Kdo se postará o Annu

Reinkarnace je potvora – život vám nedá pokoj ani po smrti. Mladá malířka Olívie spáchala sebevraždu, ale takhle si svůj posmrtný život nemalovala! V těle akvarijní rybky Anny putuje po českých domácnostech jako němá pozorovatelka a cynická komentátorka cizích osudů. Kdo se o ni postará? Smutná holčička, jasnozřivá důchodkyně či homosexuální pár usilující o adopci? Dozví se Olíviin psychoterapeut Adam, kým vlastně byla jeho nejzáhadnější klientka? A dá se i v maličkém kulatém akváriu věčně plavat proti proudu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436321/kdo-se-postara-o-annu-MWV-436321.jpg 4.4104
Romány, Literatura česká
Vydáno, Motto

Kniha Kdo se postará o Annu

indyka
včera

Překvapivě chytrá jednohubka, ale možná tak soudím díky tomu, že mi otevřeně cynická Olívie dost sedla. A i ta nereálnost je tu tak krásně reálná :) Originální odpočinkové čtení.

blackoutzuzi

Jo, jo, jo! Tohle bylo výborný!
Celý příběh se strašně dobře čte, je to taková směsice depky, černého humoru, ironie a je úplně boží, že se autorce podařilo tolik lidských příběhů a postav vměstnat do tak útlé knihy. Někteří se v knize sice příliš nezdrží, ale všichni se vám nějakým způsobem vryjí do paměti.

TerezaKlima
12. dubnaodpad!

Nalákaly mě doporučující recenze létající světem IG. Sebevražda v literatuře je podnětné téma, tak jsem si říkala, že se ráda nechám obohatit novým pohledem... místo obohacení ale přišlo zklamáni z plytkého textu postrádajícího jakoukoliv hloubku. Každá pointa, pokud se zakončení určitých kapitol a celé knihy tak dá vůbec říkat, jsou "na první dobrou", vlastně jsou tak trapné, že jsem se při četbě knihy styděla. Některá místa v textu, schematičnosti a plochost postav byla tak do očí bijící, že už člověk jednoduše nechce číst dál, třeba ten lev... :)
Romanové juvenilie autorů často bývají slabší, ale znamenají příslib psavcova talentu, to se o této ploché a prázdné knize říct nedá. Je spíše doložkou toho, jak moc je překroucený svět sociálních sítí, kde se za vzory dávají lidi a nakonec knihy, které by jinak zůstaly bez povšimnutí.
Pokud máte rádi literaturu a hledáte v ní něco víc než trapnou exhibici autora, který chrlí jeden trapný vtip za druhým a říká tomu sarkasmus, této knize se vyhněte. (Snažím se oddělovat dílo od autora, ale neudržela jsem se a pustila si na IG začátek rozhovoru s autorkou této knihy - vzhledem k tomu, že nedokáže v té zahleděnosti do sama sebe říct normální větu bez přehršle nemocného ega, zoufalých pokusů o to, být vtipná a zajímavá, nedalo se od jejího textu čekat nic jiného.
Nedoporučuji.

ivet92

Takova ta knížka, od ktere nevíte co cekat.. A pak jenom wow, čtěte a čtěte. Rozhodně stoji za přečtení :).

LaDela

(+ SPOILER) 60%
Mladá malířka Olívie spáchala sebevraždu a v těle akvarijní rybky Anny putuje po českých domácnostech jako němá pozorovatelka a cynická komentátorka cizích osudů.
Sáhla jsem po téhle knižní jednohubce, protože jsem doufala, že se budu při čtení usmívat. Jasně, sebevražda moc vtipná není, ale čekala jsem nadhled, černý humor,... prostě takovou vtipnou odlehčenou záležitost. Dostalo se mi nahlédnutí do osudů lidí, kteří to v životě nemají zrovna jednoduché - děvčátko bez otce, zato s mámou alkoholičkou, rasistický čecháček, kterým pohrdá vlastní syn a jeho žena už si dávno našla někoho jiného, homosexuál usilující o adopci, osamělá důchodkyně, psychoterapeut dávající si za vinu sebevraždu klientky do které se navíc zamiloval, nešťastná matka, které se zabije dcera a jak nakonec vyjde najevo i chlápek se kterým ji měla...A tohle všechno lidské neštěstí vtěsnané do 200 stran. Já nevím, to je nějaká guilty pleasure současné české literární scény, psát o lidech, kterým osud jen hází klacky pod nohy...
Je to čtivé, je to fajn, jen jsem čekala něco jiného. Palec nahoru za grafické zpracování knížky.

bacouch

Tuhle knihu jsem si vybrala kvůli obálce a anotaci. Fakt mě přišla natolik absurdní, že jsem se rozhodla to zkusit. A bylo to vlastně fajn. Moc pěkně se to četlo, jenom ten konec mě připadal smutný. A bojovnice jsem si vygooglila a jsou to fakt hezký rybky.

em75

Přemýšlím, co napsat, ale nějak nevím. Možná proto, že jsem nevěděla, co od knihy "přesně" čekat, když jsem si ji koupila. Snad výbuchy smíchu? To asi ne, když příběh začíná sebevraždou. Teď jsem tak zvláštně mile smutně překvapená. Asi ve mně ty pocity dlouho zůstanou, mám o čem přemýšlet.

Sam33

(+ SPOILER) Kniha byla pro mě dost smutná, ale doporučuji k přečtení. Obálka knihy je velmi vydařená a autorka píše snadným a srozumitelným jazykem.
I když kniha obsahuje mnoho ironických, cynických, potažmo lehce vtipných poznámek, téma je skutečně hluboké. Zaprvé: skutečně je důležitá komunikace. Byť by si člověk řekl, co je na komunikaci těžkého, začínáme mluvit cca od 1,5 roku a pak už mluvíme až do konce života, přesto spolu komunikujeme špatně. Kdyby Lenka skutečně řekla Olívii pravdu, nemuselo to být hned, třeba až když bylo Olívii 25, ale skutečně jí vysvětlit, jak se věci měly, co Lenka prožívala a popovídat si o tom, možná by Olívie nakonec neudělala to, co udělala. Ale kdo ví.
A zadruhé: kniha mě opět trochu utvrdila, že každý tu máme něco jako poslání nebo osud. Olívie prostě nemohla svobodně vykonat Projekt Suicidium, protože se musela dozvědět pravdu o svém otci. Takže až po tom martyriu v akvárku bylo Olívii umožněno Projekt Suicidium úspěšně dokončit.
A nakonec jsem se rozhodla tuhle knihu zařadit do letošní čtenářské výzvy. Protože i když jsem si myslela, že kniha z prostředí, kde bych se nechtěla ocitnout, bude nějaká z války nebo z nějaké nesvobodné země, tahle stačí. Protože v akvárku a bez očních víček bych se vážně nechtěla ocitnout.