betička betička komentáře u knih

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

posloucháno jako audiokniha
Zajímavý příběh, líbilo se mi, že se nejednalo o typickou detektivku, kdy se vyšetřuje jeden kriminalistický případ od začátku do konce (vyšetřování až do polapení pachatele :-)), ale je to prošpikováno " čtením z deníku".
Chvilku mi trvalo než jsem přišla na to proč je tam ta nit s deníkem a vyprávění jedné čerstvé maturantky.
Příběh není jen o vyšetřování smrti, ale je tam i zajímavě popsána charakteristika lidí, kteří odmítají příjmout mezi sebe cokoli jiného, něco co by je mohlo nějak vykolejit se zajetých kolejí, stereotypů.

26.04.2024 5 z 5

Pan Kdybych hledá kamaráda Pan Kdybych hledá kamaráda Pavel Šrut

Krátká knížečka o nás ... Kdybych, Abych, Jábych, Cobych ...
Určitě bych ji nečetla úplně malým dětem, pro které jsem si podle obalu, myslela, že knížka je.
Jak tu už psali - nejrozumnější je ten plyšový pes :-)

18.04.2024 3 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Zajímavě pojatý životní příběh jednoho muže a lidí okolo něj. Velmi uvěřitelně vystavěno, s několika životními kotrmelci, životními křižovatkami.
Na můj vkus byl Václav muž s velmi pružnou páteří a velkou snahou vyhnout se většině nepříjemností, které v životě nastanou... jako známý mohl být přijemný člověk, ale jako kamaráda, na kterého je spolehnutí za každé okolnosti bych jej mít nechtěla.

08.04.2024 5 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Odychovka na zahnání špatné nálady :-) Teda v případě, že už člověk je ve vztahu. A nebo pak pokud trvalejší vztah teprve hedá, tak pak k poznání, že může být i hůř ....

24.03.2024 4 z 5

Opět moc hezky vedený rozhovor s inspirativním člověkem.
Celé dětství mi maminka říkala, že pokud někam jdu, musím mít čisté oblečení, pro případ nehody, aby si doktoři o mě nepomysleli něco nepěkného :-) a tady se teď dozvím, že si toho vlastně nikdo nestihne všimnout :-)

19.03.2024 5 z 5

Nevíš dne, nevíš hodiny Nevíš dne, nevíš hodiny Dominik Dán

Zajímavý příběh a zápletka.
Líbil se mi i souběh dvou linií vyšetřování.
Z popisu silvestrovské oslavy mládeže mě přecházel mráz po zádech, kam se na to hrabe hrob potřísněný krví ...

08.03.2024 4 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Četla jsem již podruhé a to s rozestupem 25 let. A pořád mě to dokáže dostat ten smutek a "beznaděj válečné genetace".
A vlastně jsem došla opět ke stejnému závěru, že je lepší ten život prožít, než ho jej jen tak přežívat.

06.03.2024 5 z 5

Slečny Slečny Barbora Baronová

Poslouchala jsem na Čro.
Příjemně zpracované životní osudy žen, které se rozhodly být samy a nebo shodou všech okolností zůstaly neprovdány a bez vlastních dětí.
"Obyčejné", bez hledání senzace a ... jemně a mile popsána životní cesta, ta neuvěřitelná barevnost života, jak jsme každý jiný ...
V 5 životech je vykresleno jak nás ovlivní jedno rozhodnutí, které nás odbočí, nebo touha pro dokonalosti, nereálné romantice, porovnávání ....

28.02.2024 5 z 5

Zítra přijde Olah Zítra přijde Olah Martin Sichinger

Silné čtení, rozhodně ne veselé dětské vzpomínky party chlapců ze Šumavy.
Další kniha u které si uvědomíte, jak se máme náramně a žijeme v relativní svobodě (alespoň v té názorové).
To nelogické vymývání mozků, buzerace před kterou není úniku, psychycký nátlak, vydírání tak mladých lidí.
Nemožnost se důstojně rozloučit se spolužákem ... tu ubohost jenom dokresluje.

Pád nebes Pád nebes Reinhold Messner

Poslouchala jsem jako audioknihu načtenou Martinem Stránským.
Byl to zážitek ... nechala jsem se vtáhnout do děje a protože jsem ji poslouchala v zimě při běhu, tak jsem spolu s horolezci a dobyvateli Matterhornu funěla, klopýtala, chránila se před deštěm a mrazem ... prostě jsem si dopřála ten správný 5D zážitek :-)
Moc hezky napsán příběh o odvaze, touze, obětování, trpělivosti ale hlavně o schopnosti převzít zodpovědnost.
Mám neskutečný obdiv ke všem horským vůdcům - převážně v té době poloviny 19.století.
A Whymper ... těžko říct, odvaha a tah na branku mu jistě nechyběl, ale ta schopnost jít doslova přes mrtvoly a pak hlavně naopak ta neschopnost příjmout odpovědnost, mě dost vadí.

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Líbil se mi náhled do Hollywoodu 50. - 80.let ... jak opravdu platí není všechno zlato co se třpytí a tím pozlátkem se skrývají mnohdy docela temné, smutné, osamocené životy a příběhy.
Množství manželů mě neunavovalo, to muselo spíše Evelyn :-) a závěrečné vysvětlení proč si vybrala k převyprávění svého životního příběhu právě Monique, bylo pro mě zajímavým vyústěním.

