cornetka cornetka komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Pavel, student vysoké školy, zažívá sametovou revoluci. Jeho otec v tomto období umírá a matka mu sděluje, že nejsou jeho biologičtí rodiče. Pavel se tedy rozhodne pátrat po svých předcích, ať to stojí, co to stojí.

Na druhé straně se seznamujeme s Tomášem, synem ševce a Anežkou, dcerou bohatého stavitele, kteří si budují svůj život, i když to nemají zrovna jednoduché - a to nejen kvůli rozdílnému společenskému původu.

Dvě dějové linky, dvě časová období a přeci spolu souvisí. Krásné příběhy obyčejných lidí, které se pěkně propojí. Vyprávění je plné emocí, prožijete spoustu hezkých chvil, ale nechybí ani ty nepříjemné - přesně tak, jak to k životu patří.

Za mě další z pěkných knih, které stojí za přečtení.

27.09.2023 5 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Jsem ráda, že se mi do ruky konečně dostal tenhle výborný young adult thriller. Bavil mě hned od první stránky, což dosvědčuje taky to, že jsem ho přečetla za dva dny! Děj je strhující hned od začátku a svoje tipy, kdo je vrah, jsem měnila každou chvíli. Tuhle knížku si rozhodně nenechte ujít!

23.02.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Pokud máte rádi příběhy “obyčejných” lidí, bude se vám tahle knížka líbit. Dostanete se do havířského prostředí, kde s tamějšími lidmi prožijete jak jejich radosti a hezké chvíle, tak i bolesti a rodinné tragédie, navíc založené na skutečných událostech. Seznámíte se s jejich životem, jejich zvyky, některé budete obdivovat za to, co všechno vydrželi a zvládli, některým se budete divit, proč už neudělali něco jinak. Šikmý kostel mě zaujal, protože ráda čtu skutečně příběhy. Určitě tuhle knihu doporučuji.

15.04.2020 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Tuto knihu nemusím nějak extra představovat. Snad jen můžu říct, že je to čtení ponuré a depresivní. Cácora měla těžké dětství, bez citů a bez emocí, nikdo si ji nevšímal. Rodina ji držela od dětí a tak nebyla socializovaná a ze všeho byla překvapená. Všichni věděli, co se doma děje, ale nikde se o tom nesmělo mluvit. Je smutné, že se cácory nikdo nezastal a naopak i po letech ji obviňují z toho, že vlastně žije, je nevděčná a ulhaná. Je to velmi silná kniha a jsem moc zvědavá na náš pondělní čtenářský klub, kde se budeme o této knize bavit.

14.06.2023 5 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

Je to krásný příběh, pro mě takový až pohádkový, čistý, bez nějakého násilí a se zdravou soutěživostí. Zaujala mě práce tiskaře, konkrétně kamenotisk.
Moc mi sedl styl psaní a popis - evokoval ve mě dobu, ve které se příběh odehrává. Skvěle jsou charakterizované postavy - starší, trochu konzervativní Alfred, naopak mladší a dychtivý Jonathan, který se nebojí nějaké té levárny (ale pořád v rámci možností, nic velkého, chce si prostě jen pomoct).
Je to úplně něco jiného, bavily mě autorčiny vsuvky. A taky je moc pěkný obal. Za mě je to tedy zajímavý a povedený počin. O úspěchu knihy mluví taky fakt, že probíhá dotisk a již v těchto najdete knihu na pultech.

29.11.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Jedna z nejlepší knih, kterou jsem v poslední době četla. Skvěle a poutavě napsané příběhy Řeků, kteří přišli do Československa a kteří to neměli vůbec jednoduché. Pro mě navíc i poučné - o této historii jsem neměla vůbec tušení.

21.10.2022 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

“Skutečný příběh z pekla normalizačních lágrů” - takhle je to uvedeno na obálce knihy a přesně to vystihuje obsah knihy. Nevím, co k tomu napsat - bylo neskutečné, nechutné a odporné, jak bylo s vězni zacházeno. Tenhle surový a bez příkras příběh budu dlouho vstřebávat. Oceňuji vydání této knihy, nynější společnost by měla být seznámena s tím, jak to vlastně v lágrech fungovalo.

10.01.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tohle je velmi zajímavá kniha, kde se seznámíte s tím, jaké je to žít v bažině, obklopeni pouze přírodou. Ač byla Kya bez peněz(alespoň ze začátku), dokázala přežít. V knize pozorujeme její dospívání a první vztahy, její nezávislost, její život o samotě, ale také její sílu zvládnout to, co ji potkávalo - pro mě nepředstavitelný, že je možné něco takové zvládnout. Za mě palec nahoru.

