Radosti života

Koupit

Gellner zůstává skeptikem, nepřizpůsobivým „zlobivým mladíkem“. Tato stylizace vyznívá velmi autenticky, slova pokory by čtenář nalézal jen velmi těžko. Ironie je zbraní bojovníka, rytíře z kaváren a hospod, který se nebál téměř v písňovém tónu vypsat z problémů dobové společnosti, a to činí knihu atraktivní i pro dnešní čtenáře ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19007/radosti-zivota-19007.jpg 4.3223

Kniha Radosti života

Velekněžka
29.12.2022

Dvaadvacetiletý literární pankáč bilancuje svůj dosavadní život, a čím víc zjišťuje, že hlavní chyba bude spíš v interním systému, tím víc se drží hesla „No future“. No, zřejmě si myslel, že je to známka punku :-)

nevermore3
17.11.2022

Četl jsem ve vynikající edici, doplněné o Gellnerovy kresby z roku 1974, tu fakt doporučuju. Nevím jinak, co bych dodal, snad jen: " Příteli, bratře, pojď se oběsit!"

martin4950
06.10.2022

Nejsem žádný expert na poezii, většinu básní jsem nepochopil. Sbírky krásně ukazují bohémský způsob života a tehdejší dobu, proto tuto knihu doporučuji lidem, které tato témata zajímá, avšak pro běžné smrtelníky je toto dílo dosti nepochopitelné.

vinebitch
05.03.2022

Docela se mi to líbilo, a to jsem od maturitní četby nic neočekávala :)

666Jitka
16.07.2021

Gellnerovy básně rozechvěly strunu v mém nitru. Jeho zdánlivě skeptická až cynická syrová pochmurná poezie je plná citu a rozhodně lahodí mému srdci.

Jsem smutný mládenec, rouhavý cynik,
v rozpuku mládí zhořkl mi svět,
v ovzduší krčem a v zápachu klinik
vypučel písně mé jedový květ.

Děkuju Bohu a děkuju čertu
za plaché chvíle prchavý dar.
Života číši jsem naklonil ke rtu,
piju z ní smutek, bolest a zmar.

Bramborak81
05.12.2020

Další kniha, ke které bych se asi bez výzvy nedostala. Otevřené básně popisují radosti i starosti mladého autora jsou čtivé. Básnická sbírka se mi líbila.

wimpzk
05.03.2020

Klasik české poezie. To samo o sobě by stačilo napsat a nic nepřidávat. Pro mě to však bylo zvláštní setkání s tímto autorem, protože nejsem vášnivým čtenářem poezie, naopak, spíše se jí vyhýbám. Ani vlastně nevím, proč jsem v městské knihovně sáhl zrovna po této knížce, která byla již notně opotřebována a jak jsem záhy zjistil i prosta několika stránek.

Obsahem knihy byly nejen autorovy verše, ale i dobové recenze na tuto sbírku. Z dnešního úhlu pohledu je samozřejmě poněkud legrační pohoršení tehdejší společnosti nad tím, jak F.Gellner syrovým a samozřejmě opovážlivým jazykem vtahuje čtenáře do světa šantánu a lehkých děv, nad tím, s jakým ironickým a sebeironickým úšklebkem popisuje své pijatyky a zahálčivý život, místo toho, aby byl oceněn vybroušený jazyk, hra s češtinou, nečekané pointy a vskutku neotřelý jazyk...Po více než 100 letech nás již samozřejmě nikterak nešokuje obsah Gellnerovy sbírky a snad i díky tomu dokážeme plně vychutnat kouzlo těchto básní.

Twinny
21.09.2019

Velmi zajímavé básně. Některé mě oslovily velmi, jiné méně. A u některých nevím, jak je uchopit.

I kdo má moudrosti nejvíce,
málo jen chápe a myslí.
Kolem nás světů je tisíce,
pro které schází nám smysly.

Všichni mi lhali, všichni mi lhali,
blázna si ze mne dělali.
Přede mnou citem se rozplývali,
za zády se mi vysmáli.