Kdo chytá v žitě

Jeden z nejpopulárnějších amerických poválečných románů od klasika moderní literatury. Příběh vyprávěný sedmnáctiletým Holdenem Caufieldem je vlastně popisem necelých tří dnů jeho cesty domů (po opuštění přípravky v Pencey) předvánočním New Yorkem, kdy se Holden konfrontuje s řadou lidí (spolužáci, venkovanky ze Seattlu, prostitutka a její pasák, rodiče, učitel...). Více než putováním prostorem je tato cesta však spíše putováním od nevinnosti k vědoucnosti, od sebeneznalosti k sebeuvědomění, od izolace k pocitu sounáležitosti s okolním světem. Černý humor, jímž je tento svět nazírán, je jednou ze zbraní proti němu: člověka, který není schopen se světu smát, brzy jeho zoufalství zahubí......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38931/kdo-chyta-v-zite-38931.jpg 3.92603

The Catcher in the Rye (1955)

Vydáno:, Knižní klub

Kao

Obdivuji autora za to, že se mu povedlo tak bravurně vykreslit Holdena jako věčně fňukajícího puberťáka, a že mi ho dokázal tak spolehlivě znechutit. Strašně mě štvalo, že ho pořád něco štvalo.
Jsem ale ráda, že jsem se dokopala k tomu tu knihu dočíst. Tři hvězdy za perfektní vykreslení Holdenovy osobnosti.

Kriss4

Taky jsem byla alergická na chování toho spratka. Nesympatická hlavní postava, která mi celou dobu lezla na nervy. Možná je to tím, že jsem sama vyrůstala v naprosto odlišných podmínkách a podobně jsem prostě nikdy neuvažovala. Byť se třeba nějaké psychické problémy taky dostavily, tak podobný styl chování a přemýšlení mě deprimoval. Četla jsem ji na gymplu, třeba se odvážím ji přečíst znovu. A třeba budu mít názor jiný. Ale učitelky nám ji tenkrát doslova vnucovaly jako skvělou volbu pro maturitní zkoušku. Nechápala jsem proč, byla sice tenká a přečetla jsem ji hned, ale nic světoborného jsem na ni neviděla. Dokonce jsem si ji u maturity i vytáhla a šokovala jsem celou komisi tím, když jsem jim řekla, že se mi jejich oblíbená kniha opravdu nelíbila.

kaja77

Nevím co je špatně.asi můj věk...nejsem schopná chápat toho hrozného puberťaka.fakt ne.byl mi strašně nesympatický brrr.proc je tato kniha tak známá se mi pochopit prostě nepovedlo. Sorry jako.

MirijamFrankl

Tato kniha byla velice zvláštní. Nemá skoro žádný příběh a málo napínavých momentů, přesto vám ale dá hodně o čem přemýšlet. S Holdenem, vypravěčem, jsem se nějak neztotožnila, avšak bylo mi ho upřímně líto, jelikož nevěděl, co sám se sebou, což dodávalo celé knize hořký nádech. Moc jsem si však oblíbila Phoebulku, i když mi na desetiletou dívenku přišla poměrně vyspělá.
Vyprávění mělo spád, a tak jsem někdy hltala stránky, až jsem si uvědomila, že jsem zahlcená. Příběh je vyprávěn jakoby překotně a navíc nenáročným hovorovým jazykem. Místy mi vadily vulgarismy.
Ke knize se možná, až budu starší, vrátím a doufám, že se na ni budu moci podívat z jiného úhlu pohledu.

LotusFlower
30.12.2017

To mě umrtvilo! Ten Holden ale dokáže člověka deprimovat. Bez psiny.

Abia
26.12.2017

Na to, jak je to tenká kniha, jsem ji četla dlouho. Asi mi nevyhovuje styl psaní, nebylo to jako jindy, kdy knihu zhltnu za chvilku. Oceňuji příběh i to, co chtěl spisovatel sdělit a nakonec si myslím, že kdyby to bylo podáno jinak, by to bylo až moc depresivní a strašidelné.

Shindo
12.12.2017

Osobne si myslím, že dať puberťákovi túto knihu ako povinné čítanie je neskutočná volovina. Proste to nepochopí. Aj ja som si ju úplne vychutnal až roky po skončení strednej školy, kedy som bol (pevne verím, že) aspoň o niečo múdrejší.

