Eicherik

Himmlerova křížová výpravaHimmlerova křížová výpravaChristopher Hale

Moje první kniha o nacistické expedici do Tibetu z roku 1938. Z jedné části se jedná o poutavý cestopis, z druhé o bouřlivý dějepis tohoto, tehdy tajemného, regionu a okrajově se také dotýká nacistického okultismu. Negativně hodnotím nedokonalý překlad a chabý obrazový materiál. Přestože jsem na stránkách knihy nenalezl informaci o mnichu s jasně zelenými rukavicemi, jsem s ní spokojený a určitě se pustím i do jiné s touto tematikou.
Citace: Nikdo nevyvine tryskový pohon rakety V2 nebo plyn cyklon B jenom tím, že věří na Atlantidu. A to je nepříjemný důsledek amorálnosti vědy - třetí říše v žádném případě nebyla vědeckou pustinou.

včera

Vybraná tajemství profesora KessleraVybraná tajemství profesora KessleraE. Martin (pseudonym)

Martina Petišku znám díky jeho Knize upírů, na kterou nedám dopustit. Teď jsem měl možnost seznámit se s jeho tvorbou povídkovou. Snad každý kousek v této sbírce přináší nějaké morální ponaučení, ale je tak činěno způsobem nenásilným. Z třináctky děl z tohoto souboru zmíním tři. První s názvem Koho máš dnes rád je velmi dojemná a seznámí nás s křišťálově čistou bytostí, bílým králíčkem Aljošou. Druhá s názvem Košile je až fantasticky pragmatická. Třetí s názvem Profesor Xaverius se mi líbila nejvíc. Až budu zase v čase vánočním procházet Malou Stranou, tak si dám pozor, jestli z některého okna neucítím vůni jasmínu.
Citace z povídky Profesor Xaverius: Noc dechla do pokoje a záclona zavlála jako utržené křídlo, které se marně třepotá ve tmě, marně, věčně marně, protože nenašlo druhé křídlo, se kterým by vzlétlo.

Michaela - Události v klášteře svatého AndělaMichaela - Události v klášteře svatého AndělaMiloš Urban

Zatím nejslabší dílko Miloše Urbana, které jsem doposud přečetl. Připadalo mi to spíše jako nějaká studentská práce. Námět dobrý, ale samotné provedení bylo hodně slaboučké. Ani ta erotika za moc nestála.

Noc odchází ránoNoc odchází ránoKarel Ptáčník

Do nedávna jsem netušil, že Město na hranici má pokračování a protože odtud pochází část mojí rodiny, musel jsem si knihu přečíst, abych si přiblížil, jak se tam tehdy žilo. Román je nejen o milostném trojúhelníku, ale zobrazuje také šílenou dobu padesátých let a dává nahlédnout do mysli tehdejších komunistů. V žádném případě se nejedná o propagandistické dílko, naopak kniha vyznívá celkem realisticky. Po válce hodně lidí komunistům věřilo, až později přišlo vystřízlivění. Kniha se mi velmi líbila a určitě si přečtu i Šestapadesátý.
Citace: Kuzmík se rozpačitě usmíval. "Mám takové zaměstnání," říkal omlouvavě, "které mi nedovolí ... já byl v kině za ty tři roky ... ani nevím ... pětkrát? Nemám čas," a pokrčil rameny.
"To je chyba," řekla Pešková, "na sovětské filmy si člověk čas udělat m u s í !"

