harena harena komentáře u knih

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Vražda se přímo dotýká Josie, protože je zavražděna matka jejího přítele. Pravda je, že psychologie postav šla do pozadí, ale vražd postupně přibývalo a napětí pomalu stoupalo. Stejná úroveň jako minulé díly, čekám na další díl.

05.03.2023 4 z 5

Tajemný závoj Tajemný závoj Dominik Dán

Jako vždy se čte detektivka od DD dobře, vtípky létají sem a tam, jen jsou některé věci zbytečně několikrát opakovány. Ale zůstal jeden nedořešený případ, takže asi jdeme do dalšího dílu.

05.03.2023 4 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Možná trochu slabší Lapeňa než minulé díly. Čte se svižně, krátké kapitoly, krátké věty a neustálé zvraty. Neurazí, nenadchne. Víkendové, rychlé čtení, další Lapeňu si ale taky přečtu.

20.02.2023 4 z 5

Válka se stromy Válka se stromy Jan Tománek

Skvělá kniha, moc se mi líbila.Nejprve úsměvná, pak je člověku víc a víc smutno. Pouhých 150 stran stačí, aby se člověk znovu zamyslel. Poučíme se? Těžko, čím víc se člověk bojí, tím lépe se ovládá, to se přece ví a s tím se pracuje.
"Každá lež zdůvodněná obecným blahem, která se omílá dost dlouho dokola, dokáže své."
Proč si neosvěžit vzpomínky? Perfektní kniha, čtěte.

20.02.2023 5 z 5

Císařovna Císařovna Roman Bureš

Stejně jako v prvním díle jsou tu hlavně boje a bojůvky. Antonia založila Nový Řím a stala se i díky robotu (Serena) polobohyní, ale stále hrozí, že ji někdo podrazí, sesadí a zavraždí. Ještě že jim Číňan dává nanoroboty za své krve, díky kterým neumírá tolik vojáků. Mužské části lidstva se knížka asi bude líbit víc

20.02.2023 4 z 5

Čtyři vichry Čtyři vichry Kristin Hannah

Právě jsem dočetla a myslím, že na tu knihu hned tak nezapomenu. Je to příběh z třicátých let, z období velkého sucha a velké hospodářské krize v Americe. Žena se dvěma dětmi se vydává z Texasu do Kalifornie za velkým americkým snem, kde budou mít všichni práci, nic nebude pro ně, jako pro Američany, nemožné. Skutečnost je ale děsivá a pro mě je téměř nepředstavitelné, co musí hlavní hrdinka překonat. Celý příběh je psaný čtivě, líbil se mi víc, než Ohnivé okovy.

13.02.2023 5 z 5

Jako stín Jako stín Helen Fields

Celkem je to pomalejší thriller, pro mne by stačila polovina stránek. Hodně se spisovatelka rozepisuje o tom, jak se snaží mladá žena, dvanáctiletá dívka a později invalidní hoch utéci z domu, kam je psychicky nemocný únosce zavřel. Také se tu mnoho informací několikrát zbytečně opakuje, ale kdo má rád takovéto pomalejší pátrátí, tak si jistě užije.

13.02.2023 3 z 5

Metuzalém - O stárnutí a stáří Metuzalém - O stárnutí a stáří František Koukolík

Kniha není jen o stárnutí a stáří, je to srozumitelné a čtivé vyprávění se širokým záběrem o medicíně, fyzice, biologii, o štěstí, vlastně kniha o životě. Našla jsem si na ČT šestnáctidílný pořad Metuzalém s MUDr. Koukolíkem, to mě těší, určitě si ho také pustím. Z celé knihy vyzařuje, jaký je pan Koukolík vlídný, inteligentní a vzácný člověk. Dávám šest hvězdiček.
"Přeji si zemřít mlád, jak nejpozději to bude možné"

13.02.2023 5 z 5

Ohnivé okovy Ohnivé okovy Kristin Hannah

Po přečtení "Zahrady" jsem nutně potřebovala něco oddychového, milého pro ženy. Ano, je to pěkná červená knihovna, je tu láska, zdráhání se, trošku erotiky a protože jsem ji četla právě ve správné době, líbila se mi. Hezké, lehce vtipné a čtivé.

08.02.2023 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Velmi silný příběh, až někdy i srdce zabolí. . Nepředstavitelné, s čím vším musí někteří lidé žít. Petra Dvořáková bravurně zpracovala těžké téma, má veliký dar empatie, takže jsem se i já dokázala plně vcítit do pekla hlavního hrdiny a držela mu palce, aby tu hrůzu v sobě ustál.
Dopisuji po týdnu:
Ale pravda taky je, že kdyby to byl můj soused, neměla bych chvilku klidu a snad bych se raději s dětmi odstěhovala.
Děkuji i za ten konec, skvělá kniha, doporučuji.

08.02.2023 5 z 5

Slib Slib Sharon J. Bolton

Sláva, mojí oblíbené spisovatelce Bolton se opět povedl výborný, spíš psychologický thrillet. Celý příběh se odvíjí před očima jako film. Zaujme od první stránky, kdy parta si mladých potřebuje zvýšit hladinu adrenalinu v krvi a způsobí smrt několika lidí. Když se Megan vrací z vězení, napětí se stupňuje každou kapitolou a závěr už je hotová smršť. Pěkných pět hvězdiček.

