Řekni vlkům, že jsem doma

od:

Řekni vlkům, že jsem doma

Píše se rok 1987 a June Elbusové je čtrnáct let. Je uzavřená a nedůvěřivá, těžko se jen tak s někým spřátelí, nedokáže vyjít ani se svou starší sestrou. Na celém světě existuje pouze jediný člověk, který jí opravdu rozumí – strýc Finn, uznávaný malíř, její důvěrník a nejlepší kamarád. Jenomže Finn zemře na záhadnou nemoc, jejíž jméno Juneina matka dokáže vyslovit jen šeptem, a dívčin svět se převrátí vzhůru nohama. Román je především příběhem o tom, jak dospět, najít vlastní identitu a vyrovnat se nejen s nejrůznějšími nečekanými situacemi, ale i bolestí a ztrátami, které přináší život. Přečtěte si, co se stane, když se zamilujete do někoho, do koho byste se zamilovat neměli. Pochopíte, že žárlivost a pocity viny dokáží zničit i to nejpevnější přátelství a někdy mají ty nejtragičtější následky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/202018/rekni-vlkum-ze-jsem-doma-Vke-202018.jpg 4.3374
Originální název:

Tell the Wolves I’m Home (2012)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Jota
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (127)

Přidat komentář
jakafe
28. února

V knize je spousta velmi zajímavých myšlenek a úvah. Z větší části se mi také kniha dobře četla, ale na to, jak mě dokážou jiné knihy rozplakat, a na to, jaké jsem na tuto slyšela ohlasy, mi nějaké dvě tři slzy přijdou docela málo. Uvidím za pár let, co na knihu budu říkat, dám jí určitě ještě šanci. Teď ji hodnotím jako lehký nadprůměr. Ale neodpustím si moji domněnku, že autorka chtěla stůj co stůj napsat dechberoucí a hluboký příběh..., no a moc tlačila na pilu.

whiolet
27. února

Kniha byla tak nudná, že i když obsahovala velké a citově nabité téma AIDS, mě neobměkčila.
Možná jsem nebyla v dobré náladě číst takovou knihu a možná,že jsem emočně už jinde,ale tohle pro mě byla ztráta času a ke knize už se rozhodně vracet nebudu

Haen
27. února

Melancholický příběh o životě a smrti, který je asi určený jiné cílové skupině, ale dokázal mě pořádně chytit za srdce.

kotuldaa
05. února

Příjemný příběh, menší odechovka

Evišťátko
12. ledna

Neskutečně úžasný příběh, kterému u mě na určité dramatičnosti ubírala jeho zbytečná rozvláčnost.Ale i tak! Konec knihy byl pro mě jeden velký emoční zážitek!

intelektuálka
11. ledna

Pohled do nitra dospívající čtrnáctileté dívky. June je uzavřená a osamělá osobnost, která se svým trápením utíká do lesa.
"Větve stromů byly obaleny starým těžkým sněhem a celý les vypadal nebezpečně, jako by mohlkaždou chvíli zkolabovat. Šla jsem podél úzkého koryta potůčku obaleného ledem a poslouchala, jestli uslyším vlky".
Trápí ji nedorozumění se sestrou, nezájem rodičů, kteří mají daňové období a jejím přítelem je strýc Finn, který zasáhne její svět svou homosexualitou a bojem s AIDS.
Po jeho smrti se spřátelí s jeho přítelem Tobym a hledá odpovědi a viníky.
"Možná, že jsem celou dobu chtěla, aby Toby uslyšel vlky, kteří žili v nejtemnějším lese mého srdce".
V závěru této nelehké četby dojde k pochopení a usmíření. Vlci jsou doma.

bla.zen.ka
06. ledna

Po přečtení nenacházím slov....co napsat? Byl to prostě nádherný příběh, který se dotkl hlouby mého srdce.

