Vzdelaná

Silné, strhujúce, nezabudnuteľné rozprávanie, v ktorom Tara nič neprikrášľuje ani nedramatizuje. Autentický a neuveriteľne poetický životný príbeh. Príbeh rozpráva o hľadaní vlastného ja. Je to príbeh o neoblomnej rodinnej lojalite a o smútku, ktorý sprevádza pretrhnutie najužších väzieb. Príbeh Tary Westoverovej o dospievaní sa vyznačuje prenikavým postrehom veľkých spisovateľov a zdôrazňuje význam a prínos skutočného vzdelania – schopnosť vidieť život novými očami a ochotu meniť ho. Tara Westoverová sa prvý raz ocitla v triede ako sedemnásťročná. Narodila sa v rodine survivalistov, ktorí žili v horách amerického Idaha. Tam sa pripravovala na koniec sveta tak, že zavárala do zásoby broskyne a spávala s „plnou poľnou“. V lete s mamou, babicou a liečiteľkou, varila bylinné odvary a v zime triedila kovový šrot na otcovom šrotovisku. Jej otec nedôveroval zdravotníctvu, preto s Tarou nikdy nenavštívili lekára. Rezné rany, otrasy mozgu, dokonca aj popáleniny po výbuchu liečili doma pomocou byliniek. Rodina bola natoľko izolovaná od bežného života, že nikto neriešil, či sa deťom dostáva vzdelanie. A nikto nezasiahol, keď sa starší brat začal správať násilnícky. Ďalší z Tariných bratov sa dostal na vysokú školu a priniesol jej novinky z ďalekého sveta. Vtedy sa rozhodla vyskúšať nový život. Vďaka samoštúdiu sa jej podarilo zvládnuť matematiku, gramatiku a vedecké predmety na takej úrovni, že spravila test ACT a prijali ju na Brigham Young University. Tam študovala psychológiu, politické vedy, filozofiu a históriu a prvý raz počula o závažných svetových udalostiach ako holokaust a hnutie za občianske práva. Túžba po vzdelaní ju zmenila, prebrázdila kvôli nej oceány, precestovala kontinenty, doviedla ju na Harvard a Cambridgeskú univerzitu. Až potom si začala klásť otázku, či nezašla priďaleko, či ešte nájde cestu domov....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413886/big_vzdelana-Pi3-413886.jpg 4.3571
Literatura světová, Biografie a memoáry

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Educated, 2018

Kniha Vzdelaná

kramlinka88
včera

(+ SPOILER) Nejak poradne nevim, jak bych tu knihu zhodnotila, jako cetlo se to dobre, pribeh zajimavy, ale proste mi tam "neco" vadilo / chybelo ja nevim....mozna tim, ze to byly opravdu vzpominky autorky, chvilema mi lezla strasne na nervy, chvilema jsem ji litovala... takove silene rodinne prostredi, a ta jeji matka ? Jako to jsem vubec nepobrala, to ze otec byl magor s diagnozou, ok, ale ta jeji mama byla nejspis taky cvok. Nevim jiste, jestli celou dobu nebo az po te nehode, ale byla. No a co se tyce jejich sourozencu, potesilo me, ze aspon nekteri dostali rozum, ale ten Shawn jako no TVL to bylo taky na psychiatra :/
Takze urcite stoji za precteni, jen ta forma by mohla byt trosku lepsi :)

Kopretinka784
předevčírem

Knihu mi doporučila paní knihovnice a já po ní sáhla po přečtení několika detektivek. Ne vždy čtu dopředu o čem kniha je. Marně vzpomínám, kdy jsem četla nějakou autobiografii. Pustila jsem se do čtení s tím, že to po detektivkách bude změna. Ale jak jsem se spletla. Sice se tam nevraždilo, ale psycho (aspoň pro mě) to teda bylo.Těžko jsem od ní odcházela k plnění denních povinností a těšila se na večerní četbu. Očekávála jsem líčení poklidného života, radostného nebo aspoň poklidného dětství, ale tohle byla "jízda". Těžko uvěřit, že se lze setkat s takovým životem v dnešní době . Holt víra je mocná. A vazba na rodinu je většinou velmi silná.
Jsem ráda, že všichni sourozenci přežili a že násilník byl jen jeden, protože místy jsem se o některé dost bála.
Obdivuji sílu Tary odstřihout se od rodiny, i když po některých událostech jsem čekala, že už odejde dřív. A také její sílu vše sepsat a zveřejnit.

