cornetka cornetka komentáře u knih

Černooká Černooká Anna Musilová

Viky je studentkou střední školy, která se ani po devíti letech nedokáže vyrovnat se smrtí své matky. V zrcadle se jí začne zjevovat černooká, který jí ovlivňuje víc, než je zdrávo. Život Viky se dostane do takové fáze, že ani pořádně neví, co dělá.
Současné české autory mám ráda a ne jinak je tomu i v tomto případě. Od A. Musilové jsem četla Tamařino souhvězdí, které mě nadchlo, takže jsem logicky sáhla také po další její knize, která mě taky bavila. Při čtení jsem si říkala, co všechno se musí ještě stát, aby se Viky probrala a hlavně začala mluvit o tom, co jí trápí. Její pocity jsou skvěle popsané, takže nemáte problém se do Viky vžít. Kdo ještě Černookou nečetl, tak ať neváhá!

08.07.2020 5 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Moje první seznámeni s absyntem proběhlo na jedničku! Během rozsáhlého vyprávění se dozvíte o masovém vrahovi, který sestavil a odpálil bombu před vládní budovou a následně přejel na ostrov, kde probíhalo setkání mládeže a postřílel více jak 70 velmi mladých lidi! Vrahovi nešlo o ty mrtvé, ale o “nápravu společnosti”. Už když jsem četla o jeho dětství a životě, všimla jsem si, že asi nebude úplně normální. Kromě jeho života se dozvíte, jak probíhal samotný útok, následné soudní proces a v neposlední řadě i trest. Po celou dobu je vrah přesvědčen, že neudělal nic špatného a že ve vězení mu odpírají jeho práva.
Musím říct, že se jedná o dost silný příběh. Vrahovo a zároveň fanatikovo chování a jednání vás nenechá v klidu. Byl to svým způsobem chytrý člověk, který dokázal zjistit a nastudovat takové informace, díky kterým dokázal sestavit bombu. Choval se nenápadně, útok měl promyšlený. Kniha je také odrazem selhání norské policie a jejich nepřipravenosti na takovou krizovou situaci, nefungovala spolupráce mezi složkami a tak jim vrah lehce pronikl až na ostrov. Když to shrnu - tahle knížka vážně stojí za přečtení!

06.07.2020 5 z 5

V moci zla V moci zla Linda Castillo

Skvělá záležitost, ve které se propojuje napětí s amišskou kulturou.

30.06.2020 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Na newyorském předměstí se stanou dvě události - ztratí se Amanda, jejíž tělo je po několika dnech objeveno a někdo se vkrádá do baráků, ale nikdy nic neukradne. Tyto dvě zdánlivě rozdílné události ovšem tak oddělené nejsou. Rozjíždí se vyšetřování, které je plné nečekaných zvratů a během kterých jsou podezřelí téměř všichni sousedi. Když už jste přesvědčeni, že určitě víte, kdo je vrah, tak otočíte stránku a všechno je jinak. A nestane se tak jen jednou!
Za mě určitě nejlepší autorčina kniha! Četla se skvěle a byla napínavá až samého konce!

26.06.2020 5 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Tahle kniha nepatří k novinkám, takže ani není potřeba se o ní rozepisovat. Simon byl fain. Můj obdiv mu patří za to, že si sám sobě přiznal, jak to má a že o tom dokázal říct ostatním.

24.06.2020 5 z 5

Chladná jako led Chladná jako led Teresa Driscoll

Sophie se cestou ve vlaku dozvídá, že její syn Ben je po vážné nehodě. Bena hlídala kamarádka Emma, která se teprve nedávno přistěhovala se svým synem do jejich městečka. Zdá se, že je Emma skvělá kamarádka, ale nic není takové, jak vypadá. Současnost střídá děj před nehodou, kde se dozvídáme něco o Emmě, ale také o Sofii.
Kniha mě chytla hned od začátku, byla hrozně čtivá. Postupně se mi ale moc nezdálo, že Sophie zažívá tolik stresových situací, které nezvládá. Bohužel mě nezaujal ani konec. Také mě překvapila autorčina poznámka na závěr, kde děkuje, "že jste si přečetli knížku Přítelkyně".

22.06.2020 4 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Zpověď obětí, rodičů obětí, ale i predátorů, kteří jsou zapletení do kybernetické šikany a zneužívání dětí přes sítě. Tak nějak jsem věděla, o čem kniha bude, ale že to bude až tak surové, jsem nečekala! Je až nechutné, co se některým dětem děje, ale zároveň je nutné nějakým způsobem s tímto veřejnost seznámit.
Film jsem ještě neviděla, ale po přečtení knihy se na něj určitě podívám.

