Možnosti milostného románu

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Je pravda života a pravda literatury. Jedinečná zkušenost a touha najít její smysl. A přestože o lásce bylo řečeno nejspíš vše, každá generace ji prožívá trochu jinak. Nový román Jana Němce je románem o lásce. Na první pohled příběh velkého milostného vzplanutí a peripetií šestiletého partnerského vztahu. To skutečné drama se však odehrává jinde. V umanuté a trýznivé potřebě pochopit, proč to skončilo. A protože spisovatel má jediný nástroj, jsme svědky toho, jak na rozvalinách milostného vztahu vzniká milostný román. Jak je každý zážitek a konflikt nasvěcován z různých stran, jak se na něj přikládá šifrovací mřížka jiných textů, od Božské komedie po efemérní zprávy bulváru… a jak se skutečnost vzpírá a to podstatné stále znovu uniká mezi prsty. A sledujeme i to, jak se autor mění v románovou postavu a v poctivém zápase překračuje hranice tělesné i myšlenkové intimity. Je-li poznání jedinou morálkou románu, jak tvrdí Milan Kundera, není jiná možnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412951/moznosti-milostneho-romanu-5qu-412951.jpeg 3.7506
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Možnosti milostného románu

gladya
včera

Tahle knížka se hodnotí docela těžko. Určitě je to zajímavý experiment. Čtenář, který očekává od knížky hlavně příběh asi bude zklamán. Příběh je totiž hodně jednoduchý a jasný od začátku nebo spíš od přečtení anotace. Na druhou stranu když vezmu v úvahu přeskakování v čase, střídání formy a někdy i vypravěče, vsunuté různé texty, nečte se to vždycky úplně jednoduše. Někdy si čtenář řekne, co to jako má znamenat, proč to tady je? Jenže právě o to asi jde.
Takže proč to tedy číst? Protože je to napsané opravdu dobře. Skvělý jazyk, některé pasáže jsou nádherné. Dostalo mě třeba vyprávění o prarodičích, ale pěkného je tam toho dost.
Zkrátka tento experiment stál za to.

tyna14

Zatím žádná kniha, co jsem doposud četla, ve mně nevyvolala tak rozporuplné pocity jako tato. Kdyby se mě někdo zeptal, jestli ji mohu doporučit, nevím, co bych odpověděla. S autorem jsem na jednu stranu soucítila, na druhou stranu jsem nechápala jeho potřebu vše tolik rozebírat a analyzovat. Rozumím tomu, proč ho Nina opustila, ale zároveň nechápu, proč se s ním nadále setkávala a tím mu dávala plané naděje. Kapitoly, které s hlavní dějovou linií nesouvisely, mě rozčilovaly, ale zároveň knize dodávaly jiskru. Autorův sloh je květnatý, mnoho metafor a přirovnání trefných a výstižných, mnoho až zbytečně přehnaných a absurdních.
Jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou, ale zároveň vím, že se k ní vracet nebudu. Takže otázka zní: Číst nebo nečíst?

kamchatka

Tuhle knihu jsem četla s podobným (nepříjemným) pocitem, jako když poslouchám hlasitý cizí rozhovor v šalině nebo u vedlejšího stolu v restauraci. Zajímavé, jestli by mi ten příběh vadil, kdybych si myslela, že jde o fikci.

DonPax

Hlavní dějová linka nebyla příliš zajímavá, byla místy až trochu otravná, ale o ni tu v prvé řadě nešlo. Podstatné jsou zamyšlené odbočky a úvahy o partnerském životě a lásce, se kterými jsem se dokázal ztotožnit a které knihu povznesly. Zajímavé jsou autorovy hrátky se způsoby vyprávění (o nich jsem zaslechl a hlavně kvůli nim jsem si knihu pořídil). Jako "normální" román se to určitě nazvat nedá - pokud od toho člověk má očekávání jako od "normálního" románu, bude asi zklamaný, nečte se to jednoduše. Já jsem však zklamaný nebyl. Zároveň jsem ale nebyl ani příliš nadšený.

dominga

Je zaujímavé, aké rozporuplné názory na knihu sa tu nachádzajú. Jední ju doslova blahorečia, iní zatracujú. Ale to je predsa presne pointa. Všetko hodnotíme z vlastného uhla pohľadu, z vlastnej skúsenosti, všetko je subjektívne akokoľvek sa snažíme o objektivitu. Za seba tvrdím, že táto kniha bola pre mňa skutočne veľmi "čtivá". Príbeh sa odvíjal ako filmový zvitok a mňa skutočne zaujímalo kedy sa TO stane, hoci som nevedela čo. Našla som sa v niekoľkých častiach, opäť som sa zaľúbila do Brna a na striedačku súznela raz s rozprávačom a potom zas s druhou hlavnou postavou a nevedela sa rozhodnúť, komu "držím" viac. Veľavýznamne hodnotím to, keď autor do príbehu zasadzuje hudbu, konkrétne piesne či interpretov alebo filmy a knihy. Pre niekoho by to mohlo byť rušivým elementom. Aj ja sama som si v týchto chvíľach povedala (s prepáčením) "Dosraný Němec" - pretože ma vyrušil a ja som tým nemohla prejsť bez zaujatia - a okamžite gúglila. Autor dokonca tvrdí, že vraj vytvoril špeciálny playlist na Spotify čomu som sa skutočne potešila a pokiaľ existuje stopercentne si ho vypočujem.
Z úryvkov:
"Jako mnoho lidí mé generace jsem jěšte ve třiceti letech trpěl pocitem, že se pořád na něco připravuji."
"Kdyby brány vnímaní byly pročistěné, všechny věci by se člověku jevily takové, jaké jsou, to znamená nekonečné."
"Vyprávění tečou v opačném směru, než v jakém žijeme - jako když se vlny odrážejí zpět do moře poté, co se rozbily o pobřeží."

Bolo by toho určite viac, ale je dobré nechať niektoré veci v tajnosti, nech si každý nájde to svoje - to, čo rezonuje s jeho vnútrom.

Aknit
18. lednaodpad!

Nerada nedočítám knihy, takže jsem to dala, ale bylo to utrpení.
Sorry, ale byla to fakt sračka.
Neodnáším si z toho nic.
Autor se potřeboval vyrovnat z rozchodem, to chápu, ale příště si to nápiš do deníčku. Uděláš lépe.
Škoda peněz.
Pokud má někdo zájem, zdarma přenechám.

Ďury

Za mě ohromně rozporuplná kniha. Na jednu stranu je bez diskuze, že Jan Němec je opravdu talentovaný autor. Na druhou stranu mě číst tuto knihu skoro fyzicky bolelo. S tak otravnými hlavními postavami jsem se snad ještě nesetkal. Hlavní hrdina je nesnesitelně ufňukaný a Nina (literární postava) je prostě slepice. Možnosti milostného románu jsou knihou, na kterou nezapomenu, ale nemohu říct, že bych na ni vzpomínal v dobrém.

Yunnx
28.12.2020

Nino, Nino... je mi tě líto. Takovej čas promarněnej s takovym blbem.