Skleněný pokoj

od:

Skleněný pokoj

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a manželé musí vilu i zemi opustit. Život vily se s odchodem jejích majitelů ale nezastaví. Přechází z jedněch rukou do druhých, z českých do nacistických, pak do sovětských až se opět vrátí do majetku československého státu. Krystalická dokonalost skleněného pokoje přitom zasahuje nesmírnou gravitací každého, kdo se dostane do jeho blízkosti. Jenom málo knih z poslední doby dokázalo očima cizince (podobně jako Gottland Poláka Maria Szczygiela) postřehnout československou realitu druhé poloviny 20. století tak brilantně jako Skleněný pokoj Simona Mawera. Román je o to cennější, že byl v létě 2009 nominován na nejprestižnější knižní cenu anglicky mluvícího světa The Man Booker Prize....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25479/skleneny-pokoj-OZc-25479.jpg 4.31003
Originální název:

The glass room (2009)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Kniha Zlín
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (197)

Přidat komentář
Nikolda
15. března

Na knihu jsem už od upozornění na předních stránkách pohlížela jako na fikci, která se akorát odehrává v českém prostředí a snad proto příběh uspokojil mé čtenářské požadavky.
První čtvrtina se mi četla poněkud špatně, jako by sám autor ještě neměl rozmyšleno, jak příběh líčit, tak to působí trochu chladně. Ale jakmile už se rozjely osobní příběhy jednotlivých postav, jejich milostné příběhy, psychologie, tak už jsem se bavila. Chvíli si vás získává Liesel a chvíli Viktor, Hana vás někdy uráží a mnohokrát jí litujete. Je zde nestálost osudu těch, co navštívili Skleněný pokoj, který však i přes dějinné události přetrval. Takže dle mého kniha své poselství splňuje, jen ho nemusí sama tak často propagovat. Čtenář to jistě spatří sám.

mgeisselreiter
14. března

Nejdřív jsem byl skoro znechucen tím, jak autor, i když předem inzeroval, že jde o fikci, překroutil skutečnost. Vymyslel si architekta, majitel je vlastníkem továrny na výrobu aut v Brně (!) apod. Nejspíš to bylo pro Mawera jednodušší, než aby se držel alespoň základních faktů. Každopádně jsem víc než polovinu románu nedokázal výše uvedené vstřebat, ani děj, ani styl psaní mě nechytlo. Pak se vše ale nějak postupně změnilo a konečně jsem se dokázal z četby těšit. 70%, ale zůstanu na 3*, 14.3.2018.

Martina99
14. března

Zajímavý příběh. A těším se až v létě tu vilu navštívím.

Renata72
12. března

Nemohla jsem se ze začátku začíst.Těšila jsem se na tu knihu,ale zklamala mě.

ave55
07. března

Udělala jsem chybu, že jsem si předem řádně prostudovala nádhernou publikaci "Vila Tugendhat od Ludwiga Miese van der Rohe". Takže jsem stále srovnávala. Nesrovnatelné. Navíc mně nebyl příjemný styl psaní.

ajasin
05. března

Vila Tugendhat. Funkcionalistický skvost a jedna z úžasných památek. V současnosti i pro budoucnost.
Chápu, že základní osnova osudu majitelů této vily ( vysněný domov, jeho realizace a následná emigrace před nacisty a potom i komunisty) inspirovala autora k napsání románu. Já se přidávám na stranu lidí, kteří jsou nadšeni. Sex a vztahy jsou nedílnou součástí života většiny z nás. Koneckonců bez toho, by se nikdo z nás nenarodil. A červená knihovna kde vše dobře skončí? No, já to zde nevidím. Vidím osudy lidí, kteří se vyrovnali s krutou realitou minulosti a žili dál svůj život, jak nejlépe uměli.

spackova.p
02. března

Na začátku knihy je hned napsáno, že "dům i místo, kde se nachází, skutečně existují", ale příběh je smyšlený. Chápu ale, že se čtenářům znalých reálné historie domu a jeho obyvatel nemusí líbit. Mě se kniha líbila moc a zároveň mě také "nakopla" zjistit si skutečné informace.

aginecka
21. února

Zajímavé téma, zajímavé osudy, ale nějak se mě to nedotklo...

