Kdo se postará o Annu

Kdo se postará o Annu https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436321/bmid_kdo-se-postara-o-annu-MWV-436321.jpg 4 392 114

Reinkarnace je potvora – život vám nedá pokoj ani po smrti. Mladá malířka Olívie spáchala sebevraždu, ale takhle si svůj posmrtný život nemalovala! V těle akvarijní rybky Anny putuje po českých domácnostech jako němá pozorovatelka a cynická komentátorka cizích osudů. Kdo se o ni postará? Smutná holčička, jasnozřivá důchodkyně či homosexuální pár usilující o adopci? Dozví se Olíviin psychoterapeut Adam, kým vlastně byla jeho nejzáhadnější klientka? A dá se i v maličkém kulatém akváriu věčně plavat proti proudu?... celý text

Katerina961
18.01.2021 4 z 5

Paradni knížka, přečteno jedním dechem, 4 hvězdičky dávám proto, ze to bylo tak krátké!;))) těším se na další knížky od Kateřiny :)

Annyel
04.01.2021 5 z 5

Milé prekvapení. Psané lehkou rukou, mnozstvi skvelych odkazu, ostrovtip a zaroven premyslive. Nejvetsi deviza je fantazie autorky. Slusny potencial.

99jana99
02.01.2021 5 z 5

Nemůžu jinak než 5 hvězd, tohle mě bavilo, i když nevím, jak to popsat, smutné, veselé, zajímavé, vtipné a vzhledem ke konci předpokládám, že i promyšlené, prostě paráda

lencin
10.12.2020 5 z 5

Anna mě chytla a až do poslední stránky nepustila.
Výborný nápad a perfektní provedení. Smutné téma vtipnou formou.
Díky,paní Pantovič.

anna68
21.11.2020

deprese

Firefox4
17.11.2020 3 z 5

Tule knížku mi půjčila kamarádka v balíku s takřka červenou knihovnou. Tuhle jedinou knížku jsem nakonec četla a přiznám se, že jen díky recenzím tady, jinak bych ji asi odložila s ostatními. Jak už tady někdo psal, hezká jednohubka na odpoledne a díky tomu, že bydlím na Vinohradech, připadalo mi to trochu jako příběh ze sousedství - sraz v Monoloku, večeře (nebo to byl oběd ?) v Bruxxu.. Tak teď už jen koukám po lidech s igelitkou Billa, jestli v ní taky nemají akvarijní rybku..;-)

vanityfair
15.11.2020 4 z 5

Líbilo, byť mě v počátcích trochu odrazovala depresivní obálka :)

Charmedka
08.11.2020 4 z 5

Hlavní hrdinkou je Olívie, mladá žena a později akvarijní rybka. Olívie totiž hned na začátku příběhu spáchá sebevraždu a místo aby došla klidu, kvůli kterému vlastně učinila tak, jak učinila, tak se reinkarnuje do malé rybky.

Může se zdát, že kniha bude jedna velká depka, ale ono to tak úplně není. Ano, všechny ty postavy řeší určité životní problémy. Je to knížka plná strachu, pocitu, že život Vás vlastně dusí a nebaví, pocitu, že vše se hroutí a že selháváte.

Vše je to ale podáno s nadhledem, určitou ironií a ač to asi není vhodné napsat, tak ve výsledku to působí mile. Sebevraždu beru jako sobeckou věc, po které tu zůstanou lidé a povinnosti, na druhou stranu jak člověk musí být zoufalý, aby tu právě milované lidi nechal a z vyprávění Olívie vlastně chápete, proč udělala to, co udělala...

Lenka_J
06.11.2020 5 z 5

Už obálka (boží ilustrace a minimalistické rybky i uvnitř knížky) a anotace u Anny mě hned zaujala. Posmrtný život v podobě rybky v akváriu, která putuje z místa na místo a pozoruje životy ostatních? Geniální. A po přečtení knížky musím konstatovat, že mé nadšení ještě vzrostlo. Čím více knížek zhltnu v krátkém čase, tak tím více se bojím, že ve mně nezanechají až takové hluboké pocity po jejich dočtení. Přečetla jsem toho za letošní rok hodně a bylo mnoho knih, které se mi líbily. Ale Annu jsem měla chuť okamžitě všem strčit před nos, aby si ji přečetli taky. A to už u mě o něčem svědčí.

Jestli něco v knížkách naprosto miluju, tak jsou to různé odkazy na filmy, televizní pořady, současnou politickou situaci nebo cokoli podobného. Mám pak pocit, že se to odehrává přímo uprostřed mé sociální a kulturní bubliny. Vlastně jsem si v průběhu čtení říkala, že autorka jako by občas byla v mé hlavě a dala některé z mých myšlenek působivě na papír.

Na to, jak byla knížka poměrně útlá a kolik příběhů se na jejich stránkách odehrálo, mi ani jeden z nich nepřišel uspěchaný. Což je nesmírně těžké. Anna (opět úžasný Frozen odkaz) byla přítomna důležitým okamžikům všech. Líbila se mi i linka s českým lvem a jeho postýskaním si nad tím, že jeho tvář se objevuje hlavně na tričkách.

