Dobrá matka

Ak niekoho ľúbite, nenecháte ho odísť. Ale čo ak vás o to úpenlivo prosí? Kate kedysi bývala šťastná matka a milujúca manželka. Po narodení tretieho dieťaťa sa všetko zmenilo. Nick sa vracal z práce k vyčerpanej žene čoraz neskôr, neraz nasiaknutý ženským parfumom. Kate nezvratný rozpad rodiny psychicky zničil a pripravil ju aj o strechu nad hlavou. Napriek ťažkému obdobiu sa postaví na nohy a je odhodlaná začať novú etapu života. Všetko je na najlepšej ceste, až kým jej dvanásťročnej dcére Jessice nediagnostikujú leukémiu. Osamelá matka má osemnásťročného syna, ktorého zožiera nenávisť k otcovi, zmäteného sedemročného syna, ktorý vyvádza, a bývalého manžela, čo sa nedokáže zodpovedne postaviť k rodičovským povinnostiam. A uprostred stojí jej milované, statočné dieťa, ktoré každým dňom chradne. Kate vie, že musí odsunúť vlastný strach aj žiaľ a urobiť to, čo je najlepšie pre jej deti, najmä Jessicu. Ale čo ak urobiť to najlepšie znamená dospieť k rozhodnutiu, aké si ani len nedokážete predstaviť?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397349/big_dobra-matka-MSt-397349.jpg 4.6191

Vydáno: , Ikar (SK)

The Good Mother, 2017

Kniha Dobrá matka

Gibis

Tak jsem byla rozhodnutá, že teď v létě budu číst jen samé lehké letní romantické čtení. Dlouho v mém seznamu byla tato kniha, tak jsem se do ní pustila jako do ženského románu, aniž bych si znovu přečetla anotaci. No a dostala jsem tedy pěknou nálož, úplnou emoční smršť, ani jsem si knihu nemohla brát na cesty do práce, četla jsem jen doma v soukromí, s haldou kapesníků po ruce. Krutý boj s krutou nemocí, který rozloží na prvočástice asi každého.

Han-nah

Kniha je velmi emotivní, bolestivá s krutým tématem a to je, když se rodiče doví , že jejich dítě je těžce nemocné.
Rozvedená Kate se po rozvodu vrací ke svému tátovi a s jeho pomocí se stará o dva syny a dceru. A zrovna Jess onemocní agresivní formou leukémie. Co vše je schopna matka pro své děti udělat? Je pojítkem, kdy sourozenci soupeří mezi sebou o její pozornost. Snaží se přes svou bolest a ponížení, aby se narovnal vztah dětí s jejich otcem Nickem, který je opustil, našel si mladší ženu, se kterou má dalšího malého synka.
S pomocí přátel bojuje o každičký den pro svou těžce nemocnou dcerku. Jako každá milující máma by položila svůj život za život svého dítěte. A jak se má rozhodnout, když ji její dcera o něco požádá a jí to rve srdce. Jak pomoci, když se dívá do krásných, ale velice smutných očí Jess a vidí, jak trpí.
Hezky je popsána i celá rodina Piper. Jak důležití jsou přátelé, kteří jsou tu vždy, když Kate potřebuje. Nemoc sestry má vliv i na bratry. Luke je "skoro" dospělý a malý sedmiletý Bobby své pocity vyjadřuje v Bobbyho deníku. Ten měl pro mě trochu rušivý podtext svým stylem, ale obsahem vyjádřil, jak se s rozvodem, nevlastním bráškou, nezájmem otce a nemocí sestry malý Bobby vyrovnával. Rozvod rozdělí rodiče, ale ti by se měli povznést nad své křivdy a vždy tu být pro své dítě. To následně pochopil i Nick.

dana8437

Neskutečně silný a smutný příběh, který bez slzavého údolí prostě nejde přečíst. Opravdu stojí za přečtení. Mám ji ve své sbírce a vím, že se k ní určitě někdy vrátím.

Inka8

Po dlouhé době jsem si při čtení pobrečela . Naposledy se mi to stalo při čtení Most přes řeku Léthé . Příběh je smutný a bohužel , se i takové věci dějí i v reálném životě . Je moc smutné , když rodiče přijdou o své dítě , Vím o tom své , jen můj syn odešel téměř ve 35 letech a ne ve 12 . Za moji osobu doporučuji přečíst i když si třeba pobrečíte jako já

Make20

Líbil se mi příběh, byl moc dojemný. Ale nebavilo mě, jakým stylem autorka píše.

Marekh
23.12.2021

Myslím si, že knihu DOBRÁ MATKA si může přečíst naprosto kdokoliv, ať už je čtenář žena nebo muž. Je to smutný příběh a já jsem si tuto knihu vybral k přečtení před Vánocemi, což asi nebyl dobrý nápad. Po přečtení knihy jsem myslel na tento příběh a dotazoval jsem se, jestli se matka rozhodla v určité záležitosti správně či nikoliv. Matčino rozhodnutí je velmi těžké hodnotit a možná budou mít čtenáři na její rozhodnutí rozdílné názory. Pokud bych se ocitl v roli matky, sám nevím, jak bych se zachoval..

Nejtěžší ze všeho je, když onemocní děti nějakou zákeřnou nemocí a hodně při tom trpí! Rodiče stojí při svých dětech, pomáhají jim v těchto těžkých chvílích, stejně jako hrdinové tohoto románu své dvanáctileté dceři. Pro všechny jsou to těžké chvíle, které si člověk nedovede představit, pokud se v této situaci neocitl osobně, anebo jako osoba, která má nemocné dítě. Já vždy přemýšlím nad tím, proč děti musí takto trpět? Kladu si otázku PROČ a připadá mi to hodně nespravedlivé, protože děti by si měly hrát, smát se, provádět nezbednosti, měly by si užívat života plnými doušky, a nikoliv trávit své chvíle v nemocnici a trpět! Jsou to otázky mezi nebem a zemí, které nedovedeme pochopit a já vždy o tom přemýšlím, když čtu knihy s tímto námětem.

Kniha se četla celkově dobře, celkově nemám asi ke knize žádné výhrady. Všechno působilo důvěryhodně a tak, jak jde život. Knihu jsem si rozložil do více dnů, protože mi svým tématem dala hodně zabrat, hlavně emocionálně mě docela vyšťavila. Samozřejmě při této knize jsem se neubránil ani slzám, jinak to nešlo, a pokud čtenář není z kamene a má srdíčko na správném místě, ponechal slzám volný průběh, protože si myslím, že kniha dojme úplně každého čtenáře.

lenkavildomcova
20.11.2021

(+ SPOILER) Jsem plná smutku, bolesti a slz. Bylo to dojemné, hrozné. Jako matka si to ani nechci představovat. Kniha úžasná.

LasakovaLe
14.11.2021

Hodně silný a smutný příběh, který mě v jedné chvíli hodně rozplakal. Doporučuji přečíst, člověk si aspoň uvědomí, co je v životě opravdu důležité.