Bramborak81 Bramborak81 komentáře u knih

Básně Básně François Villon

Některé básně se mi líbily více, jiné méně. Ale protimluvy jsem si opravdu užila. Vůbec bych netipovala, že se jedná o básně z 15. století. Básně jsem četla v moc pěkném překladu od Otokara Fischera.

28.12.2020 3 z 5

Stropy Stropy Zuzana Brabcová

Hlavní hrdinka se po psychickém zhroucení ocitne v psychiatrické léčebně. Prolínání minulosti, současnosti a budoucnosti včetně snů a halucinací zaznamenáno takměř deníkovou formou by se dalo povazovat jako součást terapie. Velký příliv informací a pocitů vyžaduje po čtenáři značné soustředění.

27.12.2020 3 z 5

Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka Josef Kajetán Tyl

Jsem ráda, že jsem si ji díky výzvě přečetla. V knize bych uvítala překlad německých částí do češtiny.

20.12.2020 3 z 5

Zpěvy páteční Zpěvy páteční Jan Neruda

Moc pěkně sestavená básnická sbírka, kde společným motivem je láska k rodné zemi. Autor si hezky pohrál s češtinou.

13.12.2020 4 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Je mi sympatický autorčin humor, její sarkasmus a sebereflexe i v těžkých etapách jejího života. Fajn připomínka na život v devadesátých letech. Losos v kaluži se mi líbil o trochu víc.

12.12.2020 3 z 5

Hodina tance a lásky Hodina tance a lásky Pavel Kohout

Rozporuplné od začátku do konce. Děj se odehrává ve dvacetičtyřech hodinách s občasnými odbočkami do minulosti. Párkrát jsem se vrátila i já o pár řádků zpět, abych se ujistila, jak to autor myslel. Vykreslení především ženských hrdinek s popisem jejich nálad, pocitů a myšlenek, nebylo pro mě uvěřitelné.

12.12.2020 2 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Královna detektivek nás tentokrát vezme na plavbu po Nilu. Postupně se seznámíme se všemi účastníky plavby. Postavy jsou velmi dobře vykreslené a vše do sebe zapadá jako mozaika. Nechybí láska, dobrodružství ani napětí. Perfektní detektivka.

07.12.2020 5 z 5

Radosti života Radosti života František Gellner

Další kniha, ke které bych se asi bez výzvy nedostala. Otevřené básně popisují radosti i starosti mladého autora jsou čtivé. Básnická sbírka se mi líbila.

05.12.2020 4 z 5

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Románové zpracování z fotografického světa, které má velmi pěkné hodnocení, to byla jasná volba. Opravdu krásně napsané, vzbuzuje radost ze čtení. První polovina knihy, kdy Drtikol hledal světlo fotografické, mě bavila o trochu více, než následující popis hledání vnitřního světla. I když si kniha nehraje na životopis, trochu mě vymýšlení a vkládání vlastních myšlenek autora rušilo. Ale autor si se svou knihou samozřejmě může dělat co chce, a to že mě občas ve svých knihách něčím naštve, je možná důvod, proč mě jeho knihy hodně baví.

16.11.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Další literární skvost, který jsem díky výzvě objevila. Autorka kronikou ztraceného města přibližuje nelehké životní osudy horníků a jejich rodin v průběhu třiceti let na přelomu 19. a 20. století. Je znát autorčina důkladná příprava podkladů pro napsání knihy. Autentičnosti přispívá také slezské nářečí a polština. Některé momenty jsou tak nečekané, stejně jako je umí naservírovat A. Mornštajnová, že člověk přestane na chvíli úplně dýchat. Velmi poutavou formou se dozvíme o ne často zmiňovaných událostech z naší nedávné historie. Těším se na pokračování.

01.10.2020 5 z 5

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Obálka se povedla, dle anotace reinkarnace do akvarijní ryby, co putuje po českých domácnostech, mě zaujala a jako příjemný bonus se mi kniha hodila do výzvy, tak to byla jasná volba. Smutné osudy, okořeněné sarkasmem a černým humorem doporučuji k přečtení a ještě se dozvíte, zda se dá věčně plout proti proudu. Přečteno za víkend. Po každé, když knížku přečtu za den či dva, si říkám, že si ji musím více šetřit do více dnů, vždyť je autoři píší několik měsíců, tak třeba příště.

30.08.2020 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Kniha plná mezilidských vztahů s letním románkem je ideální na letní čtení. Příjemné bylo, že se děj odehrává i pro mě na dobře známých místech. Občas nakousnuté téma, které se dále nerozvíjelo, ale vůbec neříkám, že by to bylo špatně. Je tam od všeho trochu, co se může během jednoho roku stát. Současné české knihy mám ráda, děkuji za ně. Beru to jako první ochutnávku z knih J. Hájíčka, ráda si přečtu i jeho další díla. Bohužel, kdybych neznala autora z knižního světa, samotná obálka knihy by mě v knihkupectví nezaujala, a to by byla škoda.

