Skočný příliv

kniha od:

Skočný příliv https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175915/skocny-priliv-v9p-175915.jpg 4.2 739

Olivie Rönningová a Tom Stilton série

1. díl >

Ostrovní pláž v zátokách Hasslevikarna se stane němým svědkem nelidské vraždy. Obětí je neznámá těhotná žena. Píše se rok 1987, případ je po čase odložen jako nevyřešený. Po více než dvaceti letech ho znovu otevírá Olivia Rönningová, studentka Policejní akademie. Má k dispozici moderní metody a techniky, novinové články, spisy, svědectví, ale chybí jí to nejpodstatnější – Tom Stilton, který tehdy vedl vyšetřování, ale teď jako by se po něm slehla zem… Výjimečný debut, jehož tíživá severská atmosféra čtenáře okamžitě vtáhne do děje a odmění je nečekaným závěrem; vychází ve 22 zemích.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Springfloden , 2012


více info...

Komentáře (192)

Komentáře 192 Recenze 11

kaca1530
kaca1530
30.09.2023 4 z 5

Možná trochu moc náhod, ale i tak se mi to líbilo. Těším se na další knížky od autorů. A mám ráda nečekané konce.

Čmeláček
Čmeláček
04.09.2023 5 z 5

Tak jsem dal na komentáře svých oblíbených a začal číst tuhle sérii. A zrovna tenhle první díl nebyl vůbec špatný, takže toho určitě nelituju :))). Od začátku až do konce výborné počteníčko, takže už mám nachystané pokračování a hned na něj jdu :).


Timkim
Timkim
25.07.2023 3 z 5

Mám připravenou celou sérii a doposlechl jsem první knihu. No, nic moc. Mozna to bude tím, že jsem nasosán jinými severskými autory, ale tohle mi přišlo opravdu slabé. Bez šťávy, bez nápadu. Potloukání se od ničeho nikam a pár nečekaných náhod. Hrozně složité, zdlouhavé, občas absolutně nezajímavé. Bylo tam pár akčních míst, ale to tu šeď a průměrnost nevyváží. Dnes to bude max 65%.

Margerite
Margerite
29.06.2023 5 z 5

Kdysi viděno jako seriál, teď posloucháno jako audiokniha. Obojí skvělé, naštěstí jsem pachatele zapomněla, i když hlavní twist jsem si pamatovala, ale nevadí. Zasloužených 5*. Jsem zvědavá na druhý díl, ten mám ze seriálového zpracování uložený v hlavě jako poněkud slabší.

harena
harena
28.06.2023 3 z 5

Další severská detektivka, kde se řeší dvě vraždy. Jedna se stala před dvaceti lety a jedna v současnosti. Nesedl mi styl psaní, krátké věty, přeskakování mezi liniemi vyšetřování a z jedné postavy na druhou, ale závěr se povedl a překvapil. Za mě "dobrý".

bumble
bumble
03.06.2023 4 z 5

Velmi slušná série. Pravda, Olivie mi někdy připadá až neuvěřitelně naivní, na to, že je považována za začínající výbornou vyšetřovatelku, ale nahradí to jiní. Orientovat se ve jménech a názvech ulic dá chvilku práci, ale postupně, jak se začtete do příběhu a vyšetřování, už Vám to ani nepřijde. Nejen tato kniha, ale i ostatní v této sérii mají spád a rozhodně nebude nouze o překvapení a zajímavá odhalení.

work
work
31.05.2023 1 z 5

Tak ne. Tahle knížka na mě vůbec nefungovala. Nedočkal jsem se překvapivého konce, který ostatní zmiňují a mrzí mě to, ale musel bych se dál stránku po stránce prokousávat nudnou šedí spousty postav, bloumajících od ničeho k ničeho. Došel jsem do třetiny a nebavilo mě to, přemluvil jsem se do poloviny a nebavilo mě to. Je mi líto.

Dada077
Dada077
23.05.2023 5 z 5

(audiokniha, číta Stránský a Krausová, 15 hodín výborného počúvania)
Temný švédsky krimi príbeh, miestami zahmlený prvkami takmer špionážneho charakteru. Dal by sa aj stručnejšie... ale koniec koncov - neva.

ZuK1
ZuK1
16.05.2023 3 z 5

Neobjasněná krutá vražda neznámé těhotné ženy a studentka Policejní akademie, která se o mnoho let později snaží díky novým vyšetřovacím metodám vraha v rámci studentské práce vypátrat. Skupinka bezdomovců se svými traumaty z minulosti a dvojice mladíků, která na ně brutálním způsobem útočí a jejich napadení si natáčí a zveřejňuje. Devítiletý chlapec, plný modřin ze zápasů v kovové kleci v tajné touze přinést domů nějaké peníze, aby se jeho maminka nemusela živit prostitucí. Pasáže, které na mě působily opravdu depresivně a bezútěšně. Mnoho postav a do toho prolínání spousty dalších dějových linek, které zpočátku nejsou úplně jasné koho se týkají a o co v nich přesně jde. V druhé polovině ale knížka nabere spád, je čtivější, jednotlivé linky se začínají postupně rozplétat a její závěr je neočekávaný.