22.04.2021 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Laura s Adamem mě neskutečně baví. Paradoxně jsem nejdřív četla Vesnici, ale zase tak moc to nevadilo.

06.11.2022 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Další skvělá kniha od této autorky, u které jsem se vážně nenudila. Co pár stránek, to nový podezřelý a tak je to po celou dobu čtení. Krátké kapitoly jsou v podání této autorky vážně skvělá volba. Za mě rozhodně palec nahoru!

01.10.2022 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Ač má kniha víc jak 500 stránek, četla se hrozně rychle. Bylo pěkné sledovat vzájemnou spolupráci Ani a Thomase,, jejich vznikající vztah, ale i jejich hádky a nedorozumění. Je to kniha plná emocí, ale i vtipných a úsměvných scének mezi těmi dvěmi. A moc fain bylo prostředí knihovny. Čtení jsem si moc užila.

21.02.2024 5 z 5

Vánoční koleda čili Vánoční povídka s duchy Vánoční koleda čili Vánoční povídka s duchy Charles Dickens

Krásný příběh o tom, jak se z nerudného a věcně zamračeného Vidřigroše stane člověk, který si začne vážit života a začne mít radost z maličkostí. Ideální čtení na období Vánoc.

23.12.2023 5 z 5

Sagittarius Sagittarius Václav Křivanec

Skvělé svižné české krimi, které přečtete jedním dechem.

05.10.2023 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Čtení to bylo těžké, smutné, náročné, ponuré, plné nenávisti a zla. Zároveň byla kniha čtivá a zvědavost mě nutila číst dál.

Příběh je inspirován skutečnými osudy politických věznů a jejich dětí v padesátých letech v Československu. Autorka čerpala z přímých svědectví, výpovědi, oficiálních záznamů a osobních spisů. O to hůř se kniha čte při představě, že se to všechno dělo. Na druhou stranu je dobře, že vznikla kniha, kde se píše o těchto hrůzách a my se s tímto tématem můžeme víc seznámit.

27.08.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Tak i já jsem se nechala strhnout davovým šílenstvím spojeným s touto knihou. Příběh o tom, jak se z mladé a neznámé holky stane světoznámá herečka, která se sedmkrát vdá, není potřeba představovat. Celou dobu jsem čekala na to, jakou úlohu hraje Monique, kterou si vybrala k sepsání svého životopisu - pro mě to bylo překvapení a prvotní reakce mě nepřekvapila.
Dost často se mi stává, že mám opačný názor než většina čtenářů - obzvlášť když se jedná o takto masivně propagovanou knihu. Tentokrát ale souhlasím - je to neskutečně čtivé, plné emocí, plné zvratů a ještě poznáte, jaký může být život známe herečky - za mě tedy žádná hitparáda, takový život bych určitě nechtěla. Za mě tedy palec nahoru.

08.04.2023 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Zpočátku pro mě trochu chaotické vzhledem ke všem vystupujícím postavám. Jakmile se ale děj rozběhl, nebylo pochyb, že se jedná o další pěknou detektivku.

02.02.2020 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Těžké téma, které podle mě autorka zajímavě uchopila. Sama jsem zvědavá, jak budou čtenáři knihu hodnotit - zda spíš Jardu odsoudí nebo se najdou i tací, kteří pochopí jeho samotu a ocení to, že se stáhl do ústraní.

23.10.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

K téhle knížce už není potřeba něco říkat, protože jí už všichni četli. Velmi čtivý příběh doktora Hynka, jeho pády a slabé stránky, ale i radosti jsem přečetla jedním dechem. Životní příběhy “obyčejných” lidí mě vždycky baví a ne jinak je tomu i v tomto případě.

20.04.2020 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Tohle je velmi silný příběh o odvaze, odhodlání, o mateřském poutu, ale i síle žít dál. Je velmi čtivý od začátku do konce.

25.04.2024 5 z 5

Šílená babička Šílená babička Martina Boučková

Musím říct, že mě kniha mile překvapila. Je to taková knižní jednohubka, která mě bavila a pobavila. A to od začátku do konce. Moc dobře se mi kniha četla a mnohdy jsem Vojtovi a Janě záviděla. A chápala jsem i Lucku a její názor výchovu, který byl rozhodně jiný než babičky.

Šílená babička si vás získá hned od první stránky. Je nabitá spoustu zábavných historek, ale i zajímavých myšlenek šílené babičky - třeba že je potřeba žít přítomností - s tím rozhodně souhlasím. Chcete-li si tedy přečíst něco vtipného a nenáročného, sáhněte po této knize. A určitě si budete myslet stejně jako já, že takovou babičku taky chcete!

07.03.2024 5 z 5