Děti holocaustu

„Přežiju. Musím. Až válka skončí, musím být ta, která lidem řekne o naší rodině.“ Příběhy „dětí holocaustu“ představují strhující životní osudy devíti židovských dětí, které musely přežít hrůzy holocaustu po celé Evropě. V době největších zvěrstev, která se kdy děla, muselo každé z nich prožít své osobní peklo a projít noční můrou druhé světové války. Tato kniha je pomníkem jejich odvahy tváří tvář smrti. A také oslavou lidského ducha – vůle překonat nevýslovné hrůzy, vůle zvítězit nad zlem, vůle žít. Lidé v příbězích vlastně mají jednu společnou vlastnost – hluboko ve svém srdci věřili, že budou žít, i když mnoho jiných kolem nich umíralo. „Vím, že vznikne lepší svět, až tahle válka skončí. Nemůže to být tak zlé napořád.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420945/deti-holocaustu-HU5-420945.jpg 4.445
Literatura faktu, Válečné, Historie
Vydáno, Cosmopolis

Survivors: True Stories of Children in the Holocaust, 2004

Kniha Děti holocaustu

aleza1

Kniha pro děti druhého stupně ZŠ jako součást povinné četby a teprve seznámení s holokaustem. Velmi svižné čtení.

Hell_Rihova

Příběhy dětí, které přežily. Prošly si peklem, ale nevzdaly se a bojovaly. Silný a zároveň smutný příběh. Při čtení jsem bojovala se slzami.

Bláža9

Knížka není určitě špatná, ale taky se přikláním k názoru, že je spíše pro čtenáře, kteří se o téma holocaustu teprve začínají zajímat. Tím jak je každý příběh psaný jen na pár stránkách, se jedná spíše o stručné nahlédnutí do života daných přeživších. Na druhou stranu jsou zde popsány nejrůznější situace, které židé v době války museli prožít.

clouds

Kniha je vhodná spíše pro děti na druhém stupni, tipuji přibližně osmá třída, které se s tematikou holocaustu teprve seznamují. Nemyslím ale, že je to knížka pro ty, kteří už mají hodně o holocaustu načteno, styl je příliš jednoduchý a strohý, skoro mi přijde školácký, možná je to záměrná snaha přiblížit to dětem, ale mě osobně to nevyhovovalo. Věty jakoby nedrží pohromadě a přijde mi to stylově nedopracované. Dětem to ale asi vadit nebude...a ocení věcnost a spoustu zajímavých a pro ně nových faktů.

LiKa00

Srdcervoucí příběhy židovských dětí v době holocaustu. Každý z nich to zažil a přežil jinak, ale podepsalo se to na všech, ať už ztrátou rodiny, příbuzných nebo kamarádů, či opuštěním jejich domovů. Nejvíce se to podepsalo na jejich duši, která se už nikdy nezocelí tak jako dřív. Krásně čtivá kniha. Líbí se mi, že příběhy nejsou jen z koncentračních táborů, ale ukazují, jak dokázali přežít i jiní.

JessieM25

Při čtení této knihy jsem si opět připomněla, proč nemám ráda knihy, které se skládají z několika krátký příběhů. Na můj vkus a v porovnání s jinými knihami na toto téma byly příběhy velmi strohé a hodně ořezané podle mě. Na jednu stranu pro žáky ZŠ/SŠ ideální čtivo, aby si uvědomili, jaké mají štěstí, že žijí, jak žijí a že mohou dělat vše, co chtějí, aniž by je někdo omezoval kvůli původu. Na druhou stranu, pro mě, jakožto člověka, který se o téma holocaustu hodně zajímá a už toho hodně načetl, byla tato kniha celkem zbytečná ztráta času a vlastně i peněz.

allebra

Tato kniha by byla vhodná i jako doplňková učebnice na druhém stupni základních škol. Bylo by dobré, aby dnešní děti měly reálnou představu o tom, co museli za války prožívat jejich vrstevníci. Moc ráda jsem si ke konci každého příběhu přečetla osudy jednotlivých dětí. I když po válce ještě prožily plnohodnotný život a většina z nich se dožila vysokého věku, na to, co zažily, nebylo možné zapomenout. Všichni nosili tyto vzpmínky ukryté v sobě, i když se snažili zapomenout a raději nevzpomínat. Nebylo to lehké čtení, ale s přihlédnutím k tématu se četlo velmi dobře.

cornetka

Kniha popisuje příběhy devíti dětí, které různým způsobem přežily válku - některé se skrývaly, někdo odplul na lodi, někdo přežíval na půdě, někdo se přidal k partyzánům - pořád ale dle mého názoru přežili válku relativně dobře - měly střechu nad hlavou, měly co jíst, takže nesrovnatelné podmínky oproti tomu, kdyby musely odejít do koncentračního tábora. Jiné děti strávily válku nejdříve v pracovním táboře, kde už podmínky pro přežití byly náročnější, některé nakonec skončily v koncentračním táboře. Pojítkem ale pro všechny je, ze válku přežily a s odstupem času byly schopné o těchto hrůzách mluvit.

Mengeleho děvče
Mengeleho děvče