Sbohem, přízraky

Ida se živí psaním fiktivních příběhů do rádia. Před lety se přestěhovala ze Sicílie do Říma, kde žije se svým manželem Pietrem – ten jí poskytuje oporu a něhu, ale z jejich vztahu již veškerá vášeň vyprchala. Teď se vrací do rodného domu, z něhož matka udělala skanzen, aby jí pomohla s prodejem. Stačí překročit práh a znovu se ponoří do traumatické minulosti: když jí bylo třináct, její otec beze stopy zmizel. V 6:16 ráno jednou vstal a odešel navždy. Otec, který není ani živý, ani mrtvý, se pravidelně objevuje v jejích nočních můrách a dokonce se jí začne zjevovat jako přízrak za bílého dne. V dusné atmosféře kulminuje i napětí mezi Idou a její matkou. S vědomím, že každý je přeživším svých vlastních bitev, si přiznává, že přesun do Říma byla pouhá snaha utéct před přízraky, obsesemi a vnitřními démony. S maximálním úsilím je nakonec přemůže – a cestou nazpět symbolicky pohřbí svého zmizelého otce. Její hodinky konečně ukazují 6:17....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428699/big_sbohem-prizraky-c4P-428699.jpg 3.866

Vydáno: , Odeon

Addio fantasmi, 2018

Kniha Sbohem, přízraky

Jorgito
06.07.2021

Nemohu si pomoci, ale takové knihy mě baví. Žádná dějová hitparáda, trošku psycho, hodně snových podsekcí, trošku melancholie, smutku, neukotvení. Příběh ze Sicílie, mladá a bezdětná žena topící se v přízracích minulosti a zmizelého otce. Závěrečná pasáž už je hodně silná katarze. Za mě super.

markej
21.01.2021

Ida se po několika letech vrací do svého rodného domu na Sicílii, aby pomohla matce s likvidací věcí před prodejem. Je to příležitost, jak se konečně vyrovnat s minulostí, s tím, že jednoho dne zmizel beze stopy její otec trpící depresemi, s matkou, se kterou spíš mlčely, než aby si spolu povídaly a byly si oporou, se svou kamarádkou Sarou, se svým dětstvím a dospíváním.
Bohužel, čekala jsem daleko víc, téma smíření se s minulostí je v literatuře samozřejmě poměrně časté a mně připadá, že jsem ho kolikrát četla daleko lépe zpracované.
Knížka je za mě úplný průměr, a proto ji snad ani nedoporučuju, když ji číst nebudete, podle mého názoru vůbec o nic nepřijdete...
***
"Štěstí neexistuje, ale existují šťastné chvíle..."
***

Hema
02.01.2021

Trochu depka. Trochu víc. Ale bravurně napsaná.

Yorika
19.10.2020

Dříve nebo později to potká téměř každého z nás. Odchod jednoho z rodičů a hledání způsobů, jak přežít s tím druhým. Vztah matky a dcery bývá někdy komplikovaný. Tolik zklamání a nevyslovených křivd. Tolik věcí, o kterých se raději nemluví, protože jejich vytažení na denní světlo, pak způsobí efekt nášlapné miny.
Tísnivá, psychologická kniha, kterou plně docení především ti, kteří ,,už ví".

martina.bella
12.09.2020

Vtáhlo mě to do atmosféry sicilského městečka, vůbec mi nevadilo, že se na první pohled v knize nic převratného neděje - ono se tam toho totiž děje hodně: pod povrchem, v duši hlavní hrdinky. Je to čtení vhodné pro lidi, kteří se u knížky rádi zamyslí, nasají atmosféru, zklidní se a přemýšlejí. Vztah matka a dcera podle mě vylíčen excelentně, stejně jako jejich zabřednutí do minulosti a to všechno, o čem "se nemluví“.

TeraBla
08.09.2020

Čiré utrpení číst o stesku jiných. Snaha rozloučit se s tělem otce, udělat definitivní tečku za někým, kdo odešel a co ovlivnilo celý život hlavní postavy. Kniha se četla špatně, chvílemi jsem chtěla zatřást hlavní postavou, aby se trochu srovnala se životem.

LenkaKT
06.09.2020

Krásná atmosféra, zajímavé prostředí, dobrý styl, ale hlavní hrdinka mě nebetyčně štvala. Její lpění na vlastním smutku, neschopnost se s tím potkat a nedostatek soucitu s jinými... asi už jsem moc matka a málo sebehnípající se dcera :D

micha-ella
16.08.2020

Na začátku jsem si říkala, že to bude na pět hvězdiček, moc hezký sloh. Ale děj se vleče, je samá negace, těžko se dá v tom příběhu věřit, že dcera se nesmířila s osudem otce i po takové době. Sympatická a uvěřitelná byla pro mne matka, a vlastně i otec. Dcera je sebestředný sobec, který se zabývá jen svými problémy a ostatní kolem ní jí v podstatě nezajímají.