Vzdelaná

Silné, strhujúce, nezabudnuteľné rozprávanie, v ktorom Tara nič neprikrášľuje ani nedramatizuje. Autentický a neuveriteľne poetický životný príbeh. Príbeh rozpráva o hľadaní vlastného ja. Je to príbeh o neoblomnej rodinnej lojalite a o smútku, ktorý sprevádza pretrhnutie najužších väzieb. Príbeh Tary Westoverovej o dospievaní sa vyznačuje prenikavým postrehom veľkých spisovateľov a zdôrazňuje význam a prínos skutočného vzdelania – schopnosť vidieť život novými očami a ochotu meniť ho. Tara Westoverová sa prvý raz ocitla v triede ako sedemnásťročná. Narodila sa v rodine survivalistov, ktorí žili v horách amerického Idaha. Tam sa pripravovala na koniec sveta tak, že zavárala do zásoby broskyne a spávala s „plnou poľnou“. V lete s mamou, babicou a liečiteľkou, varila bylinné odvary a v zime triedila kovový šrot na otcovom šrotovisku. Jej otec nedôveroval zdravotníctvu, preto s Tarou nikdy nenavštívili lekára. Rezné rany, otrasy mozgu, dokonca aj popáleniny po výbuchu liečili doma pomocou byliniek. Rodina bola natoľko izolovaná od bežného života, že nikto neriešil, či sa deťom dostáva vzdelanie. A nikto nezasiahol, keď sa starší brat začal správať násilnícky. Ďalší z Tariných bratov sa dostal na vysokú školu a priniesol jej novinky z ďalekého sveta. Vtedy sa rozhodla vyskúšať nový život. Vďaka samoštúdiu sa jej podarilo zvládnuť matematiku, gramatiku a vedecké predmety na takej úrovni, že spravila test ACT a prijali ju na Brigham Young University. Tam študovala psychológiu, politické vedy, filozofiu a históriu a prvý raz počula o závažných svetových udalostiach ako holokaust a hnutie za občianske práva. Túžba po vzdelaní ju zmenila, prebrázdila kvôli nej oceány, precestovala kontinenty, doviedla ju na Harvard a Cambridgeskú univerzitu. Až potom si začala klásť otázku, či nezašla priďaleko, či ešte nájde cestu domov....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413886/vzdelana-Pi3-413886.jpg 4.4297
Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno, Tatran (Bratislava)

Educated, 2018

Kniha Vzdelaná

slamenka

Nejprve jsem se do knihy nemohla moc začíst, ale potom jsem hltala jednu stránku za druhou. Šílený příběh, tvrdý život, silná Tara. Musím říct, že chvílemi jsem si musela připomínat, že tohle není thriller, ale skutečnost, tohle se stalo!!

Ditules

Fascinující příběh o dívce, která si šla za svým snem.

Barussat

Knihu jsem četla v češtině (zajímavé je, že nemá tady svoji "kolonku). Ze začátku mi trvalo delší dobu se začíst, protože to byl trochu jiný příběh, než čtu normálně. Nicméně je to zajímavý pohled do rodiny, se kterou si troufám tvrdit většina z nás nepotkala. Obdivuji Taru, že dokázala tuto knihu sepsat a dokázala všechny ty útrapy, týrání a pomluvy vlastní rodiny zvládnout. Já sama si to nedovedu představit a její příběh ve mně bude ještě dlouho. Dávám čtyři hvězdičky, jednu dolů, protože občas jsem knihu musela odkládat, některé věci mi přišly zbytečně moc popisné a chaotické. Jinak úžasná kniha.

Anett525

Čekala jsem od knihy asi víc, kvůli vysokému hodnocení. Nemohla jsem se pořádně začíst a knihu jsem dočetla s velkou námahou. Nebylo to vyloženě špatné,ale znovu bych knihu už nečetla.

bralenka

Skutečný a zároveň téměř neskutečný příběh. Velmi krásná kniha.

Lindah

Velmi silny osobni pribeh. Zajimavy pohled do mormonske rodiny,ktera se ale i svemu nabozenstvi vymykala,presto,ze se mu oddala vic nez naplno..

katasokolov

Zajímavé svědectví ženy, jenž pochází z mormonské rodiny, která žila odtržená od světa a nevěřila v jakékoliv státní instituce . Děti “vzdělávali” doma, ale několik z nich, přesto vystudovalo vysoké školy. Popis měnících se vztahů mezi dcerou, která odešla a započala svoji cestu za poznáním a věděním, a jejími rodiči je popsán hodně detailně. Při každém jejich střetu jsem si říkala, už se tam sakra nevracej (podobně jako u Bílé masajky), ale vypravěčka příběhu se stále nedokázala od své rodiny úplně odstřihnout. Naprosto jsem se dokázala vcítit a pochopit pocity mladé holky, která poprvé vejde na půdu univerzity a tápe i v termínech a pojmech, které jsou pro nás naprosto přirozené a normální. Každý jsme výsledkem naší výchovy a zkušeností - já bych zase neuměla řídit stavařské stroje, míchat léčivé tinktury a rozpoznat od sebe různé kovy jako to uměla autorka už v brzkém věku :) Neumím si představit život a dospívání v rodině autorky knihy, a asi po tom popisu ani nechci, ale rozhodně se jednalo o osvětu a kniha byla velmi zajímavá !! Jinak ti z Vás, kdo knihu četli - taky Vám přišlo, že je ta rodina nesmrtelná ? :D

mochomurka78

Silný příběh, ale pro mě trošku těžší čtení - přišlo mě to místy chaotické-

Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh
Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh