Po povrchu

Známý fotograf Tomáš Třeštík, trošku frajírek, trošku plachý introvert, hvězda i outsider, piják i abstinent se v knize Po povrchu zavrtal sám sobě pod kůži a konečně se podíval na své přátele zblízka a na sebe naopak z nadhledu… Ve svém debutu líčí dětství, kariéru, a především všechny ty, kteří ho ovlivnili na jeho cestě provázené úspěchy i přešlapy. „Dojímá mě, když se starý páry držej za ruce, dojímaj mě babičky, co nechtěj v tramvaji pustit sednout, protože vystupujou už za dvě stanice, dojímaj mě psi, co soustředěně čekaj nepřivázaný na páníčka před krámem, děti s okluzorem a děti, co vlastním nákladem vydávaj knihy svých rodičů. Mám rád, jak déšť na vteřinu přestane bubnovat do kapoty auta, když podjíždím na dálnici most. Mám rád vypít si ráno kafe předtím, než si vyčistím zuby. Mám rád, jak to voní v papírnictví a mix letní vůně posekaný trávy a spálenýho oleje ze sekačky. Miluju tulit se, snít a zapomínat na to hnusný. A taky v sobě mám bestii, kterou musím furt krmit – dárkama a pozorností ostatních. Nebo aspoň cukrem.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462111/big_po-povrchu-q3l-462111.jpeg 3.8209

Kniha Po povrchu

uzivatel1190

Velmi zajímavé čtení, občas plné sebereflexe, vtipné, čtení mě fakt bavilo.

LenkaKa

Moc se mi do čtení nechtělo, ale kniha mě překvapila a líbila se mi. Je to úplně jiný svět než ve kterém žiju já, jiná generace...ale ve svém věku už toho většinou moc neodsuzuju a hodně věcí není černobílých. Každopádně zajímavé čtení.

vikidala

Ze začátku mě to trochu nudilo, pak jsem si ale uvědomila, kolik sebereflexe je do knížky vloženo a přišlo mi to obdivuhodné. Takže celkem zajímavé oddechové čtení :)

Bustedka

Tohle mě bavilo. Je mi jasný, že to nebude kniha pro každého. Ve chvíli, kdy člověk čte o něčím životě, má tendenci hodnotit daný život, vytvořit si nějaký názor na konkrétní osobu, někdo začne i škatulkovat. A věřím, že se najde spousta lidí, kterým Tomáš Třeštík sympatický prostě nebude.

Kniha je rozdělena do krátkých kapitol, každá je věnována buď někomu, nebo něčemu, co ho v životě nejvíc ovlivnilo. A že toho bylo. Propařené, propité i profetované mládí. Povrchní hodnoty, nároky na sebe i na okolí a pod tím vším celkem citlivá duše.

"Mně nevaděj spontánní rozhodnutí, pokud je teda dělám já. Cizí spontánní rozhodnutí snáším naopak dost blbě."

nefernefer

Tahle knížka na mě působí jako taková terapeutická zpověď. Líbila se mi, dokonce moc, protože Tomáš Třeštík píše o dost lépe než jeho bývalá žena, je vtipný, občas hraje na city a je sympatické, že se o všech lidech zmiňuje jen v tom dobrém. Nepere špinavé prádlo ani si nevyřizuje účty. Jestli ještě něco napíše, tak si to ráda přečtu. Na druhou stranu si ale říkám, že kdyby pro mě byl blízkým člověkem, na kterém mi záleží, asi by se mi to už tolik nelíbilo. Asi bych spoustu z toho raději nevěděla. Jsou věci, které by rodiče o svých dětech a děti o svých rodičích vědět neměli. Čistě jen proto, aby si vzájemně neublížili. Je fajn se vyzpovídat, jen si nejsem jistá, jestli bylo nutné to udělat takhle veřejně.

Bramborak81

Díky krátkým kapitolám mi knížka zpříjemňovala cesty MHD. Jedna kapitola cestou tam a už jsem se těšila na další čtení cestou zpět. Mile mě překvapilo, že byla knížka čtivá, protože k prvotinám autorů z jiných profesí přistupuji zřídka a s mírnou obavou, že dnes už píše každý, a to ještě všelijak. Občas, když autor popisoval více myšlenek najednou, potřebovala jsem se v textu vrátit, co nebo koho tím autor myslel. Nejvíce mě zaujalo povídání z fotografického prostředí.

PetraBery

Kniha střípků ze života autora, pohled do minulosti, kterou má za sebou. Četlo se to dobře, autor je určitě osobnost, která ale ne každému sedí.

SSTknihy

Bulvár nečekejte. Tahle kniha rozhodně nejde "po povrchu". Tomáš Třeštík v hlavní roli šikovně balancuje mezi namachrovaným týpkem, citlivým introvertem a sebeironickým glosátorem vlastního života. Umí se koukat kolem sebe a má cit pro přesné vykreslení jednotlivých postav a událostí, které mu proběhly životem. Ve chvíli, kdy vám začne ta jeho namyšlenost trochu vadit přijde intimní chvilka, zamyšlení, životní moudro nebo to celé shodí vtipnou nadsázkou a sebeironií. Mě to bavilo moc a doufám, že se brzo dočkáme i nějaké další knihy.