Čtenářka73 Čtenářka73 komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Üžasná kniha, velmi čtivá, velmi lidská, velmi poučná. Osudy lidí, kteří se provinili jen tím, že se narodili ve špatné době na špatném místě. Žádný člověk není jen dobrý nebo zlý, každý musí občas volit mezi špatným a ještě horším rozhodnutím. Z prvního dílu jsem byla nadšená, z druhého unešená a jsem moc zvědavá na třetí. Není to lehké čtení, ale stojí za to.

30.01.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Alenu Morštajnovou řadím ke svým nejoblíbenějším autorkám. Hanu jsem právě přečetla podruhé a zasáhla mě stejně jako před pár lety. Moc hezky napsáno, velmi lidské, dojemné a smutné. Historie, o níž jsme věřili, že se přece nemůže opakovat. :-(

19.04.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Velmi vtipná politická satira, při jejímž čtení až mrazí. Jak lehce se dá zmanipulovat veřejné mínění a kolektivní paměť! Bohužel pořád aktuální.

11.10.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Uff, to byla síla! Skvěle napsané, strhující, mrazivě realistické. Necitlivá matka, slabošský otec v jejím vleku, jedna „hodná“ a jedna „problematická“ holčička. Řetězení rodičovských chyb vedoucí k tragédii.

14.06.2020 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Dechberoucí příběh o schopnosti přežít a zachovat si důstojnost i v těch nejkrutějších podmínkách. Má první, ale určitě ne poslední kniha od této autorky.

10.09.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Další vynikající knížka od Aleny Mornštajnové, i když úplně jiná než ty předchozí. Velmi čtivě napsaná alternativní historie, kdy při představě, že by to tenkrát takhle mohlo dopadnout, mrazí.

30.04.2021 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Moje srdcovka, ani nevím, kolikrát jsem ji četla. Nejdřív mi ji četla maminka, pak jsem si ji hodněkrát četla sama a později svým synům, kteří ji také milovali. Zvláště k vánočním kapitolám jsme se vraceli velmi často. Bohužel už mi z ní odrostli, ale už se těším, jak ji jednou budu číst vnoučatům. Skvělá je i audioknížka načtená Libuškou Šafránkovou.

12.03.2021

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Michaela Klevisová mě ani tentokrát nezklamala. Skvělá psychologická detektivka odehrávající se v prostředí zapadlé vesničky. Výborně vykreslené postavy, téměř žádná krev, pohodové čtení.

30.12.2020 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Miluju Marka Ebena, jeho styl, vyjadřování i laskavý humor. Marek nemá potřebu nikoho (kromě sebe) shazovat, a přesto je vtipný. Kroužková vazba je zbytečná, ačkoliv kdyby mi to nebylo líto, vytrhla bych si některé listy a nosila je v kapse jako antidepresivum. Souhlasím s většinou předchozích komentářů, zejména se čtenářkou Pralinka 1910: Pane Ebene, nechtěl byste kandidovat na prezidenta?

03.05.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Skvělá kniha, která na mě hluboce zapůsobila. Tahle četba by měla být opravdu povinná. Kruté scény jsou popsané neskutečně lidsky, ale hlavním poselstvím jsou válkou zničené duše. Výborný překlad Ivany Parkmanové (vydání z roku 2015).

02.03.2020

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Milé překvapení, poetická knížka o kráse, kde byste ji nehledali, o hledání lásky, schopnosti přežít v jakýchkoli podmínkách, lidskosti i nelidskosti v nás. A jako bonus detektivní zápletka.

12.06.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Hodně zajímavá a čtivá knížka podaná ve stylu "věřte nevěřte". Citace skutečných článků nahrávají tomu, aby člověk uvěřil. Celou dobu jsem byla napnutá a chvílemi jsem se i bála. Ačkoliv se přikládním spíše k té fikci, k výletu na Tribeč by mě teď asi nikdo nedonutil :-)

09.03.2020 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

K téhle knížce jsem se odhodlávala snad dva roky, protože sci-fi ani katastrofy zrovna nemusím. A jsem ráda, že jsem se konečně odhodlala. Sci-fi prvky tu představují pouhou kulisu a jde spíše o zamyšlení nad tím, jestli je za určitých podmínek ospravedlnitelné nebo dokonce nutné nechat slabé jedince vlastnímu osudu a starat se jen sám o sebe. Nad tím, jak momentální uspořádání světa ovlivňuje naše morální zásady, i nad tím, jak moc jsme závislí na výdobytcích civilizace a jak dlouho (a jestli vůbec) bychom bez nich byli schopni přežít. Skutečně nadčasová četba. Zase jednou musím poděkovat své sestřičce, která mi knížku podstrčila. :-)

07.03.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová nikdy nezklame. Opět výborně vykreslené postavy a jejich vztahy, komunikace-nekomunikace, raději zavřít oči a nevidět, co nechci, hlavně ať navenek vypadá všechno v pořádku, aby lidi neřekli. Strašně ráda bych věřila, že podobné příběhy se mohou dít jen v autorčině fantazii.

23.04.2023 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Knížka spletená z osudů tří žen, které od sebe dělí snad úplně všechno – vzdálenost, sociální postavení, životní úroveň i problémy, které musí nebo chtějí řešit. Spojuje je ale odhodlání změnit svůj život a nepoddat se osudu, který se zdá nevyhnutelný.
Osobně na mě nejvíc zapůsobil příběh Indky Smity a její dcerky.
„Nedovol nikomu, aby tě odvrátil od tvé cesty... Musíš vytrvat. Život si pro tebe přichystal velké věci.“

04.05.2021 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Michaela Klevisová mě ani tentokrát nezklamala. Další pohodové čtení, krásné prostředí Beskyd, uvěřitelné postavy, napínavá zápletka a žádné potoky krve :-)

21.10.2019 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Silný psychologický příběh z prostředí Aljašky, kdy temno je nejen venku, ale hlavně doma. Co všechno je člověk ochoten a schopen přežít pro lásku? Asi je to knížka spíš pro ženy, ale rozhodně ne přeslazená romantika. Přečetla jsem jedním dechem a vřele doporučuji.

19.01.2020 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Jasná volba pro téma Kniha mého dětství. Šetřila jsem si ji a četla po kouskách a užila jsem si to stejně jako už snad třicetkrát před tím. Kéž by každé dítě mělo tak idylické dětství!

19.04.2022 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Mně se kupodivu Babička líbila už na základce. Vrátila jsem se k ní po letech díky čtenářské výzvě a seriálu Božena. A udělala jsem dobře. Vůbec se nedivím, že tuhle babičku vzali i do nebeské komise ;-)

12.03.2021

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Napínavá detektivka se sympatickou vyšetřovatelkou v hlavní roli.

18.08.2020 4 z 5