Řekni vlkům, že jsem doma

Píše se rok 1987 a June Elbusové je čtrnáct let. Je uzavřená a nedůvěřivá, těžko se jen tak s někým spřátelí, nedokáže vyjít ani se svou starší sestrou. Na celém světě existuje pouze jediný člověk, který jí opravdu rozumí – strýc Finn, uznávaný malíř, její důvěrník a nejlepší kamarád. Jenomže Finn zemře na záhadnou nemoc, jejíž jméno Juneina matka dokáže vyslovit jen šeptem, a dívčin svět se převrátí vzhůru nohama. Román je především příběhem o tom, jak dospět, najít vlastní identitu a vyrovnat se nejen s nejrůznějšími nečekanými situacemi, ale i bolestí a ztrátami, které přináší život. Přečtěte si, co se stane, když se zamilujete do někoho, do koho byste se zamilovat neměli. Pochopíte, že žárlivost a pocity viny dokáží zničit i to nejpevnější přátelství a někdy mají ty nejtragičtější následky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202018/big_rekni-vlkum-ze-jsem-doma-Vke-202018.jpg 4.3594

Vydáno: , Jota

Tell the Wolves I’m Home, 2012

Kniha Řekni vlkům, že jsem doma

ales7021

Dlouho jsem se do knihy nemohl začíst, ale na konci do sebe vše tak nějak zapadlo, takže se mi ve výsledku vlastně velmi líbila. Určitě se k ní časem vrátím.

Arkagas

(+ SPOILER) druhá kniha v březnu, která mě rozložila. Těšila jsem se na ní od doby, kdy jsem ji dostala od Ori, ale až takovou nálož a tak těžký příběh jsem nečekala. June je 14 a platonicky miluje svého strýce Finna, který ale umírá na AIDS a zbývá mu pár posledních dní. Každou neděli k němu June s matkou chodí, aby pracoval na portrétu jí, sestry a matky. Když Finn zemře, má June pocit, že její sestra je konečně šťastná a jejich vztah se trošku prohloubí. June se ale seznamuje s Finovým přítelem Tobym, kterého nikdy neviděla a neměla ani tušení, že někdo takový existuje. Přes první odpor, protože jí matka namluvila, že za smrt Finna Toby může, jelikož ho záměrně nakazil se z nich postupem času stávají velmi dobří přátelé a díky němu June poznává spoustu věcí, se kterými se jí Finn nesvěřil. Když obdrží domů obraz, portrét, který Finn maloval, a jež nese název Řekni vlkům, že jsem doma, je jeho cena znalci vyčíslena na 700 tisíc dolarů a je tak uložen v bance. June se rozhodne ho vylepšit a nedlouho poté zjistí, že se k tomuto vylepšení přidala i její sestra.
Jejich vztah byl krásný, když byly malé, ale čím byly starší, tím dál si byly. Po smrti Finna se ale jejich vztah začne zase urovnávat a i Rachel časem pochopí, co pro June Toby znamenal. Nakonec mu odpouští i Finnova sestra, když umírá u nich v obýváku na gauči, kam ho June unesla z nemocnice.
Tahle kniha není lehkým čtením, je o uvědomování si, o odpouštění, o lásce ve všech podobách, o naději, ale i beznaději. A o tom, že každý z nás má jen omezený čas, který bychom měli využít naplno.
Moje hodnocení: 10/10

Rade
04.10.2021

Plusy: dobré téma; ostrakizace homosexuálů v osmdesátých letech (jsme v New Yorku), povedený vhled do nitra čtrnáctileté, trochu jinaké dívky, vztahy sourozenecké, láska ve všech podobách, včetně té zakázané a platonické, i o tom, jak si lidé nevědomky ubližují a míjejí se, třeba že by chtěli být spolu…
Minusy: na mě moc slzopudné, polopatické a doslovné, vše je řečeno, nic není jen naznačeno… To napovídá, že má být spíš pro náctileté, nicméně já si myslím, že na ně je to moc rozporuplné a neakční, ale možná se mýlím…
Pro mě tři plus.

zweedy
18.03.2021

Přečetla jsem asi před rokem a kniha ve mně pořád zůstává. Určitě se k June vrátím protože se mi ji konečně podařilo sehnat v antiku. A budu s ní chodit, dospívat a naslouchat lidem kteří se vymykají svým chováním, oblečením, laskou a je třeba jim naslouchat a ona byla ta ktera se nebála

elenai
18.02.2021

Zajímavá kniha o vztahu dvou lidí, jež spojí nehynoucí láska k člověku, který odešel; o sourozeneckých poutech, co se rozpadla jako domeček z karet, anebo ne? Reflektují se zde různé druhy lásky, a to je taky ten nejsilnější pocit, co ve mně po přečtení zůstal. Nějaké téma LGBT a AIDS visí ve vzduchu, ale tento příběh by se mohl stát komukoliv a fungoval by i v jiném schématu. Proč tedy jen 4*, respektive ***1/2? Může za to moje nedostatečná sympatie k hlavní postavě. Nedokázala jsem se s tou slečnou moc sžít, daleko zajímavější mi přišli lidé kolem ní. Greta, Toby, Danni, ti všichni ve mně vzbudili nějaké emoce. June bohužel ne.

juliesze
30.01.2021

Autorce se podařilo na relativně jednoduchém a krátkém okamžiku popsat, jak lidé skutečně vnímají jednání jednoho jedním způsobem, přičemž ta druhá osoba má vidí své jednání ve zcela jiném světle. Hvězdičku ubírám za to, že jsem se trochu hůže začítala a někde ve třičtvrtině jsem se malinko vytrácela myšlenkami, tedy nebyla jsem tím tak nějak vtáhnutá. Celý příběh pouze tak nějak plynul kolem mě, aniž by se mě nějak blíže dotknutl. Určitě hezky zpracované vzájemné vztahy v rodině. Na mě to tedy mělo trošku moc happyendový konec.

Nuttelka
26.10.2020

Knihu jsem četla na doporučení a čekala jsem asi tedy něco jiného. Trvalo mi dlouho, než jsem se začetla a tak nějak pochopila, o čem asi tak kniha je. Vůbec mi tedy nepřišlo, že je June teprve 14let a že je to v roce 1987. Nejvíc jsem si oblíbila Tobyho a na konci uronila slzu.

ElfkaEleanor
24.10.2020

Emotivni kniha o tom, jak kazdy ma svuj uhel pohledu, ktery vytvorila jeho dosavadni zivotni cesta. O lasce, zivote, krivdach a spravedlnosti.

Hlavni hrdinka je na 14 let velmi vyspela a v prubehu knihy se ukazuje, ze je zralejsi nez mnoho dospelych. Text plyne na zvlastni sentimentalni vlne, ktera je idealni pro podzimni chmury. Zasmejete se, poplacete... ale cetby litovat nebudete.