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

Knihu jsem už četla podruhé a s odtupem asi 20ti let. A je vidět jak moc je nadčasová. Je tu krásně ukázáno jak jsme se jako společnost krásně a rychle naučili žít na dluh ... pro mnohé je však překvapením to, že dluhy je nutno jednou zaplatit.
Člověk alespoň částečně nahlédne pod pokličku jak to chodí v bance a jak se začínalo s kreditními kartami - úžasné jsou ty reklamní slogany.
Příběh, který se čte jedním dechem, jako ostatně všechny romány pana Haileyho.

27.01.2024 5 z 5

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Poslouchala jsem jako audioknihu, která moc dobře namluvená.
Příběh je krásně vystavený, člověk se ani chvíli nemá čas nudit.
Myslím si, že je tu i velmi věrohodně popsáno myslení lidí v 15. století, kdy se většina neustále ptala po vůli Boží, ale také se za tu Boží vůli dalo skrýt ledacos a toho se dalo parádně využít ...
Bojové scény byly popsány dost věcně a podrobně, ale neměla jsem potřebu je přeskakovat, že by mi to bylo hodně nepříjemné.
Kniha mě vyprovokovala k tomu zjistit si ještě další info o této reálné události v dějinách.

22.01.2024 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Dočteno, škoda ...
Kniha mě vtáhla do děje během pár stránek.
Moc se mi líbí, že ten příběh je opravdový, že tam není nic úplně přitaženého za vlasy (až na to, že s tím Kurtem měl teda vážně štěstí :-)) Všechny postavy byli krásně propracované, barevné.
Vrátila jsem se zpátky v čase, když jsem sama měla malé děti, jak by je člověk chvílema rozškubnul a ty pijavice vysáli během okamžiku veškerou mou energii, ale pak se přitulí a ...člověk se zajíká štěstím :-)

08.01.2024 5 z 5

Velká kniha čůrání Velká kniha čůrání Jakub Plachý

Dostala jsem od syna jako dáreček k vánocům :-)
Opravdu vtipně zpracováno, nic trapného, nevkusného.
Spousta obrázků, málo textu a dokonce jsem se dozvěděla i nějaké novinky, takže i poučení :-)

08.01.2024 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Tento příběh jsem četla jako knihu, poslouchala jako audioknihu a viděla jako film. A každé zpracování mě vždy oslovilo a pokaždé jinak.
Užila jsem si to jako vhled do života ve středověku, jako detektivku a v neposlední řadě jako námět k přemýšlení ... pořád mě nepřestává fascinovat jak jsme si schopni vytrženými pasážemi z Bible (ale i jiných knih) zdůvodnit vlastně cokoliv. Podpořit tím jakoukoliv dobrou, ale i zvrácenou myšlenku. Jak se dalo/dá dlouze polemizovat nad tím jestli byl Ježíš bohatý nebo ne, jestli se smál nebo ne a kdokoliv měl jiný názor, tak byl prohlášen za heretika a šup s ním na hranici ....

05.01.2024 5 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Knihu jsem začala číst až po tom, co jsem viděla skvělé divadelní představení v Národním divadle.
Neuvěřitelně silný příběh. Ukazuje jak silně ovlivnuje lidské chování veřejné mínění, moralizování ostatních lidí atd. Jak každý tak lehce vynese soudy ...
Neuvěřitelný paradox - když byl Hordubal nezvěstný, tak že Polana měla v chalupě cizího chlapa bylo v pořádku, nikdo nic nenamítal, ale když se po 8 letech (z toho 5 let o něm nikdo nic nevěděl) vrátil, tak byla Polana mávnutím proutku děvka a Hordubal paroháč ....

05.12.2023 5 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Další pohled na válečná a poválečná léta ve Francii (Paříži).
Poslouchala jsem jako audiokihu a bylo to příjemné poslouchání.
Odile ve válečné době 20leté děvče vidí svět dost černobíle, bojuje se svou povahou, kdy častokrát něco řekne a pak s hrůzou sleduje co to způsobilo ...
Odile o 40let později znovu nachází smysl života a snaží se předat mladé slečně ze sousedství lásku ke knihám, francouzštině a ukázat jí, že svět není černobílý ...

15.11.2023 5 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Kniha o tom jak nelze přesvědčit přesvědčeného. Autorka to v jedné kapitole i vysvětluje, dědeček 50.léta zažil jako malinký kluk a mládí prožil v uvolněnějších 60.letech a pak už se držel svého přesvědčení zuby nechty, protože by zpochybnil sám sebe.
Uvolněný styl psaní je příjemný, ale některé slovní obraty atd. mi pak už příjdou až moc velké tlačení na pilu - být vtipný za každou cenu.
Našla jsem tam i pár cestovatelských tipů, které by se mohly hodit kdybych se rozhodla Kubu navštívit (já teda raději bez dědy :-)).

15.11.2023 4 z 5

Babinec Babinec Zdeněk Šmíd

Pro všechny (kromě učitelů) příjemné a oddychové čtení :-)
Pro mně zajímavý vhled do studia při zaměstnání a na slasti a strasti našich pedagogů, kdy kolikrát přesný zápis v třídní knize je důležitější než to, zda studenti rozumí probírané látce.

31.10.2023 5 z 5