Eicherik Eicherik komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Klasika nejklasičtější a detektivní libůstka. Velmi se mi líbilo to propojení s dětskou říkankou. Tohle byla moje první Agatha, ale rozhodně ne poslední.
Citace: Deset malých černoušků hostil děda Vševěd,
jeden z nich se zakuckal, zbylo jich jen devět.

26.09.2021 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Velmi pěkná detektivka z vesnice v pohraničí, která je plná zajímavých postav, sousedských vztahů, záblesků minulosti, tajemné pohraniční přírody a lidských tajemství a osudů. Celou tuhle sérii hodnotím velmi kladně a těším se na knihu Prokletý kraj, která sice k téhle sérii nepatří, ale bude asi v hodně podobném duchu.
Citace: Jaké to bylo, naposledy nakrmit svoji kočku, psa nebo koně a dívat se na to zvíře, které netuší, že bezpečí a dostatek, které považuje za samozřejmost, potrvá už jen několik hodin? Jaké to bylo, sledovat večer západ slunce a vědět, že je to tady naposledy? Sylvie se dočetla, že než vyrostly dráty, vystěhovaní obyvatelé se vraceli do svých statků krmit zvířata, a někteří v nich dokonce ještě nějaký čas tajně žili. A dokud byly dráty jen nabité elektřinou, ale nespouštěl se poplach, lidé si přes ně házeli žebříky, aby mohli aspoň na chvíli přejít zpátky do svých domovů...

12.09.2021 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Jedním z témat, kterým se v literatuře věnuji, je i svět lidí, kteří to mají v životě těžší a román Do tmy do tohoto schématu zapadá přímo čítankově. Hlavní hrdinka, podivínka Anna se věnuje sběru léčivých bylin se sebezničujícím úsilím. Celý ten svět prospěšných rostlin je tak přesvědčivě popsán, že jsem chvílemi cítil ze stránek knihy vůni bylinek. Hlavním poselstvím románu je myšlenka, že i podivní lidé mají duši a mohou se radovat ze života.
Citace: Život je krásný i výjimečný! Život je nádherný a neopakovatelný. Obzvlášť zahrnuje-li i tramal. Po dvou až třech tabletách naráz se úsměv objeví na každé tváři a bolest povolí i v ruce, která byla zlobivá.

16.10.2021 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Jedna z nejlepších detektivek, které jsem kdy četl a parádní úvod celé série. Tohle si prostě musíte přečíst.

16.12.2020 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Geniální kniha. Neskutečně dobře namíchaný elixír, který v sobě ukrývá klášter "na konci světa" v kterém se nalézá knihovna uspořádaná jako bludiště, nikoliv jako labyrint, to se občas plete. Kniha má atmosféru a dobrý příběh. Lepší knihu už asi nepotkám.

14.02.2017

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Pěkná beskydská detektivka. Moc se mi líbilo to prostředí horských samot, zvířecích stezek, luk, lesů, podhorské vesnice a samotné hory. Stejně zajímavě byli vylíčeni i zdejší obyvatelé se svými skrytými tajemstvími. Tohle není krimi, ve které tečou potoky krve, tady se spíše přemítá o lidském žití a takové knihy mám rád. Ale na nějakou tu vraždu a vyšetřování tu taky dojde.

20.12.2020 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Výborný román, soustředící se na mezilidské vztahy a odkrývající temnou minulost. V podstatě se ani nejedná o krimi, ale to mi nikterak nevadilo. Musím pochválit zajímavý závěr a povedený obal. Michaela Klevisová opět nezklamala a těším se na její další knihy.
Citace: Vyrostla v rodině, která po generace věřila v temné síly, zlé duchy, uřknutí a špatná znamení. V dialektu jejích rodičů, rumunských Slováků, vůbec neexistoval výraz pro pověru. Když se o tom jednou s mámou pokoušela bavit, máma vůbec nechápala o čem je řeč. Rodiče zkrátka považovali magii za součást reality.

15.12.2021 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Tenhle román přináší humor podle mého gusta. Čtveřice kamarádů prožívá krizi středního věku. Někdo tuhle knihu popsal jako Sex ve městě z mužského pohledu, s čímž naprosto souhlasím. Velmi se mi líbilo, jak Prvok nazýval své malé dcery harpyjemi. Tohle je moje třetí kniha Patrika Hartla, opět dávám plný počet hvězd a autora si dávám do oblíbených.
Citace: "Já muzikály miluju. A na divadle ještě víc, než ve filmu. Máte rád muzikály, Pavle?"
Tečka vzhlédl od talíře.
"Ne."
Irenu to znejistilo ještě víc.
"Ne? A proč?"
"Nevím. Připadají mi debilní."