20.06.2020 5 z 5

Příběh spořádané rodiny Příběh spořádané rodiny Rosa Ventrella

Osudy jedné rodiny z pohledu 12tileté holky jménem Maria, která vyrůstá s rodinou v chudých poměrech a která se díky vzdělání dostane mimo svou čtvrť, kde bydlí. Výbušný otec, matka, která se vždycky otci ve všem podvolí a sourozenci, kteří se každý po svém vyrovnává s osudy rodiny. Maria dospívá, ale vliv otce stále přetrvává.
O téhle knize jsem nikdy dřív neslyšela a musím říct, že je to škoda - pro mě byla kniha zajímavá a trochu mi připomínala Vzdělanou.

18.06.2020 5 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Příběh Tary je pro mě neuvěřitelný. Neumím si představit, že někdo může žít na šrotišti a že něčí rodiče, resp. otec, muže být takový fanatik do náboženství a ještě zakáže svým dětem chodit do školy, protože je to proti víře.
Krom bláznivého otce musí Tara ještě snášet bratra Shawna, který ji pro změnu týrá fyzicky. Otec s matkou to ale nechtějí vidět a tak ho omlouvají. To všechno se promítne do Tařina následného života - nevěří si, neumí si ani představit jiný život než ten jejich, všichni, kdo není zahalený až ke krku, ji připadají divní, jít k doktorovi, když vás něco bolí, je nepředstavitelný, je nespolečenská - zkrátka má velké problémy sžít se s okolím, kdyz opustí rodinu a nastoupí do školy. Rodinu ale neopustí úplně, na to nemá sílu, protože pořad ji s nimi něco spojuje. Při čtení téhle knizky jsem si celou dobu říkala, že přeci není možný, aby se tohle dělo. O to víc patří můj obdiv Taře za to, že se dokázala vzepřít, i když to mnohdy bylo dost náročné.

15.06.2020 5 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Pokud rádi čtete o lidských osudech, bude Vás knížka bavit. Děj se točí kolem lidí pracujících v salonu u Podolské v poválečném období, konkrétně v 50.letech. Salon je znárodněn a jeho původní majitelka se tak stává prodavačkou. Její syn chtěl emigrovat, ale nestihl to a dostává se do vězení. Přáním švadleny Květy je mít přítele a vdát se. Milena je mladá, trochu drzá, dívka, která se ničeho a nikoho nebojí a nad kterou drží ochrannou ruku nový zástupce ředitele. Ten se ale bojí, co se s ním stane, až někdo zjistí, že je žid. A takových osob je v knize několik. Kniha je rozdělena do krátkých pasáží, takže se nemusíte bát, že byste ztratili přehled. Je to čtivá knížka, kde se prolínají osudy těch, co měli štěstí s těmi, pro které je to spíš období utrpení. Mě se kniha líbila.

10.06.2020 5 z 5

Sbohem, přízraky Sbohem, přízraky Nadia Terranova

Musím říct, že tahle kniha mě příjemně překvapila. Děj se zdá jednoduchý, ale díky detailnímu popisu Idina života zjistíte, že to zase tak jednoduché neměla - pečovala o nemocného otce, dospívala, měla jakýsi vztah s matkou, se kterou ani po tolika letech neumí vést běžný rozhovor, navíc každá se vyrovnávala se ztrátou otce po svém a to jejich vztahu také neprospělo. Zkrátka knihu si musíte přečíst, abyste zjistili, jestli se nakonec Ida se ztrátou otce smíří.

07.06.2020 5 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

“Věřím, že všichni jsme šílení, jen každý v jiném ohledu.”
Zpočátku se děj trochu vlekl, nic zásadního se nedělo. Kromě léčby Alicie se dozvídáme také o vztahu Thea s jeho partnerkou Kathy. Druhá polovina knihy už byla zajímavější, děj se víc a víc zamotával a konec byl úplně překvapivý. Přesto ale hodnotím knihu jako průměrnou.

06.06.2020 3 z 5

Osvětimský proces Osvětimský proces Annette Hess

Četla jsem spoustu knih s touto tematikou, ale žádná nebyla podobná této. Nejedná se o přímou zpověď lidí, kteří přežili Osvětim, ale o proces odsouzení těch, kdo prováděli nejhorší možné zvěrstvo na nevinných lidech. Zároveň se dozvídáte o soukromém životě Evy, která vnímá hrůzu Osvětimi a která pro spravedlnost v procesu obětuje prakticky cokoliv. Osvětimský proces není zdaleka tak drsný příběh jako jiné knihy s tímto tématem, ale i tak rozhodně stojí za přečtení.