Eva03
04.11.2020 5 z 5

Tohle se opravdu moc povedlo. Moc mě baví jazyk a styl autorky, doufám, že bude ve psaní pokračovat.

Šebestová3
02.11.2020 5 z 5

Jednim slovem boží...neskutečně mě to bavilo. A ten závěr, paráda!!!

Lily101
25.10.2020 5 z 5

Vtipná kniha (i medailonek autorky na konci, leč to do hodnocení nepatří). Trochu jsem měla obavy, aby kniha nebyla podobná knize “Mizerná karma”, jejíž téma je podobné, nicméně nikoliv, ba ani zaměnitelné knihy v mé mysli nebudou, neb je zde zobrazená reinkarnace jen jedna (X u knihy “Mizerná karma” je jich víc), tedy jeden život hlavní protagonistky, a to v podobě akvarijní rybičky.

Závěr je naprosto famozní, a byť jsem trochu čekala, kde Anna skončí, nečekala jsem, že to dopadne tak, jak to dopadlo.

Hodně úsměvných dialogů, kdy jsem si jich pár i založila záložkou a kupř. tento byl zajímavý, protože se zmiňoval o LZPS a vyšel z pera neprávníka a přesto seděl(jde čistě jen o to, že zmínka dává smysl, tedy že se v LZPS něco takového přesně vyskytuje): "..., to už se zkrátka i pekařka bojí ten rohlík trochu zakroutit, aby ji neviditelná ruka trhu neumlátila Listinou základních práv a svobod."(str. 154 hned nahoře)

kneslova
25.10.2020 4 z 5

Tak trochu jiná, zvláštní kniha, bezkonkurenční jsou komentáře Anny k situacím, kterým přihlíží.

kap66
21.10.2020 4 z 5

Sebevrazi, bacha! Toužíte po klidu – a bác ho. Převtělení. Neobvyklý nápad, v nadsázce podaný, velmi svěže působící dialogy, humor, na který jsem přistoupila. Každý černohumorný námět skrývá jedno jasné nebezpečí; tuhle knížku čtěte jen vy, pro něž to není bolestivé místo. I vy ostatní možná zaváháte, jestli sebevrazi MLUVÍ o své brzké plánované smrti klidně a téměř radostně - a nefungují v tom případě nějaké záchranné sítě? Jenže čekat realismus od tak bláznivého nápadu by znamenalo neužít si ho tolik – a to by byla škoda.

cirruska
18.10.2020 4 z 5

Zlákala mě vpravdě zajímavá anotace. Chtěla jsem se podívat očima malé rybky Anny na svět, být pozorovatelka českých domácností. Oddechové čtení mě bavilo, ironický humor pobavil a celý příběh zároveň ponoukl k přemýšlení nad tématy, který se příběh dotkl. Závěr byl překvapivý, ale i smysluplný.
Obálka knihy je zvláštní, pořád se nemohu rozhodnout jestli (ne)líbí.

kleryna
13.10.2020 5 z 5

Já jsem nadšená! Krásná obálka a skvělá knížka, moc jsem se bavila. Jen škoda, mohla být klidně delší.

Ditules
10.10.2020 4 z 5

Skvělá kniha plná jemné ironie i obtížných témat. Musím se přiznat, že jsem se moc bavila.

attila1
07.10.2020 5 z 5

Skvělá knížka,byla jsem z ní nadšená. Člověka přinutí přemýšlet o životě a srovnat si priority.

DK197
05.10.2020 4 z 5

E-KNIHA: Pro začátek si nejsem jistá, zda mě obálka děsí, nebo přijde senzační. Možná od obojího trochu. Nápad ale skvělý je. Čtivé to také bylo. Čtení jsem si užívala s každou stránkou a čekala, u koho se rybka Anna ještě objeví. Až mě mrzelo, že to není delší... Závěr mě v první chvíli šokoval a pohoršil. Proč proboha? Než mi došlo, to ke knížce krásně sedí. Ironické, humorné, uzavřené.

SPOILER: Jen s hrdinčiným popisem psychiky nesouhlasím. Je rozdíl v tom, když vás život nebaví, vše vám přijde zbytečné a šedivé, nenaplňující... Než když jste znuděný fakan, který si neváží toho, co má, dokud o to nepřijde. A pak chce najednou vše dělat a zažít. Anna se popisuje jako někoho, koho život nebaví, ale snažil se, aby tomu tak nebylo. Žila, cestovala, hledala. Nevěřím tomu, že nečinnost v těle ryby by změnila její pohled na svět i osobnost. Nedává to smysl.

Evelinkam
05.10.2020 5 z 5

Byla jsem nadšená rozmanitostí jazyka. Každá postava mluvila uvěřitelně, aniž by se stávala svojí vlastní karikaturou. Nápad byla báječný. Bála jsem se konce, aby to nebylo něco ve stylu “všechno se jí zdálo/byla v komatu”, ale i ten překvapil a pointa byla skvělá a dotažená.