Agartha – ztracená podzemní říšeAgartha – ztracená podzemní říšeAlec Maclellan

Poprvé jsem se s bájnou Agarthou setkal na stránkách legendárního Jitra kouzelníků. Tohle je moje první kniha, která se záhadnému světu pod zemí věnuje podrobně a jsem z ní nadšený. Podzemní svět přitahuje zvědavce, jitří fantazii, přináší strach, ale také často poskytoval lidem ochranu před válkou. Jako chlapec jsem se také účastnil několika výprav do podzemí. Navíc podzemní svět je prakticky na celé planetě. Všude, kde lidé sídlili jsou buď nějaké štoly, soustavy sklepení nebo třeba únikové chodby. Co když je některá z nich napojena na ztracenou říši Agarthu? A má Agartha souvislost s dávnou Atlantidou? Někteří zasvěcenci, jako třeba tibetští lamové tvrdí, že tajné tunely a jeskyní města jsou osvětleny neobvykle zeleným světlem, přesněji řečeno zelenavě fluoreskující září, která příznivě ovlivňuje úrodu, dlouhý život a zdraví. Koho tato slova zaujala může se díky stránkám této knihy spustit do nekonečných dálek tajemných tunelů.
Citace: I když tyto osoby byly oblečeny ve vybledlých a obnošených německých uniformách, jejich tváře připomínaly Orientálce. Jeden z ruských vojáků, který pocházel z oblasti sousedící s Mongolskem, v nich ihned poznal Tibeťany. A byl to také on, kdo si povšiml, že postava ležící ve středu kruhu, vytvořeného z těl mrtvých mužů, má na sepjatých rukou jasně zelené rukavice.

MotolMotolMiloš Cajthaml

Kniha není tolik o nemocnici, jako spíše o mezilidských vztazích. Hlavní hrdina, který mi moc neseděl, se snaží pomoci kolegovi, jenž má v hlavě totální bramboračku. Téměř od začátku lze tušit, že onen mimoň skrývá hrozné tajemství, i čeho se zhruba týká, ale celá krutá pravda vyjde najevo až v závěru. Tvrzení, že je novela plná vulgarit a úchylek, je poněkud přehnané.

Zářijové nociZářijové nociPavel Kohout

(+ SPOILER) Po této knize jsem sáhl, protože se z obálky skvěla jména Pavla Kohouta a Vojtěcha Jasného. Prvně jmenovaný napsal divadelní hru z vojenského prostředí a druhý ji zfilmoval. Psala se padesátá léta a oba pozdější velikáni tehdy ještě neprohlédli. Ukázat armádu, která nepracuje jako pečlivě namazaný stroj byl v té době asi revoluční počin, dnes už to ale nefunguje. Probíhá vojenské cvičení, jeden poručík trochu zazlobí, všichni provedou sebekritiku a jede se dál.

Hitlerova monstra: Třetí říše a nadpřirozenoHitlerova monstra: Třetí říše a nadpřirozenoEric Kurlander

Asi nejsofistikovanější spis na téma okultismu v nacistickém Německu, který jsem zatím četl. Kniha je velmi hojně ozdrojovaná, místy zabírají informace o zdroji i polovinu stránky a rejstřík má rozsah dvaceti čtyř stran. Text působí velmi hodnověrně, jen v poslední části mi připadá, že se autor pohybuje místy na tenkém ledě, ke spokojenosti nás záhadologů, ale i zde je vše podpořeno odkazy. Tvůrce publikace také uvádí některé texty, které si v knihách podtrhl Adolf Hitler. Nevím, jestli je to možné brát jako průkazné, ale každopádně je to zajímavé. Nejvíc mě asi překvapila informace, že nacisté podezřívali slovanské a bolševické partyzány z vampyrismu. To by znamenalo, že z pohledu nacistů proti sobě bojovali nacističtí vlkodlaci s bolševickými upíry. Že by odtud pocházelo téma souboje těchto dvou nadpřirozených bytostí, dnes tolik oblíbené v literatuře a filmu?
Citace: Ahnenerbe také chtělo obnovit staré germánské stavební slohy a jazyk - dokonce i chovat prehistorická zvířata(!).

