Máme holý ruce

Československá socialistická republika, rok 1989. Magdaléně je čerstvých 17 let, chodí do 4.B na pražském gymnáziu, touží po lásce, ale ještě víc po tom žít ve svobodné zemi. Bojí se policejních obušků, ale přesto chodí demonstrovat a Václav Havel je jejím hrdinou. Pak přijde Sametová revoluce. “Máme holý ruce” je autentický deník studentky z doby převratu, ale zároveň i historický román, ve kterém jsou popsány události tak, jak se skutečně staly....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420598/big_mame-holy-ruce-FgE-420598.jpg 3.965

Kniha Máme holý ruce

iva1154

V době komunismu jsem byla ještě takzvaně na houbách, a tak si to asi úplně nedokážu představit. Neobhajuji a ani nechci obhajovat vládu jedné strany. Ovšem ráda bych řekla, že naše mentalita je taková, že se rádi mácháme v nějaké sebelítosti. Knih o tomto tématu je velká řada a filmů snad ještě více. Pokud bych ale ve čtenářské výzvě z roku 2021 neměla bod - Kniha, která má v názvu část lidského těla - tak bych si ji pravděpodobně nepřečetla a vůbec nic by se nestalo. Knih ve kterých se objevuje dejme tomu pubertální naivita, je na trhu také bezpočet. Ovšem tato se mi nečetla úplně pohodlně, jelikož jsem se do čtení musela vyloženě nutit a to nikdy není dobré znamení.

Páájinka
22.11.2021

Moc hezká kniha.

blaho
13.11.2021

Krásné svědectví o revoluci 1989.

rencovav
05.05.2021

Hodně se mi líbila forma, včetně deníkových zápisů z doby i před listopadem, kde byla možnost poznat autorku trochu blíž. Vážně mi byla sympatická a myslím, že bych spoustu věcí tehdy viděla a prožívala podobně. Minimálně co se týče emocí, vnitřního zmatku, lásky. Ostatně ta milostná linka, ta proměnlivost emocí každým dnem/zápisem - to znám moc dobře. Možná jsem čekala něco jiného od popisu revolučních událostí, ale vlastně asi ne. Problém tam asi byl v tom, že už to bylo zpracované hodněkrát a bohužel autorka se v určitý bod rozhodla, že bude spíš popisovat, co se děje, než jak to sama vnímá. I když to taky není úplně pravda, hodně ve mně rezonuje ta úvaha o tom, kde se vlastně všichni ti demonstranti vzali, co je to za lidi a co z toho všeho bude.
Určitě doporučuji přečíst si to. Asi je to dobré hlavně pro patnáctileté, šestnáctileté, když se o sametové revoluci teprve učí. :)

Kara28
09.02.2021

Kniha byla velmi čtivá, jen nějaké pasáže nebyly úplně zajímavé.

Terulilinka
30.01.2021

Krásně a čtivě napsané. Člověk krásně pochopí, co se v té době dělo.

blackoutzuzi
21.12.2020

Tohle se tak těžko hodnotí, jelikož se jedná o důležitou událost naší historie, ale přiznám se, některé části mě vážně nebavily. A to jakože hodně nebavily. Šlo především o popisy autorčiných cest do zahraničí, ty jsem měla tendence přeskakovat, jelikož mě zajímala primárně ona politická událost.
Knížka je to útlá, budete ji mít přečtenou za jedno odpoledne, ovšem zda bych ji doporučila dál? To zrovna úplně ne..

Bbarbra
15.06.2020

Jednoduché čtení mrazivé minulosti mých rodičů.