betička betička komentáře u knih

Stříbrný jednorožec Stříbrný jednorožec Ludmila Vaňková

Knihu jsem četla již podruhé. Nyní jsem po ní šáhla po návštěvě Kutné Hory.
Mám ráda kombinaci historických faktů a lidských příběhů. A knihy Ludmily Vaňkové mi toto splňují.
V knize se daleko více popisuje práce kamenická a obchod se stříbrem než samotná těžba tohoto kovu. Množství povolání (jejich pojmenování), které se toho účastnily, byly dost zavádějící. Naštěstí hned na začátku knihy je každá profese dostatečně popsána, ale stejně je to stále listování, které mě moc nebaví :-)
Buďme rádi, že se dříve stavěly takové nádherné budovy a obdivuju to neskutečné nasazení všech, kteří se na to podíleli. Kéž by se i v dnešní době stavěly " takové chrámy", které by byly hodny obdivu i po staletích.

25.07.2023 5 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Poslouchala jsme jako audioknihu a musím říct, že jsem byla jedno ucho.
Rozhovory s těmito lidmi naprosto vyvrací můj mylný dojem, že tito lidé jsou nepřizpůsobiví a myšlením jednodušší. V mnohém je opak pravdou. Opravdu žijí velmi bohatý duchovní a duševní život, pracují a hlavně mají odvahu jít svou cestou, prošlánout si svůj vlastní chodníček. Našla jsem tam pro sebe dost myšlenek a podmětů k přemýšlení a rozhodně si knihu přečtu/ poslechnu ještě jednou.
Jen tak pro odlehčení: Máš na tu VéeSku technickou? Jasně že mám! Už asi 20 let. :-)

25.07.2023 5 z 5

Holka od Big Benu Holka od Big Benu Kristýna Burgerová

Lehoučké čtení. Krátké příběhy a postřehy ze života v Londýně psané příjemně vtipnou formou. Člověk si odpočině, pousměje a dozví se i nějaké nevšední informace :-) Třeba to, že černoch v zimě trošku vybledne ;-)

08.07.2023 5 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Jak bylo řečeno ve filmu Amadeus - příliš mnoho not Mozarte. Tak tady bych řekla, příliš mnoho postav pane Vondruško. :-)

03.07.2023 3 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Opravdu krásný rozhovor se zajímavým člověkem.
Pan Martin Moravec má dar klást zajímavé a chytré otázky a pan David Hecl zase dokáže úžasně zajímavě vyprávět o létání.
Hodně jsem se dozvěděla a úplně bezbolestným způsobem :-)

14.06.2023 5 z 5

Pád Cařihradu Pád Cařihradu Mika Waltari

Kniha popisuje jak historické události, tak i osobnosti 15. století žijící v Cařihradu. Náboženskou rozhádanost ve městě ...
Hlavní hrdina Jan Angel je zajímavý patron, má 40 let, ale ve spoustě názorů a nejistotách se chová jako 20letý mladík. Zamilovaný do Anny Notaras nechápe, že Anna má své sny a přání. Vždy se pohádají pro nějaký vyšší cíl, urazí, každý odejde svou cestou, aby se po čase opět sešli, oba ustoupili ze svých ideálů a tak stále dokola. Jan stále hledá smysl života, zaštiťuje se křesťanstvím (latiník), aby se pak nechal pokřtít pravoslavným knězem ...
Asi mi stačilo si knihu přečíst jen jednou :-)

30.05.2023 3 z 5

Mezi světy Mezi světy Lucie Výborná

Příjemné čtení s krásnými fotografiemi a zajímavými myšlenkami. Je tu krásně popsaný vztah a odpovědnost horského vůdce. Je krásné, když má člověk někoho takového na kterého se může v těchto vypjatých situacích spolehnout a rozvážným výběrem co nejvíce minimalizovat rizko. Je velmi inspirativní číst si jak si lidé dokáží plnit sny.