Kavárna SlaviaKavárna SlaviaOta Filip

Nápad na knihu, v které nás nevšední hrabě Mikuláš Belecredos protáhne svým životem a částí našich dějin je velmi dobrý, ale samotné provedení občas pokulhává. Některé pasáže mi přijdou zbytečné a některé části bych uvítal zase rozvitější. V určitých aspektech se nabízí drobná podoba s romány Valpuržina noc a Mlýn na mumie. Přestože toto dílko neshledávám dokonalým, tak jej čtenářům, kteří milují nevšední pohled na Prahu doporučuji.
Citace: Pro ty dvě zlé hodiny po poledni si pomalovávaly pomačkané a vpadlé tváře mladistvými barvami, oblékaly si kdysi drahé šaty, které si před lety, kdy byl pro ně svět ještě v pořádku, koupily v Paříži, vytahovaly z tajných zásuvek poslední šperky, které policie nenašla při domovních prohlídkách po únoru 1948, a čekaly, až se objevím.
Byla to moje povinnost, vejít do kavárny Slavie přesně ve dvanáct hodin v poledne.

Nebeská družinaNebeská družinaFilip Vávra

Cestování v čase je věc vždy ošemetná. Tentokrát se o tomto tvrzení přesvědčí na vlastní kůži i sympatický Sven Bauman, který se do středověku vypraví na tygrovi. Tedy přesněji řečeno na těžkém tanku označeném jako Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B známém spíše jako Tiger II.

UchoUchoJan Procházka

Jelikož jsem nejdříve viděl vynikající film z roku 1970, tak jsem si při čtení dosadil do hlavních rolí Jiřinu Bohdalovou a Radoslava Brzobohatého. Novela zobrazující jednu noc přesvědčivě vystihuje atmosféru strachu, ale také manželské drama. Jako kouzlo nechtěného mi připadá brožované vydání z roku 1990, které je vydané ještě nekvalitním komunistickým tiskem.
Citace: "Ani jeden z nich není pingl! Ani jeden! Samí kliftóni!"
Strčí Ludvíka loktem.
"Kousek lososa!" řekne nahlas. Číšníkovi.
Ten se rozhlíží po mísách.
"Losos je to červený!" řekne Cejnar.

Mrazivé dědictvíMrazivé dědictvíRomain Garnier

Mrazivé dědictví je béčkový román, ale prvotřídní béčkový román. Stylově se pohybuje tak trochu mezi Danem Brownem a Lovecraftem. Zatímco v pasážích ala Brown to často zaskřípe, tak v těch lovecraftovských to má autor plně pod kontrolou. Je potřeba ještě podotknout, že tato kniha ctulhuovský mýtus nepřebírá, ale pohybuje se místy v podobných vodách. Tematicky se toto dílko odehrává v okultně nacistických sférách a vyzdvihuje na světlo pojmy jako Ahnenerbe, Thule, Agartha, Tibet, gigantismus, vril nebo zdánlivě překvapivě také Yeti. Celkově jsem s knihou spokojený a spíše předčila mé očekávání.
Citace: Ta prokleté ponorka se vynořila z ledové propasti před třemi dny a za tu dobu si už několik vašich kamarádíčků ze starých časů, kteří k nám po válce přeběhli, střelilo kulku do hlavy. Řekněte mi, co může téměř devadesátiletého chlapa dovést k sebevraždě! Určitě ne staré krystalové přijímače nebo hromada plesnivých desek s Horstem Wesselem a Lili Marleen.

Prosím vás, sestřičkoProsím vás, sestřičkoH. M. Körnerová (pseudonym)

Nádherný a velmi čtivý příběh z nemocničního prostředí a života v sedmdesátých letech minulého století. Je to román pro ženy a pro muže, kteří se této škatulky nebojí. Víc není třeba dodávat. Snad jen popřát dobré čtení.
Citace: Fišer rozrazil dveře ošetřovny. Vždycky spíš vtrhával, než vcházel, a Sylvie jednou mezi sestrami poznamenala, že k celkovému obrazu chybí už jen to, aby vždycky zařval: Hände hoch! Hned druhý den mu to některá donesla.

