Podivuhodný život osamělého pošťáka

Kdo jiný by měl ctít listovní tajemství než pošťáci? Jenže mladý pošťák Bilodo je natolik ostýchavý, že si povídá sotva se svou zlatou rybkou. Aby se dostal k lidem blíž, potají otevírá jejich dopisy. Vše se pro něj změní, když si přečte první dopis psaný v haiku. Milostné korespondenci mezi guadalupskou dívkou Ségolene a výstředním intelektuálem Gastonem propadne natolik, že když po čase Gastona srazí auto, pokusí se jej nahradit... Poetický román o lásce a záhadách lidské identity....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356462/podivuhodny-zivot-osameleho-postaka-4is-356462.jpg 4435

Pošťák Bilodo 1.

Literatura světová, Novely

Vydáno: , Plus

Le facteur émotif, 2005

Kniha Podivuhodný život osamělého pošťáka

Marcela52

Příběh nenaplněné lásky mladého pošťáka k dívce, do které se zamiluje díky tomu, že otevírá její korespondenci s mužem, který tragicky zahyne, je zajímavou psychologickou studií. Určitě zaujme ty čtenáře, kteří mají rádi poezii haiku. Já jsem si docela početla i díky tomu, že mám poezii ráda, a v dnešní uspěchané době je každé takové poetické vyprávění příjemným osvěžením.

popeluška

Čtení bylo kouzelné,po grafické stránce nádherné......konec originální a nečekaný. Moc se mi kniha líbila :-)

Lena79

Nevím, kde se stala chyba, ale dočítala jsem z donucení. Příběh jako takový špatný nebyl, ale rušily mě verše vložené do děje a já poezii prostě nerozumím. Knihu nehodnotím jako špatnou, jen to prostě není můj šálek kávy.

LadyCharlene

Citlivé, něžné, filozofické, znepokojivé, odstrašující... Tato kniha má tolik rovin. Zpočátku mě kniha nenadchla, ani nijak nezaujala, teprve, až se stala ta zlomová událost, mě děj přitáhl. Jak přistupovat k hlavnímu hrdinovi? S opovržením, pochopením, nebo dokonce souzněním? Je to velmi zvláštní knížka, velmi zvláštní příběh s mrazivým koncem zahaleným do tajemna. Dokonce mě to donutilo popřemýšlet o nějakém svém vlastním haiku. :) Nikdy jsem poezii nevyhledávala, ale tahle knížka krásně ilustruje, kolik věcí může člověk sdělit kraťoulinkou básničkou...

vlkove

Nebylo to špatné čtení ale přiznám se, že mě to až tak moc neoslovilo.
Opravdu zvláštní příběh. Chválím zpracování a grafiku knihy.

nefernefer

Cestuješ ve mně
obdivuj mou krajinu
okus mé vody

Mám moc ráda haiku a opravdu obdivuji toho, kdo ho umí napsat tak, aby dávalo smysl, bylo poetické a zároveň dostálo předepsanému počtu a pořadí slabik 5‒7‒5. Proto jsem se pustila i do této knihy. Příběhu samotnému bych neudělila více jak dvě hvězdy, ale díky těm básničkám, z nichž některé byly lepší než ty skutečně japonské, se kterými jsem měla možnost se seznámit, přihazuji třetí a ta čtvrtá je za naprosto nečekaný a pro mě překvapivý konec. Některé komentáře pode mnou knihu právě za ten závěr kritizují, ale v mých očích knížce natolik vylepšil renomé, že jsem nakonec zvedla hodnocení.
Dalším kladem bylo, že jsem se dozvěděla spoustu nových zajímavých informací o japonské poezii a rozšířila si obzory o další její formu - tanku. Jako nedostatek naopak vnímám to, že básně v této knize dost často nedodržovaly předepsané pořadí slabik, takže to vlastně opravdová haiku nebyla. Nevím, zda je to tak i v originále, nebo je tím vinen překladatel. Chápu, že překládat něco takového je obzvlášť těžké. Ale s přihlédnutím k tomu, že se nejedná o sbírku japonské poezie, ale o beletrii (vzhledem k rozsahu spíš novelu než román, jak uvádí anotace), tuto nedokonalost nakonec přehlížím, protože i tak jsou ty verše hezké.

Cestuji v tobě
proniknu až do středu
tvé metropole

Sorrow

Podivuhodný život osamělého pošťáka je velmi intimní příběh patologické lásky, které Bilodo propadá. Křehké vyprávění doplněné o niterná haiku a tanky (formy japonské poezie) působí na čtenářovy smysly v několika rovinách, proto je podle mého zapotřebí číst knihu vícekrát. I na kratičkém prostoru dokázal autor příběh stočil mnoha nepředvídatelnými směry, zejména závěr je poměrně kontroverzní, věřím, že spoustě lidí nemusí sednout. Pro mě bylo ale rozuzlení neméně magické jako celý obsah. Podivuhodný život jsem poslouchala ve formě audioknihy, kterou bych touto cestou chtěla z celého srdce doporučit. V naraci se střídá Vojtěch Hájek s Magdalénou Borovou a oba jsou vynikající, jejich přednes poezie je skutečně krásný a z promluv jako by čišela láska. Zvukový podkres je magický, trochu tajemný, smutný a k příběhu jako dělaný. Za mě jedna z nejkrásnějších a zároveň nejzvláštnějších milostných novel, s jakými jsem měla tu čest.

PetrCepek

Křehký příběh o nevyřčených přáních, která - vyjádřená v podobě haiku či tanky - znějí mnohem líp. Pátou hvězdu knize ukradla její úplně poslední třiadvacátá kapitola, která nádherně mile uvěřitelný příběh zcela úmyslně "zdivňuje" a poněkud násilně škemrá po obdivném Whaaah! Druhý díl (Pošťákova snoubenka) dojem z nepovedeného závěru určitě brzy napraví, ale to už bude úplně jiný příběh.