30.05.2023 5 z 5

Četla jsem již knihu Svědectví ..., takže tato kniha mě už neohromila tak jako kniha Svědectví. V každém případě je nutné tyto knihy číst a moc děkuju autorce, že se životem a osudy lidí v Severní Korei stále zabývá a my máme možnost si uvědomovat jak se máme prima.
Vždy mě dostanou takové detaily jako je např. sekání trávy, které vlastně není sekáním ... a jak sama autorka píše, vždy mě překvapí s jakou samozřejmostí najdou a uvedou důvod proč na to nemají mechanizaci (po ručním trhání je prý tráva hustější).

25.05.2023 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Úžasný příběh.
Líbí se mi, že hlavní postava není ten dokonalý, prvoplánovitý hrdina, kterého nic nezaskočí, na požádání vyřeší každý problém. A hlavně to, že se zrovna on obětuje pro přežití lidstva není přece vůbec samozřejmé.
Astrofágů jsem měla plnou hlavu. V některých technikáliích jsem se ztrácela, ale na děj to naštěstí nemá vliv :-)
A ten konec je malinko nečekaný, dojemný a milý...

23.05.2023 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Ke knížce jsem přistupovala s lehkým despektem a očekávala spíše romantické čtení pro puberťáky ... ale byla jsem příjemně překvapena.
Ano, můžeme rozporovat, že náhody ve stylu super bohatá kamarádka, na kterou je spolehnutí a vše dělá z čistoty srdce, úspěšný neurochirurg, skvělý šéfkuchař, majitelka prosperujícího květinářství ... ale možná toto vše mělo poukázat na to, že není všechno zlato co se třpytí ... a ukázat, že rodinné násilí může mít více podob, ale vždy zanechá jizvu a ovlivní více lidí než jen oběť.

09.05.2023 4 z 5

Velmi příjemné čtení, plné absurdních situací ...
Samozřejmě styl humoru a psaní je totožný s jinými autorovými knihami, ale mě je příjemné si čas od času přečít něco takového oddechového, ale ne úplně hloupého.
Některé myšlenky se mi moc líbily a bohužel byly i pravdivé :-) např. Nombeko si pomyslela, že se přestěhovala ze země, kde většina obyvatel postrádá volební právo, do země, kde by ho většina obyvatel raději mít neměla ...

04.05.2023 5 z 5

Mrazivé vraždy Mrazivé vraždy Agatha Christie

Agáthu Christie mám moc ráda. Těmto povídkám není co vytknout a moc mě pobavily. Jen mi opravdu moc nesedí název knihy, který je poměrně zavádějící. A pak moc nerozumím na základě čeho byly vybrány do této sbírky zrovny tyto příběhy. Společný jmenovatel je asi opravdu jen paní spisovatelka :-)

19.04.2023 5 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Mám moc ráda příběhy, které nejsou prvoplánovité, kdy hned od 3.stránky vím přesně jak se děj bude vyvíjet a jak to dopadne.
Tato kniha mi toto nadmíru splnila. Mohla jsem si představovat život v Benátkách v 16. století, nechat se unášet představami a strachovat se o osudy jednotlivých hrdinů. Tak trochu si i rozšířit obzory o životě Židů, restrikcích, které museli snášet, o způsobu léčení syfilis apod.

11.04.2023 5 z 5

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

Z knihy jsem malinko zmatená, asi jako byl pro mě zmatený a nejasný děj. Všechno tak zvláště pospojované, že jsem se v ději ztratila a sem tam se zase našla, ale jen proto abych se mohla ztratit znovu :-)
Jediné co se mi líbilo byla neuvěřitelná přirovnání ... byl kluzký jak jadérka červeného melounu ...

29.03.2023 2 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Odpočinkové čtení u kterého ihned tušíte jak kniha skončí, ale ... je to příjemné.
Ráda bych si zašla do kavárny Varme na kanelsnegle.
Je pravdou, že mě trochu mrzelo, že 3/4 knihy je popis týdenní cesty novinářů po Kodani a do zbytku se autorka snažila napasovat všechno ostatní. Škoda.