Čtvrtý jezdec ApokalypsyČtvrtý jezdec ApokalypsyHana Parkánová-Whitton

(+ SPOILER) Kravina s pěknou obálkou. Něco tak naivního a nepravděpodobného jsem už dlouho nečetl. Pokud uvažujete, že si román přečtete, tak v tomto komentáři už nepokračujte. Vrcholem bylo, když hlavní hrdinka o něco omylem zavadila a padouch skončil v propadle. Legrační, nebo spíš smutné je, že by tahle krimi mohla mít pokračování.

Skythský jezdec a jiné novelySkythský jezdec a jiné novelyFrantišek Kubka

Po knize jsem sáhl, protože jsem se kdysi zajímal o skythské etnikum. Rok vydání 1958 a VŘSR v anotaci zaváněly rudou propagandou, ale ta se naštěstí nekonala. Kniha je sbírkou historických povídek, respektive novel z různých časových období a koutů světa a setkáme se v ní i se spoustou zajímavých osobností, třeba knížetem Václavem, Eliškou Přemyslovnou, Janem Lucemburským, Petrem Vokem a nebo Boženou Němcovou. Za nejlepší považuji Pohádku o králi Ojířovi, Královnu a Deník neznámého.

Úsvit černého slunceÚsvit černého slunceTomáš Bandžuch

Úsvit černého slunce je prvním dílem plánované trilogie Archivy tajné války. Z tématu jsem nadšený. Přeskakování z jedné oblasti do druhé mi nevadilo. Trochu nezvládnutá mi připadala mentalita některých postav, zvláště těch německých. Co se ale, dle mě, moc nepovedlo, bylo to cestování mezi světy. Myslím si, že ho bylo příliš a také jeho moc důkladný popis byl hodně na škodu. Někdy je lepší jen naznačit. Tenhle prvek z tohoto vyprávění dělal spíše fantasy pro děti. Knihu ale nezatracuji, to lepší převládalo a doufám, že se dočkáme dalších dvou dílů.

Prázdné ulicePrázdné uliceMichal Ajvaz

Na obalu knihy je zobrazené bludiště a jako v bludišti jsem se při čtení cítil, protože čas od času nás hledání dovedlo do uličky, která byla slepá a jindy jsme zase dorazili na místo, kde jsme se už během putování ocitli, ale dorazili jsme tam jinou cestou a měli tak možnost tu samou událost vidět z jiného úhlu. Čtení je to takové snivé. Některé události mne bavily více a některé méně. Knihu nehodnotím plným počtem hvězd, ale zklamán nejsem, protože to svoje jsem si v tomto románu našel.
Citace: Některé z takových dětí dospějí a kajícně vstoupí do skutečného světa, jiné uvíznou v zázračné a neskutečné krajině navždycky; vyrostou z nich muži a ženy, kteří budou žít sami, budou celý život vykonávat nějaké nudné povolání a každý den se těšit, až skončí práce, až se budou moci zavřít s láhví vína v zešeřelém prázdném bytě a vrátit z cizího světa do rodné země.

Ve stínu ŘíšeVe stínu Říše* antologie

Vyhledávám spojení nacizmu a okultismu v literatuře a to jak v odborné, záhadologické tak beletristické. Proto muselo dojít i na tuto antologii, v které se povídky tohoto typu také vyskytují. Tahle sbírka je velmi povedená a za nejlepší považuji povídky Argentinské probuzení, Dokud nás smrt nerozdělí, Dos grojse genereraj a Tenkrát na Ukrajině. Nebylo by špatné, kdyby došlo i na druhý díl.
Citace z povídky Argentinské probuzení: Když se sklonil a olízl jí krk, vrazila mu střep přímo do krku.
Zachrčel, teplá lepkavá krev začala vytékat na její nahé tělo.
Němec na ni hleděl s výrazem naprosté nevíry.
"Promiň, dneska ne, bolí mě hlava," řekla mu ve španělštině. Shodila ho z postele. Několik minut chrčel na podlaze, než dodýchal. Nedokázal ani zakřičet o pomoc.

