Šedík a Bubi

Šedík je nejmladší ze tří koťat, a všichni ho odstrkují. Když navíc máma Míla jednoho dne nečekaně odejde, musí si Šedík hledat vlastní pelíšek. Najde ho na půdě a spolu s ním i novou kamarádku – rok ztracenou čepici Bubi, kterou nikdo nehledá. Zažije s ní spoustu krásných dobrodružství. A nakonec se musí rozhodnout – seznámí Bubi s holčičkou, která potřebuje čepici, a vzdá se kamarádky, ale za cenu, že Bubi zase bude šťastná? Jak všechno s Šedíkem a Bubi dopadne? Samozřejmě, že dobře! Tato kniha je svým obsahem i zpracováním šitá na míru začínajícím čtenářům a díky speciálnímu typu písma usnadňuje čtení těm, kdo se potýkají s dyslexií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362637/sedik-a-bubi-5t7-362637.png 4.844
Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno, Pikola

Kniha Šedík a Bubi

Shui-Xian

Řekla jsem si, že nemůžu dětem pořád předkládat to, na čem jsem vyrůstala já (nebo dokonce prarodiče) a dala jsem se zlákat sympatickou obálkou. Trefa do černého.
Šedíka u nás čteme/prohlížíme pořád. To, v čem je knížka příhodná pro dyslektiky, oceňují i ti, kteří zatím třeba písmenka jen zkouší. Proložení textu obrázkovými stripy a oživení bublinovými hláškami je poutavé. A snaha o jednoduchý (málo-slabičný) text není v tomhle případě vůbec na škodu, protože mu neubírá na nápaditosti. Naopak, obraty typu "šupl na gauč" mi přijdou mnohdy mimořádně svěží a výstižné.
Grafická stránka vyžaduje vlastní pochvalný komentář: povedla se také a to, že nehraje všemi barvami nebo důslednou detailností, je jen doklad toho, že minimalismus může i ve své jednoduchosti zahrát na velký efekt.
Toliko k chvále, ale neodpustím si poznámku, že děti by se měly od podobně jednoduchých příběhů odpíchnout k těm složitějším a postupně si zvykat na náročnější text. Tedy Šedíka pro školkaře a prvňáčky ano, ale pro starší už to chce větší výzvu...

Madlenkačte
08.11.2019

Nejlepší knížka pro začínající čtenáře. Moje dcera, ač vůbec nic nechce číst, tak jí přečetla a moc se jí líbila.

broskev28
14.09.2019

Další z výborných knížek pro začínající čtenáře, nebo pro ty, kteří čtení neradi, kterým něco - dyslexie například - ve čtení brání. Na obrázku knihy (vedle anotace tady na databázi) chybí text, který máme na titulní straně my v naší knihovně: Čtení i pro nečtenáře!
A tak jsem si zkusila představit, že neumím číst, nedokážu si příběh Šedíka a Bubi přečíst a snažím se mu porozumět jen podle obrázků. Potom jsem své poznatky konfrontovala s textem a byla jsem mile překvapená. Možná jsem nedomyslela vše, ale hlavní linka příběhu je zcela zřejmá; obrázky jsou totiž úžasné a zavedou vás ještě dál, než samotný text.
Proto mě velmi překvapilo, když mi maminka druháka, který pravidelně chodí do naší knihovny, a s mamkou hledají už od 1.třídy knihy odpovídající jeho věku a schopnostem, sdělila, že paní učitelka nesouhlasí s četbou takových "primitivních" knížek. Ona vyžaduje knihu pro opravdové čtenáře . . .
Jsem ráda, že k nám do knihovny paní učitelka nechodí. A knížku velmi doporučuju právě všem malým čtenářům, ale klidně i jejich rodičům a učitelkám.

Greena
29.07.2019

Manželská dvojice spisovatelky Ester Staré a ilustrátora Milana Starého vytvořila již mnoho krásných dětských knih. Ta o kocourkovi Šedíkovi a jeho kamarádce růžové čepici s kulichem Bubi je opět povedená! Navíc je skvělá pro začínající čtenáře, protože je vysázená fontem písma Dyslexie, které začínajícím čtenářům čtení velice usnadní. Font je dobře čitelný a slabiky jsou barevně odlišné. Navíc je příběh samozřejmě poutavý, milý a čtivý. Obrázky jsou zase krásné, tak jak to má v knihách pro děti být. Tleskám za tuto krásnou knihu…

Efča59
29.01.2019

Nádherný příběh o kocourkovi Šedíkovi, který si našel po odchodu maminky kamarádku čepičku Buby. Další kniha s úžasnými ilustracemi, kterou s Lucinkou milujeme, stejně jako ostatní knihy Ester Staré.

lenkaBajza
20.10.2018

Knihu s tak nádhernými ilustracemi a grafickou podobou jsem dlouho (či dokonce vůbec) neviděla. Opravdu nádhera, děti z toho musí být nadšené ještě víc než já:D
Text má velká písmena, barevně (však nenápadně) rozlišené slabiky - pro začínající čtenáře vážně super!
Bohužel se musím ztotožnit s názorem JessieEX, že děj příběhu dost pokulhává, zápletka velice slabá (nevím, třeba je to pro začínající čtenáře lepší, že se soustředí na text a ne tolik na obsah?!). Uvítala bych propracovanější děj. Mám i typ - Kde sakra byla ta Míla?:D N azápletku mohlo být zadělané už na čtvrté straně, škoda že to autoři nepropracovali:)
Obsahové zpracování 3 hvězdičky, grafické zpracování minimálně 5hvězdiček:) Super:)

Lucissia
18.10.2018

Jedna z nejkrásnějších knížek, jaké jsem předčítala. Nápaditá, veselá, hraje si se slovíčky. Synové se neuvěřitelně na čtení těšili a i ten mladší pozorně poslouchal. A i já jsem si čtení užívala jako malá. Myslím, že tak jako se mně vryla do paměti Zimní knížka pro Lucinku, moji ogaři budou vzpomínat zas na Šedíka. Protože to vypadá, že zítra si dáme repete a nebude zdaleka poslední. :-)
Tahle knížka se prostě manželům Starým neskutečně povedla.

5tužka
07.09.2018

Boží knížka, děti se hádaly, kdo ji bude číst dřív. Navíc doplněna moc krásnými obrázky. Doporučuji všem!!!

Bílý tesák
Bílý tesák