Pařížská knihovna

kniha od:

Pařížská knihovna https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468555/bmid_parizska-knihovna-PkG-468555.jpg 4.1 222
Koupit Koupit eknihu Bazar

Pařížská knihovna, druhý oceňovaný román autorky Janet Skeslien Charles, vychází ze skutečných událostí v Americké knihovně v Paříži, která se stala svědkem nejen lásek a snění, ale i hrdinství jejích zaměstnanců po nacistickém vpádu do Paříže. Příběh vás zavede skrze životní osudy Odile Souchetové do Paříže konce 30. let a nelehké doby nacistické okupace a následně do Montany na sklonku studené války, kde se prolíná s životem Lily, dívky z amerického maloměsta. Obě ženy spojí láska ke knihám, čtení a francouzštině, které jsou nejen klíčem k jejich podivuhodnému přátelství, ale i k celému románu. Ani jedna z nich z počátku netuší, že mají společného mnohem víc, než se na první pohled zdá. Pařížská knihovna je laskavě vyprávěný příběh z nelaskavých dob, jenž barvitě líčí kouzlo knih, oněch náhledů do životů druhých, které čtenářům poskytují inspiraci, dodávají odvahu a umožňují snít. Je o tichém světě literatury, jeho síle hojit zraněnou duši a sbližovat lidi.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Jota
Originální název:

The Paris Library , 2020


více info...

Komentáře (63)

Komentáře 63 Recenze 6

Janadvorackova
Janadvorackova
26.08.2023 2 z 5

Nudně zpracovaný krásný námět.

Kortez
Kortez
10.08.2023 5 z 5

Krásná knížka o knížkách, knihovnách a knihovnicích, o čtenářích a vztazích nejen ke knížkám. A to právě zaujalo. Vztahy. Jak křehké může být přátelství, jak křehká může být láska. Poznáme to sice sami z osobního života, ale na příběhu Americké Knihovny v Paříži můžeme vychutnat ten nadhled a pochopit zákulisí vztahů které nám běžný život nenabídne.


Pavčule
Pavčule
20.07.2023 2 z 5

Určitě zajímavá část dějin , ale upřímně mě to moc nesedlo a některé kapitoly jsem doslova brala " letem světem " . Podobné příběhy ze druhé světové války mám ráda , ale tady mě příběh moc nebavil .

VeruMalfoy
VeruMalfoy
10.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Když jsem po téhle knize sáhla, chtěla jsem něco odpočinkového, ale nakonec jsem dostala přesný opak. Byla to velice náročná kniha co se děje týče. I tak se mi to ale moc líbilo i když šlo o válečné téma, o postihy a lovení Židů do koncentračních táborů, o nemoc, smrt a pod. I když mi přišlo, že ta těžší témata jsou v knize podávána jakoby přes síto oproti jiným knihám. Je zde snaha o podání těžkého tématu s lehkostí, což bylo pro mě příjemné zjištění. Detailních knih z tohoto období už totiž máme plno.

zdenaR
zdenaR
07.07.2023 5 z 5

Skvěle napsaná kniha nejen o lásce ke knihám.
Dvě dějové linie oživují děj, kniha je velmi čtivá.

kopeceli
kopeceli
30.06.2023 4 z 5

Toto je kniha, na kterou sedí označení román. Čtení ubíhá, jako když teče řeka - a najednou je konec. Příběh Odile se mi líbil moc. Souběžný příběh Lily se mi líbil na začátku, od poloviny méně. Vím, že je mládež sebestředná, hledá se. A přesto se mi nezdála reálná. Nosný je příběh Odile. Když po několika kapitolách pokračuje příběhem Lily, v první chvíli jsem nechápala, kam se poděla Odile.
Ale jinak mohu jen doporučit, kniha je výborná.

katerina3368
katerina3368
16.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Posloucháno jako audiokniha, která byla výborně načtená, takže se to krásné poslouchalo. Příběh byl dojemný, naučný i k zamyšlení. Co mi ale vadilo je ten konec, přišel mi nedomyšlený. Opravdu by po ní její otec či Paul nepátral? Myslím si, že by nebylo vůbec těžké ji najít když se vědělo, že vypomáhala v nemocnici. Stejně tak jsem nebyla spokojená s vývojem vztahu mezi Margret a Odile, lepší by se mi zdálo kdyby si k sobě opět našli cestu, protože Odile se ve finále jen prořekla, nechtěla ji ublížit.

lilites
lilites
07.06.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a s hlasem slečny/paní Lazorčákové to bylo naprosto skvostné.

