Tichý dech

kniha od:

Tichý dech https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173729/bmid_tichy-dech-AfD-173729.jpg 4.8 521
Koupit Koupit eknihu Bazar

Kniha Tichý dech přináší svědectví mladého českého chirurga z afrického Konga a z Haiti, kam odletěl s dalšími lékaři ihned po ničivém zemětřesení. Zároveň jde o velmi osobní, s nadhledem a s humorem psanou výpověď člověka, který vyrazil do dalekých končin plný romantického nadšení a postupně začal zjišťovat, že mnohdy za zbytečné utrpení lidí nemůže jen chudoba a nedostatečná technická vyspělost zemí, ale i obyčejná lidská zpupnost a arogance tamních lékařů a úředníků. Dramatické líčení náročných operací v africké džungli a v haitských ruinách se střídají s popisem exotických krajin a života jejich obyvatel i s líčením některých krvavých historických událostí nedávné doby.... celý text

Žánr:
Literatura faktu , Literatura česká , Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Paseka
Originální název:

Tichý dech - Zápisky českého lékaře z Afriky a z Haiti , 2013


více info...

Komentáře (115)

Komentáře 115 Recenze 4

Gabriela143
Gabriela143
15.09.2023 5 z 5

Kníh s touto tématikou som už niekoľko prečítala a táto mi príde najsurovejšia v dobrom slova zmysle. Ocenenie Magnesia Litera je zaslúžené. Viac k tomu nemám čo dodať.

Rihatama
Rihatama
20.05.2023 5 z 5

Jan Trachta je zjevně více lékař než spisovatel. Díky jeho knize jsem ale mohla nahlédnout pod roušku aureoly lékařů bez hranic. A ujistit se, že Jan Trachta není ledajaký lékař. Pro něj a pár jemu podobných, vč. z Česka, totiž Hippokratova přísaha znamená mnohem víc ve spojení s potřebou pomáhat těm, ke kterým se pomoci zdravotníků a lékařů nedostává. Je to ovšem spojeno nejen s prací v téměř nepředstavitelných, nehygienických podmínkách při nedostatku léků, nástrojů, personálu či zázemí, ale i s velkým osobním nepohodlím a mnohdy v ohrožení vlastního života. Nadto v mezinárodním týmu, kde jako všude jinde v pracovních kolektivech panují nejen jazykové rozdíly, ale hlavně nejrůznější animozity, tady dále jitřené hrubě zkoušenou psychickou i fyzickou odolností všech přítomných. Obávám se, že romantika s tímto má málo společného. Já pouze coby turista či krátkodobý pozorovatel zavítala např. do Ugandy nebo Bangladéše. Ano, pro mě to mělo kouzlo romantiky, ale strávit tam více než 2 týdny, to bych si hodně rozmýšlela. A to přitom kolem mě netekla krev proudem a lidské postavy se nerozpadaly na kusy.

Jan Trachta neopomíjí ani příčiny a okolnosti panující v místech působení nemocnic lékařů bez hranic, i když spíše glosuje, než analyzuje. To by ale mělo úplně stačit k zamyšlení nad situací v afrických zemích, ale i řadě dalších. Najde se celá řada příčinných faktorů, mezi něž patří role mezinárodních organizací, zejm. Rady bezpečnosti, nebo národních států; nejzásadnější je ale dle mého role samotných států, v nichž se o moc a místní nerostné bohatství bojuje těmi nejhoršími prostředky s katastrofálními dopady na civilisty místní obyvatele, kteří přežívají v nepředstavitelné chudobě a potřebují pomoc zvenčí, protože doma se jim jí nedostane. Konžané nebo Rwanďané by mohli vyprávět. A tak MSF lékař léčí, a pomáhá kde může. Ale to nemůže stačit a nestačí... je to jako léčit "pupínky na kůži", aniž by se odstranila příčina. I když díky Bohu za tyto lékaře! A díky také Trachtovi a jemu podobným za tak žádoucí osvětu.


bararich8
bararich8
03.02.2023 5 z 5

Čtení jak z jiného světa. Běžný člověk v našich poměrech si ani neumí představit, co se jinde děje a jak moc dobře se tu vlastně máme. Kniha je skvěle napsaná, Jan Trachta má opravdu dar-píše poutavě, bez zbytečných řečí, sám sebe nešetří, čímž je moc sympatický. Po dlouhé době přidávám něco do doporučených. A MSF si vážím jako nikdy předtím!

