Divočina

Pozoruhodně upřímný autobiografický příběh ženy, která se po traumatických událostech rozhodne vyrazit na 1 770 kilometrů dlouhou pěší pouť. V šestadvaceti letech si Cheryl Strayedová, po smrti své matky a krachu svého manželství, myslela, že přišla o vše. Měla pocit, že již nemá co ztratit a učinila nejimpulzivnější rozhodnutí svého života: odhodlala se sama ujít vysokohorskou trasu Pacifik Crest Trail od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington. Hrdinka, bez jakýchkoli znalostí o přežití v divoké přírodě, se nevyhne střetnutí s chřestýši a medvědy, překonává úmorná vedra či rekordní sníh. Napínavé vyprávění okořeněné humorem živě zachycuje strach i radost mladé ženy tvrdě si razící cestu k cíli navzdory mizivé šanci na úspěch. Pouť ji téměř dožene k šílenství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/236083/divocina-zxc-236083.jpg 4.3836

Wild (2012)

Literatura naučná, Biografie a memoáry, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Ikar (ČR)

Kniha Divočina

Bramborak81
včera

Prvně jsem viděla film, a to shodou okolností během letu do USA. Tehdy jsem si při procházení národních parků občas na film vzpomněla, některá místa mi díky filmu byla povědomá. A když se nyní ve výzvě objevilo téma cestopis, kde Divočina byla na předním žebříčku, vybrala jsem si ji k přečtení. No, ale to bylo něco. Během čtení bych si nejraději zabalila batoh a vyrazila také vstříc dobrodružství. Moc hezky napsaná, velmi osobní knížka, libilo se mi prolínání minulosti a současnosti, popis přírody, odhodlání autorky. Už mám objednanou knihu "Moje pacifická hřebenovka", ať se o této cestě dozvím ještě více, tentokrát od české autorky.

Dobby758
předevčírem

Super. Mnohem mnohem lepší než filmová verze.

Vendis
předevčírem

Film jsem nejak nebyla schopna dokoukat. Knizka ale skvela. Četla jsem ji jednim dechem

happystar

Nádherná kniha, silný příběh, skvěle napsán. Pro mě kniha rozhodně lepší než film.

prcek19

Klobouk dolů přede všema, kteří takovou Divočinu absolvují..já pokud bych se k něčemu takovému odhodlala, tak bych po pár dnech s brekem odjela domů

DericCaster

Moc pěkná knížka. Samotné vyprávění z cest bylo velmi poutavé a fakt má člověk chuť to zkusit také. Trochu méně mne pak bavily ty části "flashback" ze života, ale chápu proč to do cestopisu autorka zakomponovala.

lenkaabooks

Nespoutaná Cheryl, která se chce se svými smutky a rozervaností vypořádat po svém. A tak si obuje pohory (au au), nasadí přetěžký batoh (Monstrum) a bez jakékoli přípravy se vydá na pacifickou hřebenovku, trasu dlouhou 1770 kilometrů. Cheryl má můj obdiv, nemusím s jejími činy souhlasit, ale to jak se s cestou poprala, panečku... Ráda se podívám i na filmové zpracování.

fayne

Miluji tyto inspirativni knihy. Cheryl ve mne probudila chuť vyrazit na túru (i kdyby to melo byt treba jen na Sněžku) a to k prirode vubec netihnu :-) Vazne silny pribeh s dojemnym koncem, tesim se jeste na film.

ma71

Po nějakém čase, jsem opět zhlédl film. Musím, a nemohu jinak, než plný počet.

IvikaS

Velmi pěkná kniha, četla se s lehkostí.

