cornetka cornetka komentáře u knih

Byla jsem doktorkou v Osvětimi Byla jsem doktorkou v Osvětimi Gisella Perl

Cesta Giselly do Osvětimi byla podobná jako u ostatních židů - nejdříve vyhnání do ghetta a následně cesta vlakem do Osvětimi. Tam se starala v rámci možnosti o nemocné - bez léku, bez přístrojů, desinfekcí a navíc pod dohledem strašného Mengeleho. Gisella nevypraví jen svůj příběh, ale vzpomíná také na ostatní. Tyto vzpomínky vyšly poprvé už v roce 1948, jsou tedy dost “čerstvé” a tudíž dost autentické. Přečetla jsem už spoustu knih o holocaustu, ale tuhle považuji za nejděsivější a neodpornější z pohledu toho, co vězni zažívali a co museli vydržet.

16.03.2020 5 z 5

Děti holocaustu Děti holocaustu Allan Zullo

Kniha popisuje příběhy devíti dětí, které různým způsobem přežily válku - některé se skrývaly, někdo odplul na lodi, někdo přežíval na půdě, někdo se přidal k partyzánům - pořád ale dle mého názoru přežili válku relativně dobře - měly střechu nad hlavou, měly co jíst, takže nesrovnatelné podmínky oproti tomu, kdyby musely odejít do koncentračního tábora. Jiné děti strávily válku nejdříve v pracovním táboře, kde už podmínky pro přežití byly náročnější, některé nakonec skončily v koncentračním táboře. Pojítkem ale pro všechny je, ze válku přežily a s odstupem času byly schopné o těchto hrůzách mluvit.

14.03.2020 5 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

“Myslím, že všechny nemoci souvisí s tím, že nejdeš po své cestě.”
Další rozhovory, další samotáři, tentokrát nejen ze Šumavy, ale z celé ČR. Lidé v této knize se mi zdáli víc “při zemi” než v minulé knize, krom jedné výjimky, což bylo vidět i na obydlí, ve kterých žijí. Obě knihy jsou doplněny nádhernými fotografiemi. Určitě stojí za přečtení.

14.03.2020 5 z 5

“Každý si zadělává na nemoc svým způsobem života, člověk si chorobu prostě vytváří. Buď špatnou stravou, špatným stylem života, nedostatkem pohybu...Nemoc má proto, aby přišel na to, co dělá špatně.”
Příběhy lidí, kteří si vybrali dobrovolně žít mimo civilizaci a mimo lidi. Někteří žijí v maringotkách, chýších nebo starých domech, s minimem peněz. Ale tenhle styl života jim vyhovuje. Neumím si představit, že bych žila v těchto podmínkách. Na jednu stranu je obdivuji, na druhou stranu jsem měla pocit, že někteří se trochu “zbláznili”, protože jinak by to nemohli vydržet, obzvlášť když měli nějaké vidění nebo cítění. Každopádně je zajímavé přiblížení tomuto stylu života.

09.03.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Dospívající Bára to nemá doma vůbec lehký. I přesto, že se snaží, je všechno špatně. Matka na ní neustále řve, otec ji mlátí. Báry mi bylo neskutečně líto. Myslím, že ne vždy byl výprask oprávněný. Alespoň kreslení a malování ji přinášelo nějaké potěšení a útěk z reality. Je ale neskutečný, k čemu může chování rodičů dovést dítě a co je schopné udělat. Vrány byl pro mě opravdu dost silný příběh.

08.03.2020 5 z 5

Dušemrdi Dušemrdi Natascha

Otevřená a surová zpověď Nataschy, která se živí prostitucí a zároveň bere drogy, aby všechnu tu špínu dokázala přežít. Natascha formou deníkových zápisků sděluje svoje pocity méněcennosti, pocity z prostituce, drog, z pocitu smrti. Je to drsné vyprávění, které by nemělo být přehlíženo.

08.03.2020 5 z 5

Nezvyklý zájem o mrtvoly Nezvyklý zájem o mrtvoly Ann Granger

Pěkný a zajímavý příběh z Londýna se mi líbil. Elizabeth mi byla sympatická díky tomu, že se nebála říct svůj názor bez ohledu na to, jaké měla postavení ve společnosti.

07.03.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Houbařka je příběh, nad kterým se určitě pozastavíte a budete Sáru povzbuzovat, že určitě zvládne pracovní pohovor a jinou práci než je sbírání hub. A že je schopná žít “normální” život. Je to další kniha, kterou můžu doporučit.