27.11.2021 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velmi věrohodný a téma vyhnání brněnských Němců dobře zobrazující román. Líbí se mi, že kniha má velký časový záběr. Od druhé světové války, až něco málo přes rok 1989. Také oceňuji dobře popsané postavy tohoto drsného, ale autentického příběhu. A neméně taky jeho psychologickou hloubku.
Citace: Nyní se dáme hned do práce. A budeme dělat pořádek mezi námi, zejména také i zde v městě Brně s Němci a všemi ostatními. (Potlesk.) Můj program je - já to netajím -, že otázku německou musíme v republice vylikvidovat. (Potlesk volání: „Výborně“) V této práci budeme potřebovat všech sil všech vás.
(Projev pana prezidenta dr. Edvarda Beneše z balkonu radnice 12. května 1945 v Brně)

30.01.2022 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Humoristický román psaný formou deníčku. Oceňuji velké množství hlášek a humor, který mi sedl. Začátek byl naprosto fantastický, ale čím přibývalo stránek v sešítku tím kvalita mírně klesala. Myslím si, že není potřeba humor v každé větě a uvítal bych také silnější příběh. Taky jsem po přečtení alergický na slovo Prozac. Jako dobrý nápad hodnotím přebal knihy, který vypadá jako ohmataný deník. Celkově hodnotím knihu kladně.
Citát: "Dva měsíce po dokončení dobyli Kostku rytíři z řádu německých rytířů. Potom už dobyl Kostku v podstatě každý, kdo šel zrovna kolem."

04.04.2021 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Novodobá sága. Oblíbené téma. Uvěřitelný příběh. Reálné postavy. Velmi se mi líbil autorčin styl a také to obrovské množství mikropříběhů, které doplňují hlavní děj. Knihu si dávám do doporučených a obhlížím, co dalšího paní Katalpa ještě napsala. Jo a ty skvrny na obálce jsou želatinoví medvídci.

28.02.2021 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Dům na samotě je parádní česká detektivka, která mě naprosto uchvátila. Autorka pěkně vykreslila prostředí malé vesnice. O soukromí vyšetřovatelů se tolik nedovíme, ale některé další postavy jsou popsány dostatečně. Postavy se nepletou. Jedno tajemství příběhu zůstalo nezodpovězeno, ale to mi nevadí. Obálka se zeleným písmem je pěkná. Epilog je dojemný. Sérii mám v oblíbených a těším se na další případy.

08.09.2020 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Tohle je přesně druh detektivky, který se mi líbí. Hodně postav, které se ovšem nepletou a jejich střídání při vyprávění příběhu dodává knize na pestrosti. Tentokrát se děj neodehrává v Česku, čehož jsem se trochu obával, ale autorka to zvládla dobře. Těšil jsem se, že se příště děj vrátí do naší vlasti, ale budu si muset ještě chvíli počkat. Měl jsem svého tutového pachatele, ale nechal jsem se svést na falešnou stopu. To ale není důležité, podstatné je, že jsem si vyprávění užil. Konec je opět v dobrém smyslu lidský, až dojemný. Sérii Josef Bergman považuji za velmi vydařenou a těším se na pokračování.

04.10.2020 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

V osmém případu Josefa Bergmana se vyskytovalo hned několik postav s různými drobnými psychickými problémy, poruchami chování a osobními těžkostmi. Kniha jako taková byla opět velmi čtivá, jen ta samotná kriminální linka mi tentokrát přišla o něco víc šroubovaná. Po přečtení téhle detektivky budete mít boty od bláta a v uších vám zůstane zpěv vodního ptactva. Přes drobné výhrady jsem spokojený.
Citace: Ačkoli zítra se mu nejspíš ještě zasteskne. Až zhoustne šero, bude si představovat, jak se hnědá kobyla s bílým flíčkem na čele přiloudala k ohradě a dívá se směrem, odkud přicházel. Mohla si za ty tři večery zvyknout, že ji nosí něco dobrého? Bude čekat? A zastaví se za ní zase zítra Erika?

