Farma zvířat

Farmu zvířat, své nejcenější beletristické dílo, napsal George Orwell v letech 1943 a 1944, ale poprvé vyšla až v roce 1945, a to po značných peripetiích. Důvodů obrovského úspěchu knihy je hned několik: vedle nezpochybnitelných literárních kvalit a estetické působivosti to byla kritika stalinského režimu, ve své době velmi řídká. Navíc realitu tehdejšího Sovětského svazu představila způsobem veskrze komickým a důvěrně známým, takže banalita zla vyvstala v celé své hrozivosti. Alegorie Farmy zvířat je zřejmá na první pohled - na velice malém prostoru tu Orwell ve vynikající zkratce zachytil dějiny Sovětského svazu, a to od šíření leninské ideologie (vystavená lebka "prasečího Lenina" Majora jako parodie mauzolea), přes říjnovou revoluci až po střet Stalina s Trockým (Kuliš) a následné vyštvání Trockého. Příběh revoluce je jasně tragický. Dílo je umělecky pozoruhodnou bajkou, jež je svědectvím o jasnozřivém vhledu do dějin revoluce a zároveň o naivním chápání jejích ideálů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29632/big_farma-zvirat-rbR-29632.jpg 4.68347

Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm, 1945

Kniha Farma zvířat

TerryF
včera

Výborná nadčasová kniha, jedna z nejlepších z maturitní četby. Doporučuju!

vercas945
včera

Spoustu let se mi do Orwella nechtělo, měla jsem pocit, že to není můj šálek kávy, ale díky výzvě jsem zjistila, že to byla velká chyba a myslím, že to nebyla poslední jeho kniha, kterou přečtu. Stručně, jasně a čtivě vystihl podstatu totalitního režimu a bohužel si tam asi každý najde něco, co zná i ze současnosti. Mě například "zaujala" přísně dobrovolná práce v neděli odpoledne a kdo se jí nezúčastní, bude mít následující týden poloviční příděl stravy..

TaLu
29. listopadu

Konečně mám díky Čtenářské výzvě splněn vnitřní dluh. Potkala jsem se s knihou, patřící mezi ty, které bychom v životě přečíst měli. Po dočtení cítím tíseň, smutek a bezútěšnost pramenící z toho, kolik sviní (prasata snad prominou), se ve světě stále snaží nastolit totalitu.
Dokáži přečíst, co bylo kdysi napsáno na zdi?
Pamatuji se na "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí" a k tomu nechci vidět žádný dočmáraný dodatek. Tak kéž naše poznaná svoboda je dostatečně moudrá. Musím napsat, že mi bylo hrozně líto Boxera. Vlastně mi bylo líto kde koho.

Maky33
28. listopadu

Už chápu, proč se říká, "že některý lidi se chovají jako prasata" :)

Jenny055
27. listopadu

Presne ako v komentároch nižšie, tak realistické, až z toho mrazí.
Veta " chcete aby sa vrátil pán Jones? " sa na našej politickej scéne opakuje každý deň, len škoda, že náš slovenský Napoleon si túto knihu asi nikdy neprečíta.

Jessybelle
25. listopadu

Kdyby tak Orwell tušil, jak reálné je jeho psaní. Vlastně on to možná věděl. Je to tak realistické, až z toho mrazí. Navíc je to psané čtivě a srozumitelně.

Dominika76
23. listopadu

Kniha je krátka, dá sa prečítať na 1-2 posedenia. Príbeh zvieracej farmy, kde sa zvieratá vzburia proti ľuďom a následne si panujú sami čitateľa privádza zamýšľať sa nad našimi ľudskými revolúciami.

Čtenář112
19. listopadu