03.03.2020 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Tahle knížka se ke mě dostala až teď - někdy jsou totiž čekací lhůty v knihovně hrozně dlouhý!
Příběh Joea a jeho návratu do rodného Arnhilu se mi hodně líbil. Když jsem četla, jak po celé skupince lezou brouci, měla jsem pocit, že mě něco šimrá - popis téhle situace byl opravdu věrohodný, stejně jako začátek knihy. Děj byl napínavý téměř celou dobu, byl svižný a poutavý. Jámu hodnotím líp než Kříďáka a pokud jste ji náhodou ještě nečetli, tak určitě doporučuji.

01.03.2020 5 z 5

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

Prolínání vyprávění Eduarda a Clary bylo zajímavé. Ze začátku jsem měla trochu problém s dlouhými větami, které interpretovaly Clařino vyprávění. Ve finále je ale knížka svým způsobem zajímavá.

25.02.2020 4 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Jsem ráda, že se mi do ruky konečně dostal tenhle výborný young adult thriller. Bavil mě hned od první stránky, což dosvědčuje taky to, že jsem ho přečetla za dva dny! Děj je strhující hned od začátku a svoje tipy, kdo je vrah, jsem měnila každou chvíli. Tuhle knížku si rozhodně nenechte ujít!

23.02.2020 5 z 5

U Hitlerova stolu U Hitlerova stolu Rosella Postorino

Četla jsem už spoustu knih z války a období holocaustu. Tohle téma bylo ale jiné, z úplně jiné oblasti. S chutí jsem se pustila do čtení, ale ve finále bych řekla, že jsem čekala něco víc, možná víc akce, zajímavější a propletenější děj.

22.02.2020 3 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Příběh Cilky je neskutečný. Neumím si ani v nejmenším představit, jak Cilka všechno zvladala, jak se dokázala vzepřít osudu, jakou sílu v sobě dokázala najít jít dal a nevzdat to. Je to drsný příběh, který mě svým způsobem uchvátil. Všechna čest Cilce!

19.02.2020 5 z 5

Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě Silvia Arazi

Moje první setkání s edicí 7lásky. Vyprávění Lucie o tom, jak se vyrovnává s rozvodem, o její rodině a jejím životě bylo pro mě takovým průměrem. Nic zásadního se v příběhu vlastně nestalo.

15.02.2020 3 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Příběhy šesti spolužáků sportovního gymnázia odehrávající se před revolucí jsou plné pozitivních i negativních zážitků, které jsou navzájem propojeny. Zajímavé je i propojení se současným životem po revoluci, které nabízí srovnání, kdo to kam dotáhl. Spolužáci se potkávají na třídním srazu, během kterého vzpomínají na společně zážitky, křivdy i nedorozumění. Právě díky způsobu propojení minulosti se současností byla pro mě kniha zajímavá.

15.02.2020 5 z 5

Bohemia Bohemia Jan Svěrák

Příběh Ivana, nadějného českého režiséra, který odjíždí se svou rodinou do Skotska za kamarádkou Sylvií, aby domluvili námět dalšího jeho filmu, mě příliš nenadchl.
Kniha nikoho neurazí, ale mě příliš ani neuchvátila.

12.02.2020 3 z 5

Stoprocentní matky Stoprocentní matky Aimee Molloy

Výborný thriller, který je přesně takový, jak se píše na přebalu knihy - myslíte si, že už víte, kdo stojí za únosem malého Midase, ale otočíte stranu a všechno je jinak. Knížka je napínavá až do posledních stran. Za mě určitě palec nahoru!

09.02.2020 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Pěkná detektivka, ale na mě měla moc rychlý konec s moc rychlým odhalením. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byla třeba o 50 stran delší, ale odhalení by trvalo delší dobu.

06.02.2020

Máme holý ruce Máme holý ruce Magdaléna Platzová

“Pořad a všude se mluví a mluví a mluví. Asi že se tak dlouho nesmělo. A lidi na ulicích jsou úžasný. Krásný, pravdivý, hodný, statečný. “
17ti letá studentka Magdaléna popisuje velmi poutavě a zajímavě svýna očima sametovou revoluci - to, jak se aktivně účastnila demonstrací, jak celé to období prožívala. Závěr knihy je věnovaný významu některých hesel a charakteristice osob spjatých s touto dobou. Rozhodně stojí za přečtení.

03.02.2020 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Zpočátku pro mě trochu chaotické vzhledem ke všem vystupujícím postavám. Jakmile se ale děj rozběhl, nebylo pochyb, že se jedná o další pěknou detektivku.

02.02.2020 5 z 5