07.01.2024 4 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

(SPOILER) Kniha je popisovaná jako unikátní mix historické ságy a thrilleru. S tím naprosto souhlasím. Příběh to byl naprosto dokonalý, ale té brutality, sadizmu, mučení, smrti, odpornosti, morbidity, bolesti, mrzačení, hrůz, vražd a dalších šíleností tam bylo opravdu neskutečné kvantum. S tím jsem se ještě nesetkal. Nebýt toho, tak si přidám knihu do doporučených. Nejvíc mě dostala pasáž, ve které malý chlapec věří doktorovi, že ho vyléčí. Dokonce mu svěří svoji oblíbenou hračku. Doktor ani nemrkne a pošle malého, nic netušícího pacienta na smrt. Závěr románu byl přesně podle mého gusta. Tahle kniha je pouze pro otrlého čtenáře.
Citace: "Chceš bonbon?" zeptal se. Nečekal na odpověď, vstal, přešel k chlapci a dřepl si k němu. Podal mu dva žluté bonbony a prohrábl mu vlasy, "Má krásné oči. Předepíšu mu léky na horečku," řekl Sáře, když energicky vstal.
Přikývla, nezmohla se na odpověď, ale konečně si přečetla jmenovku na jeho plášti.
Když odcházeli do vytopené chaty, kde měli bydlet, napadlo ji, že Bůh možná existuje. Jak jinak by uprostřed pekla mohli narazit na takového člověka? A kdo jiný než Bůh zařídil, že se doktor Josef Mengele ocitl na takhle strašlivém místě?

30.03.2022 5 z 5

Da Vinciho kód Da Vinciho kód Dan Brown

Skutečný bestseller a letos určitě nejlepší kniha, co jsem četl. Tentokrát se náš profesor připlete k souboji mezi tajnou společností Převorství sionské a konzervativní katolickou sektou Opus Dei. Pro mě je důležité, že v tomto románu převládají exkurze do historie před honičkami a přestřelkami. Líbí se mi i lidský závěr příběhu. Knihu si dávám do doporučených a těším se na Ztracený Symbol.
Citát: "Těžko můžou prorazit s názorem odlišným od toho, který má už po staletí pevné místo v oficiálních dějinách, zvlášť když lidi v tomhle zaběhnutém nazírání utvrzuje největší bestseller všech dob."
Faukman na něj vyvalil oči. "Nevykládej mi, že Harry Potter je ve skutečnosti o Svatém grálu."
"Myslel jsem Bibli."

23.05.2021 5 z 5

Malostranské povídky Malostranské povídky Jan Neruda

Malou Stranu považuji za nejmagičtější pražskou čtvrť, proto jsem byl zvědavý, jestli nějaký magický pel ulpěl i na téhle staročeské klasice. Povídky jsou to kvalitativně různorodé a za nejlepší považuji tyto dvě: Pan Ryšánek a pan Schlegl a Hastrman. A jak je to s tím magickým dotykem? Nějaký jsem tam také našel.

11.09.2022 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Celá série Robert Langdon je výjimečná tím, že každý její díl, tedy alespoň doposud tomu tak vždy bylo, je takovým průvodcem po architektonických a uměleckých památkách nějakého městského regionu. V tomto čtvrtém dílu se to týkalo Florencie, Benátek a Istanbulu. Co se týká děje a zápletek, tak se v dílu nazvaném Inferno setkáme s agenturou, která se zaobírá výrobou falše a kouřových clon, dále s básníkem Dantem Alighierim a jeho eposem, Božská komedie, zejména částí Inferno, dále s transhumanistickým hnutím, potom také se světovou zdravotnickou organizací WHO a v neposlední řadě s hrozbou přelidnění. Opět jsem byl s tímto thrillerem spokojen a chválím velmi překrásnou obálku, která zdobí vydání z roku 2013.
Citace: "A Vatikán to vidí jinak."
"Do značné míry. Vynaložili ohromné množství energie a prostředků na to, aby v zemích třetího světa rozšířili víru, že antikoncepce je zlo."
"Jistě," Langdon se vědoucně pousmál. "Kdo jiný by měl poučovat lidstvo o sexu než parta osmdesátníků, kteří strávili život v celibátu, že?"

22.07.2021 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Chválím opět pěkně vykreslené a navzájem se nepletoucí postavy. Jen děj byl tentokrát trochu překombinovaný. A těším se na návrat do Česka, konkrétně do Beskyd.

10.12.2020 4 z 5

Rybář Rybář John Langan

Rybář se dá skutečně označit souslovím lovecraftovský horor, ale mytologicky loví Langan v jiných vodách. Tam, kde by Lovecraft použil Dagona, tam Langan umisťuje Leviatana. Mimo negativní složky vodního živlu je z tohoto románu cítit i závan Řbitova zviřátek, ale rozhodně se nejedná o žádnou kopírku. Rybář dokazuje, že se i dnes dá ulovit v regálech knihkupectví dobrý horor.

09.01.2022 5 z 5