e.s.e.t.
16. února

Nedokážu se asi nikdy úplně oprostit od faktů. Vilu Tugendhat i historii její reálné rodiny znám, dalo by se říci jako své boty. Mawer nikdy netvrdí, že Skleněný pokoj je založen na reálných událostech, naopak se snaží aby kniha byla brána jako fikce. Dle mého by se ale měl snažit více.
Kniha nebyla zdlouhavá, čtení nebylo nudné, ale celkový dojem zůstává u průměru. Autor sám, ale průměrným člověkem není - je to moc milý a galantní pán a jsem ráda za to, že jsem se s ním alespoň na chvíli měla možnost setkat.

punktruhlicka
15. února

Knížka mě úplně nevtáhla tak jak jsem čekala, ale dočetla jsem jí a myslím, že si dohledám skutečné osudy lidí co ve vile žili. Také musím říct, že jsme si občas připadala, že čtu červenou knihovnu. Knížku jsme se chystala číst už dlouho a díky výzvě jsem ji konečně přečetla.

Jarča64
13. února

Kniha se mi líbila, pravděpodobně také pro to, že se příběh odehrával v prostředí, které jsem navštívila a které na mě velmi zapůsobilo.

veverka@ořech
13. února

Na tento román jsem se chystala opravdu dlouho...Pamatuji si, že když u nás poprvé vyšel jeho překlad, tak se o něm v novinách hodně psalo. Jedni ho chválili, jiní naopak kritizovali, dočetla jsem se také, že potomci původních majitelů tento román odsoudili. Velmi je pobouřil. Po přečtení už chápu proč. Přesto musím uznat, že jde o velmi čtivé dílo, díky němuž se budu dívat na vilu jinýma očima.

kní
04. února

V tradiční anketě Lidových novin Kniha roku v roce 2010 Eliška Wagnerová spontánně jmenovala tento román. "Je obdivuhodné, jak ten Angličan vylíčil v podstatě maloměstskou atmosféru Brna a jen skrze chování postav, bez moralizování, vystihl obecně platnou ambivalentnost lidského charakteru, umožňující vzepětí i propady padouchů i hrdinů."
Román ji očividně zaujal. Ještě se k němu o pár měsíců později vrátila, když vydala známý nález Pl. ÚS 24/10 z března 2011, který zrušil podstatné části zákona o elektronických komunikacích (zákon měl převést do českého právního řádu evropskou směrnici o uchovávání dat, tzv. data retention, tedy zejména záznamy telefonních operátorů nebo poskytovatelů internetových služeb). "Četl jste Skleněný pokoj?" řekla tehdy v rozhovoru pro Lidové noviny. "Tehdejší změna architektonické módy - pryč se secesí, 'ornament je zločin' - se odráží i v přesvědčení hrdinů knihy, že budou žít průzračně čistý život. Takový, který by se klidně mohl odehrávat za sklem. Jenže jak hrdinové Skleněného pokoje vyrůstají ze své mladickosti, poznenáhlu zjišťují, že to nejde, že lidský život se téměř bez hříchu nedá prožít. Iluze, že se soukromí můžu zbavit, se ukazuje falešná." Na poznámku, že zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg mluví o soukromí jako o přežitku, neboť v internetovém 21. století bude mít každý člověk jednu tvář v soukromí i navenek, se vyloženě rozzlobila: "Ale to je vidět, že ten hošík je ještě hodně mladý a, s odpuštěním, hloupý. Nemá to domyšlené a nezná lidi. Existují slabosti, které právo nijak nepenalizuje. A nemusejí být penalizovány ani společenským odsudkem - podle toho, kde člověk žije. Ale proč by vůbec měly být?! Tak se někdo možná doma přestrojuje za Myšáka Mickeyho nebo Červenou Karkulku - co je nám ostatním po tom? Do takových projevů lidské osobnosti, které nečiní jinému zlo a konají se za zavřenými dveřmi a okny, nemá nikdo co nahlížet, protože je to neslušné. Proto také nežijeme ve skleněných pokojích."

(z knihy Tomáše Němečka Padni komu padni - Život a případy Elišky Wagnerové

Stolda
30. ledna

Přikláním se k názoru, že je to trochu "červená knihovna", ale i přesto se kniha čela dobře, určitě se autorovi nedá upřít, že psát umí par excellence. Přesto jsem spíš čekal něco k pravdivé historii o vile a trochu bylo pro mě zklamáním, že příběh je smyšlený.

zlinissi
28. ledna

Do knihy jsem se pustila díky čtenářské výzvě a nelituji.
Zajímavý příběh, četl se lehce, nicméně se mi nedařilo pořádně do něj ponořit. Vila opravdu popisována excelentně, ale příběh na mne působil malinko těžkopádně - jak už tu někdo zmiňoval, postavy ne úplně propracované.