Hana H.
06. ledna

Prakticky jsem si skoro celou dobu čtení myslela, že dám 5 hvězdiček, ale ke konci se kniha stala na můj vkus trochu příliš sentimentální. Škoda.

ivusse
03. ledna

Prijemna kniha, hezky se cte. Vice me bavila ale asi tak od poloviny...

kvicalka
02. ledna

Zajimava kniha o mladi a nemoci a vztazich v rodine a hlavne lasce k umeni, neteri a lasce k muzi,jez miloval muze a zivot.

InaPražáková
31.12.2017

Citlivě napsaný příběh o lásce všech druhů, sourozenecké, milenecké, nevhodné i znovunalezené. O studu a žárlivosti, které jsou zbytečné, ale dokud si je nepřiznáme, nezbavme se jich. O tom, že můžeme ubližovat ostatním nevědomky a ne vždy je čas to napravit.
Co se týká vztahů, je kniha velmi zdařilá, ale pojetí AIDS sklouzlo do klišé a některé postavy (ty, které společnost odsuzuje) jsou tak kladné, že z toho trčí moralismus.

DasaN
30.12.2017

Velmi zajímavá a neobvyklá kniha o tom, že láska nemusí být jen romantická.

AgnessN.R.
27.12.2017

Och, další obrovský zapadly poklad. Tak, jako kniha není velká, ale ta slova ano.

milena8281
27.12.2017

Dlouho jsem se nemohla začít, kniha mě nebavila, závěr to trochu vylepšil. Pointa příběhu je zajímavá, ze začátku ale napsáno dost nudně.

alef
20.11.2017

Máte před sebou pěkný příběh, ve kterém se zatouláte do vnitřního světa dospívající June ... místy je to docela příjemné čtení ... hlavně, když se, spolu s June, touláte zasněženými lesy :-) ... ticho a klid hluboce spícího lesa jsou skvělým pozadím ... velice rychle si ovšem uvědomíte, že je to právě jen pozadí ... probere Vás táhlé vytí vlků, které vytahuje na povrch zneklidňující myšlenky, a že jich je ... těch vážných témat, zmatků, problémů a náznaků ... na jednu dospívající introvertní dívku je to až až ... zvlášť když nabydou do až nečekaných a dost bolestivých rozměrů ... a Vám nezbývá nic jiného než držet June palce ... když se potýká s nenaplněností a zpřetrháním citových pout, s umíráním, smrtí, láskou, žárlivostí, ale taky se společenskými konvencemi, tabu a předsudky ... a samozřejmě i s usmířením :-).
Citlivě laděný příběh k Vám promluví jednoduchými slovy, vyšle k vám přirozeně a nenuceně spoustu emocí ... a je jen na Vás, jestli je přijmete, jestli se necháte příběhem oslovit ... nebo prostě jen proletí kolem :-).

PinkAlicorn
14.11.2017

Tohle je oblíbená knížka mojí přítelkyně, takže jsem si ji rozhodně musela přečíst taky. Varovala mě, že mě to možná nebude bavit, ale rozhodně jsem zklamaná nebyla. Hlavní hrdinka je úplně úžasná a vážně jsem si ji zamilovala. Knížka je plná nepopsatelně přesných úvah a zajímavých myšlenek. Celý příběh byl uvěřitelný a bylo to psané autenticky, postavy nebyly jen dobré nebo špatné, měly skutečnou a křehkou osobnost a to se mi moc líbilo. Doporučuju každému :)

terkas2001
05.11.2017

Zatim snad nejlíp investovaných 19 korun v mým životě.

Len2očka
31.10.2017

Přečteno,pravděpodobně po knize v budoucnu nesáhnu.

