Možnosti milostného románu

Je pravda života a pravda literatury. Jedinečná zkušenost a touha najít její smysl. A přestože o lásce bylo řečeno nejspíš vše, každá generace ji prožívá trochu jinak. Nový román Jana Němce je románem o lásce. Na první pohled příběh velkého milostného vzplanutí a peripetií šestiletého partnerského vztahu. To skutečné drama se však odehrává jinde. V umanuté a trýznivé potřebě pochopit, proč to skončilo. A protože spisovatel má jediný nástroj, jsme svědky toho, jak na rozvalinách milostného vztahu vzniká milostný román. Jak je každý zážitek a konflikt nasvěcován z různých stran, jak se na něj přikládá šifrovací mřížka jiných textů, od Božské komedie po efemérní zprávy bulváru… a jak se skutečnost vzpírá a to podstatné stále znovu uniká mezi prsty. A sledujeme i to, jak se autor mění v románovou postavu a v poctivém zápase překračuje hranice tělesné i myšlenkové intimity. Jeli poznání jedinou morálkou románu, jak tvrdí Milan Kundera, není jiná možnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/412951/moznosti-milostneho-romanu-5qu-412951.jpeg 3.927
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Možnosti milostného románu

boticelli
08. listopadu

Po Dějinách světla jsem čekal něco jiného. Něco méně konkrétního, asi více poetického. Kniha je taková hravá, taková hrozně dnešní, jakoby ji psal nějaký influencer. Má plno doplňkových textů, odkazů, rejstřík všech top zajímavostí a dokonce playlist na YouTube... Autorovo ego se nezapře.
Nakonec jsem fandil samozřejmě Nině!

Ivuska.09
07. listopadu

Hodnotit tuto knihu není vůbec jednoduché. Příběh jako takový rozhodně nebyl špatný. Rozpitvávání jednoho pětiletého vztahu je tématem, které čtenáře naláká. Tady má však důležité slovo i intertextualita, což je téma, které budou vyhledávat spíš náročnější čtenáři, kteří literatuře rozumí i z odborného hlediska. Ti totiž pochopí i tu "omáčku" okolo, která ostatním přijde zbytečná.

Luvák
05. listopadu

Maloměstský egocentrik nám formou, použitou již dříve různými postmoderními autory, vykládá kterak jeho bývalá učinila nejlepší rozhodnutí v jejím životě a opustila ho. Zbytečnost.
Ale ta knížka je hezky graficky udělaná, to zase jo.

eva3992

Autobiografická kniha Jana Němce o vztahu, o lásce, o milostném román(k)u, o jeho konci. Otevřený a upřímný příběh, kde nám autor nechává nahlédnout do svého života. Upřímně pro mě byl příběh nezajímavý, nebavil mě. Ale musím ocenit styl, jakým je kniha udělána. Autor střídá minulost se současností i budoucností, kapitoly prokládá články z internetu, úryvky z děl jiných spisovatelů, vlastní rozhovor o této knize uprostřed knihy,... Prostě v tomto směru se rozhodně nudit nebudete.
Určitě doporučuji si přečíst, nižší hodnocení je pouze můj osobní "problém" s tématem.
P.S. tříděný odpad z milostné korespondence mě fakt dostal :-D

salamandrina

Dokonalý. Tahle kniha sedla jak hrnec na prdel. Coz je velmi nepoeticke prirovnani k velmi poeticke knize coz je asi termin, ktery hodne lidi nepouzije. Me ta kniha ale dojimala, dostala, prekvapila; mam rada Knausgarda a tohle se tomu stylem dost podoba. Taky takovy smirovani ciziho zivota, kdy jasate nad spolecnymi myslenkami a hltate cizi detaily. Po delsi dobe konecne (!)kniha, kterou jsem odkladala jen se skripenim zubu, a kterou jsem nechtela nikdy docist.

pil

Výpověď jednoho milostného vztahu.

Zatímco jiní si koupí motorku, hrnčířský kruh, jdou pěšky s šutrákem v botě do Compostely, nebo si rovnou řežou žíly, Jan Němec zpracoval vývoj milostného vztahu románově. Velmi otevřeně, zajímavě, postmoderně. Rejstřík, kde se potkává jeho babička a Arthur Rimbaud, nebo paní, co pozvala Ninu s PJ Harvey, najdete uprostřed knihy, nechybí ani rozhovor „redaktora“ se samotným autorem knihy. Copak tyhle čimčurádičky, ty mohou čtenáře ohromit formou, ale ten příběh! Postavy jsou dokonale vykreslené, popisy detailní, že vše vidíte jako ve filmu. Od začátku víte, že to blbě skončí, autor si na nic nehraje, servíruje vám věci, které jste určitě zažili někdy sami, tedy s partnerem, pokyvujete hlavou a říkáte si je- fakt je to v každém vztahu stejné? Po prvním čtení jsem měla chuť zabít hlavní hrdinku, protože mi vadilo její rozporuplné chování v určitých situacích, ale když jsem si Možnosti přečetla podruhé, došlo mi, že pro její jednání existuje vysvětlení. Není to jen výpověď vztahu, je to kniha o knihách, autorech, současnosti. V rámci české současné prózy nadprůměrná kniha. A věřím, že o ní ještě uslyším. Ostatně Dějiny světla nasadily vysokou laťku. A Možnosti milostného života jim zdárně sekundují.

hulina

Líbilo se mi to. Oceňuju upřímnost a otevřenost, ve výsledku mě ovšem nezajímal konkrétní bulvární příběh, ale hlavně to, co se dotklo i mě a mého života a dotklo se toho dost. A co nejdřív si dám repete, protože mi spousta věcí utekla. Tento rok jsem četla jen málo lepších knih a tuto budu určitě doporučovat dál.

Šifrafon

Láska z lidí vážně asi dělá voly. Očekávejte sebezahleděný intelektuálský emíčko. Němcovi se musí přiznat, že bravurně pracuje s jazykem, ale obsahově je to skutečně úmorná sešívanina. Chápu, že je pro něj vše okolo toho vztahu důležitý, ale pro čtenáře je to tortura. A k tomu ty křečovitý erotický popisy... Kdyby na střední chodil člověk se znalostmi vysokoškoláka, měl pár let času a neomezený počet lavic, tohle do nich vyškrábe nožíkem. Doporučuji spíše současné knihy otce-Němce.

milostné vztahy rozchody láska

Jan Němec
česká, 1981

Kniha Možnosti milostného románu je v

Právě čtených17x