BlackBlade
BlackBlade
12.05.2023 4 z 5

Líbil se mi závěr, který jsem sice někde v pozadí tušil, ale vše krásně propojil a zacelil příběh. Těším se na další díly. Posloucháno jako audiokniha, namluveno dvojhlasně a velmi kvalitně.

Mayaotzin
Mayaotzin
27.04.2023 4 z 5

Audio v podání Stránského a Krausové skvělé. Určitě se těším na další díl.

m_martina
m_martina
22.04.2023 5 z 5

Na tuto knihu mne nalákaly komentáře mých oblíbených zde a tímto všem děkuji. Četla se dobře, ani chviličku jsem se u ní nenudila, proto dávám pět hvězd a v této řadě budu určitě pokračovat.

šipek
šipek
13.04.2023 5 z 5

Tak za mě plný počet hvězdiček. I když ze začátku to vůbec tak nevypadalo. Měl jsem problém s jmény a jednotlivými názvy, tak jsem se trošku ztrácel. Kolikrát jsem se musel i vrátit. Ale jak děj plynul tak jsem se chytil a byla to paráda. No a ten šokující závěr jsem vůbec neočekával. Takže nakonec velká spokojenost.

Atanone
Atanone
06.04.2023 5 z 5

Moc různých postav. Moc dějových linek. Moc nesouvisejících osudů.
Ale pokud vás to nechytí hned zkraje a třeba jste se, jako já, narodili bez trpělivosti, zkuste tomu dát šanci. Někde kolem první třetiny se ty nesouvisející nitky začnou proplétat a pak už to jede. Pro mě odhadovaný počet hvězdiček narůstal postupně s počtem přečtených stránek a nakonec jsem hodně spokojená. Závěrečné překvapení jsem tušila, ale i tak tam překvápek bylo dost. Autory si ukládám do mentálního šuplíčku "dobré, zkusit další", protože mě například opravdu zajímá, cože to ta matka řekla Tomovi na smrtelné posteli.

Šárka88
Šárka88
27.03.2023 4 z 5

Audiokniha
Opět hlas Martina Stránského byl dokonalý , začátek byl fakt super, když mění hlas na ženskou. Od srdce se zasměju. Plně souhlasím s uzivatel6305, nenapsala bych to jinak. Opět mnoho postav a musíte dávat pozor a soustředit se na poslech a konec vás překvapí.

uzivatel6305
uzivatel6305
22.02.2023 4 z 5

Další skvělá severská detektivka a ještě ke všemu první díl a ještě ke všemu audioknihu čte dokonalý Martin Stránský. Prostě jízda hned od začátku. Je to pořádně propletený příběh, ale to Švédsko z toho přímo čiší, zvláštní jak ten jejich styl je tak typický. Jediné, co mi trošku vadilo, bylo velké množství lidí, člověk se musí opravdu soustředit, ale stojí to za to. Konec překvapivý, ale takový holt lidský. Doporučuji.

Ester71
Ester71
11.02.2023 5 z 5

Příjemné čtení s postupnou gradací a překvapivým finále. Pokud je toto první knížka série, určitě si přečtu i další.

hanzmb
hanzmb
04.02.2023 5 z 5

Vynikající. Zápletka, postavy, zpracování. Zkrátka vše. Při čtení mě napadl kaleidoskop. To byla v době mého mládí hračka. Při pohledu dovnitř se lámaly barevné paprsky. Po zaostření se najednou objevil konečný obrázek. Přesně takto autoři postupně zaostřovali až k perfektně vygradovanému závěru. Nejsem zrovna fanda severské krimi, dobře mám pročtené tak 4 autory, ale k této dvojici se brzy určitě zase vrátím.

hanap
hanap
27.01.2023 5 z 5

Krásný, krásně vystavěný příběh. Poslouchala jsem audio četbu, výborný p Stránský I pí. Krausová.