Ahmose
09.12.2017

Táto kniha je podľa môjho názoru veľmi zvláštna, rovnako ako bol zvláštny aj jej autor. Na jej čítanie jednoducho musíte mať náladu, proste to nie je typ knihy "sadnem a čítam", vo svojej podstate je to vlastne veľmi milé dielo, ktoré je sondou do psychiky jedného teenegera, ktorý si hľadá miesto vo svete a stále na niečo frfle. Keďže sám som vo veku ako je aj hlavná postava tak vidím,že niektoré veci sa nezmenili a sú aktuálne aj dnes, a miestami v tých úvahách človek vidí aj seba samého.

Thanyss
27.11.2017

Vskutku hodně netradiční kniha a vůbec se nedivím, že nesedne úplně každému. Na Salingerovo dílo musíte být naladěni na té správné vlně, protože to chce trochu času, než si v tom prapodivném tlachání pubertálního výrostka najdete ony pověstné perly.
Kdo chytá v žitě se možná na první pohled tváří jako nezáživná banalita, jenže je to opravdu jen na ten první pohled. Když se podíváte o něco hlouběji, uvidíte hloubkovou a přitom velmi dobře formulovanou sondu do duše jednoho deprimovaného a věčně nespokojeného kluka, který si horko těžko hledá místo na tomhle světě. A k tomu všemu vám ještě stihne popsat setkání s širokou plejádou různých charakterů.
A taky se to celé vlastně strašně lehce čte.
Salinger u mě očividně brnká na tu správnou strunu.

Mazurek
25.11.2017

Srdeční záležitost...

Cordandurë
20.11.2017

Jedna z nejnudnějších knih, co jsem kdy četla. Příběh mě ani trochu nezaujal a hlavní postava si rovněž mé sympatie nezískala. Jediný pozitivní moment, který jsem pocítila během čtení, byl pocit úlevy u věty: ,,A víc vám toho už vypravovat nebudu.´´

houston
09.11.2017

Kniha, kterou když čtete během svého dospívání, tak vás jistě rozesměje. S rostoucím věkem čtenáře však začne vynikat její bezútěšná a existenciální stránka. Rozhodně patří do zlatého fondu světové literatury.

sarekaslukova
04.11.2017

Tak trochu jsem myslela, že to bude o něčem jiném, v popisku stálo psychologický román, tak jsem očekávala nějaké duchaplné zamyšlení nad světem a místo toho jsem dostala kluka, který uvažoval místy jak starý pán a místy se choval naprosto přihlouple. Za jeho já jen jako jsem vždy málem vyletěla z kůže. Přišlo mi že ho nic nebaví a s každým vydržel být chvilku a pak si na něm něco našel proč ho nemá rád. Jediný co se mi líbilo byl proslov do duše od pana profesora Antoliniho. Ale zase jsem se i místy dobře zasmála jako třeba výrazu panimanda, který jsem slyšela poprvé a musela jsem si hledat co to znamená, abych si nemyslela bůhví kam jí štípl.

kachenbooklover
24.10.2017

Neslibovala jsem si od této knihy hodně , protože byla do povinné četby a říkala jsem si , že se mi určitě nebude líbit , opak byl pravdou.Kniha je skvělá,čtivá a způsob,jakým je napsaná mě dostal...a určitě jsem to nečekala..a příjemně mě překvapila

Horalka5
13.10.2017

Zdlouhavé plkání adolescenta, který neví co se sebou

mmouse
03.10.2017

Co se týká komenáře 1/5 hvězd záleží asi na tom, na které straně jste, zda patříte mezi ty normální (s nekriticky sobeckým přístupem ke světu) nebo se narodíte (nebo se tím člověk stává?) jako ten, kdo chytá v žitě. :-) Chápu, že pro určité lidi nuda. Pro jiné však kniha, která vysvětluje o životě téměř vše. :-)

Nelmal
03.10.2017

Tahle kniha "mě umrtvila". No nuda, prakticky nedočteno, což vůbec nevadí, když se tam nic nedělo. Chudáci, co to dostanou doporučeno např. k maturitě, jo pak se nedivim, že čtou s nechutí a odnesou si snad jen to, že čtení může být fakt nuda..

zdencaaa
12.09.2017

Podle některých "jednohvězdičkových" a "odpadových" komentářů bych řekla, že je kniha stále aktuální, a to je moc dobře ;-)

tetes
05.09.2017

Sú dve skupiny ľudí na túto knihu. Tí čo knihe fandia a dajú jej aj 5* a tí čo dajú aj "odpad". Radím sa k druhej skupine. Odo mňa 1* ale to len preto že je tá kniha na čítačku lebo toľko čo chceli za nové vydanie v Tescu toho roku (asi 12€) by mi museli zaplatiť oni aby som si túto knihu zobral.

