Smrt na Nilu

Smrt na Nilu https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/9745/bmid_smrt-na-nilu-AWk-9745.jpg 5 1561 210

Plukovník Race série

Hercule Poirot série

15. díl

Mladou krásnou milionářku Linnet Doylovou čekala růžová budoucnost. Ale na svatební cestě lodí za exotikou Horního Egypta došlo k pokusu o vraždu. Ještě že je náhodou mezi cestujícími i Hercule Poirot... V jedné z nejznámějších detektivek A. Christie, která se dočkala neméně slavné filmové adaptace s Peterem Ustinovem v hlavní roli, mají Poirot a jeho přítel plukovník Race plné ruce práce, aby přišli věci na kloub. Cestujících s možným motivem je na palubě lodi více než dost!... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Death on the Nile , 1937

Michelle13
Michelle13
21.02.2024 5 z 5

Má první kniha od A. Christie a byla fakt skvělá. Styl psaní mi sedl hned od začátku, příběh mě vtáhnul tak rychle, že jsem knihu měla přečtenou opravdu rychle a bylo to tak napínavé, že jsem byla hrozně zvědavá jak to všechno dopadne. Knihu jsem si pořídila na základě filmu, který jsem viděla a musím říct, že lituji jen jedné věci, že jsem film viděla jako první, dost často jsem to porovnávala s filmem.

Emik87
Emik87
18.02.2024 5 z 5

Jeden z nejlepších Agathiných příběhů. Plavíme se s Poirotem na lodi a vyšetřujeme případ. Prostě klasika.

rafan65
rafan65
21.01.2024 5 z 5

Agatha Christie je opravdu královna detektivky. Smrt na Nilu je skvěle napsaný příběh který čtenáře doslova pohltí. Zápletka je úžasně vymyšlená a konec příběhu čtenář doslova hltá. Kniha je opravdu skvělé čtení které mě osobně vyhovuje. Jsem hodně spokojený a knihu doporučuji.

edith79
edith79
17.01.2024 5 z 5

Tak konečně... Poprvé se mi podařilo v knize Agathy Christie odhalit pachatele a jako bonus i motiv. Ale to nic nemění na tom, že kniha byla napínavá, plná překvapivých momentů a samozřejmě skvělého důvtipu Hercula Poirota. Strašně moc mě to bavilo, tohle je opravdu nadčasové čtení.

alnovka82
alnovka82
16.01.2024 4 z 5

Toto autorčino dílo patří k mým oblíbeným. Mnohokrát jsem viděla jednu z filmových verzí, ale knihu jsem četla poprvé v rámci čtenářské výzvy. Vždycky mi přišlo, že je tento případ hrozně zamotaný, ale kam se hrabe film na knihu. První polovinu jsem hodně plavala v postavách a vztazích a všech souběžných zločinech. Klobouk dolů před autorkou, je prostě královnou detektivek.

Isew
Isew
20.12.2023 5 z 5

Agatha Christie je zkrátka mistryně ve svém oboru. Promyšlené, chytré, chytlavé. Výborné.

Kackac77
Kackac77
19.12.2023 5 z 5

Audiokniha
Detektivky od Agathy mám čím dál radši. Chytré, napínavé i bez nesmyslně krutého násilí, bavilo mě to od začátku do konce... a vraha jsem neodhadla...

ElleNora
ElleNora
15.10.2023 4 z 5

Musím říct, že mě již zpočátku napadlo, jak by to mohlo celé dopadnout. Ale bylo tu tolik věcí, které vypovídaly o opaku. Povedené.

jana-cisarova
jana-cisarova
13.10.2023 4 z 5

Po mnoha letech jsem Smrt na Nilu přečetla podruhé. Nějak jsem pozapomněla, kdo ve skutečnosti zavraždil bohatou a krásnou Linnet Doylovou. Naštěstí tu byl významný a známý detektiv Hercule Poirot, který se vydal na cestu lodí po Nilu, kde si chtěl užít dovolenou. Nebylo mu to dopřáno. Octl se uprostřed dění, které vyústilo vraždou mladé krásné ženy. Podezřelých bylo mnoho. Se svým přítelem Racem měli moc práce vyloučit osoby, které nebyly podezřelé a sledovat ty podezřelé. K jedné vraždě přibyla druhá, a ani to nebyl konec. Celkem tři vraždy, a zdálo se, že všichni podezřelí jsou mimo možnost obvinění. Co ale ti, kteří byli od začátku bráni jako lidé se stoprocentním alibi?
Před koncem jsem si už vzpomněla, kdo vraždil.
V rámci čtenářské výzvy jsem si knihu ráda znovu přečetla, neboť byla doma a na dosah.

cukrovka
cukrovka
15.08.2023 5 z 5

Jako vždy skvělá A.Christie. Zajímavé prostředí a úžasný H.Poirot se svým dedukčním myšlením. Jen v začátku jsem měla trochu problém se zorientovat ve všech těch postavách, jinak to bylo příjemné čtení.