Příběh plný přátelství, lásky, odvahy, knih, francouzštiny ale i zklamání, smutku, slz a tajemství..

Velice pěkné, vřele doporučuji..

Neluš
Neluš
02.06.2023 5 z 5

(SPOILER) "Ber lidi takové, jací jsou, ne takové, jaké je chceš mít."

astroweb
astroweb
28.04.2023 4 z 5

Poslechl jsem si knihu coby audioknihu, moc se mi líbil samotný příběh, okupace Francie a propojení s osmdesátými lety v Montaně v USA, vyznění dojemné a pěkné.

katallinka
katallinka
27.04.2023 4 z 5

Četla jsem lepší knihy na toto téma. Nicméně příběh pěkně odsypal a prostředí knihovny je vždycky skvělé.

Vesmich
Vesmich
16.04.2023 5 z 5

Válka v knihovně a s knihami už tady byla. Na okupovaných britských ostrovech, v Německu a tentokrát v Paříži. Všechen ten meziválečný svist a šustot a válečný sajrajt čtenáře vtáhne hezky rychle. A potom vždycky střih a druhá linka, život v ospalé americké díře někdy v osmdesátkách. Ten střih je vždycky mazec!

uzivatel1190
uzivatel1190
03.04.2023 2 z 5

Bohužel nedočteno, a to jsem se na knížku tak těšila. Strašně nepřhledný styl psaní, který mě tedy vůbec nebavil.

Hani77
Hani77
02.04.2023 5 z 5

Toto je kniha, na kterou se nedá zapomenout. Kniha pro všechny knihomoly. Příběh Odile mě nadchl. Nevěděla jsem o existenci Americké knihovny v Paříži. Ráda jsem se dozvěděla něco nového. Bohužel mě dost rušily ty vsunuté kapitoly Lily. Vždy přišly, když děj v příběhu Odile dospěl k nějakému zvratu, když jsem chtěla hltat, jak to bude dál. Váhala jsem mezi 4 a 5*, ale i přes menší výhrady musím dát plný počet.

niknikita
niknikita
10.02.2023 3 z 5

Jsem na rozpacích s hodnocením, přestože námět knihy byl poměrně zajímavý. Ale samotné zpracování textu do dějových linek bylo nepřehledné, bez emočního náboje a působilo na mne chaoticky.
Na stránkách se to hemžilo výrazy, jako například mamka a Droběnka...to myslela autorka vážně?
Mohla bych pochválit některé působivé myšlenky, ty však však postupně zanikly v příběhu do ztracena.
Škoda nevyužitého potenciálu, který sliboval více.

Jirinamac
Jirinamac
10.02.2023 3 z 5

Knížku jsem začala číst ve slovenštině a dlouho jsem se nemohla začíst, ale bohužel, ani když jsem si v knihovně půjčila český překlad, tak to nebylo o moc lepší. Zajímavě byla popsána činnost zaměstnanců v Americké knihovně v Paříži za 2. sv. války, ale v ději mi chybí nějaké vzrušující okamžiky. Obě dějové linky jsou bez napětí, aby se člověk těšil, co bude dál. A konec mi přišel rychlý, až unáhlený. Slovenská verze má trošku víc podrobnější překlad a na konci i pár fotek z té doby.

Mikik
Mikik
09.02.2023 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, ale musím říct, že jsem ráda, že převládala část z druhé světové války a knihovny :-) . Ta s Lily mi moc blízká paradoxně nepřišla. Ale prostředí knihovny, kde byli opravdu lidé na svém místě, to bylo moje.

mnohoknih
mnohoknih
03.02.2023 4 z 5

Knih o propojení historie a současnosti je spousta. Tahle se naštěstí odehrává v knihovně, což je velké plus. Poselství je jednoduché...berte lidi takové jací jsou a ne tak, jak je chcete mít vy.

