Možnosti milostného románu

Možnosti milostného románu https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412951/bmid_moznosti-milostneho-romanu-5qu-412951.jpeg 4 769 213

Je pravda života a pravda literatury. Jedinečná zkušenost a touha najít její smysl. A přestože o lásce bylo řečeno nejspíš vše, každá generace ji prožívá trochu jinak. Nový román Jana Němce je románem o lásce. Na první pohled příběh velkého milostného vzplanutí a peripetií šestiletého partnerského vztahu. To skutečné drama se však odehrává jinde. V umanuté a trýznivé potřebě pochopit, proč to skončilo. A protože spisovatel má jediný nástroj, jsme svědky toho, jak na rozvalinách milostného vztahu vzniká milostný román. Jak je každý zážitek a konflikt nasvěcován z různých stran, jak se na něj přikládá šifrovací mřížka jiných textů, od Božské komedie po efemérní zprávy bulváru… a jak se skutečnost vzpírá a to podstatné stále znovu uniká mezi prsty. A sledujeme i to, jak se autor mění v románovou postavu a v poctivém zápase překračuje hranice tělesné i myšlenkové intimity. Je-li poznání jedinou morálkou románu, jak tvrdí Milan Kundera, není jiná možnost.... celý text

kytarka
03.12.2019 4 z 5

Autobiografie která začíná seznamením se s ženou až po bolestný rozchod. Tleskám za odvahu autorovi, že šel takhle s kůži na trh. Nečekejte klasický román. Tohle je spíše projekt a vztahu dvou lidí. Doplněno o vše co v knihách nebývá. Velmi zajímavé čtení.

Sorrow
30.11.2019 5 z 5

Já asi nedokážu v pár větách vypovědět, jak moc zásadní pro mě tahle kniha byla. O nejlepších knihách, které jsem kdy přečetla, se mi paradoxně hovoří (píše) úplně nejhůře. A tak bude myslím nejvíce vypovídající to, když vám jen doporučím, abyste si Možnosti milostného románu všichni přečetli. Silnější dílo jsem nečetla řadu měsíců, možná i let. K autorovi chovám bezmezný obdiv za to, jak moc se odhalil a za to, že stvořil stylisticky geniální dílo, u jehož čtení jsem měla ústa otevřená obdivem nad prací se slovy i dějem (o němž notabene přesně vím, kam povede). Tu Magnesii Literu doslova cítím :-).

adorjas
30.11.2019 5 z 5

Už som si myslela, že celý rok neprečítam knihu, ktorú by som si pre seba vnútorne mohla popísať ako kniha roku 2019. Až teraz, koncom tohto roka, sa mi podarilo objaviť klenot.

Nie, prosím vás, táto kniha nebude pre každého. Nebude pre ľudí, ktorí milujú romantické srajdičky, nebude úplne ani pre super individualistov, ktorí majú radi Nietzscheho a študujú nejaký fyzikálny predmet. Kniha je dielom človeka, ktorý prežíva lásku v súčasnosti, popis vzťahu, vývoj, konverzácie o všetkom a o ničom, sex, intimita, hádky, konflikty v súčasnosti. Na čom padá, vstáva vzťah dvoch ľudí.

Oceňujem formát knihy. Predstavte si nejaké umelecké dielo, ktoré je samo o sebe v merítku posudzovania estetiky tak klasicky pekné. Má vysokú hodnotu, ľudia ju obdivujú. Avšak, umelec chytí to umelecké dielo, rozbije na tisíc kúskov, úlomky lietajú, sú všade a následne akoby mihnutím sekundy umelec začne tie úlomky opäť skladať do pôvodného diela. Avšak, už nechcel dávať všetko na pôvodné miesto, niečo čo bolo napravo je teraz dole, niečo čo bolo hore, je teraz naľavo a naruby. A presne takto bola kniha pozliepaná.

Krásny jazyk, krásne Brno.

bookcase
20.11.2019 5 z 5

Tohle mě rozsekalo. Hutný, silný, zároveň křehký, drsný, surový i něžný román, do mrtě rozpitvávající jeden milostný vztah. Za mě jeden z nejlepších českých titulů letošního roku.

DiskretniBarman
19.11.2019 5 z 5

Já bývám na hodnocení 5 hvězdiček z 5 docela skoupý (u knih i u filmů), dávám je fakt výjimečně, ale "Možnosti milostného románu" si je zaslouží, protože jsou pro mě osobně nejlepším českým románem od "Bláznova kabátu" (z toho zlomku českých románů, co jsem přečetl - abych tu chválu trochu naředil). Obsahově blízký, formálně pestrý, překvapivě hravý, odvážně otevřený a v neposlední řadě nesmírně čtivý.

boticelli
08.11.2019 4 z 5

Po Dějinách světla jsem čekal něco jiného. Něco méně konkrétního, asi více poetického. Kniha je taková hravá, taková hrozně dnešní, jakoby ji psal nějaký influencer. Má plno doplňkových textů, odkazů, rejstřík všech top zajímavostí a dokonce playlist na YouTube... Autorovo ego se nezapře.
Nakonec jsem fandil samozřejmě Nině!