Lidé, věci, dobrodružství 1Lidé, věci, dobrodružství 1Oldřich Syrovátka

První kniha, kterou si ze svého života pamatuji. Tedy pamatoval jsem si pouze fotografie meteoritu a povrchu Měsíce a částečně obal. Proto taky nebylo jednoduché tuhle knihu vypátrat. Ty fotografie také předznamenaly, že se budu v životě zaobírat spíše věcmi nevšedními. Zhruba po padesáti letech jsem dostal možnost si knihu konečně přečíst. Jedná se o encyklopedii ze všech možných odvětví prokládanou povídkami, hádankami a návody ke hrám. Jelikož byla kniha vydána v roce 1959 je velmi důkladně prošpikována komunistickou a sovětskou propagandou. Za nejlepší položku z tohoto výběru považuji povídku Psí důstojnost od Bruna Travena a nejvíce mě překvapila myšlenka ruského hvězdáře Tichova, který předpokládal růst rostlin typu našich bylin, stromů a keřů na Marsu.

Ocelová klepetaOcelová klepetaL. Kessler (pseudonym)

(+ SPOILER) Příprava na Operaci Citadela, hrůzy bombardování Hamburku, poprava britských letců a pak už stěžejní část tohoto dílu, bitva u Kurska. Nakonec přijde rozkaz k přesunu do Itálie, kde čeká nový nepřítel, Američané. Knihy této série jsou poměrně stručné, ale věcné. Obsahují mužský pohled na válku a na sexualitu. Výraznou postavou této řady je Schulze. Má úspěch u žen, je vychytralý, válka se mu hnusí, ale pokud ho má člověk v boji po svém boku, může se na něj spolehnout. K jednotkám SS se dal kvůli ženě, netušil, že kvůli lesbě.
Citace: "My jsme prostě prokletý! Vy i já, Wotan a celý SS - prostě všichni. Jsme prokletý!"

Na smrtNa smrtJozef Karika

(+ SPOILER) Kniha je popisovaná jako unikátní mix historické ságy a thrilleru. S tím naprosto souhlasím. Příběh to byl naprosto dokonalý, ale té brutality, sadizmu, mučení, smrti, odpornosti, morbidity, bolesti, mrzačení, hrůz, vražd a dalších šíleností tam bylo opravdu neskutečné kvantum. S tím jsem se ještě nesetkal. Nebýt toho, tak si přidám knihu do doporučených. Nejvíc mě dostala pasáž, ve které malý chlapec věří doktorovi, že ho vyléčí. Dokonce mu svěří svoji oblíbenou hračku. Doktor ani nemrkne a pošle malého, nic netušícího pacienta na smrt. Závěr románu byl přesně podle mého gusta. Tahle kniha je pouze pro otrlého čtenáře.
Citace: "Chceš bonbon?" zeptal se. Nečekal na odpověď, vstal, přešel k chlapci a dřepl si k němu. Podal mu dva žluté bonbony a prohrábl mu vlasy, "Má krásné oči. Předepíšu mu léky na horečku," řekl Sáře, když energicky vstal.
Přikývla, nezmohla se na odpověď, ale konečně si přečetla jmenovku na jeho plášti.
Když odcházeli do vytopené chaty, kde měli bydlet, napadlo ji, že Bůh možná existuje. Jak jinak by uprostřed pekla mohli narazit na takového člověka? A kdo jiný než Bůh zařídil, že se doktor Josef Mengele ocitl na takhle strašlivém místě?

SmrtihlavSmrtihlavL. Kessler (pseudonym)

(+ SPOILER) Úderný prapor SS Wotan v druhém dílu. Neúspěšný pokus o invazi do Anglie, útok na pevnost Brest-Litevsk, operace Barbarossa a nakonec zběsilý ústup před Rudou armádou. Kniha je opět velmi čtivá. Jen tempo je až moc svižné, nebránil bych se podrobnostem a většímu rozsahu.
Citace: Sup se ohlédl na hořící tábor a stíny z plamenů vykreslily na jeho vyčerpaném obličeji smrtihlava. Ale v očích se mu stále zračila nezlomná vůle. "My se vrátíme," řekl pomalu, hledě na ztrápené tváře hrstky mužů, jež zbyla z jeho praporu.

