Byla jsem doktorkou v Osvětimi

Vzpomínky doktorky Giselly Perlové byly jedny z prvních, které vůbec vyšly, a to pouhé tři roky po osvobození. Lze je považovat za nejdojemnější svědectví přeživších i zavražděných z ženského tábora v Osvětimi-Březince. Pohled doktorky Perlové na události v Osvětimi není jen ryze osobní, ale vypráví také o ostatních vězních, dozorcích či nacistických funkcionářích. Jako gynekolog a porodník působila v takzvané táborové nemocnici a v neblaze proslulé laboratoři Josefa Mengeleho. Její lékařskou odbornost nacisté zneužili. Zadání, která měla plnit, byla nepochopitelná, vzpírala se jakékoli vědecké i lékařské hodnotě. Marně se snažila objasnit smysl šokujících experimentů, k nimž Mengele používal židovské, romské i ostatní vězeňkyně a při nichž mu musela asistovat. Její roli ji přinutili hrát pod hrozbou smrti zastřelením, bičováním nebo fenolovou injekcí. Jediné, co mohla konstatovat, že účelem i výsledkem Mengeleho výzkumu bylo mučení a zabíjení. S palčivým sebezpytováním líčí, jak mučivé bylo její rozhodnutí ukončit těhotenství a způsobit smrt dětí, aby zachránila životy několika tisíc žen. Být doktorkou v Osvětimi vyžadovalo výjimečnou odvahu a obětavost, vážila si respektu, který jí za to projevovaly její spoluvězenkyně. Úžasné je, že si uchovala schopnost cítit náklonnost či lásku k trpícím ženám, dokázala je utěšit a někdy i znovu probudit jejich vůli k životu. Ze svých vzpomínek stvořila naprosto jedinečné svědectví. "Nikdo nikdy nemůže pochopit, co pro mě znamenalo ničit životy těchto dětí. Po všech těch letech lékařské praxe pro mě bylo zrození stále tím nejkrásnějším, největším zázrakem přírody. Milovala jsem ta novorozeňátka nejen jako lékařka, ale i jako matka, a pokaždé to pro mě bylo, jako bych zabíjela své vlastní dítě, abych zachránila život ženy." Gisella Perlová...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427751/big_byla-jsem-doktorkou-v-osvetimi-y40-427751.jpg 4.6141
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Víkend

I was a doctor in Auschwitz, 1948

Kniha Byla jsem doktorkou v Osvětimi

Janiss_89

Tak toto je jedna z nejlepších osvětimských knih co jsem četla. Nějaký Tater z Osvětimi se může proti ní jít zahrabat. Tato kniha by měla vyplňovat titulky knižních časáku a být na čestném místě v knihkupectvích.

Olous1

Tak to bylo hodně těžké čtení,za každou kapitolou jsem musela knihu odložit. Válka je hrozná věc,co prožívali lidí v Osvětimi je příšerné. Kniha by měla být povinnou četbou,aby si každý uvědomil jakou má cenu lidský život.

KnihoholkazOv

Přečetla jsem více než dvě desítky knih týkající se Osvětimi a holocaustu, ale snad žádná mě nedostala tak jako tato! Kniha o pár stránkách a přesto jsem měla problém dočíst. Z každé stránky jde cítit odpor a zlost, kterou autorka cítila stejně jako je zřejmé, že knihu skutečně napsala jen krátce po osvobození, kdy byly všechny její vzpomínky živé.

zimka.r
03.12.2021

Je to síla!! Jednotlivé útržky, příběhy. Moc emotivní. Nemělo by se zapomenout!!

HockeyGirl
27.10.2021

Smutné, napínavé, těžko uvěřitelné, čtivé. Takto bych shrnula knížku Byla jsem doktorkou v Osvětimi. Na téma "holocaust" jsem četla spoustu knížek, ale tato byla jedna z těch, u které jsem i po tolika přečtených knížkách, nemohla věřit vlastním očím. Popisování táborů, podmínek, kde Gisella byla, bylo opravdu do detailů a krutosti a špatné podmínky táborů mne zamrazily. Člověk si dokáže představit, jak to tam mohlo vypadat (zvlášť i po nějakých filmech a případné osobní návštěvy tábora), ale takový popis od člověka, který to opravdu zažil a byl tam, je něco jiného - drsnějšího, krutějšího a smutnějšího. Gisellu zachránil z posledního tábora kněz, který ji poslal do Paříže. Knížka se četla sama, za pár dní jsem ji měla přečtenou. Rozhodně 5*, neměla jsem co vytknout.

mysak518
26.10.2021

Další kniha ke které nejde vyjádřit slovy co ty lidé zažívali za hrůzy četla se jedním dechem

daza.dt
30.09.2021

Velmi čtivě napsaná knížka o neuvěřitelných hrůzách. Vzpomínky ženské lékařky ač jsou otřesné a naprosto nechápu, jak to její pacientky mohly přežít - tak kniha je o naději, lásce mezi lidmi a psaná neuvěřitelně lidsky.

allebra
27.06.2021

Několik knih o holokaustu jsem už četla, ale zase jsem se dočetla o dalších zvěrstvech, která byla praktikována na tzv. "nežádoucích" lidech. Při čtení jsem často nedokázala pochopit, kde se ta krutost brala. Navíc z té prvotní krutosti vznikala často další krutost jako reakce v boji o holý život. Gisella Perl musela popřít svoji profesi, která by měla být posláním, i sebe samu, aby zachránila alespoň část lidských životů. Bylo to náročné čtení, ta autentičnost byla daná i tím, že kniha vyšla brzy po válce. V polovině jsem se už nemohla dočkat, až knihu dočtu a ponořím se do nějakého lehčího žánru. Doporučuji přečíst, nesmí být tyto události zapomenuty, ale určitě se ke knize vracet nebudu.