Podivuhodný život osamělého pošťáka

Kdo jiný by měl ctít listovní tajemství než pošťáci? Jenže mladý pošťák Bilodo je natolik ostýchavý, že si povídá sotva se svou zlatou rybkou. Aby se dostal k lidem blíž, potají otevírá jejich dopisy. Vše se pro něj změní, když si přečte první dopis psaný v haiku. Milostné korespondenci mezi guadalupskou dívkou Ségolene a výstředním intelektuálem Gastonem propadne natolik, že když po čase Gastona srazí auto, pokusí se jej nahradit... Poetický román o lásce a záhadách lidské identity....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/356462/podivuhodny-zivot-osameleho-postaka-4is-356462.jpg 4.1285

Pošťák Bilodo (1.)

Le facteur émotif (2005)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Plus

Kniha Podivuhodný život osamělého pošťáka

Janniska

Musím přiznat že jsem knihu od půlky jen přelétla,nevím zda to je stylem psaní nebo mne neoslovil příběh.Za mě byla toto trefa vedle...

Kamili

Knihu jsem si vybrala na zaklade obalky. A ve finale je obalka i tim, co se mi na knize libilo nejvic. Nemuzu tvrdit, ze je kniha spatna, jen to proste neni muj styl, i kdyz konec me prekvapil.

Eremites

Originální, svěží, jiné, a ke všemu nádherně graficky zpracované, takové je toto nevelké poetické dílko s podivuhodným koncem.
Ač nejsem úplně milovníkem japonské kultury ani básnické formy haiku, tohle mi opravdu sedlo. A tak trošku k haiku přivedlo - nakonec jsem zjistila, že se mi vlastně líbí :-)

"Déšť kape na list
berušku děsí
je to jak konec světa"

A pro odpůrce básní obecně - klidně se do téhle knížky pusťte, rozhodně to není jen o "básničkách", děj a zajímavé dějové zvraty jsou přítomny také...

Šárka_D

Příjemné zasvěcení do tajů japonské poezie, něžné i znepokojivé haiku, zajímavá kruhová kompozice příběhu, který nebyl příliš dějový, přesto ale nezapadne.

Effi

Právě jsem toto francouzské podivno dočetla. Těžko říct, co jsem čekala, anotaci jsem si předem nepřečetla. O knize se hodně mluvilo, zejména kvůli její obálce. Tak jsem si řekla, že to zkusím a uvidím. A to co jsem viděla, to jsem opravdu nečekala. Červené knihovně se vyhýbám, jako čert kříži. Jakmile se začínal text lámat k erotické lince, začínala jsem mít strach. Nicméně autor ze situace ladně vybruslil a zůstalo jen u náznaků. Překvapivě se v knize objevují i vtipné prvky. Nedonutí vás ke smíchu, ale koutky úst se vám jistě protočí směrem nahoru. A konec ? Byl překvapivý, protože vím o existenci další knihy, ale zároveň logický.

3nitka

Netradičný námet a netradičné spracovanie. Tak ako graduje príbeh, menia sa poetické haiku na erotické. Knihu som dostala ako darček a som za ňu vďačná, pretože som sa na chvíľu dostala do snového sveta plného predstáv. A môžem sa doňho vracať kedy budem chcieť.

Déšť kape na list
berušku děsí
je to jak konec světa

Zemětřesení
splašené moře
supernova v mém nitru

triatlet

Ensō...

JakO čtenář jsem se na pár hOdin Ocitl v časOprOstOrOvé smyčce...

(Ne)skutečně promyšlená povídka; do posledního detailu. Schod za schodem autor buduje atmosféru, popisuje, veršuje, literárně poučuje, filozofuje.
Prachobyčejný, fádní život podivného pošťáčka prosťáčka se zásadně mění vlivem vlastního jednání, ale i vlivem okolí.
Ke klíčovým slovům, ze kterých jsou stvořeny tisíce příběhů (život - práce - poctivost - tajemství - láska - přátelství - zrada - pomsta - smrt), patří ještě nevšední Guadeloupe - ensō...

Autor (překladatel) kouzlí s jazykem a dokáže mistrně nepřímo charakterizovat postavy.
"Ségolènin rukopis byl parfém pro oči, elixír, óda, grafická symfonie, apoteóza; byl zkrátka krásný až k pláči. Bilodo kdesi četl, že písmo je odrazem duše a bez zaváhání usoudil, že Ségolènina se musí vyznačovat nedostižnou čistotou. Kdyby andělé psali, pak jistě právě takto." (s. 23)

Tajemství knihy
"živOt v pOdObě smyčky"
naivní pOšťák

dOčkám se OdpOvědi
v pOkračOvání?

Pistácie

Moc hezké, citlivé čtení. Ze začátku jsem měla chuť do pošťáka kopnout a probudit ho z nějaké letargie. Ale postupem času jsem jeho postavu začala víc chápat a věřit mu, že dělá správně. Haiku mě nadchla. Už delší dobu jsem se s poezií nesetkala, a ještě navíc s touhle specifickou. Opravdu originálně a zajímavě pojatý příběh, který má hloubku a myšlenku. Je na každém čtenáři, co si z něj odnese. Já jsem ráda, že jsem na příběh narazila, i když jsem váhala, jestli je to pro mě. Bylo.

dopisy láska poštovnictví, pošta japonská poezie haiku kanadská literatura pro ženy

Denis Thériault

Denis Thériault