08.02.2023 5 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Jsou chvíle, kdy člověk ví, že nastal čas přečíst si znovu určitou knihu, protože mu může třeba pomoci v dalším životě. Proto jsem sáhla hluboko do knihovny a znovu si začala číst "Hovory k sobě". Není to kniha, ke které sednete a 160 stránek přečtete, je to kniha u které si člověk popřemýšlí, vrací se, souhlasí nebo naopak. Je to dílo plné mouder, meditativních myšlenek a hlavně je to reflexe nitra jednoho z nejmocnějších mužů všech dob, které mu dodávalo odvahy, když se proti němu spikla příroda i lidé. Hlásí světoobčanství, protože všichni jsme podrobeni týmž kosmickým zákonům, všichni jsme občany téhož vesmírného státu.
Jen se neztotožňuji s tím, že jestliže stejně umřu, tak je jedno, jestli teď nebo za 50 let. Ale aspoň se tím netrápím.

"Je třeba míti na mysli nejenom to, že se život každým dnem krátí a že se jeho zbytek zmenšuje, ale je zapotřebí se zamyslit i nad tím, že i kdyby byl člověk déle živ, je přece jen nejisté. zdali potom i nadále jeho rozum stejnou měrou stačí na chápání všeho dění a na uvažování. které směřuje k poznání věcí božských i lidských."

" Kdyby ti některý z bohů oznámil: Zítra, nejpozději pozítří zemřeš", pak bys asi nepokládal za zvláštní výhodu zemřít spíše pozítří než zítra - ledaže bys byl svrchovaný zbabělec. Neboť jak velký je to rozdíl? Právě tak nepokládej za zvláštní výhodu zemřít raději po mnoha letech než zítra."

"Kdo se bojí smrti, ten se bojí buď ztráty svého cítění nebo změny cítění. Ale nebude-li pak už vůbec cítění, nebudeš mít ani pocit něčeho zlého a jestli se ti dostane jiného cítění, staneš se jinou bytostí a nepřestaneš žít."

Je dobré si v knížce občas zalistovat, je v ní útěcha i povzbuzení. Nechám si ji na stolku.

27.01.2023 5 z 5

Doručovatelky Doručovatelky Alex Smith (p)

Dobrý detektivní příběh, neurazí, nenadchne. Tady ale byla příjemná změna oproti jiným detektivkám, a to, že šéfinspektror Kett, který přišel z Londýna vypomáhat "vesničanům" , nebyl ani superman bez chyby, ani libový frajer, ale otec tří malých holčiček, které leckdy musel brát k vyšetřování. Takže bylo i trochu veselo. Zkusím i další díl.

27.01.2023 4 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Jako vždy super čtivá, krátké kapitoly a teď ještě navíc velice aktuální!!! To hlavně. Minier nás zavede do současné Francie. Demonstrace, bouře v ulicích, úpadek v soudnictví i v novinařině, nenávist mezi lidmi s rozdílnou barvou pleti a v tomto koktejlu vznikne společenství lidí, kteří chtějí zachránit civilizaci alespoň takovou, jaká je, než se celá zhroutí a zanikne, stejně jako .....Ovšem co je zlo? Co je pravda? Není to jenom vyšetřování, je to obraz současné Francie, proto se to asi čtenářům klasických krimi nelíbilo, ale pro mě to byl jeden z nejlepších dílů. Můžu se jen modlit, aby to tak nevypadalo za chvíli i u nás.

27.01.2023 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna M.W. Craven

Těšila jsem se na další setkání s Poem a Tilly, také na jejich vtipné hlášky, ale tentokrát se mi to nečetlo až tak dobře. Začátek byl pomalejší a hlavně politika mě moc nezajímala. Bylo to opravdu hodně zamotané, ale asi od poloviny nabral příběh obrátky a konec byl, jako vždy u Cravena, překvapivý. Další díl si určitě přečtu.

23.01.2023 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Jedna z knih, které pohladí po duši. Jednoduchý, milý a snad i pohádkový příběh o lásce ke knihám a o přátelství, který je psán s laskavosti, vlídností i porozuměním. Ráda si ji přečtu někdy ještě jednou.

23.01.2023 5 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

I třetí díl je dokonalý thriller, stejně jako dva předcházející díly. Přečteno jedním dechem, skvěle propracovaný a napínavý děj, čistá profesionální práce. Litovala jsem, že se blížím ke konci, užívala jsem si každou stránku. Celou sérii bych zařadila mezi přední místa v této kategorii. Doporučuji všem milovníkům napětí.

23.01.2023 5 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Opět čteno jedním dechem, zajímavý byl nápad s pohádkami, protože některé jsou opravdu drsné i když do popisu brutálních vražd v této knize mají daleko. Minulost se prolíná s přítomností, oba příběhy do sebe v závěru zapadnou, konec je nečekaný a překvapující, proto se jen můžeme těšit na další díly.

14.01.2023 5 z 5

Romantický a zpočátku smutný příběh, kdy hlavní hrdince při autohavárii zahyne manžel s dcerkou. Což už víme z anotace. Hrdinka se snaží se svou ztrátou vyrovnat a odjíždí do Irska. Lehce psané, nakonec příjemně oddechové čtení a možná nový vztah, který navázala v Irsku, bude pokračovat v druhém dílu. Uvidíme.

14.01.2023 4 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Stejně jako první díl i Černé léto jsem přečetla jedním dechem, skvěle propracovaný a napínavý děj. Bavil mě i občasný humor, který napětí odlehčil, dozvěděli jsme se i zajímavosti z gastronomie. Už mám třetí díl a těším se na další případy, které bude sympatická dvojice Poe a Tilly řešit. Oba díly skvělé, doporučuji!!!.

14.01.2023 5 z 5