budou běžné spory dvou sester. Ale omyl, spisovatelce se povedlo zamotat čtenářům pořádně hlavu. Šikovné jsou krátké kapitoly, kde se střídá čtení z deníku Rose s vyprávěním její sestry Fern. Téma je zajímavé a velmi čtivě a chytře zpracované, skvěle vymyšlený závěr, čtení jsem si opravdu užila.

11.05.2022 5 z 5