KnihománieN
KnihománieN
27.08.2022 4 z 5

Skvělá kniha, kde lékař rozebírá své mise, situace v zemích třetího světa a nezapomíná se podělit o těžké i úsměvné příhody z projektu Lékaři bez hranic. Zase mám k těmto lidem o něco věcí obdiv a úctu.
Jen z počátku jsem měla lehce problém s čtivostí. Styl psaní je uzpůsoben i široké laické veřejnosti.

janadibelkova
janadibelkova
11.07.2022 5 z 5

Četla bych dál a dál, i když si ani náhodou neumím představit, co takové mise obnáší, hned bych jela někam pomáhat. Děkujeme pane doktore.

alva1
alva1
06.05.2022 5 z 5

Lidé, kteří mají, co říci, hovoří málo a potichu. Lidé, kteří nemají, co říci, jsou slyšet všude a stále.
Rozhodně doporučuji k přečtení.
Děkuji autorovi

Katka2382
Katka2382
24.04.2022 5 z 5

Naprosto skvělá a čtivá kniha. Odhaluje nám všem,co vězíme v bezpečné bublině jak to chodí na druhém konci světa a jak málo si vážime toho co máme.

Jan Trachta je nejen dobrý lékař,ale i výborný spisovatel.Doufám,že se mu podaří napsat a vydat další knihy,nebo jestě alespoň jednu.

Obdivuji všechny lekaře,sestry,porodní asistentky a veškerý zdravotní personál za jejich pracovní a lidský zápal a za jejich odvahu.

A my ostatní co nemáme potřebnou kvalifikaci či na to nemáme žaludek nebo čas můžeme pomoci Lékařům bez hranic alespoň finančním příspěvkem.Já už mám v bance trvalý příkaz,a vy?

andrea7191
andrea7191
18.03.2022 5 z 5

Audiokniha.
Byla jsem trochu skeptická k tomu, co všechno si autor troufne otevřít a veřejně popsat, ale byla jsem mile překvapena. Některé příběhy jsou šílené, jiné dobře skončí. Vlastně můžu říct, že jsem ráda, že někdo přiblíží práci Lékařů bez hranic.

Han-nah
Han-nah
13.01.2022 5 z 5

Již jsem četla knihu od Tomáše Šebka , Mise Afganistán. I lékař Jan Trachta, jako ostatní lékaři, jsou u nás přijímáni jako samozřejmost naší lékařské péče. Pro obyvatele afrického Konga nebo Haiti, kde bylo v roce 2010 zemětřesení, to samozřejmostí není a tito lidé jsou pro ně jako andělé seslaní z nebe, kteří jim přicházejí pomoci. Jan Trachta v knize účelně, kriticky s nadhledem, ale i s reálnou sebekritikou popisuje svůj , ale i životy kolegů na přidělených misích. Nemají tam vybavení, jak jsou zvyklí z domova, ale snaží se pomoci, jak nejlépe zvládají. Sami někdy na pokraji fyzických i psychických sil. Nechybí jim skromnost, pokora a víra, že svou práci nevykonávají zbytečně. Zápisky jsou doplňovány fotografiemi, které tyto pocity ze čtení ještě umocňují. Osvětlil i postkoloniální historii Konga. Bída, hlad, chybějící nemocnice je výsledkem nestálé politické situace, boj o moc, zkorumpovaný systém, takže zde MSF a jejich polní nemocnice pomáhají těm nejchudším. Největším darem je záchrana životů.
MSF je potřebná organizace a díky všem, kteří v ní pracují.