Yorika

Tuto knihu jsem četla v těžkém období svého života.Dokázala jsem se s hlavní hrdinkou dokonale ztotožnit.
Také jsem obula pohory a každý víkend se toulala po horách.Sama.
Samozřejmě toto mé vandrování nelze srovnávat s cestou Cheryl.Ale vyrovnávala jsem se se svým trápením podobně.
Proto je pro mě tato kniha osobní a emotivní.

salamandrina

Před tím, než jsem četla knihu, jsem viděla film. Věděla jsem tak, co se stane a navíc jsem měla v hlavě dost konkrétní obrazy. Musím říct, že mi to výjimečně nevadilo. Ta kniha je silná stejně jako ta ženská, co to napsala. A já se jen modlím, abych jednou nezešílela a nerozhodla se tuhle nebo nějakou podobnou cestu jít, když úpím i na kopcích v Čechách. Protože teď, když jsem to dočetla, mám sakra chuť si ty pohory natáhnout.

Kerberos

Velmi otevřeně napsaný příběh o tom s čím vším se autorka potýkala.Přiznejme si málo z nás by to dokázalo.

lotos

Při čtení knihy jsem měla chuť sbalit batoh a vyrazit ji naproti:))

Warty

Kniha předčila moje očekávání. Velice čtivá a zajímavá. Doporučuji!

suterovam

ctiva, skvela a inspirujici :)

Rade

Kniha je působivá právě tím, že je to skutečnost, pravděpodobně nepřikrašlovaná, autorce jsem opravdu věřila velkou bolest ze ztráty maminky a pocit prázdnoty a nenaplnění. A hledání, jak v životě dál. Cesta po Pacifické hřebenovce byla pak zajímavá i z cestopisného a turistického hlediska, četlo se mi to jako hodně napínavý příběh.
Zda Cheryl byla či nebyla sympatická, zda dělala či nedělala v životě chyby, zda bylo osamocené putování hrdinstvím či riskováním, jsem neřešila, protože to nebylo podstatné; byl to příběh, který se skutečně stal a jako takový jsem ho brala. A dokonalá hrdinka bez chyb by asi nebyla moc uvěřitelná a celé by to pak bylo o něčem jiném.

terijans
31.12.2018

Souhlasím s některými zdejšími komentáři, přesto moc zajímavá a poutavá kniha, která mě chytla za srdce.

Janisss
29.12.2018

Moc zajímavá kniha, velmi dobře se mi četla a bavila mě až do konce - teď se ještě mrknu na film...

Lentilice
29.12.2018

Ten pocit, že se chci okamžitě sbalit a někam vypadnout. Za mě náramná věc, i když možná jen "holčičí". Dokázala jsem si dost citelně představit její pocity a snad i fyzickou bolest, cítit vůně. Dokonce film, který jsem viděla pak, mi tohle vůbec nepokazil. Vracím se ke knize, i k filmu.

Vendis
20.12.2018

Moc se mi libila, chtela jsem nehdriv videt film ale na doporuceni jsem se pustila do knížky. Skvela. Čtivá. Myslim ze kdybych ji psala ja byla by podstatne vic o utrpeni z toho jak se musim s batohem drapat do kopců.. nevo ve stylu: o bpze, dalsi kopec, nechte mne tu umrit, to nezvladnu :)
Cheryl to zvladla skvěle!!!

mi-380
20.11.2018

Cheryl a její matka. Problémy Cheryl (a její matka). Vítězství Cheryl (a její matka). Za vším hledej matku. Je tu pořádná Divočina, je tu Velká cesta, je tu ovšem na prvním místě Matka. Tato četba byla pro mě dalším pokusem o pochopení nepochopitelného, jinými slovy snaha muže pochopit myšlení a jednání žen. Některých žen. Úspěch částečný.
Ale už mám velké téma pro novou výpravu. Chtěl bych si Pacific Crest Trail vyzkoušet, třeba jen kousek. Jenže nevím, zatím se toulám jen po Evropě a blízkém okolí. Tak si v nejbližší době alespoň pustím film s Reese Witherspoon.
80% (767 hodnotících je aktuálně na průměru 85%).