Dija
31.10.2017

Na knihu jsem narazila v Levných knihách a stála pouze 19 korun. Nevěděla jsem, o čem to je, líbil se mi obal a tak jsem si řekla, že za těch 19 korun to zkusím, i kdybych z toho následně měla udělat vystřihovánku. Žádnou vystřihovánku z toho dělat nebudu. Příběh mě naprosto pohltil, poslední stránky jsem probrečela. Bylo to psáno tak silným způsobem, že nešlo jinak. A to jsem si myslela, že mě rozbrečí pouze knížky o zvířatech. :D ;)

Padla Hvezda
26.10.2017

Kniha je uzasna, ale je znát, že je to prvotina. Řekla bych, že zkušenější autor by nějaké drobnosti neudělal nebo je udělal jinak. Autorka také mohla lépe vystihnout atmosféru 80. let a strachu z AIDS.
I tak jsem ale Finna a Tobyho skoro obrečela. 5*

Brambu
23.10.2017

Já ani pořádně nevím, jak tuto knihu hodnotit. Příběh je zajímavý, hodně ze života, jen na mne působil poněkud ponuře a smutně, takže v tomto období naprosto ideální. Mohlo to být poněkud kratší a svižnější, ale i tak to stojí za přečtení.

l0st-g1rl
22.10.2017

Nádherná knížka. Opravdu nádherná. Snažím se vymyslet něco lepšího, co bych o ní řekla, ale jsem z ní ještě tak unesená, že mě žádná jiná slova nenapadají. Možná měla kniha nějaké mouchy, ale jako celek byla opravdu skvělá. K ní se budu hodně ráda vracet.

Nikyyy
08.10.2017

Úžasná kniha,naprosto mě uchvátila. Konec knihy se dal lehce domyslet,jak to celé dopadne s Tobym a jak kniha skončí. :)

SmallLucia
12.09.2017

Za poslední dobu nejkrásnější knížka, jakou jsem četla. Neubránila jsem se slzám a ne jen jednou. Opravdu silný příběh.

verulik196
05.09.2017

Řekni vlkům, že jsem doma je hluboký příběh o lásce, ztrátě, tajemstvích a dospívání. Donutí vás přemýšlet a na konci příběhu si uvědomíte, že na June, Finna, Tobyho a Gretu budete ještě dlouho vzpomínat.

ajla5
02.09.2017

Moje další srdcovka! Na konci jsem bohužel brečela. Kéž by všechna nedorozumění končila tak dobře a laskavě. Toby byl velice trpělivý a plný lásky a taky asi strašně sám.

Jass
12.08.2017

Řekni vlkům, že jsem doma se pro mě okamžitě stalo srdeční záležitostí. Těžko bych vysvětlovala proč. I když má kniha pár mušek, jako komplexní celek je prostě úchvatná. Příběh je reálný, postavy sympatické a věrohodné, struktura a jazyk knihy dokonalé, ale to co na knize tak uchvátí asi není nic z toho. Knížka jako by měla vlastního ducha. Vážně nechápu, jak se takový skvost dostal do Levných knih - cena 19 korun... Kam ten svět spěje.

Juicyk
20.07.2017

Tak pro mě to na plný počet bohužel není.
Postavy mi byly sympatické, to jo, ale prostě jsem se do June nějak nemohla pořádně vcítit. Nejvíce se mi asi stejně líbila vztahová linie mezi ní a její sestrou.
Asi chápu, co se všem na knize tak líbí, ale mě prostě až tak moc nezasáhla. Žádné slzy se bohužel nekonaly a to jsem většinou fakt cíťa jak hrom. Tak nevím kde se stala chyba ...

Pamima
20.07.2017

Souhlasím se všemi komentáři, které tuto knihu chválí a přidávám se k nim.
Během čtení jsem zažila smutek, radost, pochopení, ale i mnoho jiných pocitů. Hluboký příběh se mi navždy vryl do paměti.

Sunday
16.07.2017

Reakce na komentář Babo - já si naopak moc dobře pamatuju svou pubertu a myšlenky 14leté hrdinky jsou mi moc blízké (cválám rychlým tempem k 60ce). Je dobré si každou knihu přečíst alespoň 2x (já to dělám víckrát). Pokaždé najdu a pochopím něco dalšího...