Skleněný pokoj

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a manželé musí vilu i zemi opustit. Život vily se s odchodem jejích majitelů ale nezastaví. Přechází z jedněch rukou do druhých, z českých do nacistických, pak do sovětských až se opět vrátí do majetku československého státu. Krystalická dokonalost skleněného pokoje přitom zasahuje nesmírnou gravitací každého, kdo se dostane do jeho blízkosti. Jenom málo knih z poslední doby dokázalo očima cizince (podobně jako Gottland Poláka Maria Szczygiela) postřehnout československou realitu druhé poloviny 20. století tak brilantně jako Skleněný pokoj Simona Mawera. Román je o to cennější, že byl v létě 2009 nominován na nejprestižnější knižní cenu anglicky mluvícího světa The Man Booker Prize....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25479/skleneny-pokoj-OZc-25479.jpg 4.31599

The Glass Room (2009)

Vydáno:, Kniha Zlín

Kniha Skleněný pokoj

andream
dnes

Velmi poutava a zajímavá kniha... doporučuji

LenJen
včera

Začátek se slušně rozběhl, ale přepálil, až konec spíše klopýtal.

Samotný příběh byl silný, nosný, jenže ho navrtaly těžko uvěřitelné náhody spolu s motivem Skleněného pokoje, který je, ano, chápu, motivem hlavním, zároveň však neustále omílaným, až na něm není nic vzrušujícího. Po čase ten architektorgasmus vyprchá.

Jemná lyrika filmu byla o poznání lepší, jednodušší, opravdovější.

IvonaK
včera

Zaujme od první věty? No, pravdou je že do strany 100 je to čtivé, ale pak se tam začnou cpát zbytečné věci např. popis nahých ženských těl a tak kniha ztrácí na kvalitě a bylo to čím dál nudnější až to kleslo na velké dno. Takže ta druhá hvězdička je za samotnou vilu Tugendhat.

Monises14
předevčírem

Auto se dotýká v rámci jedné knihy dosti zajímavých a diskutovaných témat - od architektury, přes homosexuallitu a období válečné i poválečné (na cizince velmi podrobně popsáno).

makacek
předevčírem

zajímavé, zajímalo by mě, co z toho skutečně odpovídá právdě. Asi při příští návštěvě Brna zkusíme zavítat i do vily Tugendhat.

ZaS

Nečekaně dobrá kniha. Na cizince překvapivě dobré vystižení doby nejen u první republiky, ale i poválečných období. Stejně dobře autor vystihl i postavy. Kupodivu i homosexualita, která ve většině současné literatury působí jako trapné klišé, v tomto případě zapadá do kontextu.
Zajímavý je i styl psaní - občas strohý a do toho zase bohatě popisný. Podobně jako kontrast moderní srchitektury Tugendhatky a okolních 'klasických' staveb. Jsem zvědavý jestli se bude opakovat v dalších knihách, nebo šlo o záměr pouze u tohoto díla.

DoubleBreadCZE

Film mě nenadchl. To ovšem vůbec nevadí, kniha s ním totiž nemá nic společného. Skoro bych tvrzení, že je Skleněný pokoj pro film předlohou, brala za drzost. Nejspíš jsem se ještě nesetkala s tak extrémním překroucením původního děje...

Kniha nabízí mnohé. Líbí se mi hrátky s jazykem a pocity, působí živě, uvěřitelně. Poznáme hned několik dějových linií a osudy různých postav. Občasné zdlouhavé pasáže se knize dají odpustit, vyvažuje je všechno ostatní. Chytlo mě to od začátku a bavilo do úplného konce.

ela1972

Začátek mě moc nechytil, ale potom se to rozjelo. Moc dobrá kniha.