lenka7348
25. ledna

I když patří kniha k obsáhlejším dílům, čte se velmi dobře. Moc se mi však nelíbilo ukončení příběhů některých postav - jakoby autor najednou nevěděl jak dál, a tak se rozhodl pro červenou knihovnu, kdy se postavy po letech náhodně setkávají (ale tak zázraky se dějí i v reálném životě, že). Při čtení mi také vadil neustále se opakující popis Skleněného pokoje objevující se zejména v začátcích kapitol. Chápu, že byl de facto brán jako ústřední postava či motiv, ale popis mi prostě přišel na jedno brdo. I přes tyto nedostatky ale doporučuji si knihu přečíst - je opravdu zajímavá a čtivá.
Nicméně chápu rozhořčení rodiny Tugendhatových. Děj byl sice z větší části smyšlený, ale zasazený do existujících reálií. Díky popisům vily a událostí, které se opravdu staly (koně ve vile, tělocvična) člověk nabývá dojmu, že se nejedná o fikci, nýbrž o skutečný příběh bývalých majitelů. Jak pak lidem vysvětlit, že je vše smyšlené, že?
Co se autorovi dle mého názoru podařilo opravdu dobře vystihnout, je genius loci vily Tugendhat. Dosud se mi poštěstilo ji 2x navštívit, a klidně bych se tam podívala znovu. To místo je opravdu velmi zvláštní, těžko říct, zda je to dokonalou polohou, výhledem nebo zpracováním, ale já měla pocit, že prostě tak nějak žije svým vlastním životem. A to i přesto že je dnes z velké části "jen" kopií. Nedovedu si představit, jak působila za doby Tugendhatů. Pokud budete mít možnost, určitě se tam zajeďte podívat.

Damato
23. ledna

Možná, kdybych nečetla opravdový příběh této vily, byla bych nyní dala plný počet, ale kdo ví...? Skutečný příběh se mi natolik vryl do duše, že jsem nemohla vstřebat jakousi napodobeninu, i když opravdu napsanou velice čtivě. Každopádně mě to konečně přinutilo sednout k rezervačnímu webu a teď už se jen těšit na návštěvu této vily.

JustWomen
21. ledna

Knihu jsem si přečetla díky čtenářské výzvě, když jsem hledala knihu, jejíž děj se odehrává v Brně. Je skvělá, ukazuje část historie českého národa, jsou v ní neskutečné popisy vily, její výstavby a historie využívání. Ano, i já chci navštívit vilu Tugendhat ...

simviki
18. ledna

Na úvod bych chtěla předeslat, že miluji renesanci a funkcionalismus se mi vůbec nelíbí, přesto už mám rezervovanou prohlídku ve vile Tugendhat :-)
Dům je popsán kouzelně a barvitě. Nelze číst tuto knihu a nezatoužit se tam podívat, byť tuším, že budu zklamaná..Vždyť jako studentka jsem kolem mnohokrát prošla a nikdy mi nepřišlo na mysl, že by to byl až takový div..
Na jednu stranu jde jen o obyčejný příběh jedné židovské rodiny, která měla více štěstí než jiní, samozřejmě s nezbytnými historickými kulisami ať už válečné hrozby, fašistické vlády nebo komunistických represí, na druhou stranu je to poutavě vyprávěná kniha plná citů, emocí i lidské nenávisti. Pokud čteme román, nemůžeme ho brát jako historický dokument, a proto mi to nepřipadá jako zneužití rodiny Tugendhat. Stejně jako mě nepobuřuje, když čtu A. Dumase a jeho Tři mušketýry.
A na závěr jedno malé upozornění. .Doporučila jsem v knihovně tuto knihu jedné starší paní, milovnici architektury. Když mi ji vracela, jen zakroutila hlavou, nad mým dychtivým dotazem, jak se jí to líbilo. „ Ale děvečko zlatá, cos mi to dala, vždyť tam byl lautr samej sex.“:-)

TipsyChipsy
07. lednaodpad!

