Paní Degasová

U dveří pařížského domu stárnoucího malíře se jednoho dne objeví mladá žena. Oficiálně proto, aby slepému Edgaru Degasovi pomohla uspořádat jeho sbírku písemností a uměleckých děl. Mluví přízvukem Francouzů z New Orleansu a svými neodbytnými dotazy otevře v zahořklém starém muži Pandořinu skříňku vzpomínek na doby, kdy jeho život byl plný citů i světla. Při třídění nánosů minulosti se Degas ve svých myšlenkách i vyprávění vrací do dob, kdy jako mladý umělec se svými slavnými současníky v polovině 19. století obíhal pařížské salony umění, kreslil baletky v opeře i koňské dostihy, kdy se poprvé a naposledy fatálně zamiloval a kdy ve své umělecké rozevlátosti nedokázal učinit to správné rozhodnutí. Arthur Japin v životopisném románu Paní Degasová téměř vizuálně, na základě dopisů, deníkových záznamů, úředních dokladů, dobových svědectví a skic slavného malíře strhujícím způsobem rekonstruuje Degasovo umělecké tápání i zrání, životní vítězství i prohry včetně jeho nezapomenutelné cesty do New Orleansu, které se po americké občanské válce vzpamatovávalo z důsledků zrušení otroctví, a kde žila jediná žena jeho života, která byť nesla jeho příjmení, jemu nikdy nepatřila....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475419/big_pani-degasova-Z4P-475419.jpeg 4.65
Literatura světová, Biografie a memoáry, Historické romány

Vydáno: , Argo

Mrs. Degas, 2020

Kniha Paní Degasová

petaSk
20. listopadu

O Degasovi jsem samozřejmě jako o mnoha velkých umělcích neměla ani páru, o to více ráda o nich čtu.
Tajemná pomocnice na začátku 20. století pomáhá už starému a slepému Degasovi utřídit jeho záležitosti, a přitom se vracíme do jeho mladých let, kdy vítá svou tetu a sestřenice, které k němu uprchly před občanskou válku v USA.
Degase se okamžitě zamiluje do sestřenky Estelle, se kterou se za různých okolností setkáváme několikrát v průběhu jeho života.
Kniha je psána krásným poetickým jazykem, ale na rozdíl od Degase, který chtěl ženy malovat v jejich přirozenosti, autor knihy nám Estelle zpodobňuje jako nedosažitelnou ideální bytost. Tenhle kontrast mi dost bil do očí.
Kniha je potom hodně o umění a o Degasově vztahu k němu, ale je možná až příliš vzletná na to, aby dokázala být upřímná.
Linka z mladší časové doby mi přišla úplně zbytečná a rušila mě.
Celkově se jednalo o krásnou knihu o jednom tápajícím velkém umělci.

iška
08. listopadu

Moc pěkně se mi to četlo. Byl to román, ale i tak tu byla spousta nových poznatků, které odpovídají historické skutečnosti. E. Degas byl velmi zajímavá osobnost. A velmi zajímavý byl i pohled na americký jih těsně po ukončení občanské války.