Dandy1 Dandy1 komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Smutná knížka o neschopnosti překonat bolest v srdci. O neschopnosti odpouštět a milovat své blízké. Přes to, že v knize není nic pozitivního, nedokázala jsem ji pustit z ruky. Líbí se mi jak autorka dokáže nenápadně vytvořit atmosféru doby od padesátých až do devadesátých let.

07.08.2022 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Knihy z období války mě dojímají. Občas přemýšlím, zda bychom i dnes dokázali zachraňovat druhé s vědomím naší smrti, když to nevyjde. Neumím si ani představit, s jakým málem jídla dokázali lidé přežít a kolik bolesti dokázali zvládnout. Moje babička o válce nikdy nechtěla mluvit. Až dnes, po přečtení takových knih, chápu, proč na to nechtěla vzpomínat.

25.03.2017 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Užila jsem si krásný příběh z dřívější doby. Jojo krásně vystihla vztahy mezi lidmi v městečku i divokost přírody kolem něj. O vzniku koňských knihoven jako podpory vzdělanosti jsem dosud neměla ponětí.

05.06.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Příběh života v osamění, zrada, láska i napětí. Této knize nic nechybí. Bonusem navíc je bažina, popsána tak barvitě, jako by to byl ráj na zemi.

03.12.2020 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Paní Dvořáková umí brnkat na city. Dobře zná povahu lidského chování, ať jednotlivce nebo davu.

07.03.2023 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

O tom co se dělo s politickými vězni se mluví málo. Jaký lidský odpad dělal nad vězni dozor. V jakých šílených podmínkách je drželi. Také jsme jezdili na vandry a dělali blbosti. Naštěstí o patnáct let později. Myslela jsem na zoufalství jak rodičů, kteří o svých synech a dcerách neměli žádné informace, i na dospívající, kterým ze dne na den skončilo dětství. Je faktem, že i v osmdesátých letech se říkalo: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej..
A ten poslední odstavec o řediteli firmy Precioza mě nadzvedl nejvíc.

03.06.2021 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Dlouho trvalo než jsem našla knihu, která by mi dala víc než příběh. Kontrast mezi lidmi z civilizace a lidmi z divočiny se mi moc líbil. Popis drsné přírody Aljašky s jejími polárními dny a nocemi... Jako bych tam byla s nimi.

20.10.2020 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Moc pěkná knížka. Síla Irmy je obdivuhodná. Na jejím místě bych manželovi spíš šlápla na krk než bych ho opečovávala.

05.07.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Na tuto knihu hned tak nezapomenu. Mám ráda příběhy z dřívější doby, kdy lidé měli k sobě mnohem blíž. Hned si uvědomím, jak jsou naše dnešní starosti malicherné... Obdivuji, co všechno člověk dokáže zvládnout, když musí.

07.11.2020 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Na život nás holky nikdo nepřipravil. Místo toho nám vyprávějí pohádky o princi na bílém koni a lásce až za hrob. Ta knížka je bolestně pravdivá.

28.02.2021 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Mám radost z další české autorky, která dokáže svou prvotinou zaujmout spoustu čtenářů. Těším se na pokračování.

11.04.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Celou dobu jsem přemýšlela, jak může ženská napsat takhle mužskou postavu. Protože jsem jí věřila každé písmenko.

21.11.2019 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Příběh by se mohl odehrávat v jakékoliv vile bohatých lidí. Jedině popis jak se vila stavěla byl zajímavý. Postava Viktora ničím nenadchla. Nebylo, za co by si jej člověk vážil. Autor se vyžívá v popisech sexu mezi všemi a korunu tomu dává lesbická láska. Přijde mi to jako urážka původních obyvatel vily.

19.11.2018 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kola osudu jsou nevyzpytatelná. Někdy je trest vysvobozením a jindy se dobro ve zlo obrací... A neschopnost vyslovit pravdu má často fatální následky.
"Neměla jsem proč žít, ale neuměla jsem umřít."

20.06.2018 5 z 5

Tahle kniha je třešničkou na dortu po shlédnutí seriálů Devadesátky a Případy 1. oddělení.

07.02.2023 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Moc pěkná kniha. Tři způsoby života na různých kontinentech nutí k zamyšlení. Kastu do které se člověk narodí nelze ovlivnit. Tak to v Indii chodí. Ale proč má člověk potřebu vše podřídit práci, postavení a dobrovolně se stane otrokem?

29.12.2022 5 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Když píšou bývalí policajti, je to vždy sázka na jistotu. Jasné, věcné, bez zbytečných odboček. Tentokrát s nečekaným koncem.

08.10.2022 4 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Číst tuto knihu je jako stvořit skleněnou vázu, která se vám nešťastnou náhodou rozsype na tisíc kousků.

13.03.2022 5 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Jako dítě jsem ji milovala. Teď ji budu číst vnoučatům. Díky ní mám doma už 16 let Modroočko v živé podobě siamské kočky.

27.02.2022 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Knížce chybí nějaký zásadní děj a zvrat. Je to jen prostoduché vyprávění o tom, jak se tady žilo dříve. Chybí propracování jednotlivých postav, pořádné dialogy i zápletka. Kdyby autorka sepsala o každé postavě samostatnou knihu, bylo by to lepší. Tohle je takový pohled z rychlíku do života jedné ženy, její matky a babičky. Mě to nestačí.

24.01.2020 2 z 5