Nezlobte se na mě, že dávám odpad. Jen tím chci na něco poukázat. Příběh byl podle mě zdařilá "červená knihovna", plná vztahů, sexu, erotiky s dojemným koncem. Má v sobě navíc dějinné události v pozadí a odehrává se v krásné vile. Co tedy namítám? Vila byla postavena jako výraz názoru "ornament je zločin", cožpak není už samotná tato kniha svojí líbivou kýčovitostí v protikladu k strohé pravdivosti vily? I kdybych přijala skutečnost, že příběh je vymyšlený, stejně není dobře napsaný, žádná hluboká psychologie postavami nehýbe, děj jede dál, ať se děje nevěra a ať je to přitažené za vlasy jak chce. Postava Hany, která prochází všemi fázemi děje, jako bisexuálka vyžadující sex, je toho důkazem. Další věc, která mě mrzí, že autor zneužil skutečné rodiny Tugendhat jako podkladu pro svůj příběh a tím, že řekl, že rodina v jeho příběhu je smyšlená si "umyl ruce". Nedivím se, že se potomkům rodiny tento román nelíbí, když hlavní, co se v něm odehrává je, že otec měl milenku z které si udělal zvláštním kotrmelcem konkubínu. Nevím, proč je zapotřebí psát takové knihy, když samotné příběhy židů za války jsou zajímavé, i rodina Tugendhat měla zajímavé osudy.

Zelza
04. ledna

Perfektni knizka, zajimavy pohled na dum v ruznych casovych rovinach, a take na osud jednotlivych postav.Jejich vyvoj v prubehu let.

marcolka
30.12.2017

Tuto knihu jsem měla dlouho v knihách, které jsem měla v plánu číst. Z důvodu, že se jedná o knihu z mého oblíbeného Brna a i vilu samotnou jsem několikrát míjela. No, musím říct, že lituji, že jsem se do ní nepustila už dříve. Moc pěkná knížka, rychle se četla. Jediné čeho lituji, že až na popisy vily samotné jde o smyšlený příběh lidí, kteří v ní žili. Myslím, že většinu čtenářů, přepadne po dočtení knihy touha si ihned vyhledat nějaký dokument o domě a skutečné rodině, která v této jedinečné vile žila a určitě bude chtít i vilu osobně navštívit. Já tedy ano.

dendishek
08.12.2017

S knihou jsem byla spokojená. Nepřečetla jsem ji sice jedním dechem, ale příběhy tohoto typu si dávkuji po částech a delší dobu. Vilu jsem navštívila již na střední škole a díky této knize jsem si její krásy připomněla. Bylo zajímavé dovědět se něco i o hlavních postavách. Kniha je spjatá s historií českého národa, což mi připomnělo "vážit si" dnešní moderní doby bez války.

cecetka
03.12.2017

Puvodne jsem chtela knihu ohodnitit 5*, protoze se mi opravdu hodne libila a velice dobre cetla. Presto 1* davam dolu za caste popisy zenskeho klinu a nabyti dojmu, ze kazda zena touzi po lesbicke lasce a ceka na svou "milenku".

hanča34
18.10.2017

Zajímavý a působivý příběh, i když smyšlený. Chtěla bych číst o skutečných osudech rodiny T. Rovněž další knihy od autora bych ráda četla.

rybizka
10.10.2017

Vilu Tugendhat jsem nedávno navštívila a prohlídka mě natolik uchvátila,že mě to přimělo šáhnout po tomto knižním titulu. Román je místy věrohodně popisný a dobře napsaný,že mi umožnil znovu se v představách dotknout onyxové stěny, projít vilu a užít si její krásy. V neposlední řadě i smyšlený příběh rodiny a přátel byl zajímavý,nejvíce jsem si oblíbila svéráznou Hanu.

hzd
09.10.2017

Krásně napsaná knížka. Za mě 5 hvězdiček. Příběh se mi moc líbil, vilu bych nejradši jela omrknout na vlastní oči. Nejdřív jsem se bála, jestli se začtu, ale nakonec jsem knížku četla schválně pomalu, aby mi déle vydržela. Můžu všem vřele doporučit.

Radííí
05.10.2017

Skvělá kniha...

potika
05.10.2017

Krasne napsany pribeh, ktery by mi asi unikl, kdybych ho nedostala jako darek. Kdyz jsem knihu docitala, prave otvirali vilu T. po rekonstrukci - a byla jsem jednim z prvnich navstevniku. Cely pribeh se mi tam primo odvijel pred ocima a mrzelo me, že nebyl napsany podle skutečné události ...za me 5 hvezd.

swon
23.09.2017

Už ať je konec října a budu mít konečně možnost se do opravdového Glasraum podívat. Tohle je kniha, u které si přejete, aby neskončila. Aby osudy hrdinů byly popsány podrobněji, protože jsou tak vzrušující a neuvěřitelné, a vy si přejete, aby ještě pokračovaly. Aby se kruh ještě neuzavřel.