harena harena komentáře u knih

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Opět skvělé. Příběh napínavý, chvíli drsný, ale ne tolik, jako některé předešlé díly Cartera. Trošku psychologických úvah nesnižovalo napětí, takže co dodat? Napínavý thriller, jak má být. Přečteno za dva dny, nešlo odložit.

25.04.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Jedna z nejkrásnějších knížek tohoto roku. Neskutečný zážitek, příběh mě zaujal od první stránky a často to byla veliká emocionální jízda. Nevěděla jsem nic o občanské válce v Řecku, ani že k nám přijelo v jednom roce pětadvacet tisíc řeckých dětí, které neuměly česky, nic nevěděly o svých rodičích a netušily, co s nimi bude. Ale není to depresivní čtení, kniha je lidská, moudrá, milá, děti postupně vyrůstají, přizpůsobují se a je to pro ně jednodušší, než pro jejich rodiče, kteří samozřejmě stále teskní po Řecku, kde bylo všechno hezčí, chutnější a voňavější. Bylo mi smutno, když jsem viděla, že se blížím ke konci. Rodinná sága začíná v r. 1948 a končí v r.2018 a spisovatelce se podařilo vynikajícím způsobem v románové formě zpracovat vyprávění řady řeckých pamětníků. Pro mě jedna z nejhezčích knih, plný počet hvězd a děkuji za velký čtenářský zážitek.

16.04.2023 5 z 5

Strmý pád Strmý pád Linda Castillo

Mám ráda detektivky s policejní náčelnicí Kate, která i v tomto příběhu vyšetřuje vraždy u Amišů. Nejen že se kniha dobře čte, dozvíme se i zajímavosti o životě Amišů a jako v každém předešlém díle nasadí spisovatelka ke konci tak rychlé tempo, že jsme za chvilku na konci a spokojeni. Moje třináctá kniha od Lindy a ráda si přečtu další.

16.04.2023 4 z 5

Byli jsme mladí a stateční Byli jsme mladí a stateční Hazel Gaynor

Děti misionářů a diplomatů se vzdělávají ve škole v Číně a pohoda končí, když tam přijdou japonští vojáci a děti se postupně stěhují do internačního tábora. Zajímavé bylo, jak se na život tam a na válku dívá mladá učitelka a jak vše vidí desetiletí dívenka. Nejen pěkné vyprávění, ale i kousek historie, o které moc nevíme.

16.04.2023 4 z 5

Hadí oči Hadí oči Isabella Maldonado

Výborný thriller, má spád a je hodně napínavý. Autorka bohatě zužitklovala své vlastní zkušenosti a vyšetřování probíhá věrohodně a realisticky. Užila jsem si napětí, stránky jenom letěly, konec mě i trochu dojal, prostě prima čtení.

Dokud voda neskončí Dokud voda neskončí Abhejali Bernardová

Inspirující kniha nabitá pozitivní energií. Naše celkem neznámá plavkyně Abhejali (Petra) Bernardová zdolala "Sedmičku oceánů", sedm těžkých úžin. Plavala často v rozbouřeném moři a krutém větru, požahaná od medúz, promrzlá a trpící mořskou nemocí, ale všechny díky své životní filozofii a práci na sobě zvládla na první pokus. Knihu jsem si dávkovala mezi jinými, vždy, když jsem potřebovala potěšit a nabýt trochu opimismu, radostně jsem sáhla po Abhejali. Kniha je plná úžasných fotek, lehce a dobře se čte a já Abhejali a jejím kamarádům držím palce, aby se jim v životě stále dařilo.

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Zajímavá, čtivá, napínavá detektivka, kde jsem se po pár stránkách vžila do děje. Příběh se odehrává na sklonku 16. století v zemích pod habsburskou vládou, kde nesourodá trojice vyšetřovatelů pátrá po zrádcích, kteří chtějí umožnit Turkům další nájezdy do hornických měst. Informace se přece nejrychleji získávají mučením, napichováním na kůly, ale to do tehdejší doby patřilo a pan Červenák se v tom naštěstí moc nevyžíval a tak jsem hlavním hrdinům jen držela palce. Čtení ještě okořenil suchý humor v naprosto nehumorných situacích a když jsem v závěru zjistila, že naši hrdinové pokračují s Matyášem Habsburských vyšetřit další ohavný zločin v Praze, hned jsem si objednala druhý díl.

Kamarádi zvířátka Kamarádi zvířátka Jiří Žáček

Kouzelná knížka s verši Jiřího Žáčka s krásnými ilustracemi od více autorů nemá chybu. Je určená pro děti od 3 let, ale myslím, že i mladším. Moc se líbila a rytmické, krátké říkanky musíme stále opakovat.

03.04.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Jako všechny knihy této manželské dvojice napínavé čtení od začátku do konce. Zapeklitý případ, napínavé, rychlý spád, krátké kapitoly a krátké věty, hádanky a brutální vraždy. Mám ráda Joonu i Sagu, ale tentokrát jsem o ni měla obavy. Zvlášť poslední třetina byla docela děsivá. Jsem zvědavá, jestli autoři chystají pokračování nebo nám dají jiného hrdinu. Těším se na cokoliv, co napíšou.

