Kdo chytá v žitě

Jeden z nejpopulárnějších amerických poválečných románů od klasika moderní literatury. Příběh vyprávěný sedmnáctiletým Holdenem Caufieldem je vlastně popisem necelých tří dnů jeho cesty domů (po opuštění přípravky v Pencey) předvánočním New Yorkem, kdy se Holden konfrontuje s řadou lidí (spolužáci, venkovanky ze Seattlu, prostitutka a její pasák, rodiče, učitel...). Více než putováním prostorem je tato cesta však spíše putováním od nevinnosti k vědoucnosti, od sebeneznalosti k sebeuvědomění, od izolace k pocitu sounáležitosti s okolním světem. Černý humor, jímž je tento svět nazírán, je jednou ze zbraní proti němu: člověka, který není schopen se světu smát, brzy jeho zoufalství zahubí......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38931/kdo-chyta-v-zite-2OP-38931.jpg 3.83400
Vydáno, Knižní klub

The Catcher in the Rye, 1951

Kniha Kdo chytá v žitě

pip11

Pohled na svět a pocity dospívajícího chlapce, který hledá sám sebe. Kniha mě nijak zvlášť nezaujala, vracet se k ní nebudu.

Sabvi

Jedna z mých vůbec nejoblíbenějších knih. Naráží na bariéry sedmnáctiletého revolucionáře uvnitř mě, který pod tíhou vnějšího světa musel odejít do ústraní ale stále tam někde dřímá a čeká na svou chvíli. Holden je bezpochyby jedna z nejzajímavějších postav vůbec - ale proč vlastně? Kniha je protkána velkou dávkou ironie, sarkasmu a negativity hlavní postavy, zároveň velké nedůvěry vůči světu, do kterého jej chce okolí uvrhnout - nicméně, okolí to s ním myslí dobře a Holden si to tak nějak uvědomuje. Stejně mám pocit, že tahle kniha se nedá hodnotit příliš objektivně, dotýká se až příliš smýšlení různých typologií lidí. Holden je taková smutná postava, která se snaží věřit ale nejde jí to. Má strach z budoucnosti, z toho co bude až dostuduje, z absence lásky ve svém příštím životě. Až příliš nerozumí světu kolem sebe a má pocit, že svět nerozumí jemu - ale ano, svět mu příliš dobře rozumí, jen moc dobře ví, že Holdenova cesta nikam nevede. Není to tím, že by věcem nerozuměl, je to idealista, který touží po tom, aby lidé viděli svět jeho očima - pakliže nedokáže srozumitelně tuto svou touhu projevit lidem, ztrácí s nimi trpělivost, chybí mu tolerance a pochopení. Knihu vřele doporučuji i (ne)čtenářům, je krátká, děj utíká rychle - i přes velké množství vedlejších postav se člověk neztrácí.

knihomolka27

Vlastně se přiznám, že úplně nevím jak knihu vnímat... tím myslím, jak vlastně chápat hlavního hrdinu Holdena. Holden je jistě výjimečný to bezpochyby, ale zdá se mi, že je někdy prostě slepý k určitým věcem...pořád by všechno viděl jenom černě a všechny považoval jen za pitomce. Řekla bych, že je to jen taková jeho kamufláž, jeho vlastní rezignace na svět dospělých, který ho děsí. Jelikož se světem dospělých jde v ruku v ruce i zodpovědnost...a tu on zatím určitě nemá. Na jednu stranu, samozřejmě jeho ironické poznámky ohledně do sebe zahleděných lidí, nebo rádoby premiantních škol jsou leckdy opravdu trefné a vy cítíte v Holderovi jakéhosi revolucionáře, který vás přitahuje svou odlišností a schopností říct na plnou pusu co si myslí.

Mou recenzi bych zakončila tak, že knihu dle mého názoru velmi dobře shrnuje poslední část a také citát co napíše Holderovi jeho učitel na kousek papíru. Navíc nemůžu opomenout zmínit, že je kniha velmi čtivá, vlastně si ani neuvědomíte, že jste na konci. Velmi by mě zajímalo jak by to bylo s Holderem dál... no pravděpodobně vyroste...no fyzicky určitě, ale mentálně....zkrátka talkový poválečný Petr Pan nepohádkového světa.

PetraN17

Kniha se jmenuje podle té dětské písničky, kterou si zpíval chlapeček na procházce a hrdinu inspirovala k jeho vysněnému povolání :)))

pedobro

Vrátila jsem se ke knize po letech a stále má svoje kouzlo. Kouzlo mládí :o)

Luvy

Zasadni kniha meho detstvi a dospivani. Neni to klasicka dejiva literatura, kde se tesite nakazdiu stranku a jste zvedavi, co prijde. Tady jde spis o atmosferu, jazyk a pokusy o ztotozneni s hlavnim hrdinou. Nadherna kniha.

kerida
23.12.2020

Milujem túto knihu. Vždy keď ju dočítam, mám chuť začať okamžite odznova :)

Kamínekvoku
12.12.2020

knížka na mě udělala opravdu velký dojem a nemohla jsem z ní spustit vůbec oči. Holden na mě působil jako typ "zbytečného" člověka a byl mi sympatický i ten autentický nedokonalý styl vyprávění. Krásný je i fakt, že jsou to do detailů popsané čtyři dny, během kterých se toho tolik stalo v přibližně dvou seti stranách. Kdybych nevěděla, kdy se kniha odehrává, řekla bych si, že je to téměř něco aktuálního. Rozhodně jsem ji nečetla poprvé, ani naposledy.