LucySmile
LucySmile
15.12.2022 5 z 5

Krásný příběh, ale na mě konec moc urychlený a mrzí mě, že jsem nedozvěděla, co se stalo s ostatními postavami. Odile má nádhernou duši a ostatní postavy jsou také velmi sympatické. Zajímavý pohled do života lidí v Paříži za 2. sv. v. Určitě doporučuji :)

Vojslava
Vojslava
16.10.2022 4 z 5

Nevím proč, tahle kniha se mi neuvěřitelně svou náladou hodila k době četby, časnému podzimu. Příběh vyvážil přiměřenou hloubku, eleganci, pár dobrých myšlenek o síle četby a knihy (a na to slyším vždycky), reálnou historii doplněnou o téměř iniciační historii jedné úplně obyčejné americké venkovské holky... která tak trochu dříme v každém z nás. Trochu mne dojímala odhodlanost, víra v energii slova a varování před projekcí vlastních představ, která nás může hodně povodit po cestách mylných rozhodnutí. Ale celkový dojem byl "potěšení z četby", a to zcela upřímné a nefalšované...

jirina3500
jirina3500
06.10.2022 4 z 5

Jsem zase o něco chytřejší.Netušila jsem jakou roli sehrály knihy ve válce.Překvapila mne existence americké knihovny v Paříži.Obdivovala jsem statečnost lidí,kteří i za cenu ztráty vlastního života roznášeli knihy nežádoucím.Na druhou stranu jsem opakovaně ,jako již dříve v historii/zjistila,jak jsou lidé schopní udávat i nejbližší členy rodiny,za cenu nějakých výhod.Vlastně se lidé chovají stále stejně.Ale nepřísluší mi soudit,v té době jsem nežila a doufám,že se do stejné situace nedostanu.

mončičák42
mončičák42
26.09.2022 4 z 5

Kniha inspirovaná skutečnými událostmi, se dvěmi dějovými linkami, jejichž společným jmenovatelem je Odile. Celek je protkán láskou ke knihám. Odile jako mladá naivní dívka pracující v knihovně v Paříži za 2. sv. války. Zachovala by se takto, kdyby nebyla válka? Odile jako stará opuštěná dáma, které vstoupí do života Lily. Životní příběh ženy, poznamenané válkou. K zamyšlení.

Booky84
Booky84
04.09.2022 5 z 5

Krásné, smutné a pravdivé - kniha ve mě zanechala výraznou stopu a budu o ní ještě dlouho přemýšlet...

Buchtičkajani
Buchtičkajani
12.08.2022 4 z 5

Krásný příběh o práci knihovnic, v nelehké době. I když knížka je z válečné doby, čte se dobře. Příběh o tom jak knihy pomáhají v každé době a každému.,odpoutat se od reality.

Termaap
Termaap
09.07.2022 4 z 5

Právě jsem dočetla a nakonec mám radost, že jsem knihu neodložila, přestože jsem to přibližně od padesáté strany zvažovala.

Nějak se mi nedařilo začíst se, což bylo pravděpodobně způsobeno stylem psaní a určitě i (dle mého názoru) nepříliš povedeným překladem, takovým zvláštním členěním textu a spoustou překlepů. Alespoň jsem ale konečně pochopila, jak můžou chyby a nepřesnosti rušit při čtení, opravdu mě to vracelo z příběhu “zpátky na zem”.

Naštěstí mě posledních sto stran chytlo a nedokázala jsem se odtrhnout. Závěr mě mile překvapil a dojal, rovněž poznámky samotné autorky mě nakonec donutily přehodnotit prvotní, nepříliš kladný dojem.

zandu
zandu
27.06.2022 4 z 5

Psáno tak nějak jinak, zvláštně, něžně...nevím, jak jinak to popsat. Krásný příběh.
První polovina knihy se mi četla krásně, lehce. V druhé polovině mi přišlo, jako by příběh ztrácel dech a ke konci se opět rozeběhl.