Deena_
Deena_
09.01.2022 5 z 5

Naprosto skvela knizka! Odkladala jsem ji a myslela si ze me to nebude moc brat ale po precteni jsem nadsena. Cekala jsem jak kazda operace dopadne uplne me to vtahlo do deje a to i diky fotografiim. Ne jen skvely lekar ale i spisovatel!

StihOMam
StihOMam
03.01.2022 5 z 5

Kniha Tichý dech nabízí úhel pohledu zkušeného chirurga, který se nebojí přiznat,
že jeho životní zkušenosti a prožitky coby lékaře bez hranic jsou částečně výsledkem rozčarování vzniklého při rozchodu očekávání a drsné reality. Jeho pojetí skutečných problémů na mě působí velice upřímně.
Oceňuji zejména pokoru, se kterou lékař přibližuje náročné úkoly čtenářům, od nichž se obětavost ani vlastní nasazení života neočekává. My můžeme vylíčená svěděctví prožívat uvelebení v útulných křesílkách a jenom tiše přihlížet příběhům a osudům naprosto specifického charakteru. Já osobně maximální nasazení zdravotníků i dobrovolníků obdivuji a současně cítím vděk, že doktor Trachta své zážitky otiskl na papír, protože tak velice přístupnou formou přináší nám ostatním inspiraci, pozastavení a zamyšlení: nad životem, ale více možná nad smrtí.

Bramborak81
Bramborak81
30.12.2021 4 z 5

Autor, lékař, nám velmi otevřeně přiblíží život na misích Lékařů bez hranic. Přečteno jedním dechem.

Miladad
Miladad
31.10.2021 5 z 5

Člověk by si řekl "doktor není spisovatel", Trachta ovšem dokáže poutavým způsobem psát v podstatě dokumentární knihu. Já jí přečetla jedním dechem. Několikrát zde Trachta zmiňuje to, co si my jako součást bohatého světa neuvědomujeme - lidé v Africe sice žijí v materiálním nedostatku, často bojují o život nebo trpí hladem, ale jejich postoj k životu je ve finále mnohem pozitivnější než ten náš. Úsměv, ochota, obětavost, vlastnosti, které v našem životě často chybí, ač bychom si je určitě mohli "dovolit". Je dobře, že autor knížku napsal a je důležité takové knihy číst, ikdyž to často není příjemné.

Malíček
Malíček
13.10.2021 3 z 5

Knihu jsem četla poměrně brzy po přečtení Africké zimy od Tomáše Šebka a musím říci, že ta se mi líbila o něco víc. I když je divné používat v takovémto žánru sloveso "líbila".
Tichý dech je svědectvím českého lékaře, toho co viděl a zažil v Kongu a Haiti a rozhodně to nebyla procházka růžovou zahradou. Styl psaní mi asi moc nesedl, protože pro mě bylo poměrně náročné se knihou prokousat, kapitoly mě nenutily pokračovat a musela jsem se do čtení někdy i nutit. Přesto si ale myslím, že kniha je plná zajímavých příběhů a zážitků, u kterých často zůstává rozum stát a ježí se chloupky na rukou.

Tina.orl
Tina.orl
17.09.2021 3 z 5

Rozhodně jiné a naprosto odlišné od toho, co jsem četla předtím. Ale, i přes tu odlišnost a zajímavost jsem knihu četla strašně dlouho. Nějak mě to k ní netáhlo, protože jsem nečekala na žádný zajímavý a nečekaný konec. Knihy o zkušenostech lidí mám v oblibě, ale asi ne takovýto typ knih.
Nicméně, je sice vidět, že knihu nenapsal spisovatel, určitě by to ale neměl být důvod proč nedočíst.
Během čtení jsem sice neobdivovala knihu jako takovou, ale obdivovala jsem doktorovo odhodlání, statečnost a vůli. Každá stránka knihy popisuje to, jak to bylo pro něho a ostatní lékaře náročné, co se jim povedlo, nepovedlo, a co se rovnou vzdalo.

hapac
hapac
27.08.2021 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, upřímná, drsná.......velký respekt a obdiv.