23.03.2023 5 z 5

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

Příběh o tom, že výčitkám svědomí nejde uniknout ...
Hodně se mi líbí popis přírody a okolí, kterým Ruda s Vaškem prochází. Daleko zajímavější je však pak popsaná změna myšlení a psychického stavu obou mladých mužů, kteří utíkají před trestem, který jim hrozí za zastřelení hajného. Nejprve je to euforie, naivní představa, jak všemu utečou a budou si jen užívat, nebudou již pracovat na poli a v kamenolomu. Pak pád do reality a stálé hledání úkrytu před lidmi a před myšlenkami a sny, které je pronásledují. Vzpomínají na časy, kdy byli šťastní ...

23.03.2023 3 z 5

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Moje první setkání s dystopickým příběhem.
Rozhodně nemůžu říct, že by mě to nechalo chladnou a nedonutily mě příběhy k zamyšlení. Budu jen doufat, že tyto příběhy zůstanou jen na papíře a v naší fantazii.
V povídce Krysí ostrov byl pro mě inspirující přístup Willa - nikoho nemanipulovat, dbát na to, aby každý měl obě možnosti v rozhodování a šlo o svobodnou volbu - zvolit si trest a nebo nad sebou vynést osvobozující rozsudek. O tom si rozhoduje každý sám.
Skartovačka - každá věc s sebou nese dobré i zlé a taky absolutní lék má své nežádoucí účinky ...
Cikády - sen každého malého dítěte - cestování časem :-)
Povídka Sérum je asi bohužel nejreálnější ze všech. Vztah otce a syna a opět tu je morální dilema, kdy si hlavní hrdina díky své svobodné vůli může zvolit svou budoucnost.
Černý jezdec - stav společnosti po válce, média ovládají obchodní kartely, nájemní vrazi jsou nová šlechta, pracovní smlouvy jsou na dobu určitou, takže si nelze nic dlouhodobě plánovat a lidé žijí v neustálé symbióze se strachem ... Příběh nájemného vraha, který má ještě nějaké svědomí.

20.03.2023 4 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Z této knihy mám dost melencholické pocity. Takovou odevzdanost s jakou berou vše co se kolem nich děje, absolutní bezmoc, kdy různí místní papaláši, partizáni atd. si s jednotlivci dělají co chtějí. Člověk moc nemá kam se obrátit o pomoc, je absolutně vláčen okolnostmi ve kterých se ocitá... Stále začínají od 0, každý den bojují o vlastní přežití.
Moc se mi líbila výpravnost knihy - popis přírody, bydlení a také politické události.
Je smutné jak rychle je možné dostat většinu obyvatel státu na dno, jak to materiální, tak morální...

13.03.2023 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Nemůžu říct, že by mě kniha nějak zvlášť oslovila a nutila mě nějak zásadně přemýšlet o životě...
Je zde bez okolků a příkras popsáno co se honí v hlavě a nad čím přemýšlí 17letý kluk, který v životě zřejmě všechno měl, po ničem nemusel dlouho toužit a už vůbec se na získání toho či onoho nemusel podílet a něčím přispět. Pak mu spousta věcí okolo přijde, že je jen pozlátko, zbytečnost a hraní si na něco. Vlastně takové pořádné zrcadlo mu teprve nastavuje jeho mladší sestra, která se ho ptá: Je vůbec něco co máš opravdu rád?

28.02.2023 3 z 5

Mám moc ráda anglický humor .... je to kniha, ke které se určitě budu vracet, abych si občas přečetla alespoň pár stránek.
Jsem ráda, když dokáže kdokoliv, s naprostým klidem a rozvahou, bez toho aniž by kohokoliv urazil a použil za každým výrazem 2-3 sprostá slova, popsat humornou situaci, popsat člověka atd. Je to hotový balzám na duši.
Pár myšlenek, které mě v tu chvilku oslovily
- jeli vesele, jako s umíráčkem ...
- práce mě baví, okouzluje mě, celé hodiny se na ni vydržím dívat ... ( toto už v naši rodině zcela zlidovělo :-))

27.02.2023 5 z 5