harena harena komentáře u knih

Taxikář Taxikář Petr Čepek

Možná díky tomu, že jsem přečetla autorovy předešlé dvě knihy, jsem si knihu užila víc, než ten, kdo předešlé díly nečetl. Puťák a Seržant už byli moji staří známí, takže jsem se věnovala jen ději, který má autor do detailu promyšlený. Nenašla jsem žádná hluchá místa, protože vše, co se v devadesátkách a dalších letech dělo, jsem zažila a znovu jsem si českou minulost smutně připomněla. Abyste si čtení víc užili, doporučuji přečíst předešlé Sametové iluze a Odloženou spravedlnost. Těším se, že za dlouhých zimních večerů si znovu přečtu všechny tři díly a jsem zvědavá, jestli bude i pokračování.

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Výborná čtivá a napínavá detektivka. U knih paní Klevisové člověk nesáhne vedle. A opět jako bonus jsou tu sugestivní popisy chaloupek, lesa a přírody.
"Jakoby se jí zbystřily smysly, vnímala vůni mlhy zvedající se z luk, vzdálené zvířecí skřeky z lesa, všímala si pootevřených oken, stínů za závěsy, šepotu nesoucího se zpoza živého plotu. Cítila se ve střehu a našponovaná jako šelma s pachem kořisti v nozdrách, svaly jí hrály touhou skočit. Ten člověk je někde tady, kousek od ní, nejspíš celých těch čtrnáct let."

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Další detektivní příběh M. Klevisové, který se odehrává v překrásné přírodě v Beskydech. Obyvatelé starých chaloupek už většinou nemají na řádné rekonstrukce, realitní makléři je skupují a z chaloupek se stávají nové a moderní penziony. Protože knížku čtu také v takové chaloupce, přesně dokážu soucítit s jejími obyvateli. Příběh je čtivý, tajemný, spletitý, ale uvěřitelný a jako bonus jsou sugestivní popisy chaloupek, lesa a přírody.

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Napínavá detektivka, kde kriminalista Bergman se svojí kolegyní řeší vraždy, které se staly v chatkách uprostřed mokřadů, kde se kromě vraha promenují i vzácní vodní ptáci. Spisovatelka rozehrává charaktery postav, jejich touhy a trápení, ale vraha jsem přesto neuhodla. A vše je psáno, jako vždy, krásnou češtinou.

01.09.2023 5 z 5

Marina Marina Carlos Ruiz Zafón

Opět vynikající Zafón! V této knize vylíčil magický příběh o přátelství, lásce, umírání, který se opět odehrává v překrásné a tajemné Barceloně. Trošku fantasy, trošku duchařina, trošku detektivka s magickou atmosférou.
I když Zafón psal tuto knihu pro mládež, mně se líbila moc i když je mládí už pryč.

Kožené srdce Kožené srdce Dominik Dán

Styl psaní DD se nemění, pátrání po vrahovi a vyšetřování případu probíhá za vzájemného špičkování a hecování kriminalistů mezi sebou. Opět jsou tu dvě linky, jedno pátrání je i osobnější, protože je tu zapleten syn kriminalistiky. Kniha se četla bezvadně, z textu je znát znalost policejního vyšetřování i chování padouchů. Těším se na další knihu DD.

Nezbytná opatření Nezbytná opatření Antonín Mazáč

Po Kapce jedu další opravdu dobře napsaná česká detektivka. Hned na prvních stránkách jsou dvě vraždy, které se budou - spolu s dalšími - tady řešit. Postav není moc, takže se čtenář rychle orientuje, díky dobře vykresleným charakterům mě spisovatel rychle vtáhl do děje a další plus je, že není nouze o opravdu překvapivá odhalení. Alespoň pro mě. Takže tu máme opět napětí, humor, vraždy, sarkasmus a vše se odehrává v českém prostředí, což je moc příjemné. Těším se na další

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

I tento díl je napínavý, nudit se určitě nebudete. Díky krátkým kapitolám se děj posouvá rychle kupředu, sympatické hlavní hrdince Josie musíme od začátku jen fandit, skvěle čtivé, prostě detektivní příběh, jaký čtenáře určitě uspokojí. Navíc krásná obálka.

Trujkunt Trujkunt Petr Sagitarius

Bezva detektivní příběhy a reálné kauzy. Další česká detektivka, která mě navíc ještě i pobavila. Drsňácký kriminalista jde tvrdě za pachatelem, neschází trocha postelových scén, příběhy uvěřitelné, skvěle popsané prostředí, do kterého okamžitě zapadnete i díky tomu, že postavy většinou hovoří "po naszymu". Neměla jsem problém nářečí rozumět, i když je mi bližší "podkerkonošské". Žádná hluchá místa, napětí bylo akorát a bez potoků krve, kriminalista Saran sympaťák, snad vydrží nechlastat, jen škoda, že už je konec, čtení jsem si užila.