Hanouzzz
Hanouzzz
03.08.2021 5 z 5

Obrovský klobouk dolů!!!
Neuvěřitelná, drsná kniha… Jedna z nejlepších, jaké jsem kdy četla.

katerina.marko
katerina.marko
20.07.2021 5 z 5

Čtivá, skvěle napsaná kniha. Doporučuj!

Chesterton
Chesterton
04.04.2021 5 z 5

Největším poselstvím je skromný přístup doktora Trachty a jeho realistický nadhled.

"Chtěl jsem zpochybnit jakoukoli nadřazenost lékařského povolání, které rozhodně neplodí lidi se silnějším charakterem nebo schopností porozumět lidskému utrpení a smrti. Jestliže má lékařské povolání jakoukoli auru výjimečnosti, pak já na ni nevěřím."
5/5

Velekněžka
Velekněžka
21.02.2021 4 z 5

Já nepatřím k těm, (jen klidně plač),
dýchat smíš potichu - není zač, ač
máš zrychlený tep, bolest obrůstá hlad,
nářky tvé utiším na chvíli snad,
stanu se motorem, srdcem i tváří,
duše má odměnou naplno září,
když černá oblaka dnes proměním v duhu,
vím, navždy jsem součástí bludného kruhu…

PavlaTr
PavlaTr
19.02.2021 5 z 5

Neuvěřitelná kniha !! Klobouk dolů před všemi , kteří takto pomáhají lidem v nouzi . Až je mi trapně , jen tak sedět doma s hrnkem kafe , s nohama na stole , obklopena všemi těmi zbytečnostmi , které člověk nepotřebuje a číst tyto dojemné stránky .........Tuto knihu by si měli přečíst všichni ti , kteří si stále na něco stěžují......hlavně na zdravotnickou péči v ČR . Přeji hodně sil a zdaru LÉKAŘŮM BEZ HRANIC !!!!

jordys
jordys
05.02.2021 5 z 5

Sám jsem o práci MSF věděl minimum, stydím se a zároveň věřím, že nejsem sám. Rozhodně je to něco, o čem by měl být každý informovaný, protože odhodlání a záchrana tolika životu je podle mě jedna z možných definic hrdinství. V tomto případě hrdinství, které mi připadá naprosto nedoceněné ze strany veřejnosti, i když to pro účastníky misí z hlediska motivace určitě není faktor.

jana0338
jana0338
03.01.2021 5 z 5

Pěkně napsáno , přečteno jedním dechem . Drsná realita , ale i dojemné . Celý koncept MSF má můj velký obdiv.

knihyKeMne
knihyKeMne
30.10.2020 5 z 5

Tak tohle je wow kniha, plně se ztotožňuji s komentáři uživatelů Akana či osman111 (četla jsem jen poslední stranu komentářů, určitě by jich bylo víc).
Doporučuji!

Crozz
Crozz
09.09.2020 4 z 5

Velmi dobře napsáno, čtivé a drsné.

Akana
Akana
31.08.2020 5 z 5

Dlouho jsem nenarazil na knihu, u které bych takhle hltal stránky. Jelikož je autor lékař a ne spisovatel, nějaké literární kvality v tomto případě nejsou tím hlavním, ale ani v tomhle směru se Jan Trachta rozhodně nemá zač stydět. Jeho vyprávění je svěží a strhující, přitom nemá zapotřebí se předvádět, přikrášlovat, hledat senzační drama za každým rohem (v prostředí, které popisuje, to ani nemá zapotřebí) a už vůbec ne vylepšovat před čtenářem obrázek svůj ani humanitárních pracovníků jako takových. Bez uzardění odhalí naivitu, s níž v řadách Lékařů bez hranic začínal, pocity marnosti a totálního vyčerpání i lecjaký svůj osobní přešlap, který v daných podmínkách často znamená rozdíl mezi životem a smrtí. Střízlivě podaná fakta, žádná zbytečná žoviálnost nebo afektovanost, a přece se stránky obracejí skoro samy. Trachta totiž dokáže navázat se čtenářem bezprostřední vztah, získat si jeho důvěru, upoutat pozornost. Dobrý vypravěč zkrátka nemusí být hned spisovatel na plný úvazek. A co se týče jeho práce, má samozřejmě můj hluboký obdiv.

