Kdo se postará o Annu

Kdo se postará o Annu https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436321/bmid_kdo-se-postara-o-annu-MWV-436321.jpg 4 392 114

Reinkarnace je potvora – život vám nedá pokoj ani po smrti. Mladá malířka Olívie spáchala sebevraždu, ale takhle si svůj posmrtný život nemalovala! V těle akvarijní rybky Anny putuje po českých domácnostech jako němá pozorovatelka a cynická komentátorka cizích osudů. Kdo se o ni postará? Smutná holčička, jasnozřivá důchodkyně či homosexuální pár usilující o adopci? Dozví se Olíviin psychoterapeut Adam, kým vlastně byla jeho nejzáhadnější klientka? A dá se i v maličkém kulatém akváriu věčně plavat proti proudu?... celý text

martineden
02.05.2022 5 z 5

To bylo tedy skvělé čtení! Takhle si představuju současnou českou kvalitní prózu, fakt ne Hartla a spol. Obálka je tedy příšerná, ale obsah to plně vynahradí.

sheldon8410
22.04.2022 5 z 5

Malířka spáchá sebevraždu a reinkarnuje se do akvarijní rybičky - originální námět, který jsem si nechtěla nechat ujít. A udělala jsem dobře, přečteno jedním dechem, místy jsem se smála, místy mě to nutilo zamyslet se... Moc hezká kniha s nečekaným koncem. Určitě doporučuju, ideálně někam na deku k vodě:)

Wabinka
16.04.2022 5 z 5

Objevuji české autory a musím říct, že mě momentálně baví čím dál víc. Nejinak je tomu i s K. Pantovič. Hlavní postava Anna se po dobrovolně ukončeném lidském životě reinkarnuje do akvarijní rybičky a proplouvá ve své nové podobě několika domácnostmi.
Skvělé, originální, hodně překvapivý konec.

Mjkslife
23.03.2022 5 z 5

Aneb nesuď knihu podle obalu. Tohle bylo velké překvapení, originální příběh, vtipné a smutné zároveň. Tuhle knihu na jedno odpoledne si užijete!

Pisquosus
03.03.2022 4 z 5

Kniha je psaná hravým, lehkým jazykem. Humor, kterým autorka oplývá, je mi velmi blízký. Bavila mě ironie a nadsázka.

Za minus považuji “úzkokolejnost” příběhu, který považuju spíš za povídku na nedělní odpoledne.

Proč ne, líbilo se. Doufám, že se můžu těšit na nějaký další a hlubší příběh.

mone
02.03.2022 4 z 5

Když jsem dočetla anotaci, hned jsem měla jasno, že tohle chci číst. V Česku vychází 40 knih denně, takže přijít s něčím novým, originálním, atraktivním… je, přiznejme si, oříšek. Na „Kdo se postará o Annu“ jsem narazila náhodou, protože sleduju Instagram autorky. Anna je tedy, ehm, takový můj soukromý objev měsíce. A koho by mohla taky zajímat? 1) Toho, kdo má rád humor, ale myslím jako takovej ten vyšší level humoru, ne Geňu ani Miloše Knora. 2) Toho, kdo v knihách ocení jazykové hříčky a hru s češtinou. 3) Toho, kdo někdy slyšel o dětské knize Justýnka a asistenční jednorožec, kterou taky napsala Kateřina Pantovič a která má průměrné hodnocení čtenářů 93 %. 4) Toho, kdo má rád autorský styl Markéty Lukáškové nebo Olgy Path Štiplové, a naopak je už trochu vyčerpaný z toho, jaké kejkle s postavami, časem, místy (a ofinou) poslední dobou dělá Radka Třeštíková. 5) Toho, kdo si občas potřebuje přečíst chytrou oddychovku, která možná nevejde do dějin literatury, ale stoprocentně se vejde do tašky.

Mona-Lisa
17.02.2022 5 z 5

"Jezdila jsem si pro odpověď na otázku, jestli si buď já nezasloužím svět, nebo si svět nezaslouží mě."
Osvěžující knížka. Vtipná a zároveň smutná. V úvodu se ti hlavní postava zabije, reinkarnuje do akvarijní rybičky a zábava může začít . Ale pozor! Ač je Olivie ironická a srší to tu vtipem a odkazy, zároveň tu bliknou vážnější pasáže, a to často.
Chvilkama mi přišlo, že je tato útlá knížka napsaná přímo pro mě. Černý humor já ráda.
"Jenže tohle není film od Tarantina a režijního vedení napjaté scény v obýváku se ujímá Bohouš, takže z Tarantina nezbude ani Troška."
A toto se tu řeší taky. Takže si odneseš hlubší myšlenky a ještě se od srdce zasměješ . Za mě ideální kombinace.
Bože jak já jsem šťastná, že mám na doporučování další kus pro zákazníky, kteří nechtějí lascivní podbízivý humor a jsou unavení českými autory, kteří prodávají jménem a ne obsahem.

Peřinka
06.02.2022 5 z 5

Už Vás unavuje stále stejný scénář českých autorů? Životy obyčejných lidí, na které brzy zapomenete? Nebo válkami zkoušené rodinné generace? Popřípadě co všechno nám socialismus udělal?

Tak šáhněte po téhle knize, protože je to jiné. Je to smutné i vtipné. Je to ze života, ale je to i po životě. Budete rybka, budete český symbol v podobě lva. Budete se smát i přemýšlet nad smyslem života. A přitom je to tak prostý příběh. Přeji příjemné počtení!

Verrrunka
03.02.2022 5 z 5

Leden a hned takové překvapení. Nečekala jsem, že mě tahle knížka tak dostane.
Skvěle vymyšlený a napsaný příběh, vtipný, dojemný, cynický a plný emocí. Doufám, že se brzy dočkáme nějaké další knížky od této autorky.