Black Metal - evoluce kultuBlack Metal - evoluce kultuDayal Patterson

Temný a extrémní hudební žánr bez příkras. Jsem rád, že kniha nevynechala žádného z mých největších oblíbenců. Přesto, že o této subkultuře vím velmi mnoho, tak jsem se dočetl i spoustu nového. Například o francouzských Černých legiích, jsem dosud nic nevěděl. Chválím i výtvarné zpracování knihy a velmi děkuji vydavateli Metalgate, že nám tenhle knižní klenot zprostředkoval.

Obrněný prapor SSObrněný prapor SSL. Kessler (pseudonym)

(+ SPOILER) Čtivý válečný román. Od výcviku nováčků, přes dobytí belgické pevnosti Eben Emael, které se podaří v součinnosti s německými výsadkáři až po podpis kapitulační smlouvy ve vagónu z Compiègne. A na samém konci je tu nástup dalších nováčků.
Citace: Prázdnotou zatemněných dlážděných ulic města se nesl kovový rachot vozidel, ale žádné z oken se neotevřelo. Místní katolíci však padali na kolena před kříži, které byly jedinou výzdobou jejich ložnic.
Černé gardy, reprezentované úderným praporem SS Wotan, se vydávaly do války.

Jasno lepo podstín zhynaJasno lepo podstín zhynaSara Baume

(+ SPOILER) Jeden. Jeden z odstínů života. Tento byl hodně bolestivý.
Dvě. Dvě postavy. Sedmapadesátiletý Ray, kterého jeho otec v dětství vyloučil z lidské společnosti a Jedno Oko, který je zejména k jiným psům velmi agresivní.
Tři. Tady bych mohl napsat, že obě postavy mají celkem tři oči, ale to by bylo hodně laciné.
Čtyři. Čtyři roční období. To poslední už svým názvem dává tušit, že neskončí dobře.
Vynikající román, který zabolí a čtenáře donutí k zamyšlení.

Měsíční kámenMěsíční kámenWilkie Collins

(+ SPOILER) Tahle kniha patří beze sporu do zlatého fondu světové detektivní literatury. Mírně negativně hodnotím monotónnost a rozvleklost příběhu. Kladně hodnotím, že je děj vyprávěn vícero postavami, prostředí viktoriánské Anglie a také indickou hinduistickou stopu. Román doporučuji pouze trpělivým čtenářům.
Citace: A tam, vztyčen vysoko na svém trůně, usazen na antilopě, se čtveřicí rukou vztažených do čtyř stran světa - tam se nad námi v mystickém světle nebes tyčil temný a hrozný bůh Měsíce. A tam, na čele božstva, žhnul žlutý diamant, jehož nádhera mi poprvé zazářila tehdy v Anglii z večerních šatů jedné ženy!

Znamení zlaZnamení zlaAleš Česal

Následující komentář se týká vydání z roku 2006. Kniha je rozdělena na dva díly. První se jmenuje Zbraně apokalypsy a zaobírá se nacistickými tajnými zbraněmi, především V1, V2 a V3. Dále pak podzemními továrnami a některými dalšími zbraněmi za hranicí reality. Chválím velmi dobré zpracování tématu a těší mne i zmínka o diskoplánech. Jedinou drobnou výtku vidím v tom, že kniha nevyjmenovává všechny známé zbraně odplaty, byť zůstaly jen v krajině úvah.
Druhý díl se jmenuje Bohové apokalypsy a snaží se shrnout mýty, legendy a záhady, které panují kolem nacistického Německa.
Následné vydání z roku 2021 první díl úplně vynechává a druhý díl výrazně rozšiřuje a to zejména o české reálie a je i bohatší o ilustrace.
Vydání z roku 2006 hodnotím také velmi kladně. Je znát, že se autor těmto tématům dlouhodobě věnuje, píše čtivě a kniha obsahuje dostatečné množství ilustrací.
Citace: Nimbus tajemství zvyšuje fakt, že do komplexu Riese spadá i podzemní labyrint zámku Książ. I o tomto zámku koluje celá řada podivných pověstí. Je prý vystavěn podle magických zákonitostí a jeho pán údajně experimentoval s časem. To prý potvrzuje skutečnost, že se v podzemí zámku na konci války ztratila rota Rudé armády.