Szilvia1
Szilvia1
11.06.2022 5 z 5

Knížka ukrývá krásný příběh,který je o knížkách,knihovnách ale i o přátelstvích,kde se nikdo nezajímá,kdo jaké víry je,ale prostě jde o člověka.Je to pěkná knížka navzdory válce a krutostem,které v té době byly na denním pořádku,lidi nevěděli,kdo bude příští,koho odvedou příště.Kdo má rád(a) knížky a knihovny a ještě i tajemství,tak at si přečte tuhle knížku.

renata67
renata67
29.05.2022 3 z 5

Nemohla jsem se do knihy začíst, dočetla jsem ji, ale nebyl to můj šálek kávy. Jen konec byl zajímavější a právě díky tomu konci dávám hvězdičku navíc.

SumýšIrena
SumýšIrena
19.05.2022 3 z 5

Tak tahle kniha mě nějak nenadchla. Nedokázala jsem se zabrat do děje. Jednu hvězdu v hodnocení přidávám za poslední stranu Odilina příběhu. Ale jinak si myslím, že za měsíc nebudu vědět, o čem kniha byla.

ikul
ikul
02.05.2022 4 z 5

Po přečtení románu se mi základní moto "kniha o knihách" změnilo na moto " kniha o přátelství a závisti". Je to docela smutný příběh z válečné Paříže. Dvě dějové linky o dvou ženách, které k sobě mají blíž víc než si myslí.

lucakuca
lucakuca
28.04.2022 4 z 5

Krásná kniha.
Jak se chic francouzská knihovnice dostala do umolousané Montany?
"Píšu o vás referát. Tedy, chci říct, o vaši zemi. Snad bych se vás mohla na pár věcí zeptat."
Jedno zabušení na dveře může změní život oběma.
Osudové přátelství bez rozdílu věku.

iška
iška
16.04.2022 4 z 5

Asi jsem čekala víc, ale četlo se to velice dobře. Škoda těch překlepů.

Agatha84
Agatha84
30.03.2022 1 z 5

Anotace zní lákavě, obsah je jí již ovšem na míle vzdálen. Měl to být román o lásce ke knihám, o společenství lidí, kteří milují příběhy, nicméně autorce se nic z toho předat nepodařilo. Je to nudné, suché,popisné, bez emocí. Kniha o knihách a přitom tak prázdná.

intelektuálka
intelektuálka
16.03.2022 4 z 5

Paříž - válka - a knihovna ....

Snaha o uchování kulturních hodnot - a hlavně láska ke knihám ....

Příběh sepsaný ve dvou liniích, který se protíná s americkou Montanou v 80. letech ....

Jak válka dokáže zamotat se životy lidí, s jejich vztahy - a o rozhodnutích, které by se v době míru jevily jinak ....

" Jsou chvíle, kdy mám raději knihy než lidi....
Knížky nekradou ani nelžou .... "

Pro milovníky literatury bude tato kniha přínosem, protože :

" .... knihy mají mystickou schopnost přimět lidi vidět očima druhých .... a
...... knihovna je mostem z knih mezi kulturami ...."

Další z titulů pro knihomoly, který by jim neměl uniknout ....

raty
raty
06.03.2022 4 z 5

Plusem této knihy jsou postavy a prostředí knihovny vystavěné na reálných základech. Směs čtenářů a zaměstnanců přináší do příběhu lidskost, zajímavé osudy i informace o fungování knihovny za války. Máme zde dvě časové linie. První se věnuje právě válečné Paříži a Odile, které se krátce před válkou splní sen a začne v knihovně pracovat. Druhá linka přenese čtenáře do Ameriky osmdesátých let, do života dívky Lily. Odile je její sousedka. Celý příběh je o rozhodnutích, která mění život. Pomohou Lily zkušenosti Odile? To si přečtěte sami.

Jonna
Jonna
02.03.2022 4 z 5

Více se mi líbila linka s Odile, pro mne by mohla být kniha i o ní, i když chápu, proč je tam i Lily. I když mě kniha "chytla" až asi v druhé třetině, tak mě chytla a nepustila, dokud jsem ji nedočetla. Ač jsem se z knihy nedozvěděla žádné zásadní nové informace, kniha mě bavila, doporučuji.