12.08.2023 5 z 5

Cesty hada na skále Cesty hada na skále Torgny Lindgren

Jak už píší čtenáři přede mnou, tato nenápadná knížka je malá emoční bomba. Příběhy jsou vyprávěny tak obyčejně, ale jsou tak realistické, že člověku tuhne srdce. Díky za tip čtenářce ddkk. Plný počet, doporučuji, přečtu si i další knihy od Lingrena a k této knížce se asi ještě vrátím.

12.08.2023 5 z 5

Obchodník se smrtí Obchodník se smrtí Hugh Laurie

Sáhla jsem do chalupářské knihovny a vytáhla knihu, která tu na přečtení čeká asi deset let. Dobře jsem udělala, příběh má spád, nekomplikovaný děj a sarkastický humor hlavního hrdiny příjemně pobavil. Pěkné čtení na dovolenou.

12.08.2023 4 z 5

Psáno s lítostí Psáno s lítostí Aly Martinez

Příjemný romantický příběh, který se moc dobře četl. Autorka mě dokázala vtáhnout do děje, že jsem s hlavní hrdinkou prožívala její bolestné vzpomínky a pocity viny. Konec mě tak překvapil, že si musím přečíst i druhý díl.

Stařenky Stařenky Vlasta Pittnerová

Stařenky od Vlasty Pittnerové bylo přesně čtení, na které jsem měla chuť. V knize se vrátíte o sto i dvě stě let zpět do dob, kdy staří rodiče odcházeli na vejměnek a žili poblíž svých už vdaných a ženatých dětí, jak různé vztahy mezi nimi byly, ale hlavně bylo neuvěřitelné, jak málo lidem stačilo k životu a dokázali i s tím nepatrným být šťastní. Většinou jsou to velice, velice vlídné povídky, moc se mi čtení líbilo a já si musím přečíst další knihy spisovatelky a vklouznout opět do časů dávno minulých. No ale - babička mojí babičky to ještě zažila, takže to je vlastně nedávno. Hezké, milé a zajímavé čtení.

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Kniha je nejen o důležitých životních rozhodnutích v rodině, ale tady se Jodi Picoult podařilo vložit hodně zajímavé kapitoly o životě vlků, o vzájemných vztazích ve vlčí smečce a pak vztahy i ve "smečce" lidské. Nelehká témata o vině, odpuštění se Jodi podařílo napsat uvěřitelně a srozumitelně, příběh má spád a moc dobře se mi četl.

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Dokonalé čtení na dovolenou! Sice tu dochází k vraždám, ale vyšetřování neprobíhá zběsile, ale promyšleně a cílevědomě, atmosféra městečka Osterlendu pohodová, příjemná, že bych si tam hned zajela. Doufám, že série bude pokračovat a dočkám se dalšího dílu.

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Výborně napsané a přesvědčivě zpracované aktuální téma. Protože já nelovím na sociálních sítích, ani na nich nesdílím svůj život, tak snad proto se mnou chování Melánie a dětí otřásl. Strhující příběh, který by si měl každý přečíst a ten závěr knihy je vlastně z budoucnosti a je naprosto reálný. Opravdu moc doporučuji.

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Další severská detektivka, kde se řeší dvě vraždy. Jedna se stala před dvaceti lety a jedna v současnosti. Nesedl mi styl psaní, krátké věty, přeskakování mezi liniemi vyšetřování a z jedné postavy na druhou, ale závěr se povedl a překvapil. Za mě "dobrý".

28.06.2023 3 z 5

Povídky, které pomáhají Povídky, které pomáhají Michal Viewegh

Povídky moc nečtu, ale zaujal mě přebal knihy, tak jsem po knize sáhla. Nejvíc se mi líbila Povídka o velkém dubu od Sáry Saudkové, potom moc zajímavá byla povídka od Jany Pavlouškové Píp Vánoce. Jsou tu povídky od 13 spisovatelů, některé se mi líbily víc, jiné méně, ale jsem spokojená, určitě ani vy nebudete zklamáni.

28.06.2023 4 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Jedna z nejkrásnějších knížek tohoto roku. Neskutečně silné životní příběhy na pozadí historických událostí, navíc ještě skvěle napsané, to vše se Scarlett Wilkové podařilo vložit i do této knihy. Obě její knihy jsou pro mě TOP za tento rok. Ani tato kniha nešla odložit. Nic není černobílé, ať jde o chování hlavních hrdinů nebo Němců či Rusů. Šílené a pro nás nepředstavitelné, čím vším lidé za války procházeli.
Tak šel život a nikdo nevíme, jak bychom se my zachovali. Dlouho jsem o tom po přečtení přemýšlela. Děkuji spisovatelce za krásný literární zážitek !!!!!!!
Myslím, že nám tu v Čechách vyrůstá další skvělá spisovatelka a já se ptám: Paní Scarlett, proč jste nezačala psát už před třiceti lety???? Pište prosím dál!!!!

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Sláva, opět pěkná naše detektivka a čtení byla jedna radost. Napínavé, bez zbytečných odboček a hlavní hrdinka Laura mi byla opravdu sympatická jak chováním mezi kolegy, tak i jak zaujatě snad přes 100% pracovala, že někdy ani nestačila říct kolegovi, co jde dělat. Čtivé, svižné čtení, už mám zamluvené další dva díly.