Bramborak81 Bramborak81 komentáře u knih

První seznámení s haiku, nápaditá zápletka, krásná obálka. Kniha, která se dobře čte a emoce jsou jak na houpačce.

24.09.2022 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Zajímavý námět co by bylo, kdyby šlo měnit rozhodnutí z minulosti a knihovna v jedné z hlavních rolí, to mě na knížku nalákalo. Čtivé to bylo, ale s Norou to jednoduché nebylo. "Kdyby" to bylo možné, knize dám 3,5 hvězdičky, kniha stojí za přečtení, ale neplánuji se k ní už vracet.

10.09.2022 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Nechápu, jak mi tak dlouho mohla unikat tato detektivka s velkým D. Naopak co mě nepřekvapuje je, že jsem se svým tipem na pachatele byla opět vedle, jak ta jedle. Za mě velké doporučení k přečtení.

31.08.2022 5 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Milá knížka, která se dá číst v jakémkoli věku. A ty krásné kresby a fotografie k tomu, to je kompletní balíček pro radost.

30.08.2022 5 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

V době, kdy se hojně hovořilo o divadelním představení Amerikánka, jsem si koupila knížku Amerikána, abych se rozhodla, zda do divadla zajít. Jaké bylo moje překvapení, že jedno písmenko v názvu hraje takovou roli. Udělalo mi radost, že se knížka hodí do letošní výzvy, a tak jsem se dala do čtení. Kdyby byla knížka o 100-150 stránek kratší, neublížilo by ji to. Některé rozhovory byly příliš rozveklé a občas mi přišlo, že snaha otevřít co nejvíce témat, působilo neučesaně. Naopak za ten uspěchaný konec ubírám další hvězdičku. Jinak kniha byla čtivá a dohledávala jsem si k ní další informace. Autorka mě zaujala, že si ráda přečtu i její další knihy.

28.08.2022 3 z 5

Fotka nemusí být ostrá Fotka nemusí být ostrá Robert Vano

Robert Vano poutavě přibližuje svět fotografování. Ráda se budu ke knížce vracet.

06.08.2022 5 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Milé zvláštní čtení, okořeněno severským humorem ze života tří generací mě opravdu bavilo. Cirkus+letuška/jasnovidka+chovatel holubů+zpěv+malířství=život v podání magického realismu, ke kterému se možná ještě někdy znovu čtenářsky vrátím.

23.07.2022 5 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

První setkání s Taylor Jenkins Reid a byla to ideální volba na letní dovolenou. Příběh jedné rodiny odvyprávěný ve dvou časových rovinách chytne a nepustí.

19.07.2022 4 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Může kniha z prostředí šachů být napínavá, čtivá, smutná, radostná, bolestná a nebo překvapující? Ano, může. To zase byla čtenářská jízda. Další knížka u které je mi trochu líto, že už ji mám přečtenou.

18.07.2022 5 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Krásná knížka, kterou jsem si užila od obálky až po poslední stránku. Magický realismus z mexického prostředí s příběhem okolo jedné rodiny, vyprávěný z více pohledů mi sedl po všech stránkách. A emoce se vystřídaly úplně všechny.

18.06.2022 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Tato kniha se četla úplně sama. Oceňuji důkladnou přípravu autorky a přiblížení části španělské historie, o které se tolik nepíše. Po dočtení jsem měla potřebu dohledat si ještě více informací. Bavila mě část věnovaná focení. Romantická linka byla milá, ale jednu hvězdičku dávám dolů za ten konec.

05.06.2022 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Dobrý námět, dobře se čte. Chválím brožované vydání, že i taková bichle padla dobře do ruky. Ale teď přijde to ale. Chování některých postav mě nejednou rozčílilo. U některých monologů a dialogů jsem si říkala "ach jo". A bylo tam toho namícháno všeho nějak moc. Myslím, že za půl roku budu marně vzpomínat na bližší obsah knížky.

15.05.2022 3 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Od J. Jonassona jsem četla všechny jeho knihy a zase to bylo dobré, oddychové čtení. Opět s řadou absurdních situací a typickým humorem autora. Stoletý stařík se mi líbil o hvězdičku víc.

14.05.2022 4 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Bylo to milé, laskavé a hezké počtění o možná pro někoho neobvyklém přátelství. Příběhem jsem proplula rychle, je to útlá knížka, ale ještě nějakou dobu bude doznívat.

06.05.2022 4 z 5

Po povrchu Po povrchu Tomáš Třeštík

Díky krátkým kapitolám mi knížka zpříjemňovala cesty MHD. Jedna kapitola cestou tam a už jsem se těšila na další čtení cestou zpět. Mile mě překvapilo, že byla knížka čtivá, protože k prvotinám autorů z jiných profesí přistupuji zřídka a s mírnou obavou, že dnes už píše každý, a to ještě všelijak. Občas, když autor popisoval více myšlenek najednou, potřebovala jsem se v textu vrátit, co nebo koho tím autor myslel. Nejvíce mě zaujalo povídání z fotografického prostředí.

01.05.2022 3 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Napínavé, sympatičtí oba hrdinové a dobře se četlo. Body strhavám za romantickou linku, na mě už to byla moc červená knihovna.

14.04.2022 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Těšila jsem se na další knihu od Fredrika Backmana, na první pohled mě sice trochu znepokojilo v anotaci, že se jedná o bláznivou komedii. A po té jsem si kladla otázku, co má znamenat ta obálka? Vykukující růžová králičí hlava u mužské postavy sedící na záchodě, limetky, pistole. A ano, po přečtení se mi potvrdilo, že všechno toto do sebe zapadá. Knížka je protkaná osobitým humorem, ale plíživě vyplouvají na povrch úzkosti všech zúčastněných.

19.03.2022 4 z 5

Paní Degasová Paní Degasová Arthur Japin

Krásně napsaný životopisný román, výborný překlad a moc pěkná obálka. Další knížka s tématem malířství, díky které jsem se blíže seznámila tentokrát s obrazy Degase a po dočtení jsem si vyhledala další informace o malířově životě.

06.03.2022 5 z 5

Pastva pro oči Pastva pro oči Myla Goldberg

Zajímavá forma, kterou autorka zvolila, vyžadovala ze začátku soustředění při čtení, ale za chvilku jsem se zorientovala ve vyprávění, postavách, katalogu fotografií. Celé to do sebe zapadlo. Líbilo se mi propojení se světem fotografie.

31.12.2021 4 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Autor, lékař, nám velmi otevřeně přiblíží život na misích Lékařů bez hranic. Přečteno jedním dechem.

30.12.2021 4 z 5