Osvětimský proces

Příběh rodiny, které osvětimský proces obrátil život naruby Frankfurt nad Mohanem 1963. Eva, absolventka tlumočnické školy a nejmladší dcera rodiny Bruhnsových, má krátce před zásnubami, když ji její agentura nečekaně požádá, aby překládala u mezinárodního tribunálu výpovědi bývalých polských vězňů, kteří přežili koncentrační tábor v Osvětimi. Její rodiče i budoucí manžel jsou zásadně proti: jde totiž o první poválečný proces proti nacistům, který se má konat v jejich městě. Eva o hrůzách v Osvětimi nikdy neslyšela, ale dá na svou intuici a postaví se rodičům na odpor. V tu chvíli ještě netuší, že proces století neodvratně změní nejen její zemi, ale i její vlastní život....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428004/osvetimsky-proces-6jO-428004.jpg 3.7159
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Ikar (ČR)

Deutsches Haus, 2018

Kniha Osvětimský proces

Ivuska97

Mě kniha moc bavila :)
Vtáhla mě do děje na první straně a na poslední mě vykopla plnou emocí..
Eva to rozhodně neměla jednoduché, ale občas jsem se nad jejím chováním musela pozastavit..
Až na ten konec, jsem s touhle knihou spoko

Lucieenka

Ze začátku mě kniha moc nenadchla. Čekala jsem více o problematice holokaustu než o osobním životě hlavní hrdinky. Přesto jsem knize dala šanci. A přes nudnější začátek, kniha dostala spád a během dne jsem ji měla přečtenou.

Nedomova.em

Abych pravdu řekla, tato kniha mě moc nebavila. Celkem jsem se těšila, až už skončí a nečetla se mi moc dobře. Příběh byl pojat jiným způsobem, než jsem u knížek s touto tematikou zvyklá, byla to tedy změna, a proto dávám alespoň 3 hvězdy :)

Arkagas

Další kniha s válečnou tématikou, tentokrát ale trochu jinak. Píše se rok 1973 a mladá překladatelka Eva se účastní procesu s bývalými nacistickými hlavami odehrávajícím se v Německu i přesto, že její rodina i současný snoubenec jsou proti.
Absolutně neví do čeho jde, ale postupně zjišťuje jaké hrůzy se děly (troufám si říct že v roce 73 se to vědělo už po celém světě, ale budiž..). Do toho řeší komplikovaný vztah jak s rodinou, tak se snoubencem a navíc se dovídá nepříliš hezké věci o své rodině.
Kniha čtivě napsaná, oceňuji, že autorka je novinářka a o tomto poválečném procesu píše pravdivě. Pouze jména svědků jsou změněna. Za Bestseller knihu nepovažuji, ale byla to příjemná změna, oproti dnes jak na běžícím pásu vydávaných “válečných” románům.
A upřímně se mi líbila víc než třeba Růže bílá, černý les, neboť zachází i do filozofických myšlenek viny a kolektivního vědomí.

Gi-Gi

znám lepší ale dobrý, pravda čekala jsem víc právě z procesu, ale to už se tu několikrát objevilo, takže za mě průměr

Schary

Kniha byla čtivá, ale po problematice holocaustu a procesu s příspušníky SS z Osvětimy klouzala jen po povrchu. Příběh byl spíš zaměřený na milostný a rodinné vztahy hlavní hrdinky.

katasokolov

Palčivá otázka kolektivní viny Němců na holocaustu. Dost zajímavá kniha, která formou příběhu mladé překladatelky vypráví o prvním čistě německém procesu s nacistickými pohlaváry, kteří se podíleli na smrti mnoha tisíců Židů v táborech Osvětim a Březinka. Snaha vypořádat se s minulostí a dosáhnout alespoň nějaké spravedlnosti za mnohé ztracené životy, o tom je tato kniha. Pokud by někoho tohle téma zaujalo, tak můžu doporučit film Dluh, který pojednává o sjednání spravedlnosti ze strany státu Izrael. Výborná kniha je také Předčítač, doporučit můžu i film. Skvělá pasáž z knihy: Jaschinsky se odvrátil od okna: “Útěchu. Dnes chtějí, abychom je utěšovali.”

_Brunetka_

Tak tu mám další válečnou literaturu, pojďme ji omrknout blíž. Do příběhu jsem se začetla od začátku, překvapil mě autorčin příjemný styl psaní, který mě ale vyloženě hltat stránky nenutil. Postava hlavní hrdinky byla fajn, ale ne vyloženě nic extra – nevadí ale vám nějaký ten čas po dobu čtení s ní strávit. Líbil se mi originální námět, podobnou knihu jsem dosud nečetla. Bylo to zkrátka zase něco jiného. Tohle dílo ve mně zároveň zase vyvolalo nějaké pocity a nutilo mě přemýšlet o tom, jak jsme mohli jako lidstvo dopustit, aby se něco takového stalo. Oceňuju prvek, který sem autorka zařadila v podobě nastínění německé mentality a toho, jak se Němci s minulostí vypořádávají. Opět tu najdeme taky zajímavé myšlenky, které vám v té hlavě zkrátka uvíznou, například mezi ně patří neměnnost minulosti a nepochopení toho, co jsme sami neprožili – pořád tu totiž bude existovat propast mezi těmi, kteří to zažili a kteří stáli na příznivé straně barikády a pochopit se to jen snaží a mezi těmi, kterým se tyto hrůzy zažité na vlastní kůži už nikdy nevymažou z paměti. Mám tu i nějaké mínusy. Ocenila bych v knize víc samotného procesu a méně omáčky okolo. Strhující příběh, jak je napsáno na obálce, to za mě vážně nebyl – místy se to trochu táhlo. Nicméně to ve výsledku hodnotím jako fajn knížku, u které nelituju přečtení, ale vyloženě mě to nenadchlo, takový průměr.