harena harena komentáře u knih

Kdo ti píše? Kdo ti píše? Dagmar Digma Čechová

Takový běžný příběh zamilování, lásky a vyrovnávání se s nevěrou. Vyprávění co a jak a nic zvláštního se tam nedělo. Kapitoly jsou naštěstí krátké, ale líbily se mi časové skoky a že se ve vyprávění střídaly všechny osoby. Takže dobré, za tři hvězdičky.

11.11.2023 3 z 5

Druhá žena Druhá žena Michael Robotham

Výborně vystavěný krimi, kde se znovu setkáváme s rodinou psychologa Joea, neschází ani jeho nejlepší přítel Ruiz, který mu pomáhá řešit vraždu v rodině. Stejně jako celá série je i tento detektivní příběh svižně napsaný, napínavý a překvapivý. Velká spokojenost a šest *.

11.11.2023 5 z 5

Hospodyně Hospodyně Joy Fielding

I když už od začátku víme o čem příběh bude, vůbec to nevadí. Autoritářský otec, těžce nemocná matka, dvě už 40ti leté dcery, z nichž je jedna realitní makléřka a druhá si užívá života a stále se nechává živit otcem. A jako třešnička na dortu je tu zlatokopka, což my víme od začátku, ale nikdo jiný to netuší. Fieldingová píše tak strhujícím způsobem, že knihu neodložíte. Na závěr přece jen překvapení. Výborné čtení, užila jsem si.

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Řadila bych ji mezi nejlepší knihy tohoto roku. Ale není to žádné optimistické a lehké čtení, je to těžké a depresivní čtení o tom, v jaké rodině ještě může dítě přežívat a jak je těžké v dospělosti zapomenout na všechny hrůzy. O holčičce, které nikdo nepomohl, ani vlastním máma. Zlomené, zmatené, zmanipulované dítě bez vlastní vůle, které netuší, že vlastně odmítá pomoc. Drsný, mrazivý příběh, od kterého se neodtrhnete. Člověk pak jenom přemýšlí, jestli se něco podobného neděje i kolem něho.

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Opět povedená "Dánovka". Dobrá zápletka, spousta humorných situací a od poloviny dostává kniha takoový spád, že ani nejdete spát. Výborné pokračování celé série.

27.10.2023 5 z 5

Původně jsem si myslela, že mě vlastně odpovídání na otázky nebude bavit, ale po pár stránkách už jsem knihu nechtěla odložit. Pan Moravec umí klást otázky a pan Mareš dokáže o každém vyšetřování a vraždě poutavě vyprávět. Věřím, že všem, kdo mají rádi kriminálky se kniha bude líbit.

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Spisovateli se podařilo věrně popsat, co se dělo v r. 1945 v pohraničí. Chování lidí a tu nenávist, kterou cítili Češi vůči Němcům a Němci vůči Čechům.

Když se Sudety připojili k Říši, byl tam úplný pogrom.
"Češi utíkali s tím, co pobrali, a ti, kteří s nimi chodili do školy a celý život společně žili, je hnali jako dobytek. Některé dokonce ubili!" zvedl Julius varovně prst. " A tak se teď nemají čemu divit! To, co dělá tenhle Tomeček není správně. Ale naši by neměli zapomínat na to, kdo tohle všechno způsobil! Teď je jim to líto, teď by vše brali zpět. Ale tak to v životě nefunguje. Tenhle kalich si vypijeme do dna."
Takové příběhy se odehrávaly i v Krkonoších, kde rodiče mého manžela dostali přidělenou chalupu po Němcích a dlouho se na začátek jejich života tam a odsun vzpomínalo. A znovu se mi vynořovaly vzpomínky na dávno slyšená vyprávění. Také proto jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Ale nakonec je mi z toho smutno, nic se nezměnilo. Pořád někdo někoho nenávidí. Buď Němce, Rusy, Ukrajince, Palestince, Američany, Číňany, Židy, Araby, Židy. Život není spravedlivý. Vůbec nehraje roli to, jakým jazykem člověk mluví, lidi si jsou strašně podobní v chování a v nenávisti.
Prostě nakonec po dočtení depka.
Ale určitě by si knihu měli přečíst ti, kteří jsou od té doby hodně vzdáleni. Těším se na druhý díl.

Pane Javůrku, co takhle i třetí díl a to do roku 2000?

Psáno s nadějí Psáno s nadějí Aly Martinez

Krásná a dokonalá romanťárna. Pomalu napínavější než severské thrillery:))). Protože příběh navazuje na první díl, je dobré číst až po knize "Psáno s lítostí". Spisovatelka má velikou slovní zásobu a se slovíčky si jenom hraje, je tu ale i velké napětí, láska, přátelství, vina a odpuštění a všechno se to strašně dobře čte. Paráda, přesně to jsem dnes potřebovala.

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Už po prvních stránkách se dá odhadnout, o čem thriller bude, kdo bude tou osobou, kterou bude potřeba zachránit. Řekla bych, že tento třetí díl je nejslabší. Autorka mě do příběhu nevtáhla, zbytečně se tu některé informace znovu a znovu opakují, ale ke konci to mělo spád a napětí. Sice pomalejší, ale za přečtení stojí.

