Bramborak81 Bramborak81 komentáře u knih

Stalo se prvního září Stalo se prvního září Pavol Rankov

Další seznámení se současným slovenským autorem díky výzvě a bylo to dobré počtení. Příběh tří kamarádů, rozdílných povahových vlastností, posazený do historických událostí v letech 1938-1968, se četl lehce navzdory tíživé době. Jejich láska od dětství až po dospělost k jedné ženě byla místy až těžko uvěřitelná. Malou výtku mám k chybějícímu překladu z maďarštiny.

29.11.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Opět skvělá kniha od této autorky. Vyprávění otce a dcery, vše do sebe zapadá do nejmenšího detailu, napsáno krásným jazykem. Už se těším, co příště Alena Mornštajnová pro své čtenáře nachystá.

29.10.2019 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Asi největší problém jsem měla s tím, jak byla kniha napsaná. Styl psaní mi nesedl. Příběh Laleho, tak jak byl popsán, byl pro mě těžko uvěřitelný. Přišlo mi, že konec knihy autorka uspěchala, jako kdyby myšlenkami byla už u psaní dalšího pokračování této knihy.

25.10.2019 3 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Tak trochu jiná kniha od této autorky a zase velmi zdařilá. Převyprávěný příběh jedné životní etapy z pohledu muže, lékařské prostředí, mezilidské vztahy, vše do sebe zapadá, přečteno jedním dechem.

19.09.2019 5 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Autorka čtenáře postupně seznamuje, co se stalo a jak to vlastně s Grace bylo. Vyprávění je občas přerušeno dopisy, doplněno úryvky dobových textů a básněmi. Neověřovala jsem si bližší informace o tomto případu, ale pro čtenářský zážitek netřeba vědět více. Je jen na čtenáři, zda Grace uvěří nebo ne. Občas se v knize objevují zbytečně zdlouhavé pasáže, které tlumí zvědavost, jako to vlastně dopadne. Zklamáním byl pro mě konec, který byl se spíše hodil do romantického filmu na nedělní odpoledne.

02.09.2019 4 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Dost jsem se s knihou natrápila. Hlavní postava mi nebyla ani trochu sympatická, jeho chování mě nejednou naštvalo. Jediné, co mohu kladně ohodnotit, je samotný závěr knihy.

03.08.2019 2 z 5

Kniha o Baltimorských Kniha o Baltimorských Joël Dicker

Skvěle napsaná knížka, u které nechcete, aby skončila. Nic v ní nechybělo, nic nepřebývalo. Rodinná sága se silným příběhem, přátelství, láska a drama, které čtenáře udržuje celou dobu v napětí. Jsem ráda, že jsem díky výzvě tohoto autora objevila.

05.07.2019 5 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Silný příběh o různých podobách lásky a rodinných vztahů, který mě velmi rychle vtáhl do děje. O jednu hvězdičku více bych asi dala, pokud bych ji četla ve věku, který by se více blížil věku hlavní hrdinky. Drobná, a to nepatrná výtka je k překladu některých slovních obratů např. má 14 let místo je jí 14 let. Výběr knihy do výzvy považuji za šťastný. Je to přesně ten typ knihy, kterou bych si bez výzvy nepřecetla a po dočtení jsem byla ráda, že jsem ji četla.

24.06.2019 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Moc mě příběh nebavil, první polovinou knihy jsem se spíše prokousávala. Druhá část knihy se trochu více rozjela, takže jsem ji díky tomu a hlavně výzvě dočetla do konce. Byla to pro mě druhá kniha od tohoto autora (první byl Sněhulák). Možná se k severské detektivce v podání Nesbøho ještě někdy vrátím a třeba to bude konečně do třetice všeho dobrého.

