Deník japonské manželky

Když se Veronika poprvé seznámila se spolužákem z Japonska, neměla ani tušení, že se do něj zamiluje a za několik let s ním odletí do Tokia, kde mu porodí syna a začne žít jako skutečná Japonka. Čeká ji celá řada výzev, aby zapadla nejen do odlišného kulturního prostředí, ale hlavně do své nové rodiny: koupat se nahá v lázních s tchyní, tradiční japonský pohřeb dědečka, kluzké knedlíčky „moči“ a práce v japonském obchodě. Zvládne být i přes všechny překážky opravdovou japonskou manželkou? K večeři nám máma udělala specialitku. Rozmočený rýžový žoužel moči v polévce. Zase mi to připadá na hranici poživatelnosti, ale co bych neudělala pro naše budoucí vztahy. Takže do sebe tu žužlavinu statečně soukám. Když už to mám skoro za sebou, dozvím se, že na to občas starší lidé umírají. Prý to pořádně nespolknou a zadusí se. Ale maminka má i osobní historku: „Jednou jsme tu měli na výměně studenta z Ruska. Taky jsem mu uvařila tohle jídlo, ale vůbec to nechtěl a říkal, že to nejde sníst. A vidíš, ty jsi to snědla jako nic. Tak to asi nebude tak špatné, jak mi tvrdil on.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367551/denik-japonske-manzelky-Gpv-367551.jpg 4395

Kniha Deník japonské manželky

zvídaváStela
včera

Po přečtení některých komentářů jsem měla strach, jestli je knížka dobrá volba. Nakonec jsem ale ráda, že jsem si jí přečetla. Řekla bych, že jde autorce spíše o poukázání na rozdíly v obou kulturách než o příběh samotný. A že se toho člověk dozví opravdu dost. Japonsko je zajímavá země a doufám, že se tam jednou podívám. Autorce děkuji za rozšíření obzorů. :)

Noisette73

(+ SPOILER) Tedy toto bylo něco na moje nervy....
Nejdříve tedy pozitiva knížky, protože těch bude podstatně méně, krásná obálka, která mně v momentě přenesla do Japonska a spoustu zajímavostí japonské kultury, kterými jsem popsala celou stránku v mém sešítku o přečtených knížkách.
Tyto podrobnosti o této kultuře se jistě budou hodit, pokud se mi splní můj životní sen a to podívat se právě do Japonska.
Docela mně dostalo, že manželé zde od manželek dostávají kapesné...To jako vážně? To jsou japonci snad nesvéprávní?
Kóta mi byl vzdálený, nevím zda ho tak nešťastně vylíčila Veronika nebo se projevil kulturní rozdíl myšlení, ale byl nesympatycký, ovšem na Veroniku neměl... Věčně ufňukaná, nespokojená panička co si to že svého vlastního rozhodnutí přihasila do Japonska a myslela si, že si tam z ní všichni sednou na zadek. Když zijstila, že ne začala si stěžovat jak na Tokio, tak na Čr a nevěděla v té své znuděné hlavince co, že by to vlastně chtěla...
Byt na který její manžel těžce vydělal nazývá s pohrdáním krabicí, za což bych jí nejraději profackovala, protože mnoho lidí nemá kde být a jsou vděční za cokoliv a ona která nepracovala a jen žila z manželovi výplaty kritizovala jako divá.
Byla naprosto citově plochá, narození svých dětí přešla jako, že nic, žádná radost, láska, vděčnost za dvě krásné zdravé děti....
No bylo mi z nich zle....
Ještě se tam potom panička vzteká, že po zemětřesení nestihla nastoupit do vládního speciálu Čr pro české občany v Japonsku a to tam toho manžela chtěla nechat a frčet domů? Nevím já bych měla strach, chtěla bych být s ním a bála bych se, že přijdu o kontakt s ním a nebudu vědět co s ním je...
Mám pocit, že tato dáma myslí stále jen sama na sebe a manžela si vzala aby mohla psát knížky a byla zajímavá a lidé jí obdivovali, že se za ním vydala chudinka sama do cizí země. Z knihy zůstal divný pocit, tíseň a znechucení.

osman111

Knihu moc doporučuji lidem, kteří mají v plánu do Japonska jet. Dozvíte se v ní poměrně dost praktických informací. Nevím, zda bych knihu doporučila někomu, kdo se o Japonsko vůbec nezajímá, protože se nejedná o literární počin roku a jde právě o popis rozdílů dvou kultur, navíc ryze prakticky (úřady, mateřské školy atd.) Nicméně se kniha čte velice dobře a za mě není ani patrné, že autorka není spisovatelka. I když knihy s toutou tématikou vyhledávám, dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Dávám 4* - jde o moc fajn čtení.

soukroma

Docela zajímavé čtení, skoro spíš deník "japonských manželů", protože i autorčin muž hlavně v první půli má své deníkové záznamy ukazující stejné situace z druhé strany (nevím, zda schválně vzhledem k jazyku jen stručné, skoro holé věty, ale budiž.)
První část seznamování se s cizí kulturou (obousměrně) byla nejzajímavější, pak už se hodně věcí opakovalo, zdlouhavé bylo povídání o brigádě v obchodě se šatstvem a o jazykovce. Závěr byl už hodně stručný, do pár stran se vešly cesty do Texasu, porod, cesty do Čech a Francie, porod, to vše už bylo jen letmo zmíněno.
Autorka se často nevyvarovala typicky české kritiky cizího a opakovaně vyjadřovala celkově nechuť k tamnímu životu, ale nakonec nežila jen v Japonsku. Není to cestopis, jen málo míst je zmíněno (a žádné fotky), což je dost škoda. Čtivé to je a spousta informací ze zákulisí zejména byrokracie a každodenního života třeba v nájemních bytech překvapí.

viva71

Lehké svěží čtení. Zajímavá sonda do úplně odlišné kultury.

petrzel

Kniha byla zajímavá na kulturu jiné země,ale konec už byl takový o ničem.

rozvera

Velmi zajímavé vyprávění české ženy, která se provdala za Japonce a po několika letech se s ním odstěhovala do jeho vlasti. Popisuje své nelehké sžívání s odlišným způsobem života v naprosto jiném kulturním prostředí, kdy z neznalosti tamních zvyků a jazyka vznikají úsměvné a někdy i mírně trapné situace. Trochu podobně byl na tom i její manžel při pobytu v Čechách, který do knížky také přidal své zkušenosti a podiv nad zvyky a obyčeji , které mu byly těžko pochopitelné.

bacouch

Ze začátku jsem byla z knihy nadšená. Líbilo se mi vykreslení kultury, kterou znám opravdu jen okrajově. A také se mi líbilo, že byl dán prostor i manželovi, který popisoval události zase ze svého pohledu. Ovšem postupem času začala být autorka méně okouzlená a více naštvaná na odlišné chování Japonců. A manžel se téměř odmlčel. Takže hodnotím tak 3,5*