11.07.2020 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Napínavé, seversky drsné a promyšlené. Autor čtenáře od samotného začátku nešetří, kdyby to byl film, už si zakrývám oči. A vraha jsem tipovala s jistotou, a to hned dvakrát. Doporučuji číst v létě, na podzim byste si asi procházku do kaštaňáku rozmysleli.

09.07.2020 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Ideální oddechovka na dovolenou. Ona potřebuje rychle nové levné bydlení, on jej náhodou má. Budou sdílet byt/postel, aniž by se potkali. Komunikace prostřednictvím vzkazů je milé zpestření. Jak bude dál příběh pokračovat je celkem předvídatelné. Stane se i pár absurdních situací, děj je také obohacen o příběhy jiných postav. Dokážu si představit, že by se kniha stala filmovou předlohou pro romantickou komedii.

07.07.2020 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Navenek spořádaná rodina, ale za zavřenými dveřmi se odehrává rodinné drama. Narušené rodinné vztahy v čele s puntičkárskou, náročnou a často hysterickou matkou a otcem, který je na jednu stranu flegmatik a do chodu rodiny se nezapojuje vůbec, ale pak vybouchne a má násilnické sklony. Dvě dcery, jedna dle matky hodná a šikovná, druhá, opět z pohledu matky, problémová. Je to pořádná dávka emocí. Beznaděj. Přála bych si, aby tyto příběhy nebyly nikdy inspirovány reálnými událostmi, ale byly pouze vyprávěny autory prostřednictvím knih jako varování.

13.06.2020 5 z 5

Vzdelaná Vzdelaná Tara Westover

Ano, silný příběh, jiný také tím, že se jedná o paměti mladé autorky. Tara musela volit mezi rodinou a vzděláním. Domácí výuka spíše neprobíhala a byla nahrazena prací na šrotovišti. Cena za vzdělání je tentokrát hodně vysoká, ale přes všechny překážky se Taře podaří studovat na prestižních univerzitách jako je Harvard nebo Cambridge. Prožila velmi těžké dětství, a to nej proto, že ji starší bratr týral fyzicky i psychicky a pomoc u rodičů hledala marně. Rodinu provázela velmi těžká, život ohrožující zranění, která vzhledem k jejich přesvědčení nepochopitelně řešili pouze bylinými tinkturami. Mnohokrát jsem jen nechápavě kroutila hlavou. Nedokážu se ubránit pochybnostem, že některé události jsou za ty roky v paměti trochu zkreslené nebo upravené pro lepší čtivost, ale kniha určitě stojí za přečtení.

10.06.2020 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Po Houbařce jsem žádné oddechové čtení nečekala. Autorka si vybírá těžká témata, takže po přečtení jejích knih mi ještě nějaký čas doznívají v hlavě. Julie se rozhodne pro projekt "dítě" s touhou dosáhnout dokonalosti. Výborně je vykresleno očekávání versus realita. Bohužel projekt má pro obě hlavní hrdinky čím dál více trhlin, viděnou z obou stran. Život ve lži se hroutí jako domeček z karet. Neschopnost naslouchat a komunikovat prohlubuje odcizení. Nikdo není šťastný. Ale možná ještě nějaká naděje je, nebo už není?

09.06.2020 4 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Zážitek z přečtení této knihy jsem nechala chvíli uležet. Nepotřebuji vědět, co je pravdivé a co není.
Je to dobrý postmoderní román, u kterého je potřeba být ve střehu, střídá se forma vyprávění, sem tam se objevují citace z jiných děl, deníkové záznamy, rozhovor autora se sebou samým. Překvapil mě nečekaně umístěný jmenný rejstřík. Krásná práce s českým jazykem, tento autor je pro mne zajímavým objevem.
Hodnocení snižuji o jednu hvězdičku za časté kňourání, poučování a machrování hlavní románové postavy.

03.04.2020 4 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Poslední tečka za čtenářskou výzvou roku 2019 a milé překvapení k tomu. Další česká autorka, jejíž tvorbu budu ráda sledovat. Nechybělo napětí ani humor. Příběh se odehrává v Ostravě, okořeněno ostravským dialektem. Za mě velmi příjemná jednohubka.

30.12.2019 4 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Dlouho jsem vybírala do výzvy knihu s oxymórem v názvu, až jsem objevila Velké maličkosti. Autorku jsem si zařadila mezi dobré vypravěčky nelehkých témat. Je vidět, že autorka před napsáním knihy věnovala důkladnou přípravu pro sběr informací, a tak prostředí hlavních aktérů působilo dostatečně autenticky. Příběh je čtenářům představen z více pohledů, tak jak jej každá z hlavních postav vnímá a prožívá. Konec mi připadal hodně přitažený za vlasy, částečně vysvětlený v autorčině doslovu, ale stejně mě autorka nepřesvědčila, že by mohlo dojít k obratu o 180°. Na závěr říkám "ach jo" nedostatečné korektuře textu, která kazí dojem z napínavého čtení.

30.12.2019 4 z 5