osman111
osman111
21.08.2020 4 z 5

Tuto knihu jsem četla s vědomím, že autorem je lékař, nikoli spisovatel. Obsah knihy je naprosto strhující a co se týče formy, působí uvolněně, asi jako vyprávění známého.
Kniha je skutečně obohacující a zároveň neuvěřitelně čtivá.
Chtěla bych se vyhnout klišé typu "To si pak člověk uvědomí, jak se má dobře.." Ale u této knihy se těmto myšlenkám nevyhnete.
Po přečtení máte pocit, že to nebyla ztráta času, ale že jste se nenásilnou formou dozvěděli spoustu informací. Taky nejspíš okamžitě začnete hledat, jestli pan doktor Trachta napsal ještě něco dalšího.
Řadím do kategorie "Přečteno jedním dechem".

Martina1805
Martina1805
29.06.2020 5 z 5

Drsné vážím si všeho, co mám a jsem ráda, že žiji v civilizované zemi. Bohužel za vším stojí jen politika, hlad po penězích a po moci.

daja51
daja51
06.06.2020 5 z 5

Naprosto skvělá kniha - vyhovoval mně styl psaní vč. humoru, kterým byl místy prokládán, i když s mrazením v zádech - hluboce smekám před všemi, kteří se podílejí na MSF - kapitola o historii Konga byla rovněž vynikající - doporučuji všem, opravdu se vám kniha dostane pod kůži.

Recidivista
Recidivista
23.05.2020 4 z 5

Tak toto bolo ťažké a pomalé čítanie. Okrem samotnej pochmúrnej témy k tomu pravdepodobne prispelo aj prevedenie knihy, mám na mysli najmä jednoliatosť textu bez logického členenia do súvisiacich celkov, či absencia kapitol a odsekov. Až sa človek čuduje, ako mohla takáto kniha získať cenu Magnesia litera. Netuším, aké sú hodnotiace kritéria v tejto súťaži, ale po prečítaní knihy mi je jasné, že v tomto prípade všetky takéto nevýznamné negatíva vysoko prevýšil autenticky vyrozprávaný príbeh doktora, a to samotným doktorom, nie spisovateľom. Je to teda kniha, v ktorej obsah dominuje nad formou. Kto očakáva prevratné literárne kvality, alebo poetické písanie bude sklamaný. Toto je naturalistické a bez príkras podané rozprávanie o skúsenostiach českého chirurga z jeho pôsobenia na misiách v Kongu a Haiti s organizáciou Lekári bez hraníc.

Veľmi sa mi páčilo, že autor to nepoňal ako prehliadku múzeom jeho hrdinských činov v podobe dokonalých a neomylných rozhodnutí na operačnom sále. Práve naopak, keď sa tak zamyslím, v knihe opisuje viac pacientov, ktorí nakoniec zomreli, ako tých ktorých sa mu podarilo zachrániť. S výnimkou Tarantinových filmov mám pri pohľade na krv tendenciu odvracať zrak, preto vôbec nerozumiem, že v prípade tejto knihy si moja predstavivosť hravo poradila aj s podrobnými opismi operácií najrôznejšieho druhu. Zaujímavé sú aj pasáže, kde sa autor zamýšľa nad vzťahom doktor-pacient alebo kde porovnáva systém fungovania zdravotníctva v Európe s tým v Afrike. Práca všetkých doktorov je obdivuhodná, no u lekárov pôsobiaci na misiách v rozvojových krajinách to platí dvojnásobne. Neuveriteľná drina, stres, nedostatok spánku, biedne materiálové zabezpečenie a do toho všetkého naokolo zúriaca vojna, či chaos panujúci po prírodnej katastrofe.