INCOGNITOREADER

Velice opěvovaná kniha. Věděl jsem do čehu jdu, že je to autobiografie a že to nebude zrovna veselé vzpomínání na krásně dětství.
To co jsem četl, ale bylo mnohem "víc" než na co jsem byl připravený.
Příběh Tary, která vyrůstala v mormonské rodině, kde táta je prepper a ještě k tomu má pár duševních poruch které nikdy neléčil - protože doktoři jsou socanský ďáblové. Její dětství se odehrává na "farmě", kterou otec pomalu přeměňuje na šrotiště a zároveň na útočiště až na stane konec světa. Většina dětí chodí do školy, jezdí s rodiči na výlety a uživají si život. Takhle to, ale v rodině Westoverových nechodí. Do školy se nechodí, protože ve škole sídlí ďábel a snaží se tak všem vymýt mozky. A jinak se připravují zásoby na konec světa a do hromadění zásob jdou i všechny utržené peníze. Na zdravotnictví se nevěří, protože i tam je ďábel. To stejné platí o jakékoliv státní instituci, bezpečnostních pásech, bezpečnosti práce a prakticky všem co my považujeme za "normální" součást života. Otec i když psychicky nemocný tak řídí rodinu pevnou rukou a pokud se mu někdo vzepře tak si to odskáče. Takže jak to může dopadnout, když se Tara rozhodne, že chce studovat? Následuje obrovský střed s realitou a Tara postupně přichází na to, že vymývání mozků neprobýhá ve školách, ale u nich doma a to soustavně a prakticky od narození. Při čtení jsem měl velké návaly vzteku a pořád jsem se ptal, jak je tohle možné?
Jak je možné, že úřady tohle dovolí. Ale pokud se někdo ani neobtěžuje nahlásit narození dětí (natož aby si pamatoval datum narození), a nikdy je do školy nepošle (a doma je vůbec nevyučuje). Tak bohužel nemají jak zjistit, že se něco takového děje. Ale i tak se divím, že v určitých momentech úřady nezasáhly.

sidonka

Hodně krutá rodina, přístup otce naprosto nepochopitelný, krutý, matka se postaví proti dětem a nakonec se postaví i děti proti sobě. Obdivuhodná síla Tary jít si svou cestou mě docela nakopla, nikdy není pozdě v životě něco změnit a vydat se za svými sny

Linda007

Je hrozné, jak jsme celý život ovlivněný tím, co nám vtloukají do hlavy rodiče. V tomto případě, kdy matka i otec byli opravdu fanatici a magoři a přesto v nich láska byla. Děti chtějí tolik rodiče milovat. No.. Chudák Tara a její sourozenci. Jasný Shawn byl hrozný, ale říkám si, co taky z něho s takovou výchovou mohlo vyrůst. Vlastně docela klika, že ze sedmi sourozenců byl jen jeden násilník.
Trochu mi to i přiblížilo Mormony, vlastně jsem se o ně nikdy nezajímala, tak jsem vděčná, že jsem si mohla rozšířit obzory.

nicole1990

Zajímavý příběh je neuvěřitelné,že tohle musí někdo zažívat.

michaela2338

Pokud někdy zažívám chvíle, kdy o sobě coby rodiči pochybuji, pak ve světle tohoto příběhu se zdají všechny mé obavy liché. Je neuvěřitelné, jak šílenství jednoho člověka okořeněné fanatismem formuje dramaticky osudy početné rodiny. Stejně je neuvěřitelné, jak dokázali přežívat navzdory všem děsivým nehodám, které se řetězily, aniž by nevyhnutelně končily smrtí. Nebylo snadné tuto knihu číst, po celou dobu jsem se o mojí hrdinku bála, navzdory tomu, že jsem věděla, že přežije. Ostatně důkazem je tento příběh, který sama sepsala, i její portrét na přebalu knihy. Kdyby to byla obyčejná fikce, říkala bych si, že autor nezná míru a taky bych se pozastavovala nad opakovaně nesmyslným chováním hlavní postavy. Jenže to fikce není, ta by si přinejmenším udržovala přirozený rytmus, kdy vypjaté pasáže střídají klidnější, jež dají čtenáři čas se nadechnout. Tady takovou šanci nedostane. Chtěla jsem knihu dočíst, ale taky jsem to chtěla udělat rychle, jako když se strhne náplast. Každou další stránku jsem otáčela s napětím, ale také s nadějí, že na osudy jednoho děvčete to už bylo dost.

iva1154

Občas nudný či šokující - a plno dalších pocitů jsem při čtení zažívala. Znovu bych si knihu určitě nepřečetla. Ovšem velmi znepokojující pohled do velmi nevšední americké rodiny.