Malýmedvěd
28.08.2017

Kniha rozhodně zaujme, není to hrdinou, se kterým se nemůžete sžít i když ho chápete, není to dějem, protože ten tam skoro žádný není, ale je to tím pohledem, jak někdo může myslet a dívat se na svět. Podle mne dobrá volba pro povinnou školní četbu.

syskas
21.08.2017odpad!

Ledva som dočítala a tuším som chytila alergiu na slovné spojenie "a tak" a slovo "ubíja". Lebo táto kniha ma naozaj ubíjala. Pre mňa veľké sklamanie...

amyssonner
17.08.2017

Tahle kniha "mě umrtvila". Za to jak jsem se u ní nasmála, bych dala klidně deset hvězd.
J. D. Salinger je prostě nejlepší!

Dyaebl
07.08.2017

Tato kniha mě zprvu téměř neoslovila, ale utkvěla mně v paměti a velmi často jsem si mnohdy uvědomil, že jsem si vlastně Holdenovi podobný. Mladík, kterého vlastně skoro vše jen sere. Určitým způsobem vám ho musí být líto.
Kniha určena pro podobné existenciální duše, které se s ní ztotožní...

jakafe
30.07.2017

Knihu mi připomněla epizoda South Parku a také jedna má oblíbená booktuberka. Ale mně se tahle významná americká klasika neskutečně líbila, jestli chcete co vědět. Těžko jsem se od čtení odtrhávala, Holdenovy postřehy o pokrytectví se mi vryly pod kůži, a málo platné, i když ne se všemi jeho názory souhlasím, tak je to jako celek napsané upřímně, smutně naléhavě a skvěle. Nad něčím jsem se pousmála, něco mě rozesmálo, byly mi hodně sympatické postavy Luceho a Phoebulky. Ačkoli Luce se tam vlastně jen mihl... Je zajímavé, že na tuhle malou vedlejší postavu vzpomínám, a že Kdo chytá v žitě rozděluje čtenáře - dělá to z ní něco výjimečného. Pro mě v každém případě zatím překvapení roku... milé překvapení.

Kluvo
26.07.2017

Cital som to uz treti krat, ci ma to nechyti za srdce a neobjavim v tom skrytu krasu a nejaky predsa len trosku pozitivny cit voci Holdenovi. No ziaden povznasajuci pocit sa nedostavil. Holden je nedozrety drzy pubertak. Ak chcel Salinger vykreslit detinskeho, drzého egoistu, ktory ale na vsetko ma vlastny nazor, tak sa mu to podarilo. Holdenova mala sestra je ovela zodpovednejsia a vyspelejsia, nez jej "upejpanej" brat. Typicky priklad toho, ze jedna dobra otcovska facka v spravnej chvili vie spravit pri vychove chalana viac, nez hodiny zbytocnych rozhovorov. Tie 3 hviezdicky su asi aj privela...

MayaBu
16.07.2017

Hovorový jazyk a slovní zasoba omezená asi jako řeč pana Tau pro mě znamenaly takřka smrtelnou kombinaci.
Když v závěru stálo: "A víc vám toho už vypravovat nebudu." tak jsem si oddechla, že už to mám za sebou (mám zásadu, že všechny rozečtené knihy dočtu), ale zároveň jsem začala hledat příběh, který na 188 předchozích stranách někde měl být... asi jsem od této knihy čekala něco úplně jiného, než co jsem v ní nakonec našla.

jakub7525
05.07.2017

Kniha není ani tak výjmečná dějem, jako spíše reakcí tehdejší společnosti na ní. V dnešních poměrech by nejspíš knize moc lidí nevěnovalo náležitou pozornost, ale přesto bych knihu nezvrhoval a dal jí šanci.

Katranis
03.07.2017

K téhle knize je nutné dospět.

natalie8531
01.07.2017

Nejvíce se mi na této knize líbí ten název

jindrich5708
29.06.2017

Protrpel jsem az na konec a uz knihu nechci ani videt. Dam ze slusnosti jednu hvezdu.