Skleněný pokoj

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a manželé musí vilu i zemi opustit. Život vily se s odchodem jejích majitelů ale nezastaví. Přechází z jedněch rukou do druhých, z českých do nacistických, pak do sovětských až se opět vrátí do majetku československého státu. Krystalická dokonalost skleněného pokoje přitom zasahuje nesmírnou gravitací každého, kdo se dostane do jeho blízkosti. Jenom málo knih z poslední doby dokázalo očima cizince (podobně jako Gottland Poláka Maria Szczygiela) postřehnout československou realitu druhé poloviny 20. století tak brilantně jako Skleněný pokoj Simona Mawera. Román je o to cennější, že byl v létě 2009 nominován na nejprestižnější knižní cenu anglicky mluvícího světa The Man Booker Prize....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25479/skleneny-pokoj-OZc-25479.jpg 4.32199
Žánr
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Kniha Zlín
Orig. název

The Glass Room, 2009

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (10)

Na webu http://www.tugendhat.eu/cz/ je k dispozici virtuální prohlídka vily Tugendhat. (SlamLenka)


Román byl uveden jako četba na pokračování v Českém rozhlase: https://vltava.rozhlas.cz/simon-mawer-skleneny-pokoj-7709715 (Teckovana)


Proslulá tzv.onyxová stěna je vyrobena z medově žluté horniny s bílou kresbou, vytěžená v pohoří Atlas v tehdejším francouzském Maroku v severní Africe. Je to však ve skutečnosti aragonitový sediment uhličitan vápenatý.
zdroj: www.tugendhat.eu (ddkk)


Dcera majitelů vily Tugendhat odsoudila autora knihy Skleněný pokoj, realita byla podle ní podstatně jiná:

https://bydleni.idnes.cz/tugendhat-cv0-/architektura.aspx?c=A120314_134011_architektura_web (ddkk)


První ukázka z dotočeného filmu zde:
https://kultura.zpravy.idnes.cz/trailer-skleneny-pokoj-0vg-/filmvideo.aspx?c=A181126_084037_filmvideo_spm
Do kin má jít na jaře příštího roku. (ddkk)


Na motivy románu dne 11.7.2018 padla poslední klapka připravovaného filmu Skleněný pokoj. Film se od zimy natáčel, mimo jiné i přímo ve vile Tugendhat. Režie se ujal Julius Ševčík a herecké obsazeni je mezinárodní. Z českých herců se můžeme těšit třeba na Karla Rodena, nebo Karla Dobrého. (pobijecmuch)


Na motivy románu měla 7. února 2015 premiéru inscenace "Skleněný pokoj" v Městském divadle Brno pod taktovkou Stanislava Moši. (matufran)


Jan Hřebejk před lety uvažoval o tom, že by podle knihy natočil film. Prozatím (2013) to ale nebylo realizováno. (Sparrow)


Kniha byla nominována na cenu The Man Booker Prize. (Sparrow)


Vila Landauer, která v románu slouží jako hlavní prostor pro děj, má svůj předobraz v našem reálném světě. Je jím vila Tugendhat, která se nalézá v Brně a jenž je považována za jednu z nejzdařilejších ukázek funkcionalismu. 20. let. (Sparrow)