13.10.2023 4 z 5

Vesničanka Vesničanka Mirka Skočílková

Mladá, 45letá Katrin se musí rozhodnout, jestli se dál nechá od svých pubertálních dětí a arogantního a sobeckého manžela zneužívat nebo se rozhodne udělat za dosavadním životem velkou čáru a zkusí žít tak, aby i ona měla trochu radosti ze života.
"Kde jsem udělala chybu? Snažím se soustředit na jednu otázku. Někde uvnitř sebe cítím. že to musím zlomit, udělat radikální rozhodnutí a držet se ho, jenomže jak na to? Tohle je bod nula, nevím, kde začít."
Krásné oddechové čtení, příběh ze života, který je zasazen do české vesnice. Pěkné.

13.10.2023 4 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Opět můj milovaný, oblíbený alkoholik Harry vyšetřuje vraždu dvou žen, ale tentokrát je požádán a navíc výborně placen soukromou osobou, která je z vraždy podezřelá. Napínavý, čtivý, někdy nechutný thriller se zajímavou zápletkou a ještě se dozvíme zajímavé informace o parazitech. V posledním odstavci knihy nám Nesbo napoví, na co se můžeme těšit v dalším díle. Už netrpělivě vyhlížím.

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Skvělé a napínavé čtení, mrtvoly velice rychle přibývají a Kim se svojí partou mají co dělat, aby chytili vraha, který žádá, aby ho zastavili, jinak bude vraždit dál. Zajímavý motiv a napínavé čtení do poslední stránky.

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Poslední díl krimi série od naší mladé autorky a její psaní se mi líbí víc a víc. Má obrovskou slovní zásobu a dokáže perfektně popsat myšlenky, pocity a akci. Chtěla jsem si čtení nechat ještě na další den, ale kniha nešla odložit. Jsem ráda, že kniha nekončí jako většina detektivek, tím spíš si ji zapamatuji. Hlavní postava dělá chyby stejně, jako je dělají určitě vyšetřovatelé i ve skutečnosti a za ten konec palec nahoru - i když mi nakonec bylo všech líto. Za mě výborná česká detektivka.

25.09.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Je to už druhý díl série s Adamem Benešem a Laurou Linhartovou, která m. j. opravdu není moc sympatická. Jsou tu ještě více vypracované charaktery postav, zvlášť ta osobní linka Laury se mi líbila, jak přemýšlela, jak spolu bojovala, nikde toho nebylo moc, naopak to bylo vhodně zasazené do vyšetřování. První půlka je pomalejší, ale závěr strhující a protože nebylo dořešeno vše, těším se na další díl, který už mám doma. Autorka si vybrala hodně těžké téma, nikdy se nečte lehce o dětech, ale Kristýna Trpková i toto zvládla skvěle. Je to napínavý a uvěřitelný krimi příběh zasazený do české vesnice a já budu netrpělivě očekávat, co dalšího naše mladá spisovatelka napíše. Dávám si autorku do oblíbených.

25.09.2023 5 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Patricia Gibney

Na prvotinu dobré. Inspektorka má osobní problémy, manžel zemřel a ona na děti nemá moc čas a musí se hlídat, aby nepropadla opět alkoholu. Vyšetřuje vraždy, které mají hodně společného s církví a tady umí dobře vtáhnout do děje. Ale po týdnu už jsem si nemohla vzpomenout, o čem kniha byla. Držím palce, ať se spisovatelce daří.

25.09.2023 4 z 5

Temný proud Temný proud Deon Meyer

Pomalejší začátek, ale napětí postupně gradovalo, až to byla jedna velká, napínavá jízda. Bohužel i v jihoafrických mocenských kruzích je obrovská korupce, nenažranost a zlodějina. Naprosto vystihující je komentář od čtenáře Bedřicha63, to bych nejraději slovo od slova okopírovala sem. Myslím, že se autorovi podařilo napsat román, kde zcela uvěřitelně smíchal realitu s fikcí a teď jen budu čekat na pokračování.

19.09.2023 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Moje druhá knížka z "Romantických útěků" mi dala přesně to, co jsem očekávala. Milý, vtipný příběh, hlavní postavy sympatické, jejich vztah se vyvíjel pomalu, nenásilně, uvěřitelně a krásně, prostředí pekárny zajímavé, prostě klasická sladká romanťárna s vůní dortíků a sušenek, u které jsem si příjemně odpočinula.

19.09.2023 5 z 5

Námořní bouře Námořní bouře Andrew Mayne

Protože je Sloan v jednotce Programu podvodního pátrání, je přivolána aby objasnila explozi na výletní lodi. A jelikož je trochu splašená nebo spíš impulzivní, tak k sobě stále přitahuje různé nehody a průšvihy. Docela pěkně se celé to vyšetřování četlo a kromě toho, že je za vším zase jen korupce na nejvyšších místech, dozvíme se i další zajímavé věci o potápění.

19.09.2023 4 z 5

Vrah andělů Vrah andělů Andrew Mayne

Spisovatel měl zajímavý nápad, kdy vrahem je zřejmě iluzionista a proto policie přibrala do pátrání také policistku, která byla dříve také iluzionistkou. Bavilo mě, když vysvětlovala různé triky, navíc byla sympatická, tak až na ten zrychlený konec to bylo dobré čtení.

09.09.2023 4 z 5

Loď plná nevěst Loď plná nevěst Jojo Moyes

Další očekávaný romantický příběh od Jojo M. se zpočátku zdlouhavě vlekl, seznamujeme se se čtyřmi ženami, které pak tu dlouhou cestu na letadlové lodi absolvují. Cesta lodí už byla zajímavější a tak od polovičky až do konce to byla docela pěkná romanťárna. Takže spokojenost.

09.09.2023 4 z 5