Skleněný pokoj

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a manželé musí vilu i zemi opustit. Život vily se s odchodem jejích majitelů ale nezastaví. Přechází z jedněch rukou do druhých, z českých do nacistických, pak do sovětských až se opět vrátí do majetku československého státu. Krystalická dokonalost skleněného pokoje přitom zasahuje nesmírnou gravitací každého, kdo se dostane do jeho blízkosti. Jenom málo knih z poslední doby dokázalo očima cizince (podobně jako Gottland Poláka Maria Szczygiela) postřehnout československou realitu druhé poloviny 20. století tak brilantně jako Skleněný pokoj Simona Mawera. Román je o to cennější, že byl v létě 2009 nominován na nejprestižnější knižní cenu anglicky mluvícího světa The Man Booker Prize....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25479/skleneny-pokoj-OZc-25479.jpg 4.22341
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Kniha Zlín

The Glass Room, 2009

Kniha Skleněný pokoj

pige

Velice poutavé vyprávění. Ačkoli člověk ví, co přijde, co je nevyhnutelné, pořád doufá, stejně jako postavy v díle.

(Dlouho jsem nechtěla knížku číst, jelikož jsem už viděla film, ale naštěstí ve filmu hodně věcí chybí, především historických souvislostí.)

Jessybelle

Kniha mě mile překvapila, dost dlouho jsem se po ní pídila. Nyní dočteno, je mi to skoro líto...
Osud této vily si zaslouží, aby se o ní vědělo a psalo. Pokud jste tak trochu jako já, už jste jistě zkoukli fotky vily a možná jste byli i na virtuální prohlídce...
Možná se mě tato kniha dotkla právě proto, že jsem kolem této vily nesčetněkrát prošla, babička totiž bydlela na Černopolní o pár čísel dál a moje máma byla jedna z těch baletek, co tam chodily tancovat...

ArwenEvenstar

(+ SPOILER) Od knihy, která dostala prestižní ocenění, jsem očekávala, že bude více čtivá. Na začátku jsem se musela do čtení nutit, pak se to zlepšilo, ale znovu přišly nudnější pasáže a do děje mě vtáhl až konec knihy.

Mile mě překvapilo zasazení příběhu do historických událostí a výstižné popsání dobové atmosféry. Autor poukázal na to, že dějiny nemají vliv pouze na životy jedinců, ale i na architektonické památky. Ale zatímco obyvatelé vily odcházejí a přicházejí noví, kouzlo skleněného pokoje zůstává stejné bez ohledu na politickou situaci.

Rušivě na mě působilo množství erotických scén a milostných trojúhelníků. Vážně by se bez toho příběh líčící osudy významného architektonického skvostu neobešel? A bylo nutné vtisknout téměř každé ženské hrdince lesbické sklony?

Závěr knihy, kdy se setkají Marika s Otýlii působí hodně nepravděpodobně, možná měl autor knihu ukončit o pár kapitol dříve a čtenář si mohl osud Katy a její dcery domyslet.

Ačkoliv jsem s knihou nebyla úplně spokojená, po jejím přečtení jsem si vyhledala informace o skutečné historii vily Tugendhat a v blízké době se chystám i na její prohlídku.

Cher

Na knihu jsem se moc těšila, po všech těch hodnoceních. Pro jistotu jsem se nedívala ani na film. Bohužel, zase taková pecka to pro mě nebyla. První část knihy mi přišla až nudná. Příběh mi přišel zajímavý asi až od momentu, kdy se rodina odstěhovala. Pak už to bylo svižné, i když některé dějové linky mi přišly nedotažené, některé zase velmi rychle ukončené.

Kája95

Zase trochu jiný příběh z válečných let.
Styl psaní se mi velmi líbil a děj byl propracovaný,ale konec mohl být o 30-50 stran dříve. Zde by se mi velmi líbil otevřený závěr.

LucieT

Nádherné čtení... Knihu mi podsunula kamarádka se slovy, že pokud jsem viděla televizní zpracování, mám na něho zapomenout, že tohle je "jiná liga" - a měla pravdu. I když jsem si z filmu leccos pamatovala, nechala jsem se dějem strhnout a opravdu pohltit. Nemohu dát jinak, než plný počet hvězd. Super.

m.zirhut

(audiokniha - nedoposloucháno) Navnaděn dvěma skvělými romány o odbojářce Miriam, jsem se se těšil i na další autorovu knihu. Navíc jsem si nedávno pouštěl na Youtube moc pěknou prohlídku o této opravdu pozoruhodné vile s Adamem Gebrianem.

Bohužel na to, aby mne kniha zaujala to nestačilo. Ve výsledku mi přišlo, že navrhování a stavění, byt´ sebezajímavější stavby, není úplně nosným tématem pro román.

TerezaKlima

Dojemný příběh o jednom funkcionalistickém mementu, které poukazuje na pomíjivost. Knihu hodnotím vysoko, i když má řadu nedostatků, jako třeba těžkopádný styl.