26.05.2019 2 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Třetí přečtená kniha od této autorky, autorčin styl psaní mě baví. Děj plyne svižně, postupně se seznámíme s hlavními aktéry, které spojuje hotýlek. Rodinná sága několika generací se čte jedním dechem. Neobyčejné, ale uvěřitelné příběhy jednotlivých postav, láska, nenávist, radost i smutek, překvapení, napětí, nic v knize nechybí. Potvrzeno, A. Mornštajnovou řadím mezi své oblíbené autorky, a těším se na další její knihu.

08.05.2019 5 z 5

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

Ráda se do Říma vracím, stejně tak se ráda někdy vrátím k této knize, a to ideálně v Římě. Autor popisuje svůj život s rodinou během pobytu v Římě. Seznamí nás s Římem v každém ročním období, kulturou i běžným životem v tomto městě. Poznáváme Řím v historických souvislostech, současný Řím, radosti i strasti cizince žijícího v cizí zemi. Krásný styl psaní.

14.04.2019 5 z 5

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Konečně jsem objevila knihu se skutečně černobílou obálkou, konečně svižné, vtipem okořeněné povídky k zamyšlení nad aktuálním stavem naší společnosti. Ráda se k povídkám časem zase vrátím. A těším se na další dílo tohoto autora, kéž by napsal knihu s oxymórem v názvu :)

14.04.2019 5 z 5

Nelze se nevyhnou srovnání s prvním dílem "stoletého staříka". U prvního dílu jsem se bavila od začátku až do konce, což bohužel nemůžu říci o pokračování Alanova dobrodružství. Některé pasáže se vyloženě vlekly. Je to knížka, ke které se už nebudu vracet, ale pokud by se autor rozhodl o další Alanův příběh, zvědavost by mi nedala a knihu bych si přečetla. Současnost, do které je nyní děj zasazen, nabízí přeci mnoho témat k případnému pokračování.

25.03.2019 3 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Na začátku knihy bych nevěřila, že autorka/hikerka se na PCT skutečně vydá a dokonce ji projde až do samého konce. Velký obdiv všem, kteří se na tuto trasu vydají, nehledě na to, zda ujdou jen její část nebo ji projdou celou. Z počátku převažoval popis důvodu proč se autorka na cestu vydává, trochu mi chyběl bližší popis samotné cesty a rady na cestu. Zajímavé bylo seznámit se na konci knihy s potřebným vybavením na cestu.

05.03.2019 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Prvně jsem viděla film, a to shodou okolností během letu do USA. Tehdy jsem si při procházení národních parků občas na film vzpomněla, některá místa mi díky filmu byla povědomá. A když se nyní ve výzvě objevilo téma cestopis, kde Divočina byla na předním žebříčku, vybrala jsem si ji k přečtení. No, ale to bylo něco. Během čtení bych si nejraději zabalila batoh a vyrazila také vstříc dobrodružství. Moc hezky napsaná, velmi osobní knížka, libilo se mi prolínání minulosti a současnosti, popis přírody, odhodlání autorky. Už mám objednanou knihu "Moje pacifická hřebenovka", ať se o této cestě dozvím ještě více, tentokrát od české autorky.

17.02.2019 4 z 5

Vetešnictví pana Nakana Vetešnictví pana Nakana Hiromi Kawakami

Poklidné čtení bez větší zápletky. Při výběru knihy mě v recenzích zaujalo přirovnání, že Hitomi je japonskou Amélií z Montmartru. Po přečtení knihy moc velikou podobnost nevidím. Oproti tomu, jak děj téměř po celou dobu pomalu ubíhal, závěr knihy byl zrychlený až moc. Něco málo jsem se dozvěděla o japonské kuchyni a kultuře.

03.02.2019 3 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Příjemné čtení, zajímavé informace o životě v Japonsku. Zaujalo mě občasné srovnání konkrétní situace z pohledu ženy a muže.

23.01.2019 4 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Čtivá knížka, líbilo se mi propojení dvou dějových linek, ironie a humor Barbory. Netradiční pojetí nebe a pekla. Pobavila mě urputná snaha babičky dávat vnučce alespoň znamení, když už není jiná možnost, jak jí poskytnout rady do života.

18.01.2019 4 z 5