Ava365
Ava365
12.08.2023 5 z 5

Přečteno 2x plus X krát zhlédnuto. Skvělá detektivka.

plomusujonak
plomusujonak
17.07.2023 5 z 5

Po velmi dlouhé době jsem si přečetl knihu z detektivního žánru, který je pro mě v rámci literatury poněkud cizí, avšak, co se týče televize, jsem už od mala díky své babičce fanoušek detektivek a obzvláště Hercula Poirota. Takže před započetím čtení této knížky jsem měl v hlavě myšlenku, že by to mělo být velmi dobré. A po přečtení musím říci, že to bylo ještě lepší než televizní seriálová adaptace, kterou považuji za vynikající. Až na první kapitolu má kniha spádný děj stále a stále se stupňující. A u těch zločinných případů si člověk třeba myslí, že asi ví, kdo je vrah, jenže potom se stane něco nečekaného nebo si Poirot všimne malého detailu, a pak člověk zjistí, že je to nakonec úplně jinak a tím nejméně očekávaným způsobem. Je to extrémní zábava, Agatha Christie je úžasná spisovatelka a já si chci od ní přečíst víc.

sassenkka
sassenkka
17.07.2023 3 z 5

Smrt na Nilu pro mě bude asi jedna z těch malinko slabších knih od Agathy Christie. A může za to ten pro mě zdlouhavý úvod a velké množství postav. Vlastně než se stala první vážná věc, tak mi to přišlo hrozně nijaké.
Ale pak se to rozjelo a královna detektivky opět ukázala, jak moc uměla.
Přiznám se teda, že pachatele i motiv jsem odhalila docela brzy a naprosto přesně.. jo, chlubim se :)
Ale nevadilo mi to, knihu, hlavně druhou půlku, jsem si užila.

klaraj093
klaraj093
15.07.2023 4 z 5

Nemám co bych vytknula. Maximálně jen tu hromada postav, ve které je občas těžké se orientovat. Je potřeba dávat opravdu pozor. Nicméně viděla jsem první filmovou verzi, tu novější a líbila se mi moc, jsem ráda že jsem se dostala ke čtení knihy, film jsem viděla již před nějakou dobou, takže jsem si vůbec nepamatovala konec a byla jsem opravdu překvapena.

callahanh
callahanh
22.06.2023 4 z 5

Jedna z nejznámějších detektivek Agathy Christie rozhodně stojí za přečtení i při známém rozuzlení. Na knihách Christie je fascinující, že ať se odehrávají kdekoliv, ona nemá potřebu věnovat se popisům krajin a vytváření nějaké atmosféry, ale soustředí se jen a pouze na dialogy a vztahy mezi jednotlivými postavami. Ano, je samozřejmě velmi nepravděpodobné, že by se něco podobného v normálním životě asi stalo, Christie to ale umí prodat jakožto něco naprosto přirozeného, a když čtenář přistoupí na její hru, nebude zklamaný. Jako už je tu několikrát psát, jediným velkým problémem knihy je velké množství postav a jmen, v nichž se těžko orientuje, a i ti, kteří děj znají, budou mít značné problémy. Pochopitelně je třeba také počítat s tím, že Poirot je opravdu geniální a případ vyřeší na základě indicií, kterým čtenář nevěnuje pozornost, neboť jde mnohdy o jednu jedinou větu. Jinak ale opravdu není co vytknout, protože zápletka je promyšlená do nejmenšího detailu a jen dokazuje, že láska (a nenávist) je vždy tou nejsilnější motivací pachatelů. Christie psala přesně tak, jak chtěla, což znamená, že v tomto románu není zbytečné slovo a všechny dialogy a monology v drtivé většině mají svůj význam a mají čtenáře navést na vypátrání pachatelů. K pozitivům patří i krátké kapitoly, nijak extrémní rozsah knihy, čtivost a pochopitelně i atraktivní zápletka, která je sice jednoduchá, pořád ale náramně funkční. 75 %

janina66
janina66
13.06.2023 5 z 5

Jedna z nejznámějších detektivek od A.Ch. Vyslechla jsem audioknihu a teprve v závěru při odhalení vraha, jsem si vzpoměla, že jsem ji kdysi viděla zfilmovánu.
Skvělý zážitek.

petrarka72
petrarka72
10.06.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších detektivek Královny zločinu, rozhodně s výraznou nadstavbou. Plukovník Race dělá Herculu Poirotovi zrcadlo jedinečným způsobem, prolínající se úvaha o tom, co znamená milovat příliš a zdali lze milovat tak akorát, je zábavná. A mám velké štěstí, že jsem mohla číst o řádění Smrti na Nilu na Nilu skutečném. (A mimochodem - všechna fakta o egyptské realitě sedí. Včetně doporučení H. P., že nejlepší doba pro návštěvu nastává v lednu...)

Kimi_Jenkins
Kimi_Jenkins
04.06.2023 5 z 5

Ze začátku mi přišlo že je kniha zdlouhavá a vlastně jsem ji ani z počátku neplánovala číst, když jsem ale začala tak jsem si slíbila že ji dočtu a jsem za to vděčná. Kniha je napínavá ale trošku natažená ale tak už to u detektivek bývá, jediná horší věc byla ta že tam bylo spoustu postav k zapamatování a to jsem ze začátku nestíhala ale potom už to šlo hladce. Rozhodně doporučuji všem milovníkům detektivek :-D

jana1976
jana1976
02.06.2023 5 z 5

TOPka!!!

fénix56
fénix56
02.05.2023 4 z 5

Další ze skvostných detektivek královny tohoto oboru, Agathy Christie. Exotické prostředí, různorodé panoptikum postav, a nakonec překvapivé rozluštění několika vražd. Jen za mne stále vede Deset malých černoušků, proto dávám o jednu hvězdičku méně.