Aneleh
28.12.2021 5 z 5

Neuvěřitelné nápady této spisovatelky mě v její knize ohromily. I když obálka neslibuje nic světoborného, to uvnitř stojí opravdu za přečtení. Na tenhle příběh nezapomenu, užívala jsem si každý řádek a bavila se i smutnila a zamýšlela se po celou dobu čtení. Olivie i po svojí sebevraždě může nahlížet do života ostatních lidí, kteří právě svojí obyčejností jsou naprosto jedineční. A ta schopnost staré paní vědět přesně, co se stane příštích deset minut! Nebo psychoterapeut Adam a jeho věštecká koule! Nikdy bych nevěřila, že se tak pobavím při tak vážném tématu. Tahle kniha je vlastně přesně taková jako celý náš život, je v ní vše, co život přináší, všechny lidské zmatky, radosti i neštěstí a slabosti, zároveň ukazuje smysl našeho života. Druhou dětskou knihu této spisovatelky mám připravenu pro svoje vnoučata a doufám, že s psaním bude autorka pokračovat, protože píše moc hezky a dokáže čtenáře silně zaujmout.

Pehule
15.12.2021 5 z 5

Za poslední dobu je to nejlepší kniha jakou jsem četla!!! Téma sebevraždy je velmi umělecky zpracováno :) a konečně kniha,která končí !!! A život ostatních pokračuje jejich tempem a směrem...nicméně kdo třeba jen uvažuje, že jeho cesta by měla skončit...ať si knihu přečte. Opravdu doporučuji!

Levianka
15.12.2021 5 z 5

Tak to bylo skvělé, vážně :) Hltala jsem každé slovo! pro mě originální , zároveň smutné i úsměvné ... bavilo mooc :)

Vesina
24.11.2021 5 z 5

Za mě skvělý !! Jsem mile překvapena !! Zajímavý, veselý a zároveň smutný příběh, který se četl naprosto sám. A ten konec? Karma !!

elenai
19.11.2021 5 z 5

Kniha mě zaujala hned po vydání svou anotací. Na českou autorku je to celkem netradiční téma, navíc zajímavě zpracované. Text se mi četl moc hezky, s postavami ryze obyčejnými s osudy ne nepodobnými s jinými lidmi na světě jsem soucítila. Proplouvaly knihou jako rybka Anna ve svém akváriu a najednou zmizely, byť se jejich příběhy více či méně dovyprávěly. Jediné, co mi přišlo neukončené, byl "rodinný" trojúhelník Olivie-Pavel-Lenka. A z konce mě popravdě trošku zamrazilo. Byl totiž tak definitivní. Doufám, že paní autorka Kateřina brzy něco napíše, protože aspiruje na úspěšnou spisovatelku nejen dětské literatury, ale i té pro dospělé.

RadkaD.
18.11.2021 4 z 5

Kniha není špatná, nicméně pro mě je smutná. Asi nejsem v rozpoložení, kdy bych chtěla číst těžké věci nebo téma smrti a sebevraždy. Obálka se mi nelíbila, přesvědčilo mně kladné hodnocení, proto jsem knihu koupila. Rozhodně nelituji, že jsem četla. Kniha je zajímavá.

zupri
16.10.2021 5 z 5

Skvělý nápad, moc mě to pobavilo, od srdce jsem se zasmála a na druhou stranu i dojala. All inclusive. Skvělé.

Chesterton
15.10.2021 4 z 5

Bezva obálka pro mě vystihuje, že lze trochu čekat i najít nečekané. Vtipně odlehčené i přemýšlivě hluboké. Svižnou, nadsázku i mnohou smutnější realitu všedního dne v kompozici co dokáže zaujmout.
Malinko podobné téma Lososu v kaluži, pojaté s daleko větší grácií a šarmem. Opravdu příjemné překvapení tam, kde jsem mnoho nečekala.
Pro mě navozuje i obligátní téma 'děda Mráz či Ježíšek' ? Reinkarnace nebo očistec :o)
Ovšem zuziV výše má taky pravdu :))
4/3

Anička.pa
01.10.2021 5 z 5

Tak tohle jsem oprvadu nečekala, moc se mi do knihy nechtělo, ale zároveň už mě dlouho k sobě vábila a tak jsem neodolala a jsem teď ráda. Byl to opravdu moc milý, místy úsměvný, ale i smutný příběh. Hlavní hrdinka mi skvěle sedla a její nemístné poznámky k situacím mě neskutečně bavily. A vlastně všechny postavy, které se v příběhu objevili, byť jen na chvíli, se mi vryli do paměti. Doufám, že to není poslední kniha od autorky, její styl psaní mi krásně sedl :-)

Aknel26
23.08.2021 5 z 5

Jsem moc ráda, že zase jednou můžu dát pět hvězdiček jiné knížce než dětské. A tato se povedla ve všech směrech. Výborné charakteristiky postav, které jsou kladné i záporné, veselé i smutné, různého věku, s různými problémy. Moc se mi líbilo, že se postavy objevily i v jiných pasážích než těch "svých", takže čtenář ví, jak je to s nimi dál. Velmi dobrá práce s jazykem, slovní hříčky, milý humor, lehká ironie. Pečlivě vystavěný příběh, ve kterém i to, co vypadá jako náhoda či se tváří jako poznámka na okraji, může mít později velký význam. A na konci to do sebe perfektně zapadne.

myšpa
05.08.2021 5 z 5

Veselá kniha o smutných věcech. Moc pěkné čtení, dávám pět hvězdiček.