Josh
Josh
31.01.2022 4 z 5

Prostředí knihovny a knihovnická práce jsou popsány tzv. na kost, jako byste v té knihovně byli. JENŽE nebylo poznat, že by její provoz v realitě 2SV potřeboval jakékoliv úsilí, natož boj o její nezavření. Příběh ve dvou časových rovinách - 2SV ve Francii a 80.-90.léta v USA - spojuje postava Odile, která se životem poučí. To není špatný výsledek příběhu:o) JENŽE další hlavní postava Lily je diskutabilní, ať svým chováním nebo osudem. Vynechám překlepy, špatná data, fr.překlad, protože s tím si každý musí poradit dle svého, i když to kazí dojem:o(

Zmíněná „jenže“ mi dojem až tak nezkazili, ale co byla zásadní věc – absurdní (jiné slovo nevystihuje) – čin Odile, jímž mne autorka (aspoň že až v závěru) úplně vykolejila. Lidé dělají nečekané chyby JENŽE pokud vás ta chyba na jedné straně knihy vyděsí k smrti a na další straně přesně tu uděláte, tak pardon čtenář není hlupák!! Byla to ta zřejmá zápletka celé knihy, což lze pochopit pohledem příběhu, avšak takto? A závěr tomu ještě dal korunu, ach jo, autorce asi došel dech:o((

Chvála - opravdu skvělé, již ověřeno, jsou tipy na knihy předávané knihovnicemi, ať jako tituly nebo citace. Tímto autorce děkuji. Jen škoda, že hodně z nich nevyšlo česky a nejsou tak řadě čtenářů dostupné. Ani nejsou v originále nově vydána.

hzd
hzd
31.12.2021 5 z 5

Krásná knížka, silný příběh. Pro všechny milovnice knih a knihoven jako jsem já.

MagdalenaSlaba
MagdalenaSlaba
20.12.2021 4 z 5

V knize se prolínají dvě dějové linie. Hlavní hrdinkou dějové linky ze 40. let 20. století je vášnivá knihomolka Odile, která z pozice pracovnice Americké knihovny v Paříži přihlíží dění 2. sv. války. Odile je mladá dívka, která ačkoli sní o celoživotní lásce, snaží se nejprve dosáhnout soběstačnosti, jelikož vidí, že romantické vztahy v jejím okolí mnohdy krachují a žena se tak snadno může ocitnout v nesnázích. Zároveň se Odile v životě často nechá ovládat svými emocemi, což má někdy nedozírné následky pro ni i její okolí.
Hrdinkou druhé dějové linky, která se odehrává v 80. letech 20. století, je Lily, americká středoškolačka žijící v Montaně, kterou přitahuje mysteriózní postava jejich přistěhovalecké samotářské sousedky….
Kniha je hezky psaná, čtivá, srozumitelná, plná emocí. Autorka se snaží čtenáři vylíčit, jak odhodlaně se zaměstnanci Americké knihovny během 2. sv. války zasazovali o udržení knihovny v provozu. Důvodem celého jejich úsilí byla pouze jejich nezměrná láska k literatuře. Poněkud obtížné pro mě bylo vyladit se na horkokrevnou Odile, která má ve zvyku své okolí přísně soudit, ale podstatně méně přísně již soudí sebe. Její postava mi mnohdy připomínala rozmazlené dítě, které je plné ideálů a nemá představu o tom, jak těžký a krutý někdy může být život. Celkový dojem z knihy je ale dobrý, rozhodně stojí za přečtení, obzvlášť pokud také patříte mezi vášnivé knihomoly.

okeey
okeey
13.12.2021 5 z 5

Kniha, která je plná emocí. Dvě časové roviny, 2. světová válka a současnost. Promyšlený příběh, který s ubývajícími stránkami graduje až dospěje do bodu, kdy všechno začne dávat smysl. Zbožňuju knihy a knihách a knihovnách, natož pak když je příběh prolnutý s historií. Stejně si to prostě nedokážeme nikdo představit, jak to v těch 40. letech minulého století bylo. Ale díky těmto knihách jsme k pochopení o krůček blíže. Krásná kniha, která vás vtáhne do děje, nepustí a nedá vám spát. Děkuji autorce za tu práci, kterou si s knihou dala, je to znát. Rozhodně doporučuji!