03.04.2023 5 z 5

Krotitel splašených myšlenek Krotitel splašených myšlenek Karel Šíp

Prima oddechové čtení, pobaví a zlepší náladu. Líbí se mi, že si umí dělat legraci i sám ze sebe. Někde je vyprávění zdlouhavější, jinde jsem se i zasmála nahlas. Stejně tak se ráda dívám na jeho Všechnopárty. Shrnula bych to jako úsměvné čtení.

03.04.2023 4 z 5

Kapka jedu Kapka jedu Antonín Mazáč

Moje první seznámení s tímto českým autorem a jsem nadšená. Kniha má vše, co slibovala - napětí, humor, vraždy, sarkasmus a vše se odehrává v českém prostředí, což je moc příjemné. Hlavní hrdina detektiv Max je sympaťák se skvělými nápady a smyslem pro humor. Jedna čtenářka tu píše, že měla vidiny filmu a do hlavní role by obsadila Bruce Willise, ale já bych obsadila někoho jiného. Opravdu i já jsem viděla celý příběh jako film, ale v hlavní roli tu byl od začátku David Matásek. Přimlouvám se za zfilmování !!!!!!

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Napínavý a překvapivý psychologický příběh, čtivý a svižný od samého počátku, s temnou a tíživou atmosférou a plný násilí, až se člověka pomalu zmocňuje deprese. Co všechno ještě skrývá lidská mysl? Všechno se zamotává, stránky mizí před očima a nakonec zjišťujeme, jak si s námi autor perfektně pohrál. Každopádně mi kniha zůstane v hlavě ještě dlouho, skvěle napsáno.

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

Napínavé od začátku do konce, krátké kapitoly s nadpisem "tenkrát" a "dnes", takže člověk netápe a lehce se orientuje a jen drží pěsti. Nechybí ani láska, jak sesterská, tak partnerská a mateřská, kdo má rád thrillery, co mají spád, tak si užije.

Kočka a Generál Kočka a Generál Nino Haratischwili

Moc jsem se těšila na další knihu gruzínské spisovatelky, protože její první kniha Osmý život pro Brilku nemá chybu. Začínáme rokem 1994 kdy začala první čečenská válka a seznamujeme se s Nurou, jejíž osud ovlivní život bývalého válečného novináře, herečky a generála i v roce 2016. Zpočátku se pomalu a podrobně seznamujeme se životem na vesnici, střídá se rok 1994 a 2016, kapitoly jsou označeny rokem a jménem, kdo právě příběh vypráví.
Román je psán krásným jazykem, zpočátku pro mě trochu zdlouhavé vyprávění, ale postupem času nabývá spád. Někdy to je opravdu drsné.

"Každý krok, který dosud v životě udělal, protože se domníval, že je správný, byl jenom ztrátou času. Ve světě, kde máte na výběr buď stát se vrahem, nebo si sám prohnat hlavou kulku, ve světě, kde se znásilňuje proto, že se naskytla příležitost, už neexistovalo žádné správně. Už zbývalo usilovat pouze o jediné, o moc. O moc, která nezná milosrdenství ani soucit a je čistě samoúčelná.
Od této chvíle existovala už jenom jedna jediná cesta a ta vedla přímočaře směrem, který byl špatný, v tomto světě se však zdál jediným možným."

Brilka se mi líbila víc, byla čtivější, ale Kočka a generál je silný válečný příběh, který určitě doporučuji přečíst.

Šedík a Bubi Šedík a Bubi Ester Stará

Knížku jsme četly na střídačku s 7 a 8 letou vnučkou a moc jsme se při čtení nasmály. Vtipné, malinko napínavé povídání proložené krásnými obrázky. Knížka patří mezi perlorodky a je opravdu povedená i mně se moc líbila.

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Vynikající čtení jako vždy od paní Hanišové. Tragédie celé rodiny je silný, smutný příběh, řekla bych napínavé psychologické drama. Styl psaní opět nemá chybu, od knížky se nejde odtrhnout. Paní Hanišová je naše špičková spisovatelka, těším se na další knihu.

Střepy Střepy Michael Robotham

Bezvadné čtení, do detailu propracovaný, napínavý příběh a proto přečteno jedním dechem. Mezi kriminálním pátráním se dozvíme i něco ze soukromí sympatického psychologa. Spisovatele přidávám do oblíbených.

19.03.2023 5 z 5

Poslední hřebík Poslední hřebík Stefan Ahnhem

Údajně finální díl série, ale je to podle mne zvláštní zakončení. Jeden díl by si série ještě zasloužila, protože závěr mi neseděl. Jinak zpočátku je děj pomalejší, četlo se mi to pomalu, od poloviny to je taková jízda, že kniha nešla odložit. Sérii ale mohu určitě doporučit.

19.03.2023 4 z 5

Jako veš v kožichu Jako veš v kožichu Marie Rejfová

Jako vždy pěkná oddechovka u které se pobavím a zasměju, když ne nahlas, tak určitě čtu s úsměvem Jako nejlepší jsou opět moudra Pepíkovy babičky. Stejně jako předešlé díly jsem si i taky příjemně početla.

19.03.2023 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Tak to je opravdu strhující a poutavý román o životě lidí v Rumunsku za vlády Causesca. I my jsme poslouchali radio Svobodná Evropa, ale toto jsme si nedovedli představit. Kniha plná emocí, napětí, strachu se čte sama. Velké štěstí, že u nás to takové letech sametové revoluce nebylo. Velký čtenářský zážitek, doporučuji.

05.03.2023 5 z 5