Arwen777
Arwen777
14.01.2023 5 z 5

Mám přečtených už několik novějších dílů této autorské dvojice a první díl se mi do rukou dostal teprve teď. Moc jsem se na něj těšila a naprosto splnil moje očekávání.
Chytře vystavěná zápletka s překvapivým závěrem, na začátku pozvolnější tempo, ale od půlky graduje a druhá půlka knihy je velice napínavá. Moc se mi líbí hlavní postavy i s jejich různými problémy a minulými životy či zkušenostmi. Celkově mi námět přišel velice reálný, život bezdomovců a problematika týkající se KF je pro mě uvěřitelná. Jen způsob nalezení některých stop a některé postupy se vymykaly mým představám o reálnosti, zato ale přispívaly k napětí a čtivosti.
Kniha mě bavila a jsem ráda, že jsem se konečně dozvěděla o počátcích spolupráce těchto vyšetřovatelů a něco o jejich zázemí a historie.
Doporučuji.

janina66
janina66
11.01.2023 5 z 5

Děkuji "raty" a "gigi77" za inspiraci na tuto sérii.
Zvolila jsem audioknihu, díky které jsem se dobře orientovala díky četbě Anity Krausové a osvědčeného hlasu M.Stránského.
Touto úvodní knihou jsem velmi spokojená. Zdařilá zápletka staré vraždy, zajímavé prostředí bezdomovců a překvapivý konec v odhalení.
Už se těším na pokračování.

dlabikk
dlabikk
02.01.2023 5 z 5

Vynikající stejně tak jako seriál.

š.m.i.k
š.m.i.k
09.12.2022 3 z 5

Detektivka se na můj vkus straaaašně vlekla. Vadilo mi i časté "skákání" v čase a od postav k jiným postavám. Měla jsem ve všech jménech "guláš"...

cadic
cadic
24.11.2022 4 z 5

Byl jsem malinko skeptický, když jsem zjistil, že autoři jsou hlavně scenáristé, ale mé obavy se tak zcela nenaplnily. Kniha je zábavná, čtivá a zápletka je velmi povedená. Jen mi lehce vadilo přeskakování děje jako u seriálu :D, a je zde menší psychologické vykreslení postav, ale i tak knihu silně doporučuji.

Hakate
Hakate
09.11.2022 5 z 5

Po dlouhé době poměrně složitá detektivka.
Ze začátku jsem měla chvílemi problém se zorientovat a občas jsem se musela vrátit zpět. Což se mi moc nestává. Od seveřanů jsem zvyklá na pěkně zamotané případy plné zvratů, ale vždy tak trochu jednoduché. Tato série se jeví jako trochu jiná. Takže jsem začátek a složitost příběhu trochu podcenila a pěkně se zamotala.
Nakonec jsem se rozmotala a vše nabralo skvělé obrátky. Pěkný originální, dobře propracovaný příběh s překvapivým koncem.
S prvnim dílem série jsem velmi spokojená a těším se na další pokračování.

kruppe
kruppe
14.10.2022

Skandinávská detektivka, která pro by mohla ubrat... snad ve všem. Hlavní hrdinka je na jednu stranu přespříliš bezstarostná ( kde tu vykládá o případu cizím lidem), přecitlivělá a čteme až moc jejích vnitřních monologů, které zpomalují děj ( s kým by se ráda vyspala, s kým by se ráda vyspala její kamarádka, kdo jak voní atd.) Na druhou stranu Tom Stilton kontrastuje málomluvností a přestože se jedná o skandinávskou produkci, tak tady autoři přestřelili. Očekáváme, že hlavní hrdina má nějaký problém. Sociální, psychický... Ale bezdomovec?
Od toho se odvíjí další uvěřitelnost vyšetřovacích postupů.
Logické chyby v argumentech (Zločince zadrží vrhacími noži, nikdo je neošetří, jdou rovnou k výslechu. Po více než 20 letech si vzpomene na skvrnu na fotce atd.)
3,5 hvězdy.

anajkah
anajkah
16.09.2022 4 z 5

Poměrně dobře napsaná kniha, čtivá. Ze začátku se musí čtenář zorientovat v poměrně velkém množství postav. Část rozuzlení jasná již před koncem knihy.

ctenarkaEva
ctenarkaEva
27.08.2022

Tak já jsem se bohužel nedokázala pořádně začíst tak, abych se orientovala ve velkém množství postav a v dějových liniích. Asi mi spíš vyhovují jiní autoři a jiný způsob vyprávění. Ale Olivia mi byla sympatická a fandila jsem jí.

TeaPeter
TeaPeter
11.08.2022 3 z 5

Dějově celkem zmatená kniha. Asi by vypadala o dost lépe, pokud by autoři trochu proškrtali dějová vlákna a nepřebernou plejádu postav. A ta óda na šokující překvapení na závěr... to ani nemuselo být... Je škoda, že význam Oliviiny role postupně slábl (tedy až na ten konec).

Marcik7
Marcik7
25.07.2022 5 z 5

Napínavé, propletené a velmi překvapivý závěr, i když už jsem něco málo tušila...zkusím ještě něco od tohoto páru autorů.