Stříbrný jednorožec

Po uzavření náboženského smíru mezi katolíky a utrakvisty v roce 1485 zažila Kutná Hora stříbrnou horečku. Měla dvacet tisíc obyvatel, byla druhým největším městem v Čechách, důl Osel dosáhl hloubky 600 metrů a byl nejhlubší na světě. Stříbrná řeka odtékala do mincovny Vlašského dvora a z ní pohádkově bohatli kutnohorští měšťané i královští úředníci, zatímco havíři se ocitali ve stále větší bídě a vedlo to i ke známým krvavým vzpourám......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49911/big_stribrny-jednorozec-kVy-49911.jpg 4.3103

Kniha Stříbrný jednorožec

Vojslava

Nikdy jsem nebyla autorčinou pilnou čtenářkou, ale ke Stříbrnému jednorožci se vracím asi už podruhé - jednak kvůli stylu, jehož leckteří autoři historických románů nikdy nedosáhnou, jednak kvůli propracovaným postavám (o co jsou najednou životnější kapitoly ze Starých pověstí českých!) i kvůli tématu chrámu svaté Barbory (jehož menší podobu doma máme). Vyprávění plyne, léta v knize ubíhají... a najednou se po virtuálních padesáti letech příběh uzavírá. Tak snad ještě někdy v nějakém jiném příběhu, až se mi bude chtít na 21. století na chvíli zapomenout.

kolacky
04.01.2021

"My staří muži mladých žen... "

Luigi1
31.12.2020

Má oblíbená spisovatelka,která ani při četbě této knihy nezklamala.Jsem moc rád,že se mi podařilo přečíst skoro vše od této spisovatelky.

Leona333
09.08.2020

Kutná Hora byla svého času...., něco jako je dnešní Monte Carlo... A když do té doby - atmosféry zasadíte příběh o vzniku jedné z našich nejznámějších katedrál Svatou Barboru, tak to byl opravdu velice povedený, historický román, kterému nemohu nic vytknout.

DuncanIdaho
16.07.2020

Od L. Vaňkové jsem přečetl jen tři knihy a byl jsem s nimi spokojený, dobře se četly. Tato se ale až tak dobře nečetla. Není zde jasný hlavní hrdina a ke konci mi to místy připadalo jako červená knihovna. Bylo tam ale spoustu starých výrazů, hlavně z těžby stříbra a ražby mincí, což se mi líbilo.

Tesssay
17.06.2019

Ludmila Vaňková je mam oblibena autorka. V knihovne mam celou sbirku jejich historickych romanu a jsem na ni pysna ;-) Presto se musim priznat, ze kniha Stribrny jednorozec patri - alespon pro me, spise k tem slabsim titulum.

Atuin
26.04.2019

Velice příjemné čtení. Autorka oslovila na první dobrou a ačkoliv jsem ji naposledy četla před dvaceti lety, obnovené setkání mě nezklamalo. Mileráda se do jejího doupěte vrátím, má to svůj půvab, jehož zákonitosti platí asi hlavně proto že jsem ji četla co by náctiletá....
Komorní ráz vyprávění na domácí půdě mi vyloženě sedl....je to decentní a přesto tomu nechybí kouzlo....

JancaMia
30.12.2018

Kutnou Horu máme coby kamenem dohodil (bydlíme u Poděbrad) , kniha se krásně četla a bylo příjemné nasávat atmosféru tehdejší doby a vůbec celou tu historií Hor Kutných , cením a smekám a zároveň obdivuji protože jsem dosud za prvotinu považovala Leč pána z Rožmberka .