Ak chcete tip na knihu s podobnou tematikou, odporúčam prečítať Sarajevskú princeznú od Eda Jaganjaca, taktiež chirurga, mimochodom od roku 1993 žijúceho v Prahe a dokonca pôsobiaceho v tej istej nemocnici Motol, kde pracuje aj Ján Trachta. Honza však svoju knihu napísal o rok skôr. A ktovie, možno tým inšpiroval svojho staršieho kolegu k niečomu podobnému. V každom prípade pred oboma klobúk dole.

Záverečné hodnotenie: 8/10

oskli
oskli
15.05.2020 5 z 5

Po přečtení několika knih Tomáše Šebka jsem objevila i tuhle knihu. A je skvělá! Mám pocit, že v Jižním Súdánu už měli Lékaři bez hranic vyloženě luxus. Kongo bylo fakt drsné a o Haiti ani nemluvím. Klobouk dolů před všemi, kdo dokážou na podobných místech pomáhat.
Hodně se mi líbila i část věnované historii Konga. Opravdu výborně napsaná kniha.

oewi
oewi
09.04.2020 5 z 5

Naprosto skvele, autor se neboji popsat sve sve pocity, at uz jsou jakekoli... na to, ze pan vlastne neni spisovatel, vyborne a ctive napsano. Skoda, ze toho nenapsal vic, cetla bych dal.

javirgo
javirgo
11.03.2020 5 z 5

O organizaci Lékaři bez hranic jsem slyšela již před lety a její poslání mě zaujalo natolik, že jsem jim i jako důchodkyně poslala svůj skromný příspěvek. Po přečtení této knihy jsem zjistila, jak mise fungují a jak je vše dobře organizováno z ústředí v Evropě. Kromě autora obdivuji i všechny pracovníky, kteří se na fungování takovýchto misí podílejí. U pana doktora Trachty se mě také moc líbil jeho vztah, který si dokázal vytvořit ke svému místnímu zdravotnímu personálu a k domorodým obyvatelům všeobecně.

Verkavcelka
Verkavcelka
27.01.2020 5 z 5

Výborná kniha, tito lidé mají můj obdiv.
Líbí se mi, že autor zmiňuje historii Konga a tím mi tuto zemi víc přiblíží.

Evišťátko
Evišťátko
28.12.2019 5 z 5

Krásná kniha,která nemůže nikoho nechat chladným ke starostem a trápením druhých. Oceňuji i styl, jakým je napsána. Radost číst .

Arbenin
Arbenin
14.10.2019 4 z 5

Opravdu bez absolutnich prikras zpritomnene hrdinstvi lidi pracujicich na misich MSF.

AniLes
AniLes
27.01.2019 5 z 5

Výborně napsaná kniha,která přiblíží lidem práci MSF.Doporučuji k přečtení.

LenkaV.1
LenkaV.1
14.01.2019 4 z 5

Další knížka, další autor, přibližující práci MSF, zase trochu jiný naturel, trochu jiný pohled, pro mne o malinko méně čtivá, než knihy MUDr. Šebka, ale to nic nemění na tom, že je to skvělý pohled do nitra člověka - chirurga - na misi.

milary
milary
15.10.2018 5 z 5

To samé, co u knih Tomáše Šebka. Respekt a obdiv všem, kdo něco takového dokážou...A dík, že se o tom můžem dozvědět.

simonit
simonit
04.10.2018 5 z 5

Bezva, bezva, bezva! Skvělý motivační příběh českého lékaře...jsem ráda za podmínky, které tady v České republice máme. Aspoň si teď všeho budu více vážit. Nicméně vyprávění to bylo hodně zajímavé. Jan Trachta mi velice přiblížil celou situaci z krizových zemí, jako právě Afrika. Má můj obdiv a myslím si, že Lékaři bez hranic je skvělá nadace, které přeji jen úspěchy! Děkuju za takovou knížku. Myslím, že by jich mělo být více...