Fundelot
20.11.2018

Už dlouho se mi nestalo, že bych na konci nějaké knížky byla tolik smutná z toho, že ji musím odložit. Cheryl si mě svou upřímností získala hned na samém začátku, kdy bez obalu popisovala okolnosti, které ji na Pacifik Crest Trail přivedly a během její cesty přes pláně, hory a lesy k ní moje sympatie ještě vzrostly. Obdivuju, že se jako žena nebála sama vyrazit takovou dálku jen s obrovským batohem na zádech, každý by nemusel mít takové štěstí na lidi jako měla právě ona, a zároveň jí neskutečně závidím, že mohla vidět všechnu tu krásu tamní přírody na vlastní oči. Nádherná a inspirativní kniha nejen o hledání cesty skrze divočinu, ale především o hledání sebe samé.

Analady
17.11.2018

Cheryl má můj obdiv za to, že tak náročnou hřebenovku zvládla, sama se svým Monstrem. I ve mně se během čtení probudila chuť někam jen tak vyrazit, zažít pocit volnosti a sounáležitosti. Její vyprávění bylo krásné, místy bolestivé a syrové. Dokáže vyprávět velmi sugestivně, takže prožíváte vše, o čem píše, s ní.

lapagerie
16.11.2018

Nohy mě bolí ještě teď. Neumím si vůbec představit, že bych sbalila svůj život a vlastně nepřipravená (fyzicky ani psychicky) se vydala kamsi do hor, kde by jedinou mojí obranou proti medvědovi byla píšťalka. Každopádně knížka je to boží, i když mi vypravěčka a její jednání místy není blízké.

MaggieR
07.11.2018

Táto kniha mi ovplyvnila celý život. Knihy som nečítala. Nevedela som kam a čo so sebou. Ani neviem ako sa mi dostala do rúk. To bolo v roku 2016. Cheryl ma svojou úprimnosťou, odvahou jednoducho zmenila. Táto kniha asi ženu s bezproblémovým životom nezaujme. No naopak ak hľadáte niečo čo vám ukáže iný pohľad na život - do toho! Divočina je to pravé :) Na knihe milujem ako autorka jednoducho prizná čo všetko zlé v živote spravila, zmieri sa stým. Zmieri sa s celým životom, so všetkými problémami čo nám každý deň prináša. A nájde východisko. Je plná emócií a nádherne umelecký napísaná.

emamat
15.10.2018

Včera v noci jsem dočetla a plná emocí jsem nemohla usnout. Naprosto obdivuji všechny, kteří se rozhodnou
tuto cestu podniknout. Teď přemýšlím o tom, co by to udělalo se mnou.

katy87
29.09.2018

Naprosto úžasná kniha, ke které jsem se ráda vracela. Nesouhlasím s názory, že má kniha nudná místa, Cheryl a její vzpomínky (na matku, dětství atd.) tvoří naprosto nepostradatelnou část příběhu. Kniha není cestopis; je to o cestě k vypořádání se s tím, co si Cheryl prožila. Dalo by se říct, že je hlavní hrdinka diametrálně odlišná od nás "průměrných" lidí - složité rodinné vztahy, úmrtí matky, její nevázaný (sexuální i drogový) život - přesto jsem v knize našla něco, co mě k ní přitahovalo a co měla společného se mnou: touhu na chvíli zahodit všechno za hlavu a splynout se syrovou přírodou. Pasáže popisující její drásavou cestu jsou naprosto dechberoucí. Vřele doporučuji!

Evina.Cetba
26.09.2018

To je perfektní kniha. Imponuje mně odvážné putování hlavní hrdinky, její vůle a odhodlání dojít k cíli. Několikrát už jsem se k této knize vracela. No, dobrá volba pro práci na sobě.

BStone
20.09.2018

Bezvadně čtivý a poutavý příběh ženy, která se vydává divočinou na Pouť, aby si srovnala svůj život. Vynikající.