Sputnik, má láska přehled

Sputnik, má láska
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24006/bmid_sputnik-ma-laska-bIN-24006.jpg 4 1310 1310

Kdo zná Norské dřevo, bude potěšen, kdo jej nezná, bude překvapen a neodolá. O románu se dá hovořit jako o kronice neopětované touhy stejně jako o melancholické love story. Dílo má opět tři hlavní postavy: 24letý učitel z Tokia označovaný jako K. a zároveň vypravěč; jeho přítelkyně Fialka, která chce být spisovatelkou a zbožňuje Jacka Kerouacka; Mjú, femme-fatale a společensky poměrně vysoce postavená žena se záhadnou minulostí, jež si odbarvuje vlasy. Ve dvaadvaceti letech se Fialka poprvé zamilovala... Objekt jejích tužeb byl o celých sedmnáct let starší a měl za sebou svatbu. A aby toho nebylo málo, byla to žena. Fialčin osud na nejmenovaném řeckém ostrově je však stejně podivný jako osud jiných autorových hrdinů zmizí beze stopy. K. se ji vydává hledat a ve Fialčině počítači najde dva dokumenty: jeden o její nezměrné touze k Mjú, druhý o její prapodivné minulosti. Díla japonského spisovatele Haruki Murakamiho (1958) byly přeložena do třiceti jazyků. Mj. je autorem románů Norské dřevo, Na jih od hranic, na západ od slunce, Kafka na pobřeží, Afterdark. V říjnu 2006 mu byla v Praze udělena mezinárodní Cena Franze Kafky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon
Originální název:

Spútoniku no koibito , 1999


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Sputnik, má láska. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (159)

ondra295
30.05.2024 4 z 5

Spíše slabší z Murakamiho děl, ovšem to rozhodně neznamená, že by bylo špatné. Postavy jsou tu opět jedinečné, je tu dostatek mystična a navíc nejsme ochuzeni ani o klasický Murakamiho závěr, který není pozitivní, vlastně nic nevysvětluje a jenom ponechává obrovský prostor pro vlastní interpretaci. Fialka Mjú jsou velice originální milostnou kombinací postav, na knize také oceňuji jedinečný výběr prostředí řeckého ostrova pro finální část - nečekaná změna prostředí se tu hodí. Není to ale ostatně nic nového, Murakami už například v "Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování" hlavní postavu poslal do Finska a v "Tancuj, tancuj, tancuj" na Havaj.

vlkcz
23.05.2024 3 z 5

Asi 3,5*. U jiného autora bych asi se 4* neváhal, ale na Murakamiho mi to přišlo "odfláknuté", až jsem si občas říkal, že takhle by to napsal někdo, kdo by se ho pokoušel napodobit. Prostě taková light verze Honu na ovci, kterou napsal skoro o 20 let dřív, přesto mi přišel vyzrálejší.
Jinak klasičtí hrdinové, odlišující se od svého okolí, uvědomující si svou jinakost a z toho plynoucí osamělost, s tradiční dávkou mysteriózna v závěru.


Hradčiatko
01.05.2024 3 z 5

Vybraná podľa autora do knižnej výzvy, mala som vymyslené iné od neho, no v knižnici neboli, čas do konca roka prudko odtikával, chcela som výzvu stihnúť, tak sme to s Fialkou spolu skúsili :) Nebolo to zlé, ale priznávam, že s ohľadom na ocenenia a autora som asi od toho čakala viac, než prišlo. Oceňujem postavy, ktoré skrz svoje konanie sa vymykali iným literárnym hrdinom natoľko, že mi utkveli v pamäti + oceňujem vykreslenie prostredia Japonska vs. gréckeho ostrova, ktoré prirodzeným spôsobom bez zbytočných opisov vytváralo odlišnú atmosféru, lenže akosi... chýbalo čosi, čo by ma s autorom spojilo a záver nebol to pravé orechové (resp. on nebol).

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Sputnik, má láska v seznamech

v Právě čtených10x
v Přečtených2 031x
ve Čtenářské výzvě126x
v Doporučených66x
v Knihotéce489x
v Chystám se číst247x
v Chci si koupit49x
v dalších seznamech11x