31.05.2020 5 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Bára se probouzí v roce 2045 po těžké nemoci do supermoderní doby, kde se nesmí chovat zvířata, protože je to škodlivé, místo mobilu má každý jakýsi čip, díky kterému může volat přes panely, výtah a další podivná místa, kafe je nedostatkové zboží, na recepci vás uvítá robot apod. Bára se postupně rozpomíná na svůj dřívější život - na manžela Petra, na děti Magdu a Michala. Její vzpomínky se střídají s aktuální situací a vy tak vidíte, jak se postupně změnili nejen oni, ale i jejich život. Pokud máte rádi příběhy ze života, bude se vám Vlaštovka v bublině líbit. Z mého pohledu je to velmi čtivá kniha, ve které děj hezky ubíhá. Pohled do budoucnosti je trochu sci-fi, které příliš nemusím, ale zase tak nereálné to taky není (alespoň některé věci). Za mě palec nahoru.

29.05.2020 5 z 5

Lea: Příběh jedné ženy Lea: Příběh jedné ženy M. A. Isaac

Lea: příběh jedné ženy je opravdu silný příběh. Co všechno dokázala Lea ustát a zvládnout! Nový život v Anglii, nový život v Americe. Zažila spoustu hezkých chvil, ale i dost negativních zážitků - těch bylo ze začátku mnohem víc. Přesto všechno stále myslí na svého ztraceného syna.
Tuhle knihu jsem si vzala v knihovně spíš náhodou - ještě jsem totiž o ní nic neslyšela. A musím říct, že mě mile překvapila - bavila mě totiž od začátku do konce. Najdete v ní napětí, zvraty v ději, ale i nějakou tu romantiku a překvapivý konec. Leu jsem obdivovala, ale i litovala. Takže za mě určitě palec nahoru!

25.05.2020 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Moje pocity z téhle knížky jsou všelijaké. Vladěna prostě skočí z okna a vydá se elektromobilem na cestu, kterou ale nemá předem naplánovanou - jede prostě až na konec světa. Během vyprávění zjisťujeme, jaký má vztah se svojí matkou, dcerou a svým bývalým manželem - když to shrnu - ve všech třech případech je to vztah komplikovaný. Vladěna se ale chová zvláštně, dělá věci, kterými na sebe upozorňuje a které moc okolí nechápe. Jí to ale připadá normální. Moc jsem tomu jejímu chování nerozuměla a ani já jsem jí nechápala.
Foukneš do pěny je prostě zvláštní knížka. Ze začátku jsem si musela zvyknout na styl psaní - dlouhé věty, přeskakování ze současnosti do minulosti. Postupně ale dochází k odkrývání jistých události, takže vás to nutí dočíst do konce, protože si říkáte, jak tohle muže dopadnout.
Troufám si říct, že u knih Radky Třeštíkové platí, že co kus, to originál - žádná z nich si není asi trochu podobná. Foukneš do pěny není pro mě její top knížka, ale i tak stojí za přečtení.

23.05.2020 4 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Musím říct, že závěrečný díl celé série mě příliš nenadchl. Předchozí díly jsem četla už před nějakou dobou, takže jsem lovila v paměti souvislosti. Děj se mi zdál taky takový zvláštní a romantický konec se mi tam vůbec nehodil. Stejně tak mi tentokrát nevyhovovalo přeskakování v čase.

21.05.2020 3 z 5

Přiznání taxikářů Přiznání taxikářů Jiří Němčík

“Podle jednoho indiánskýho příběhu jsou v duši dva vlci, jeden je zlej a druhej hodnej, a když se zeptáme, kterej z nich vyhraje, odpověď je jednoduchá - vyhraje ten, kterýho krmíme.”
Tahle knížka je pro mě velikým překvapením. Na první pohled se jedná jen o krátké příběhy jednoho taxikáře, ale ve skutečnosti jsou plné zajímavých myšlenek a životních pravd. Vůbec mi nevadila hovorová čeština, spíš naopak. Za mě určitě doporučuji!

16.05.2020 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Příběh Franky a Johna se mi moc líbil. Franka byla neskutečně silná a odvážná žena a John si to moc dobře uvědomoval - vždyť mu zachránila život. Dokázali společně spojit síly, aby se pokusili vzepřít vyšší moci a zachránit si život. Za mě určitě palec nahoru.

14.05.2020 5 z 5

Krása, která přetrvá Krása, která přetrvá Ashley Woodfolk

Kniha mě zaujala nejen svou obálkou, ale také dějem. Tři mladí lidé popisují svoje pocity, které zažívají při ztrátě svých blízkých. Autumn přijde o nejlepší kamarádku, Shay o svoje dvojče a Logan o bývalého přítele. Každý se vyrovnává se situací jinak, ale pro všechny je stejně těžké přijmout pravdu. A všem pomáhá hudba, která je jejich životem. Díky skvěle popsaným pocitům se dokážete do hlavních hrdinů vžít a pochopit tak jejich chování. Ač se jedná o knihu pro děti a mládež, dokážou ji dle mého názoru ocenit i starší čtenáři.

10.05.2020 5 z 5