Ivuska.09
07.11.2019 3 z 5

Hodnotit tuto knihu není vůbec jednoduché. Příběh jako takový rozhodně nebyl špatný. Rozpitvávání jednoho pětiletého vztahu je tématem, které čtenáře naláká. Tady má však důležité slovo i intertextualita, což je téma, které budou vyhledávat spíš náročnější čtenáři, kteří literatuře rozumí i z odborného hlediska. Ti totiž pochopí i tu "omáčku" okolo, která ostatním přijde zbytečná.

Luvák
05.11.2019 1 z 5

Maloměstský egocentrik nám formou, použitou již dříve různými postmoderními autory, vykládá kterak jeho bývalá učinila nejlepší rozhodnutí v jejím životě a opustila ho. Zbytečnost.
Ale ta knížka je hezky graficky udělaná, to zase jo.

eva3992
24.10.2019 3 z 5

Autobiografická kniha Jana Němce o vztahu, o lásce, o milostném román(k)u, o jeho konci. Otevřený a upřímný příběh, kde nám autor nechává nahlédnout do svého života. Upřímně pro mě byl příběh nezajímavý, nebavil mě. Ale musím ocenit styl, jakým je kniha udělána. Autor střídá minulost se současností i budoucností, kapitoly prokládá články z internetu, úryvky z děl jiných spisovatelů, vlastní rozhovor o této knize uprostřed knihy,... Prostě v tomto směru se rozhodně nudit nebudete.
Určitě doporučuji si přečíst, nižší hodnocení je pouze můj osobní "problém" s tématem.
P.S. tříděný odpad z milostné korespondence mě fakt dostal :-D

salamandrina
22.10.2019 5 z 5

Dokonalý. Tahle kniha sedla jak hrnec na prdel. Coz je velmi nepoeticke prirovnani k velmi poeticke knize coz je asi termin, ktery hodne lidi nepouzije. Me ta kniha ale dojimala, dostala, prekvapila; mam rada Knausgarda a tohle se tomu stylem dost podoba. Taky takovy smirovani ciziho zivota, kdy jasate nad spolecnymi myslenkami a hltate cizi detaily. Po delsi dobe konecne (!)kniha, kterou jsem odkladala jen se skripenim zubu, a kterou jsem nechtela nikdy docist.

pil
18.10.2019 5 z 5

Výpověď jednoho milostného vztahu.

Zatímco jiní si koupí motorku, hrnčířský kruh, jdou pěšky s šutrákem v botě do Compostely, nebo si rovnou řežou žíly, Jan Němec zpracoval vývoj milostného vztahu románově. Velmi otevřeně, zajímavě, postmoderně. Rejstřík, kde se potkává jeho babička a Arthur Rimbaud, nebo paní, co pozvala Ninu s PJ Harvey, najdete uprostřed knihy, nechybí ani rozhovor „redaktora“ se samotným autorem knihy. Copak tyhle čimčurádičky, ty mohou čtenáře ohromit formou, ale ten příběh! Postavy jsou dokonale vykreslené, popisy detailní, že vše vidíte jako ve filmu. Od začátku víte, že to blbě skončí, autor si na nic nehraje, servíruje vám věci, které jste určitě zažili někdy sami, tedy s partnerem, pokyvujete hlavou a říkáte si je- fakt je to v každém vztahu stejné? Po prvním čtení jsem měla chuť zabít hlavní hrdinku, protože mi vadilo její rozporuplné chování v určitých situacích, ale když jsem si Možnosti přečetla podruhé, došlo mi, že pro její jednání existuje vysvětlení. Není to jen výpověď vztahu, je to kniha o knihách, autorech, současnosti. V rámci české současné prózy nadprůměrná kniha. A věřím, že o ní ještě uslyším. Ostatně Dějiny světla nasadily vysokou laťku. A Možnosti milostného života jim zdárně sekundují.

hulina
17.10.2019 5 z 5

Málokterý chlap dokáže říct, co si myslí a dokonce přiznat slabost. Jan Němec to, podle mě, v Možnostech milostného románu dokázal a to není málo. Rozebral svůj vztah s milovanou ženou do posledního detailu, vyjádřil nároky, které na ten vztah měl, odrazil protivníky rozhovorem s autorem a dal prostor i Nině. Prožitý vztah je rozpitvaný do posledního zákoutí, soukromí je odkryté, ale tím, že je vše venku dostává příběh obecnou rovinu a vyskakují z něj na povrch obecné pravdy o vztazích a paralely, které mě zasáhly. Myslím si, že nejde o exhibicionismus, ale o snahu o naprostou upřímnost, a té si velmi cením!

Šifrafon
17.10.2019 2 z 5

Láska z lidí vážně asi dělá voly. Očekávejte sebezahleděný intelektuálský emíčko. Němcovi se musí přiznat, že bravurně pracuje s jazykem, ale obsahově je to skutečně úmorná sešívanina. Chápu, že je pro něj vše okolo toho vztahu důležitý, ale pro čtenáře je to tortura. A k tomu ty křečovitý erotický popisy... Kdyby na střední chodil člověk se znalostmi vysokoškoláka, měl pár let času a neomezený počet lavic, tohle do nich vyškrábe nožíkem. Doporučuji spíše současné knihy otce-Němce.