Tušení stínuTušení stínuLudvík Souček

Prastará, záhadologická kniha našeho, dnes už mýty opředeného autora. Knihu jsem poprvé četl ještě jako náctiletý a po desítkách let jsem se k ní vrátil. Ústředním motivem jsou mimozemské civilizace ve vztahu k naší planetě a lidstvu. Nejvíce se mi líbily kapitoly věnované dávným a ztraceným pozemským civilizacím, méně pak ty spekulující o vzhledu možných nepozemšťanů. Některé pasáže jsou velmi vědecké, což může působit mírně nezáživně. Některé teorie jsou dnes už možná zastaralé, ale čtivosti to neubírá. Na závěr ještě pochválím obal z roku 1974, jehož barvy mě vyloženě uchvátily.
Citace: Mimochodem podotkněme, že klasik science fiction Lovecraft založil celé své rozsáhlé a dnes neprávem zapomínané dílo na existenci vesmírných inteligencí, pro něž je naše Země zapomenutou. odloženou zkumavkou, a lidé naprosto nezajímavou plísní v ní ...

Znamení zla: Utajené dějiny nacismuZnamení zla: Utajené dějiny nacismuAleš Česal

Následující komentář se týká vydání z roku 2021, to píši proto, že to první z roku 2006 je velmi odlišné. Jak sám autor uvádí, je tahle kniha cílena na českého čtenáře a proto jsou témata rozšířena o tuzemská místa a česká specifika. Aleš Česal se také snaží o zlatou střední cestu mezi fantastickým blouzněním a suchopárností seriózních historiků a to se mu myslím daří. S knihou jsem spokojen. Samozřejmě bych uvítal větší rozsah ohledně oblasti zvané Neu Schwabenlad, Tibetu a fenoménu Černého slunce. Prakticky nic se tu nepíše o Jižní Americe, Mucholapce, Die Glocke, záhadné Hitlerově osobní stráži nebo Aldebaranu. Chápu, nemůže tu být všechno. Chválím poutavý jazyk a bohatou obrazovou výbavu. Nyní již nezbývá, než se podívat po vydání z roku 2006.

Obcování se smrtíObcování se smrtíJesse Bullington

Obcování se smrtí je taková nekromantická fantasy hříčka v mírně oplzlém hávu. Hlavní postavou románu je mladičká nekromantka Maurka Awa, mezi jejíž přátele patří Monique, která má stejně tak ráda ruční palné zbraně jako dívčí klíny a malíř Manuel Niklaus Deutsch. Velkou předností tohoto dílka je přítomnost skutečných historických postav. Mimo již zmíněného Manuela, také třeba alchymisty Paracelsea nebo inkvizitora Heinricha Kramera. K výše zmíněnému ještě autor přidal něco válečného běsnění, temné reality přelomu 15. a 16. století, kanibalismu, ale třeba i přátelství, celé to zamíchal v čarodějném kotlíku a výsledkem je mnohem lepší kniha, než byla ta předchozí s názvem Prznitelé hrobů.
Citace: Vězte, že v tomto smrtelném těle před vámi se skrývá věčný hlad po vědění, bezvěká vnímavost vůči věcem tajemným a takzvaně nepřirozeným. Oba víme, že veškeré věci pocházejí z přírody, není-liž pravda. Víme přec, že Bůh je velký zahradník.